Bariljefai Melžėja ir kiaulių šerėja, nuotrauka iš įvykio vietos

Maskvoje buvusiame Lietuvos VDNKh pavilijone aptikti prarasti bareljefai

72
(atnaujinta 14:47 2017.08.03)
Du bareljefus su melžėjos ir kiaulių šerikės atvaizdais lankytojai galės pamatyti po restauracijos

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. Maskvoje parodų rūmų VDNKh restauracijos metu pavilijone "Chemija", kuris sovietmečiu priklausė Lietuvos TSR, darbininkai atrado prarastus melžėjos ir kiaulių šerikės bareljefus, praneša Maskvos merijos spaudos tarnyba.

Didelės rekonstrukcijos metu tvarkomi visi VDNKh pavilijonai, šiuo metu restauruojamas pavilijonas "Chemija". Nuimdami mūrines plytas specialistai atrado bareljefus, kurie puošė pastato sieną 1954-1969 metais.

Барельеф в павильоне № 6 «Химия» на ВДНХ
Restauratoriai nesitikėjo atrasti bariljefus tokios geros būklės

Prieš pradedant restauracijos darbus, projektuotojai buvo visiškai įsitikinę, kad bareljefai buvo sunaikinti arba yra beviltiškoje padėtyje, todėl manė, kad restauruotojams teks atnaujinti juos nuo nulio.

"Siužetiniai bareljefai — vienas su melžėjos ir kiaulių šerėjos atvaizdais, o kitas,  šlovinantis Lietuvos TSR vaisių, daržovių ir grūdų derlių — yra vertingi meno kūriniai. Remiantis istorinėmis pažymomis ir nuotraukomis, mes tikėjomes, kad po mūrine siena gali būti bareljefai, bet mes visai nelaukėme, kad rasime juos tokios geros būklės. Tai tikra dovana mums. Kaip ir apskritai visi VDNKh pavilijonai, kurie atskleidžia mūsų istorijos fragmentus", — sakė Maskvos kultūros paveldo departamento vadovas Aleksejus Emeljanovas.

Atlikus restauracijos darbus pavilijonui "Chemija" bus grąžinta pirminė išvaizda, ir atrastus bare

ljefus vėl galės pamatyti VDNKh lankytojai. Planuojama, kad fasadiniai pastato darbai bus užbaigti iki 2018 metų pavasario, tada ten pradės veikti Abchazijos prekybos ir pramogų centras.

Pavilijonas № 6 iš pradžių priklausė Lietuvos TSR, ten stovėjo geriausių šalies kolūkių ir arklynų stendai, nuotraukos, pano su Lietuvos istorija, o taip pat respublikos pasiekimai sveikatos apsaugos ir kultūros srityse.

Iš išorės pavilijono apdaila buvo padaryta iš akmenų, iškastų Lietuvoje, bei iš keramikos, o vieną sieną puošė bareljefai žemės ūkio temomis.

1963 metais pavilijonas gavo naują pavadinimą — "TSRS Mokslų akademija. Chemija". Dėl to, kad bareljefai neatitiko naujos pastato koncepcijos, 1969 metais buvo paslėpi po mūrinėmis plytomis.

72
Tegai:
Lietuvos TSR, restauracija, istorija, Maskvos VDNKh, Maskva
Dar šia tema
Lietuvos vardas Didžiosios Pergalės prieš fašizmą istorijoje
Už sovietinę simboliką ant automobilio laukia bauda
Žaliojo tilto skulptūros niekada nebegrįš