Rusijoa Dūma, archyvinė nuotrauka

Rusija priėmė įstatymą dėl žiniasklaidos užsienio agento statuso

125
(atnaujinta 19:00 2017.11.15)
Valstybės Dūmos parlamentarai pabrėžia, kad įstatymo projektas yra atsakomoji priemonė į JAV veiksmus prieš Rusijos žiniasklaidą, visų pirma dėl RT America pripažinimo užsienio agentu

VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik, Georgijus Voronovas. Rusijos Valstybės Dūma priėmė įstatymą, pagal kurį žiniasklaida, gaunanti finansavimą iš užsienio, gali būti Rusijoje pripažinta "užsienio agentu".

Priimtas įstatymas taip pat įteisina nepageidaujamų organizacijų tinklalapių blokavimą be teismo nuosprendžio.

Įstatyme neįvardijami konkretūs televizijos kanalai arba leidiniai. Sprendimą dėl užsienio agento statuso suteikimo priims Teisėsaugos ministerija. Užsienio žiniasklaida, pripažinta Rusijoje "užsienio agentu" privalės savo publikacijas žymėti kaip "užsienio agento" skleidžiamą produkciją bei teikti ataskaitas.

Žiniasklaidai, kuri atsisakys registruotis kaip užsienio agentas, bus taikomas nekomercinių organizacijų įstatymas. Rusijos žiniasklaidos šis įstatymas neliečia.

Parlamentarai pabrėžia, kad priimtas įstatymas yra atsakomoji priemonė į JAV veiksmus prieš televizijos kanalą RT America, kuomet ši Rusijos žiniasklaida buvo priversta užsiregistruoti kaip užsienio agentas JAV.

Dūmos pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus teigia, kad priimtas įstatymas niekaip nepaveiks žodžio laisvės.

"Kalba eina apie apie vykdomosios valdžios galimybes imtis atsakomųjų priemonių tų valstybių atžvilgiu, kuriose pažeidžiama Rusijos žurnalistų veiklos laisvė", — RIA Novosti cituoja Tolstojaus žodžius.

Klausimo istorija

Lapkričio pradžioje JAV teisėsaugos ministerija pareikalavo, kad televizijos kanalas RT užsiregistruotų kaip užsienio agentas iki lapkričio 13 dienos. RT įvykdė reikalavimą lapkričio 10 dieną.

RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian pareiškė, kad tai yra priverstinė priemonė, nes televizijos kanalui teko rinktis tarp baudžiamosios bylos ir registracijos.

JAV Teisingumo departamentas įtraukė RT America į užsienio agentų sąrašą pagal 1938 metų užsieniečių agentų įstatymą, tačiau daugelis užsienio valstybinių žiniasklaidų, tokios kaip Britanijos BBC, Kinijos CCTV, Prancūzijos televizijos kanalas "France 24", Vokietijos radijo stotis "Deutsche Welle", nėra taip užregistruotos.

Amerikos Teisingumo departamento žiniasklaidos įtraukimas į "užsienio agentų" sąrašą atveria galimybę amerikiečių agentūrų žurnalistams tikrinti asmens duomenis, o taip pat kiekvieną kartą minėti, kai transliacija atliekama užsienio valstybės lėšomis.

Registruodami RT kaip užsienio agentą JAV pareiškė, kad tai yra normali praktika ir tai niekaip nesusiję su žodžio laisvės principo pažeidimu. Įdomu, ką dabar sakys JAV, kuomet jų žiniasklaida taip pat turės atsiskaityti apie leidžiamas lėšas, veikdama Rusijos informacinėje erdvėje.

Politologo  nuomonė

Politologas Aleksejus Martynovas Sputnik radijo eteryje pakomentavo Rusijos atsaką į savo žiniasklaidos priespaudą JAV teritorijoje.

"Anksčiau pagal neviešą susitarimą žiniasklaidai nebuvo keliami tokie reikalavimai. Buvo manoma, kad žurnalistai veikia už tokios erdvės ribų — mūsiškiai dirba užsienyje, mūsų teritorijoje dirba bet kokie užsieniečiai. Ir atrodo, kad viskas buvo normalu. Bet šiuo metu viskas pasikeitė. Ir ne mes šią istoriją pradėjome, mes tik atsakome į tokį JAV "mandagumą" RT ir Sputnik atžvilgiu. Ir aš manau, kad tokiems tarptautinio eterio "monstrams" kaip BBC, CNN, Bloomberg, taip pat turi būti taikomas šis įstatymas. Dabar tai jau jų reikalas, kaip ir ką jie sakys. Nereikėjo taip elgtis su mūsų žurnalistais", — sakė Martynovas.

Twitter, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кряжев

Jis pabrėžė, kad nors užsienio žiniasklaidos atstovai Rusijoje bus registruojami kaip užsienio agentai, jų darbui niekas netrukdys. Tačiau Rusijos žiniasklaida JAV patiria kitų sunkumų.

"Kas liečia užsieniečių darbą Rusijoje, mes esame laisva šalis, kuri laikosi žodžio laisvės principų. O štai kas liečia mūsų žurnalistų darbą JAV — aš beveik visiškai įsitikinęs, kad kol egzistuoja standartai, kuriuos generuoja JAV rusofobiškas valdžios elitas, situacija tik blogės", — mano politologas.

Tačiau jis įsitikinęs, kad, anksčiau ar vėliau, padėtis judės į gerąją pusę.

"JAV norėtų, kad RT ir kita Rusijos žiniakslaida, kuri turi gelimybes transliuoti JAV teritorijoje, paliktų šią rinką ir neteiktų alternatyvaus ir sąžiningo požiūrio, kuris labai skiriasi nuo Amerikos vidaus propagandos, norėtų, kad šis tiesos upelis tisiog išsijungtų. Bet aš tikiu, kad ši "politinė šizofrenija" JAV dings. Nes tokio režimo sąlygomis ilgai dirbti nagali net viena didžiausių pasaulio šalių, tokia kaip JAV" — sakė Martynovas.

125
Tegai:
užsienio agentas, RT, Sputnik, televizija, žiniasklaida, Rusija, JAV
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (109)
Dar šia tema
Europiečių nuomonė: į svetimus rinkimus kišasi JAV, o ne Rusija
Simonian apie reklamos draudimą Twitter — peržengia visas ribas
Simonian pakomentavo Pentagono ataskaitą apie Sputnik ir RT įtaką
Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, archyvinė nuotrauka

RF saugumo tarnyba paaiškino neonacistinių nuotaikų Baltijos šalyse augimą

(atnaujinta 19:16 2020.08.05)
Tokio pobūdžio judėjimus skatina žmonių, kurie mąsto kitaip slopinimas, propaganda ir agresyvaus nacionalistinio turinio šūkiai, pareiškė Patruševas

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžia atvirai remia nacizmo reinkarnaciją, pareiškė Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas. Apie tai jis papasakojo interviu "Rossijskaja gazeta".

"Kitaip mąstančių slopinimas, begėdiška propaganda ir agresyvaus nacionalistinio turinio šūkiai skatina netrukdomai veikti neonacių judėjimams. Nėra jokių kliūčių sistemingoms SS legionierių eitynėms, aktyviai primetamos mintys, kad šios grupės gali sutrukdyti išgalvotai "potencialiai Rusijos invazijai", — pabrėžė jis.

Tuo tarpu, kaip pažymi Patruševas, skirtingai nei Ukrainoje ir Baltijos šalyse, kitose Europos valstybėse ir apskritai visame pasaulyje neofašizmas yra suvokiamas kaip marginalus politinio gyvenimo reiškinys, tačiau neatsakingos politikos atveju ne viena valstybė nebus apdrausta nuo jo atgimimo.

Pastaraisiais metais Baltijos šalių valdžia vykdė rusofobinę politiką ir viešai smerkė tuos, kurie teigiamai kalba apie šių šalių sovietinę praeitį.

Lietuvoje taip pat vykdo nacizmo reabilitacijos politiką. Šalyje "miško broliai" laikomi "nacionaliniais didvyriais", nepaisant įrodymų, kad jie dalyvavo nusikaltimuose prieš žmones. Piliečiai, nesutinkantys su Vilniaus pozicija, yra persekiojami.

Lietuva kritikuoja 1939 metų Molotovo-Ribentropo paktą tarp nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos tvirtinant, kad jis buvo skirtas "sunaikinti Vidurio ir Rytų Europos šalių valstybingumą".

Tuo tarpu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas (Heiko Maas) pavadino "nesąžiningais" bandymus perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją, primindamas, kad jį pradėjo nacistinė Vokietija, o bandymai kaltinti kitas šalis tik skaldo Europą.

Anksčiau Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pabrėžė, kad TSRS buvo vienintelė Europos valdžia šeštajame dešimtmetyje, kuri priešinosi fašizmui ir militarizmui Europoje ir Tolimuosiuose Rytuose, o nepuolimo paktas su Vokietija buvo sukurtas siekiant išvengti karo.

Rusijos vadovybė ne kartą ragino kaimynines šalis išsaugoti faktais grįstą istorinę tiesą ir atviru būdu aptarti praeities įvykius.

Tegai:
neonacizmas, Baltijos šalys, Rusija
Aktorius Michailas Jefremovas

Po eismo įvykio Jefremovo kraujyje rasta marihuanos ir kokaino pėdsakų

(atnaujinta 16:50 2020.08.05)
Be to, šiandieniniame posėdyje vienas iš kelių policijos pareigūnų papasakojo, kad aktorius avarijos metu buvo stipriai apsvaigęs nuo alkoholio

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Aktoriaus Michailo Jefremovo kraujyje po avarijos buvo rasta kokaino ir marihuanos pėdsakų, rašoma baudžiamosios bylos medžiagoje, kurią paskelbė prokurorė.

Kaip pranešė RIA Novosti korespondentas iš Maskvos Presnenskij teismo salės, tyrimai dėl narkotikų Jefremovui buvo atlikti iškart po eismo įvykio.

"Remiantis tyrimų rezultatais, Jefremovo kraujyje rasta narkotikų — kokaino ir marihuanos — pėdsakų", — teigė prokurorė, nepatikslinusi koncentracijos.

Taip pat aktoriaus automobilyje, kuriuo jis sukėlė avariją Maskvos centre, buvo rasta "mikroskopinių" hašišo pėdsakų.

Kaip pranešė RIA Novosti korespondentas, dėl to gali būti įrodytas faktas, kad Jefremovas automobilyje vartojo narkotikus, nors byloje dėl narkotikų platinimo jis yra liudytojas.

"Jefremovo automobilyje buvo rasta mikroskopinių tetrahidrokanabinolio, kurio yra hašišo ir hašišo aliejaus [ir kitų narkotikų rūšių, gaunamų iš kanapių] sudėtyje, pėdsakų", — sakė prokurorė.

Nepaisant to, ekspertizės duomenimis, tokių žymių ant aktoriaus marškinėlių ir Jefremovo krepšyje nebuvo rasta.

Anksčiau apie tai RIA Novosti informavo šaltinis iš teisėsaugos institucijos, tačiau ši informacija dar nėra oficialiai patvirtinta.

Michailas Jefremovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Блинов

Tuo tarpu šaltinis pareiškė, kad buvo rasta "liekanų pėdsakų", narkotikus jis "anksčiau vartojo, tačiau greičiausiai tai neatsispindės šiame eismo įvykyje".

Be to, šiandieniniame posėdyje vienas iš kelių policijos pareigūnų papasakojo, kad menininkas avarijos metu buvo stipriai apsvaigęs nuo alkoholio. Anot jo, atlikus medicininę apžiūrą Jefremovui, buvo nustatyta 1,23 prom.

Pats aktorius kol kas nekomentuoja informacijos apie alkoholį ir narkotikus, tačiau teigė su kaltinimu nesutinkantis. Pasak jo, jis "nieko neprisimena".

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė. Dabar jam yra skirtas namų areštas, jam gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
vairavimas išgėrus, Rusija, eismo įvykis, narkotikai, Michailas Jefremovas
Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius

(atnaujinta 13:52 2020.08.05)
Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos"

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Vakcina nuo COVID-19, kurios pagrindą sudaro šilkaverpių lervose esantys baltymai, turėtų tapti labai efektyvi ir nebrangi, RIA Novosti pasakojo projekto vadovas, Japonijos Kiusiu universiteto profesorius Takahiro Kusakabe.

Koronaviruso paviršiuje yra vadinamasis smaigalys baltymas S, jis yra sugrupuotas po tris ir būtent jis suformuoja pačius "smaigalius" viruso paviršiuje, su kurio pagalba ir plinta infekcija.

"Padedant šilkaverpiui, mes sukuriame dirbtinį smaigalio baltymą, kuris yra nepaprastai panašus į naujo tipo koronaviruso baltymą, tačiau jo viduje nėra viruso, todėl jis yra nekenksmingas", — teigė profesorius.

Į šilkaverpio kūną įnešamas bakulovirusas, kuris užkrečia tik vabzdžius, bet yra nekenksmingas žmonėms, turėdamas jame įterptą genetinę koronaviruso informaciją. Po kelių dienų šilkaverpių kūne "užauga" baltymas, labai panašus į koronaviruso S-baltymą.

"Šiuo metu mes kuriame dvi vakcinų rūšis — injekcines ir geriamąsias. Injekcinei vakcinai reikia išvalymo ir saugos tyrimų. Bet kokiu atveju manau, kad ji bus tokia pat saugi kaip šiuo metu naudojama vakcina. Kalbant apie geriamąjį vartojimą, Azijos šalyse istoriškai šilkaverpių lervas jie vartoja maistui, todėl problemų neturėtų kilti", — pabrėžė profesorius.

Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos". Be to, jo kaina neviršys vakcinos nuo gripo ribų — keli tūkstančiai jenų (kelios dešimtys dolerių). Šiais mokestiniais metais, tai yra iki 2021 metų kovo 31 dieną, bus atliekami vakcinos bandymai su gyvūnais.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
mokslininkai, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
Lietuviams priminė, kad viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes privaloma
Mokslininkai neatmetė galingesnės antros COVID-19 bangos JK