Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Sputnik ir RT draudimai: Vakarai ieško geležinės uždangos

78
(atnaujinta 15:23 2018.03.30)
Rusijos žurnalistas ir radijo vedėjas, rašytojas, visuomenės veikėjas Armenas Gasparianas pabrėžė, kad pasaulyje vyksta atviras — informacinis karas

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik, Armenas Gasparianas. Amerikos paslaugų teikėjas MHZ Networks, kuris transliavo RT Vašingtone, pašalino jį iš transliacijos tinklo; formaliai tai susiję ne su "užsienio agento" statusu ir net ne su precedento neturinčiu spaudimu televizijos kanalui, o su dažnių aukcionu.

Margarita Simonian, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

Be RT, iš skaitmeninių stočių WNVT ir WNVC pasitrauks dar dešimtys užsienio televizijos kanalų. Tačiau aukcionas — tik formali priežastis. Vis gi reikia išsaugoti veidą. Ir visi tai supranta. Ir Rusijoje, ir Vakaruose. Kaip sakoma tokiais atvejais Prūsijoje — "buvo karas".

Šį reiškinį tikrai sunku pavadinti kitaip. Vyksta atviras informacinis karas. Reta diena praeina be kaltinimų ir sankcijų Rusijos žurnalistams. Tarptautinę agentūrą Sputnik pašalino iš Edinburgo prekybos rūmų. Narystė buvo nutraukta dėl didėjančio britų žiniasklaidos spaudimo po Edinburgo miesto tarybos raginimo nutraukti santykius su kompanija. To nebuvo net šaltojo karo su TSRS laikais.

Anksčiau dirbo sąžiningai

Tais laikais apskritai buvo daugiau sąžiningumo. Ūmi politinė konfrontacija reguliariai virsdavo abipuse neapykanta. Bet tuo pačiu metu buvo nustatytos ribos, kurių negalima peržengti.

Aš daugelį metų draugavau su  žinomu tarybiniu politikos apžvalgininku Valentinu Zorinu.

Sunkiausiais konfrontacijos laikotarpiais tarp Maskvos ir Vašingtono jis reguliariai ėmė Amerikos prezidentų interviu. Taigi, niekada JAV nebuvo tokio požiūrio, koks yra šiandien. Net paskelbto "kryžiaus žygio prieš komunizmą" epochos metu. Priešingai, buvo demonstruojama pagarba. Šiandien apie tai Rusijos žurnalistai gali tik svajoti.

Ir, beje, ne tik Rusijos. Sputnik ir RT dirba žurnalistai iš viso pasaulio. Jie taip pat atvirai naudoja psichologinio poveikio priemones. Tik todėl, kad turi drąsos kalbėti apie tai, ką kiti nutyli. Būtent tai labiausiai nepatinka apsišvietusiems Vakarams. Trukdo nešti baltojo žmogaus naštą šie landūs "Putino agentai", kurie vis taikosi užduoti nepatogų klausimą.

Būdas yra: neuždrausti, bet ginčytis.

Šaltojo karo laikais tarybinė žiniasklaida taip pat nekėlė simpatijų Vašingtonui. Tačiau ji nebuvo uždrausta be priežasties ir nebuvo atimama akreditacija spaudos konferencijose. Su ja aktyviai ginčydavosi. Ta polemika, žinoma, toli gražu ne visada atitiko intelektinį pokalbio potencialą tarp Stanislavskio ir Nemirovičiaus-Dančenkos. Bet bent jau buvo kažkoks protų mūšis.

Šiandien JAV aktyviai naudoja sargybinio Mymrecovo metodą: "Laikyti ir nepaleisti". Esame patenkinti bent jau tokiu įvadu į rusų klasikinę literatūrą, bet mes manome, kad svarbu įspėti: šis modelis neveiks. Ne "highly likely", bet su 100% garantija.

Anksčiau Vakarams buvo paprasčiau. Geležinė uždanga apsaugojo gyventojus nuo "žalingos sovietinės įtakos", o ir žiniasklaida neturėjo tokios raidos. O kaip dabar uždrausti Sputnik ir RT? Juos vis tiek skaitys ir žiūrės. Be to, kuo aktyviau su rusų žiniasklaida pradeda kovoti, tuo labiau auga susidomėjimas ja.

Vakarai pamiršo praeities pamokas. Kai tarybinius leidinius prieš 100 metų buvo draudžiama parduoti Paryžiuje, kad bolševizmo bacilos nepažeistų jautrių prancūziškų sielų, aplink juos tuoj pat kilo didelis ažiotažas.

Sovietologų jums trūksta!

Šiandien Vašingtonas nukentėjo nuo  pasitikėjimo savimi. Po TSRS žlugimo sovietologų karta buvo išleista į pensiją. Jie nebeturėjo su kuo kovoti. Jei šie žmonės būtų šiandien — sugebėtų, galbūt, paaiškinti JAV vadovybei, kad yra daroma siaubinga klaida. Tik diskutuojant galima nugalėti žiniasklaidą. Atvirai diskutuojant. Idėja negali išnykti. Ją gali pakeisti kita idėja.

Nepakanka specialistų, galinčių vienodai konkuruoti su tokiais nemėgstamais rusų žurnalistais — išugdykite. Bet draudimais jūs niekada nepasieksite teigiamo rezultato. Taip, gali būti keletas atsitiktinių sėkmių. Tik tiek.

Šiandien, Boriso Johnsono dėka, visi prisiminė Dostojevskį. Visi žino, kas yra nusikaltėlis. Vienintelis klausimas yra tas, ar jis prisipažins ar bus pagautas. Iš tiesų, visi supranta, kodėl Vakarai kasdien bando pažeminti RT ir Sputnik. Ir visiškai nereikia būti tyrėju Porfirijumi Petrovičium, kad reikiamu momentu galėtum ištarti: "Štai tu ir nužudei".

Tačiau faktas yra tas, kad tokiais argumentais žudomas žiniasklaidos profesionalumas. Ne Rusijos. Amerikos. Juk be konkurencijos jie pradės vis aktyviau naudoti "fake news" metodiką. Taip lengviau, paprasčiau! Bet jiems nuo to tik blogiau.

RT ir Sputnik niekur iš žiniasklaidos erdvės neišnyks. Negana to, jie ir toliau kaups aplink save tą auditoriją, kuri kažkada tikėjo Amerikos žiniasklaida. Ir šie reputacijos nuostoliai gali būti nepataisomi Vašingtonui.

78
Tegai:
Rusijos žiniasklaida, Armenas Gasparianas, Rusija, JAV
Dar šia tema
Simonian pakomentavo patarimą ieškoti atsakymų RT ir Sputnik
Ekspertas: Baltijos šalyse vyksta kampanija prieš Sputnik ir RT
Žodžio laisvė amerikietiškai: Simonian papasakojo apie RT darbą JAV
RT žurnalistai neteko akreditacijos JAV Kongrese
Daugelis RT partnerių JAV negalės dirbti su televizijos kanalu
Nuotrauka iš eismo įvykio, kurį sukėlė aktorius Michailas Jefremovas

Liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po mirtinos avarijos

(atnaujinta 16:08 2020.08.06)
Dar vienas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad aktorius galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovu

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Mirtinos avarijos, kurioje dalyvavo Michailas Jefremovas, liudytojas teisme pasakojo apie aktoriaus elgesį po avarijos.

Pasak jo, aktorių išlaipino iš vairuotojo vietos, po to jis perėjo bulvarą ir atsisėdo ant šaligatvio. Po kelių minučių aktorius priėjo prie avarijos liudininkų ir paprašė cigaretės.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

"Parūkė, pažiūrėjo į savo automobilį, numojo ranka. Nuėjo prie Zacharovo automobilio ir paklausė, ar viskas gerai. Tada, nesisėsdamas į savo automobilį, nuėjo į kelių policijos darbuotojų automobilį", — cituoja vyrą "REN TV".

Liudytojas taip pat pridūrė, kad jam pasirodė, jog automobilyje yra dar vienas asmuo.

Kitas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad Jefremovas galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovo "Lada". Pasak jo, aktorius "chamiškai" vairavo savo automobilį — išvažiuodavo į "priešingą juostą" ir kelis kartus staiga stabdė.

Mirtinas eismo įvykis Maskvos centre

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
eismo įvykis, Rusija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Advokatai Jefremovo byloje sureagavo į drausminę procedūrą prieš juos
Jefremovo advokatas aktoriaus pokalbį su policija pavadino melagiena
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų
Koronaviruso testai

Rusijos gydytojai išrado naują būdą diagnozuoti COVID-19

(atnaujinta 15:33 2020.08.06)
Artimiausiu metu įrangos galimybės bus išplėstos — ji taip pat gali būti naudojama mamografinių vaizdų analizei, insulto, širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų diagnozei

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Gydytojai Buriatijoje, naudodamiesi dirbtiniu intelektu, pradėjo diagnozuoti plaučių uždegimą, įskaitant tuos atvejus, kai nustatyta koronaviruso požymių, praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos vyriausybės spaudos tarnybą.

"Respublikinei Nikolajus Semaško ligoninei buvo suteikta medicininė įranga ir galimybė naudotis dirbtinio intelekto modeliu, kurį sukūrė "Sberbank" dirbtinio intelekto laboratorija. Dabar galima diagnozuoti pneumoniją, įskaitant COVID-19 požymius naudojant dirbtinį intelektą", — rašoma pranešime.

Modelio pagrindas — neuroninis tinklas, apmokytas 10 tūkst. specialistų pažymėtų depersonalizuotų kompiuterinės tomografijos vaizdų. Modelis pateikia savo nuomonę apie uždegimo buvimą ir tikimybę, kad tai yra COVID-19, todėl gydytojai gali greičiau ir tiksliau diagnozuoti.

Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кондратюк

Modelio našumas yra 150 tyrimų per dieną, o tikslumas viršija 90%. Artimiausiu metu įrangos galimybės bus išplėstos — jis taip pat gali būti naudojamas mamografinių vaizdų analizei, insulto, širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų diagnozei.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 18,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 696 tūkst. žmonių.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas: Europa neatlaikys antro ekonomikos uždarymo dėl COVID-19
Patvirtinti 24 nauji COVID-19 atvejai: 16 žmonių užsikrėtė po kontakto su sergančiuoju
Vilniaus senamiestis, archyvinė nuotrauka

"Vokiškos atostogos" Vilniuje: renginių programa

(atnaujinta 16:09 2020.08.06)
Visą savaitgalį Vilnius alsuos seniausiomis vokiškomis tradicijomis ir modernia kultūra – sostinėje vyks "Vokiškos atostogos"

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Kitą savaitę, rugpjūčio 14–16 dienomis, vilniečių laukia vokiškos atostogos, su šokiais, dainomis bei gardžiais tradiciniais patiekalais. 

Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami pasinaudoti proga sudalyvauti "Oktoberfest" festivalyje Vilniuje. Į Vilnių taip pat persikelia įspūdinga vokiška naktinių ritmų ir klubinio gyvenimo kultūra. Klasikos gerbėjų laukia išskirtinė Liudvigo van Bethoveno (Ludwig van Beethoven) 250-ųjų gimimo metinių paminėjimo programa.

Dalgių fabrike svečių lauks netikėtumai, o gatvėse rikiuosis išskirtiniai vokiški automobiliai ir motociklai. 

Vokiškų atostogų renginių programa

"Oktoberfest" maisto ir muzikos festivalis

Nors Vokietijoje "Oktoberfest" šiais metais yra atšauktas, tačiau garsusis festivalis persikelia į Rotušės aikštę Vilniuje.

Trijų dienų alaus ir vokiško maisto šventė – ypatinga patirtis, kurią tikrai verta patirti. Festivalio svečiai kviečiami ne tik paragauti tradicinių vokiškų patiekalų ir skaniausio alaus, bei ir sudalyvauti smagiose varžybose ir žaidimuose, be kurių neįsivaizduojama ši gilias tradicijas turinti šventė. 

Rugpjūčio 14 d. 17:00-22:00 val.

Rugpjūčio 15 d. 10:00-22:00 val.

Rugpjūčio 16 d. 10:00-22:00 val.

Oktoberfest“ maisto ir muzikos festivalis
© Photo : Vilnius
"Oktoberfest“ maisto ir muzikos festivalis

Muzikinė programa

"Oktoberfest" neįsivaizduojamas be šokių ir muzikos. Festivalis prasidės tradiciniu Alaus maršu ir alaus statinės kamščio išmušimu. Muzikos grupė "Allegretto" taps lietuviškojo "Oktoberfest" žvaigžde. Bavariško stiliaus muziką atliekanti grupė nepritrūks jėgų ir smagių melodijų viso festivalio metu.

Rugpjūčio 14 d. 17:00-22:00 val.

Rugpjūčio 15 d. 17:00-22:00 val.

Vokiškas vakarėlis Halės turguje

Berlyno vakarėliai – tikriausiai garsiausi pasaulyje. Laisva atmosfera, elektroninė muzika, urbanistinė atmosfera – tai juk neįkainojama patirtis. Bet ir Vilnius nenusileidžia savo naktiniu gyvenimu. Šokti po žvaigždėtu vasaros dangumi skambant šiuolaikiškos muzikos ritmams ir vėjui veliant plaukus – fantastiškas pojūtis. 

Rugpjūčio 14 d. 18:00-22:00 val.

Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

Garsusis vokiečių klasikinės muzikos kompozitorius Liudvigas van Bethovenas – vienas žymiausių kompozitorių, kurio kūryba įkvepia žmones jau daugiau nei 200 metų. Jo simfonijos yra išskirtinės, o muzika – veržli ir skatinanti išgyventi stiprų laisvės pojūtį. Vokiško savaitgalio metu visiškai nemokamai klausykitės gražiausių kūrinių, skirtų paminėti kompozitoriaus 250-ąsias gimimo metines.

Koncertas yra nemokamas, tačiau būtina užsiregistruoti iš anksto.

Koncertas vyks Šv. Kotrynos bažnyčioje, Rugpjūčio 15 d., 19:00-20:00 val.

Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti
© Photo : Vilnius
Koncertas Liudvigo van Bethoveno 250-osioms gimimo metinėms paminėti

Šeimų erdvė Lukiškių aikštėje

Šeštadienį Lukiškių aikštėje įsikursiančioje vaikų zonoje mažieji vilniečiai kviečiami klausytis gražiausių vokiškų pasakų ir stebėti ypatingus teatro pasirodymus, pasakojančius įtraukiančias istorijas. Vaikų laukia staigmenos – žaidimas "Palymobil". Gerą nuotaiką kurs ir skambanti muziką, energijos "įsikrausite" ragaudami patiekalų iš greta esančių maisto vagonėlių. 

Renginys vyks rugpjūčio 15 d. 11:00-20:00 val.

Iliuzionisto pasirodymas

12:00 / 14:00 / 15:00 val. 

Iš Vokietijos atvykęs  magas Tobias Campoverde demonstruos fokusus. Vaikų laukia interaktyvus ir žaismingas mago pasirodymas. O po pasirodymo patys vaikai galės išmokti fokusų ir pasigaminti tam reikalingų priemonių. Tobias Campoverde – tarsi magiškasis vokiečių kalbos ambasadorius, bendradarbiaujantis su Goethe`s institutu. 

Futbolas Lukiškių aikštėje

11:00-20:00 val. 

Vokiško savaitgalio metu Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje (AHK) kviečia pažaisti futbolą. Vokiškų įmonių darbuotojai parodys savo sugebėjimus aikštelėje.

Futbolą išbandyti galės ir visi norintys vaikai – Vokietijos ambasada pakvies futbolo trenerį, savo dėmesį skirsiantį mažiesiems Vilniaus gyventojams ir svečiams.

O kaipgi Vokietija be vokiško maisto? Tikriausiai Jums nesvetimi šie pavadinimai: "Saumagenburger", "Currywurst", "Bratwurst", "Frankfurter mit Kartoffelsalat", "Apfelwein BEMBEL-WITH-CARE, Pur, Gold, Kirsch" - tiek ir dar daugiau rasite Lukiškių aikštėje.

Площадь Лукишкю
Lukiškių aikštė
Tegai:
savaitgalis, renginiai, Vilnius