Sojuz, archyvinė nuotrauka

"Roskosmos" mano, kad JAV astronautai tyčia sugadino "Sojuz"

95
(atnaujinta 12:54 2018.09.12)
Pasak Rusijos ekspertų, amerikiečių sąmoningų veiksmų priežastis gali būti noras anksčiau grįžti į žemę dėl vieno iš jų komandos narių ligos

VILNIUS, rugsėjo 12 — Sputnik. Specialioji valstybinės korporacijos "Roskosmos" komisija, nagrinėjanti kosminio laivo "Soyuz MS-09" išsihermetinimo priežastis,  prioritetine versija laiko Amerikos astronautų veiksmus. Apie tai praneša laikraštis "Kommersant" su nuoroda į šaltinį.

Kosmodromas Vostočnyj, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Игорь Агеенко

Remiantis viena ekspertų versija, amerikiečiai galėjo sąmoningai pragręžti skylę erdvėlaivyje, nes norėjo kuo greičiau išsiųsti savo sergantį kolegą į Žemę.

Rusija paprašė JAV NASA astronautų vaizdo fiksavimo registratoriaus duomenis ir jų sveikatos rodiklius.

Pirmąjį tyrimo etapą atliko Raketų ir kosmoso korporacijos "Energia" specialistai. Po to "Roskosmos" vadovas Dmitrijus Rogozinas sakė, kad iki šiol rezultatai nesuteikia objektyvaus vaizdo, o situacija "yra kur kas sudėtingesnė nei anksčiau minėta".

Oro nuotėkis Tarptautinėje kosminėje stotyje

Oro nuotėkis Tarptautinėje kosminėje stotyje, prie kurios prijungtas "Sojuz MS-09", įvyko rugpjūčio pabaigoje. Kosmonautai patikrino visus skyrius ir aptiko mažą skylę Rusijos kosminio laivo sienoje.

"Kommersant" pabrėžia, kai tik paaiškėjo, jog "Sojuz" įvyko išsihermetinimas, Rusijos kosmonautai norėjo uždėti lopą hermetiko ir medicininės marlės pagalba, tačiau NASA astronautas, įgulos vadas Andrew Foistel pasiūlė palaukti dar vieną dieną. Tačiau tos pačios dienos vakarą, po Rusijos Skrydžių kontrolės centro komandos, buvo pavesta uždėti lopą.

Rusija pateikė keletą įvykio versijų. Iš pradžių buvo manoma, kad slėgio sumažėjimas įvyko dėl susidūrimo su mikrometeoritu arba dėl gamybos broko. Tačiau vėliau pasirodė, kad įskilimas yra ne kas kita kaip išgręžta skylė, o šalia jos klijų pėdsakai.

Dabar prioritetine versija komisija laiko amerikiečių tyčinius veiksmus. Ekspertų teigimu, astronautai galėjo siekti anksčiau patekti į Žemę, kad jų įgulos narys gautų pilnavertį gydymą. Tuo pačiu metu buitinio skyriaus gedimas, kuriame įvyko išsihermetinimas, nekliudytų grįžimui. Atsižvelgiant į aktualų medicininį poreikį, JAV astronautai turės sumokėti už naują laivą, rašoma "Kommersant" straipsnyje.

Rusijos kosmonautai parodė, kaip kerpasi kosmose >>

Be to "Kommersant" pabrėžia, kad tikimybė gauti duomenis iš NASA yra labai maža, nes jos susijusios su medicininiu konfidencialumu. Tačiau jei JAV atsisakys padėti, "kiti papildomi klausimai apie jų dalyvavimą incidente bus nereikalingi", mano leidinio pašnekovas.

Jei pateikta "Sojus" tyčinio gedimo versija pasitvirtins, tai Rusijos ir Amerikos santykiuose kosmoso industrijoje "prasidės ne patys maloniausi laikai", pareiškė "Kommersant" šaltinis, artimas "Roskosmos".

95
Tegai:
kosmonautai, kosmosas, JAV, Roskosmos
Dar šia tema
Iš Baikonūro paleista raketa su kosminiu sunkvežimiu "Progress MS-09"
Žiniasklaida: JAV ketina "bet kokia kaina" dislokuoti ginklą kosmose
Rusijos ambasada pajuokavo apie JAV kosminių pajėgų sukūrimą
Amerikos ekspertas paaiškino, kaip naujos kosminės pajėgos pakenks JAV
Kaliningradas

Lietuva leidžia Rusijai padidinti keleivių skaičių traukiniuose į Kaliningradą

(atnaujinta 21:03 2020.08.07)
Lietuva leido ne tik pakeisti keleivių, kurie gali važiuoti rusiškais traukiniais, skaičių, bet ir jų susodinimą vagonuose

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Keleivių skaičiaus apribojimai buvo iš dalies panaikinti traukiniams, vykstantiems per Lietuvą į Kaliningradą, po to, kai buvo pasiektas susitarimas su Lituvos užsienio reikalų ministerija, praneša "Kaliningrado geležinkelių" spaudos tarnyba.

Nuo rugpjūčio 8 dienos šiais traukiniais galės vienu metu keliauti 200 keleivių. Atšaukti apribojimai ir dėl susodinimo kupė ir vietaženkliniuose vagonuose. Pažymima, kad vietų skaičius kiekviename sastate, kuris tranzitu kerta Lietuvos teritoriją, bus padidintas dvigubai, o tai padidins transporto prieinamumą Kaliningrado srityje.

Apribojimai keleiviams rusiškuose traukiniuose buvo įvesti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nota dėl supaprastinto tranzito sąlygų ir apribojimų.

Tarp Kaliningrado ir Maskvos bei Kaliningrado ir Sankt Peterburgo kursuoja du reguliarūs traukiniai. Šią savaitę ši geležinkelio paslauga buvo atidaryta visiems Rusijos piliečiams. Prieš tai šiuo maršrutu galėjo važiuoti tik tie, kas turėjo nuolatinę registraciją Kaliningrado srityje.

Lietuvos ir Baltarusijos geležinkelių stotyse vis dar numatytos tik techninės stotelės: keleiviai nėra įlaipinami ir išlaipinami.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje užregistruoti 877 135 koronaviruso atvejai, iš jų daugiau kaip 14,7 tūkst. žmonių mirė, daugiau nei 683 tūkst. pasveiko.

Tegai:
geležinkelis, Kaliningradas, Rusija, Lietuva
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Rusijos ir posovietinių šalių interesai daugelyje sutampa, pareiškė Putinas

(atnaujinta 19:13 2020.08.07)
Anot Rusijos vadovo, Rusijos artimiausių kaimynų reikalų padėtis yra vienas iš Maskvos užsienio politikos prioritetų

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pakvietė Rusijos saugumo tarybos narius aptarti situaciją pasaulyje, ypač akcentuojant į reikalų būklę posovietinėje erdvėje, pažymėdamas, kad tai yra vienas iš Rusijos užsienio politikos prioritetų. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Žinoma, pakalbėkime apie situaciją visame pasaulyje, akcentuojant į padėtį posovietinėje erdvėje, turint omenyje, kad tai yra artimiausi mūsų kaimynai, mūsų sąjungininkai, kaip taisyklė, mūsų ekonominiai ir politiniai interesai daugeliu aspektų sutampa. Tai tikrai yra vienas iš mūsų užsienio politikos prioritetų", — susitikime su Saugumo tarybos nariais pasakė Putinas.

Taip pat Rusijos vadovas ketina aptarti, ką dar galima padaryti siekiant padėti Libanui po sprogimo.

"Jūs žinote, kad mano nurodymu buvo suformuota Nepaprastųjų situacijų ministerijos pajėgų grupė, jai buvo suteiktos papildomos pajėgos iš Rusijos Federacijos Sveikatos apsaugos ministerijos. Mūsų kolegos jau pradėjo darbą Libano sostinėje po sprogimo uoste. Pagalvokime, ką dar galima padaryti, kad padėtų žmonėms šioje šalyje, Libane", — pasakė prezidentas.

Jis pažymėjo, kad šio nuolatinių RF saugumo tarybos narių susitikimo dalyviai pakalbės apie situaciją šalyje ir pasaulyje.

Galingas sprogimas įvyko netoli Beiruto uosto rugpjūčio 4 dienos vakare. Anot valdžios institucijų, priežastimi tapo 2 750 tonų amonio salietros, kurią 2014 metais konfiskavo muitinė ir kuri buvo laikoma sandėlyje, detonacija. Naujausiais duomenimis, sprogimas nusinešė 154 žmonių gyvybes, apie 5 tūkst. nukentėjo. Šalyje paskelbtas gedulas. Libano sostinė pripažinta nelaimės vieta, mieste dviem savaitėms įvesta nepaprastoji padėtis.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Rusija
Eurai

Prokuratūros ir teismai Lietuvoje galės dažniau skirti piniginį užstatą

(atnaujinta 13:53 2020.08.07)
Numatoma, kad asmuo, kuriam skiriamas piniginis užstatas, jį turės sumokėti per 3 dienas, tuo metu, jis jo neteks, jeigu padarys bent menkiausią nustatyto režimo pažeidimą

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik. Prokurorams ir teismams Lietuvoje bus sudaryta galimybė dažniau skirti piniginį užstatą, praneša Teisingumo ministerijos spaudos tarnyba.

Anot ministerijos piniginis užstatas yra ne mažiau veiksminga kardomoji priemonė kaip suėmimas.

Teisingumo ministerija parengė Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisas, reglamentuojančias aiškesnę šios alternatyvios priemonės taikymo tvarką. Ikiteisminio tyrimo metu asmuo sumokėjęs piniginį užstatą, jo netenka, jeigu padaro bent menkiausią nustatyto režimo pažeidimą.

"Suėmimas — asmens laisvės suvaržymas yra pati griežčiausia ir valstybei bei mokesčių mokėtojams brangiausiai kainuojanti kardomoji priemonė. Būna atvejų, kai pritaikius suėmimą, teisme nagrinėjant bylą įtarimai nepasitvirtina, ir valstybė tokiam žmogui turi mokėti kompensaciją už nepagrįstai apribotas teises", — pasakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Anot ministro, teismams ir prokuratūrai reikia aiškesnio teisinio mechanizmo, kad galėtų plačiau taikyti įstatyme numatytą alternatyvią priemonę — sulaikymą už užstatą.

BPK pataisų projekte numatoma, kad asmuo, kuriam prokuroras ar teismas skiria kardomąją priemonę piniginį užstatą, jį sumokėtų per 3 dienas. Dabar galiojanti įstatymo nuostata yra gana paini ir sunkiai taikoma praktikoje.

Jeigu įtariamasis, sumokėjęs piniginį užstatą, neįvykdytų numatytų pareigų ar bandytų pabėgti, šie pinigai atitektų valstybės biudžetui. Užstato dydis nustatomas atsižvelgiant į galimai padaryto nusikaltimo sunkumą, įtariamojo turtinę padėtį bei jo asmenybę. Nors teisės aktuose užstato konkretus dydis neįvardijamas, teismų praktikoje ši suma siekė nuo maždaug tūkstančio iki beveik pusės milijono eurų.

BPK projekte taip pat siūloma apylinkių teismams perduoti nagrinėti dalį sunkių nusikaltimų bylų ir taip sumažinti darbų naštą apygardų teismams, kad šie turėtų daugiau laiko gilintis į pačius sudėtingiausius sunkių nusikaltimų atvejus. Baudžiamųjų bylų krūvis apylinkių teismams padidėtų 3 procentais, tačiau dėl numatytų kitų įstatymų pataisų jiems beveik 10 procentų sumažės nagrinėjamų civilinių bylų apimtys.

Šiuo metu apygardų teismai pirma instancija nagrinėja didžiąją dalį bylų dėl sunkių nusikaltimų, kai įstatyme numatyta griežčiausia bausmė viršija 6 metus laisvės atėmimo, bet neviršija 10 metų, ir visas bylas dėl labai sunkių nusikaltimų.

Tegai:
prokuratūra, teismas, Lietuva