kompleksas S-300, archyvinė nuotrauka

Rusija perduos Sirijai kompleksą S-300, pareiškė Šoigu

57
(atnaujinta 14:47 2018.09.24)
Gynybos ministras priminė, kad 2013 metais Izraelio prašymu Rusija atidėjo komplekso S-300 pristatymą į Siriją, tačiau dabar padėtis pakito

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Rusija per dvi savaites perduos Sirijai šiuolaikinį zenitinių raketų kompleksą S-300, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Šoigu.

"Jis sugeba perimti oro atakų priemones daugiau kaip 250 kilometrų atstumu ir tuo pat metu kliudyti keletą oro taikinių", — cituoja ministrą RIA Novosti.

Šoigu pridūrė, kad S-300 reikšmingai sustiprins Sirijos oro erdvės gynybos potencialą ir pabrėžė, kad 2013 metais Izraelio prašymu Rusija atidėjo komplekso S-300 pristatymą į Siriją, tačiau dabar padėtis pakito.

Be to, Rusija perduos Sirijai automatizuotas valdymo sistemas oro erdvės stebėjimo postams. Šoigu pabrėžė, kad jos leis užtikrinti centralizuotą visų Sirijos oro gynybos pajėgų ir priemonių valdymą.

Taip pat Rusija pradės slopinti radarų ir palydovinės navigacijos signalus Viduržemio jūros rajone prie Sirijos, kur skraido bombardavimo misijas šioje šalyje vykdantys lėktuvai.

Šoigu pareiškė, kad Maskva priversta imtis šių priemonių dėl Izraelio veiksmų, siekiant užtikrinti savo kariuomenės saugumą.

Kremlius užtikrino, kad komplekso perdavimas nėra nukreiptas prieš trečiąsias šalis, o tarnauja tik siekiant užtikrinti Rusijos kariuomenės saugumą Sirijoje.

Izraelio ambasada nekomentavo Rusijos sprendimo perduoti Sirijai kompleksą S-300.

Incidentas su Rusijos orlaiviu IL-20

Rusijos IL-20 buvo numuštas rugsėjo 17 dieną 35 km nuo Sirijos pakrantės. Orlaivyje buvo 15 Rusijos karių. Tuo metu Izraelio naikintuvai  F-16 smogė į Sirijos objektus  Latakijoje.

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad Izraelio naikintuvų F-16 pilotai sąmoningai bandė pasislėpti už Rusijos lėktuvo nuo Sirijos priešlėktuvinių raketų. Be to, Maskva teigia, kad Rusija buvo suklaidinta dėl smūgių zonos Sirijoje.

57
Tegai:
Izraelis, Rusija
Dar šia tema
Internete pasirodė kadrai, kaip Sirijos oro gynybos sistemos sugavo Izraelio raketas
IL-20 buvo numuštas dėl Izraelio kaltės, paskelbė Rusijos gynybos ministerija
Vakcina nuo koronaviruso

Centras "Vektor" papasakojo apie vakcinos nuo COVID-19 bandymus su gyvūnais  

(atnaujinta 19:41 2020.10.19)
Centro generalinis direktorius teigė, kad vakcina parodė 100 proc. apsaugą nuo sunkios koronaviruso eigos. Be beždžionių, bandyme dalyvavo žiurkėnai ir triušiai

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. COVID-19 vakcina "EpiVacCorona" parodė aukštą gyvūnų, su kuriais buvo išbandytas vaistas. Tai teigė "Vektor" centro generalinis direktorius Rinatas Maksjutovas, praneša "Interfax".

Jis teigė, kad vakcina parodė 100 proc. apsaugą nuo sunkios koronaviruso eigos. Be beždžionių, bandyme dalyvavo žiurkėnai ir triušiai.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Владимир Песня

Pasak "Vektor" generalinio direktoriaus, tiriant beždžionių organizmo reakciją paaiškėjo, kad antikūnai 100 procentų gyvūnų organizme pasigamina per dvi ar tris savaites po pirmosios vakcinacijos, o tai prisideda prie ląstelių imuninio atsako susidarymo. Praėjus 14 dienų, paskiepytiems gyvūnams nebuvo nustatyta plaučių pakitimų, būdingų virusinei pneumonijai, o tie, kurie negavo vakcinos, turėjo plačiai išplitusią plaučių audinių infekciją, pridūrė jis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas spalio 14 dieną paskelbė apie Rusijos vakcinos nuo "EpiVacCorona" koronaviruso registravimą. Kaip pranešama "Rospotrebnadzor", pirmoji vaisto partija bus pradėta gaminti mėnesio pabaigoje, tikimasi, kad jis bus išleistas į civilinę apyvartą 2021 metų sausio mėnesį. "EpiVacCoron" nėra jokio biologinio agento — jame yra sintetinių virusinių baltymų regionų analogų, kurie leidžia imuninei sistemai atpažinti viruso daleles ir reaguoti į koronavirusą.

Pirmąją Rusijos vakciną "Sputnik V" sukūrė Gamalėjaus centras, o masinė gamyba prasidėjo rugpjūčio 15 dieną. Nuo "EpiVacCorona" jis skiriasi tuo, kaip yra sukurtas — tai adenovirusinis vaistas, sukurtas kito adenoviruso pagrindu. Jame yra įmontuotas koronaviruso genas, kuris, patekęs į ląsteles, juose suformuoja baltymą, kuris sukelia imunitetą ir skatina antikūnų vystymąsi.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Rusija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Lietuvoje vykdomi vaistų nuo COVID-19 ligos klinikiniai tyrimai
JAV ambasada Kijeve atmetė Ukrainos galimybę įsigyti Rusijos vakciną
Kremlius

Kremlius pakomentavo JAV pareiškimą dėl START-3  

(atnaujinta 15:29 2020.10.19)
Anksčiau Baltieji rūmai pareiškė atmetantys Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlymą pratęsti START-3

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Kremlius būtų norėjęs išgirsti JAV pasirengimą pratęsti START-3 sutartį, jos atsisakymas turėtų labai pražūtingas pasekmes visam pasauliui, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Baltieji rūmai pareiškė atmetantys Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlymą pratęsti START-3.

"Mes tikimės, kad ryšiai su Amerikos puse bet kuriuo atveju bus tęsiami. Apskritai, žinoma, kaip jau sakė prezidentas, sutarties pratęsimas leistų mums gauti laiko, laimėti šiuos 12 mėnesių esminėms ir rimtoms deryboms dėl ginklų kontrolės. Nes mūsų abiems šaliims, kaip ir visam pasauliui, šio dokumento netekimas, kuris yra iš tikrųjų pagrindinis kertinis akmuo pasaulio stabilumo ir saugumo pagrindui, strateginis saugumas, turėtų labai žalingų padarinių visam pasauliui. Aš visgi norėčiau girdėčiau mūsų Amerikos partnerių pasirengimą pratęsti šį dokumentą", — Peskovas atsakė į žurnalistų klausimą, kaip Kremlius traktuoja Trampo atsisakymą priimti Putino strateginio saugumo pasiūlymą.

Kol kas, pasak Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretoriaus, laukiama pažanga nebuvo pastebėta, tai galima "vienareikšmiškai teigti". Tačiau ši situacija nereiškia, kad "kontaktai turėtų būti visiškai nutraukti".

"Mes nekalbame konkrečiai apie prezidentą (JAV Donaldą) Trampą, mes kalbame apie Amerikos pusę. Ir mes žinome, kad Amerikos pusė tiesiog atsisakė pratęsti šį dokumentą metams", — į klausimą, ar problema susijusi tik su prezidentu Trampu ar su dar kažkuo, atsakė Peskovas.

Anksčiau Putinas siūlė pratęsti dabartinį START-3 be jokių sąlygų metams, o maksimalus pratęsimo laikotarpis yra penkeri metai. Savo ruožtu Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas Obrajenas teigė, kad Putino pasiūlymas pratęsti START-3 sutartį vieneriems metams be išankstinių sąlygų, tačiau neužšaldant branduolinių užtaisų skaičiaus, nėra galimybė išspręsti problemą.

START-3 yra vienintelė galiojanti ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV. Susitarimas baigs galioti 2021 metų vasario 5 dieną ir jei jis nebus atnaujintas, pasaulyje neliks jokių įrankių, kurie apribotų didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

START-3 įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įtaisų.

Tegai:
ginklų kontrolė, ginklavimasis, JAV, Rusija
Dar šia tema
Britų ekspertai aukštai įvertino Rusijos kariuomenės kovinius pajėgumus
JAV išbandė robotą, skirtą rusiškiems tankams T-72 sunaikinti
Virėjas

Kokia šiandien diena: spalio 20-osios šventės

(atnaujinta 21:06 2020.10.19)
Spalio 20-ąją minima Pasaulinė statistikos diena, be to, Tarptautinė virėjų diena, savo vardadienius šiandien švenčia Rudolfas, Serapinas, Gantas, Deimintė, Salvinas

Spalio 20-oji yra 293-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, keliamaisiais metais — 294-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 72 dienos.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Irena, Gedas, Deimina, Adelina, Adelė.

Šią dieną minima Pasaulinė statistikos diena.

Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja 2010 m. liepos 10 d. priėmė rezoliuciją, pagal kurią spalio 20-oji paskelbta Pasauline statistikos diena. Statistikos dieną mini ir švenčia daugiau nei 100 šalių statistikos tarnybos.

Ši diena skirta oficialiosios statistikos pasiekimams ir reikšmei paminėti. Akcentuojamos pagrindinės vertybės, kuriomis vadovaujamasi rengiant oficialiąją statistiką. Tai — paslaugų kokybė, profesionalumas, duomenų patikimumas ir prieinamumas. Šiuolaikinei statistikai keliami vis aukštesni reikalavimai. Įvairių šalių organizacijos keičiasi duomenimis, patirtimi ir mokosi vienos iš kitų. Vienas iš svarbiausių uždavinių — užtikrinti statistinės informacijos kokybę, patikimumą ir viešumą.

Be to, labai svarbu, kad informacija būtų lengvai pasiekiama visiems vartotojams. Dėl šios priežasties kuriamos bendros duomenų bazės, paieškos sistemos. Vienas iš pavyzdžių — Jungtinių Tautų statistikos skyriaus sukurta priėjimo prie duomenų sistema "UNdata", apimanti 32 duomenų bazes, apie 60 milijonų įrašų. Į statistiką pradedama žvelgti ne tik nacionaliniu, bet ir globaliu mastu.

Oficialioji statistika svarbi kiekvienai šaliai. Patikima ir objektyvi statistinė informacija leidžia įvertinti demografinę, socialinę ir ekonominę šalies padėtį ir raidą. Statistikai turi rengti ir teikti visuomenei aukštos kokybės statistinę informaciją, reikalingą priimant svarbius ir pagrįstus sprendimus.

Be to, šią dieną minima 1791 metų Abiejų Tautų (Lietuvos ir Lenkijos) tarpusavio įžado paskelbimo diena.

Taip pat šiandien yra proga pasveikinti savo pažįstamus virėjus su profesine švente — šią dieną minima Tarptautinė virėjų diena.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1655 metais buvo pasirašyta Kėdainių sutartis, pagal kurią LDK nutraukė uniją su Lenkija ir sudarė uniją su Švedija.

1876 metais gimė eseistas, prozininkas bei kritikas Juozapas Albinas Herbačiauskas. Mirė 1944 metais.

1988 metais LKP CK plenume pirmuoju LKP sekretoriumi su Maskvos palaikymu ir Sąjūdžio pritarimu paskirtas Algirdas Brazauskas.

1906 metais gimė poetė Ona Lukauskaitė. Nuo 1976 metų buvo Helsinkio susitarimų rėmimo grupės narė. Mirė 1983 metais.

1907 metais gimė rašytojas Kazys Plačenis. Mirė 1970 metais.

1928 metais gimė žymus lietuvių prozininkas Mykolas Sluckis.

1992 metais Lietuvos Vyriausybė patvirtino pirmąją Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sudėtį ir patvirtino Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos įstatus.

Ši diena pasaulio istorijoje

1632 metais gimė garsus anglų architektas ir astronomas seras Kristoferis Renas (Christopher Wren), Londone suprojektavęs daugiau nei pusšimtį bažnyčių, tarp jų — Šv. Povilo katedrą.

1944 metais Antrojo pasaulinio karo metais sovietai ir jugoslavai išvadavo Belgradą.

1969 metais Džonas Lenonas išleido savo antrąjį solo albumą "Cold Turkey".

2004 metais buvo išleista pirmoji operacinės sistemos Ubuntu versija.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai