Maskva, archyvinė nuotrauka

Rusija apie TV kanalų pažeidimus Lietuvoje: alternatyvaus požiūrio pašalinimas

120
(atnaujinta 17:34 2019.01.31)
Rusijos visuomenės rūmų atstovė tvirtina, kad Lietuvoje paskelbti kaltinimai prieš rusiškus televizijos kanalus yra ne kas kita, kaip politiškai motyvuotas poelgis

VILNIUS, sausio 31 — Sputnik. Lietuvos valdžios pareiškimas apie dviejų rusakalbių televizijos kanalų pažeidimus yra politiškai motyvuotas aktas, teigia Rusijos visuomenės rūmų Viešosios diplomatijos, humanitarinio bendradarbiavimo ir tradicinių vertybių išsaugojimo komisijos vadovė Jelena Sutormina.

Anot jos, Rusijos Federacijos visuomenės rūmai ketina atkreipti tarptautinių institucijų dėmesį į tai.

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) pareiškė apie pažeidimus dviejų Rusijos televizijos kanalų programose, kurios tariamai platino "melagingą" informaciją apie Lietuvos "partizanus". Posėdis įvyko trečiadienį. Kaip nepriklausomas ekspertas posėdyje dalyvavo Lietuvos istorijos instituto atstovas, be to, buvo pakviestas ir minėtas programas rengiančių transliuotojų atstovas.

LRTK priėjo prie išvados, kad sausio 14 dieną SIA televizijos programos "Pirmais Baltijas Kanals Lietuva" transliuotos laidos "Laikas" reportaže apie 2019 metų sausio 13 dieną Lietuvos Seime vykusį Laisvės gynėjų dienos minėjimą buvo "paskleista melaginga, šmeižianti ir neapykantą kurstanti informacija apie Lietuvos ir Latvijos partizanus".

"Tai aiškus politiškai motyvuotas pareiškimas. Ne paslaptis, kad šiandien Europos Sąjungoje mūsų žiniasklaida yra nuolat spaudžiama. Daugelio valstybių vadovų užduotis taip pat yra labai aiški — rusų spaudos blokavimas, pasinaudojus bet kokiu pretekstu, kad iš informacinio lauko būtų pašalintas alternatyvus požiūris į vykstančius procesus", — sakė RIA Novosti Sutormina.

Ji neatmeta galimybės, kad artimiausiu metu "mes dar daug kartų gausime, švelniai tariant, keistus ir nepagrįstus pareiškimus".

"Be abejo, mes atkreipsime į tai tarptautinių institucijų dėmesį, ypač JT, ESBO, ir mes prašysime, kad situacija, kai spaudžiami mūsų leidiniai, būtų atidžiai kontroliuojama, kad būtų užkirstas kelias pagrindinių tarptautinių dokumentų, susijusių su žodžio laisve, pažeidimams", — teigė visuomeninė veikėja.

Praėjusių metų vasarį LRTK vieneriems metams sustabdė Švedijoje įregistruoto televizijos kanalo "RTR-Planeta" transliaciją. Pasak Lietuvos valdžios institucijų, kanalas ne kartą "pažeidė ES direktyvą dėl žiniasklaidos paslaugų audiovizualizacijos ir Lietuvos įstatymą dėl visuomenės informavimo — karo, nesutarimų ir etninės neapykantos kurstymo". Be to, buvo įvestas draudimas Lietuvoje transliuoti kitas televizijos kanalo versijas — "Rusija RTR" ir "Rossija RTR".

Be to, LRTK periodiškai apriboja prieigą prie interneto tinklalapių, kurie transliuoja Rusijos televizijos kanalus.

"Partizanai" ir "miško broliai"

Anksčiau partijos "Tėvynės Sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai" nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Lietuvos generalinę prokuratūrą dėl programos "Rossija 24", kuri tariamai transliavo "melagingą" informaciją apie Lietuvos "partizanus", apdovanotus Laisvės premija.

Taip pat jie paprašė patikrinti programoje dalyvavusio "Socialistinio liaudies fronto" lyderio, teisės gynėjo Giedriaus Grabausko pareiškimus apie "partizanus".

Lietuvoje "partizanais" taip pat vadinami "miško broliai" — ginkluotos nacionalistų grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais.

"Miško broliai" ir "partizanai" Lietuvoje laikomi nacionaliniais didvyriais, tačiau daugelio jų biografija toli gražu nėra nepriekaištinga.

Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo žydų bendruomenės sunaikinime Lietuvoje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

120
Tegai:
"Lietuvos partizanai", miško broliai, Lietuva, Rusijos žiniasklaida, Rusija
Dar šia tema
Rusija Baltijos šalių politiką rusų kalbos atžvilgiu vadina apartheidu
Latvijoje uždrausta kanalo "Rossija RTR" transliacija trims mėnesiams
Politologas: valdžia verčia lietuvius bijoti Rusijos
Policijos pareigūnai per protestus Mineapolyje

Rusijos URM smerkia incidentą su RIA Novosti žurnalistu Mineapolyje

(atnaujinta 17:44 2020.05.31)
Ministerijoje priminė, kad vykdydami profesinę pareigą žurnalistai negali būti puolami iš policijos pusės

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Maskva mano, kad Mineapolio policijos tyčinis purškimas ašarinėmis dujomis RIA Novosti korespondento Michailo Turgijevo akivaizdoje yra nepateisinamo žiaurumo pasireiškimas, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

"Nerimaujama dėl didėjančio policijos smurto atvejų ir nepagrįstų žurnalistų sulaikymų, kai jie demonstruoja protestus Jungtinėse Valstijose, kurie kilo po George'o Floydo nužudymo. Mums atrodo nepriimtina, kad JAV teisėsaugos agentūros prieš žiniasklaidos atstovus naudoja specialias priemones — gumines kulkas ir ašarines dujas — pateikus spaudos kortelę", — teigiama departamente.

Rusijos užsienio reikalų ministerija priminė, kad žiniasklaidos darbuotojai buvo užpulti teisėsaugos vykdydami savo profesinę pareigą ir tarptautinius įsipareigojimus užtikrinti žurnalistų saugumą ir netrukdomą veiklą.

"Mes manome, kad Amerikos kompetentingos institucijos atliks išsamų įvykių tyrimą. Mes raginame atitinkamas tarptautines struktūras ir žmogaus teisių NVO tinkamai reaguoti į šią savivalę", — sakė ministerija.

MIA "Rossija segodnia" savo ruožtu reikalavo, kad JAV valdžia ištirtų policijos pareigūnų, kurie naudojo ašarines dujas prieš Michailą Turgijevą, veiksmus ir gautų už juos teisingą bausmę.

Anksčiau buvo pranešta, kad Mineapolio policija po protesto išsklaidymo sąmoningai panaudojo ašarines dujas prieš žurnalistus, "VICE" televizijos įgulos narius ir RIA Novosti korespondentą Michailą Turgijevą.

Protestai JAV

Šią savaitę Mineapolyje ir daugelyje kitų JAV miestų kilo riaušės. Tiek protestuotojai, tiek teisėsaugos pareigūnai naudojo jėgą.

Priežastis buvo afroamerikiečio George'o Floydo mirtis dėl policijos kaltės. Internete pasirodė vaizdo įrašai, kuriose buvo parodyta, kaip teisėsaugos pareigūnai Floydui uždėjo antrankius, trys iš jų numetė jį ant žemės, o vienas iš jų prispaudė keliu jo kaklą. Floydas kelis kartus sakė negalintis kvėpuoti, po to nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos metu.

Vienas iš policininkų buvo apkaltintas neapgalvotu nužudymu, dar keturi buvo atleisti. Mineapolis ir kaimyninis Sent Paulo miestas savaitgaliui įvedė komendanto valandą.

Tegai:
protestai, žurnalistai, Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM), Rusija, JAV
Dar šia tema
Trampas nurodė paspartinti afroamerikiečio mirties sulaikymo metu tyrimą
Mineapolio valdžia dėl riaušių prašo Nacionalinės gvardijos paramos
Vaistas kuriant vakciną nuo koronaviruso, archyvinė nuotrauka

Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą

(atnaujinta 19:14 2020.05.30)
Rusijos Novosibirsko mokslo centre "Vektor" tęsiami klinikiniai vakcinų ir vaistų nuo koronaviruso tyrimai

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Kaip Rusijoje atliekami skiepų nuo COVID-19 tyrimai ir kada planuojama juos užbaigta, papasakojo "Rossija 1" filme Rinatas Maksiutovas, "Vektor" tyrimų centro generalinis direktorius.

Dabar kelios dešimtys laboratorijų visame pasaulyje bando sukurti vakciną nuo koronaviruso. Aktyviai dirba ir Rusijos mokslininkai. Jie planuoja baigti klinikinius tyrimus iki šių metų rugsėjo.

Iš pradžių tyrimų centras tyrė 25 vakcinų variantus. Vėliau buvo išrinkti trys variantai, kurie parodė didžiausią efektyvumą ir kuriuos lengviausia gaminti.

"Vakcinos skiriasi ne tik savo funkcine kilme, bet ir imunizacijos metodu bei schema, štai vienas iš mūsų vaistų, jis netinka klasikiniam būdui suleisti injekcija į raumenis, o švirkščiamas į nosį, tai yra iš esmės jis tiesiog lašamas į nosį" — sakė Maksiutovas.

Vakcinos buvo tiriamos su primatais laboratorinėmis sąlygomis. Anot Maksiutovo, gyvūnai gerai toleravo koronaviruso vakcinas, nepageidaujamų reakcijų nebuvo ir jų temperatūra nekilo. Kai bus patvirtinta, kad vakcina yra visiškai saugi, mokslininkai pradės ją tikrinti su savanoriais.

Klinikinius tyrimus planuojama pradėti birželio pabaigoje - liepos pradžioje ir baigti rugsėjo viduryje. Tam jau buvo išrinkta 300 savanorių. Galutinė grupė bus suformuota likus septynioms dienoms iki tyrimo pradžios. Tie, kurie jau turėjo koronavirusą, į ją nepateks.

Gavus teigiamus rezultatus ir užregistravus vaistą, bus pradedami skiepų vaikams ir pagyvenusiems žmonėms tyrimai. Remiantis Maksiutovo prognozėmis, tai įvyks ne anksčiau kaip 2021 metais.

Anksčiau Rusijos ministro pirmininko pavaduotoja Tatjana Golikova teigė, kad Rusijoje 14 platformų kuriamos 47 vakcinos nuo naujos koronavirusinės infekcijos.

Anot Rusijos mokslininkų, vargu ar imunitetas sezoniniam SARS, taip pat ir prieš anksčiau nustatytus koronavirusus padės nuo COVID-19.

Kaip patikslino centro "Vektor" generalinis direktorius, naujasis koronavirusas smarkiai skiriasi nuo anksčiau nustatytų. Todėl šiuo metu nėra pagrindo manyti, kad imunitetas prieš sezoninius koronaviruso pokyčius užtikrins apsaugą nuo COVID.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
skiepai, COVID-19, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Gydytojas: manėme, kad koronavirusas praeis taip greitai, kaip SARS ir MERS
Rusijoje įvardyta vakcinos nuo COVID-19 klinikinių tyrimų pradžios data
Virusologas: vakcinų nuo COVID-19 sukūrime negali būti vienas laimėtojas
Vyras prie kompiuterio, archyvinė nuotrauka

Ekspertas papasakojo, kaip apsaugoti asmeninius duomenis per konferenciją "Zoom"

(atnaujinta 10:32 2020.05.31)
Norint išsaugoti asmeninius duomenis naudodamiesi "Zoom" vaizdo konferencijomis, šią programą patartina atsisiųsti tik iš oficialios svetainės, o mobiliesiems telefonams naudoti "App Store" arba "Google Play"

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Kad jūsų duomenys būtų saugūs, verta atsisiųsti "Zoom" tik iš patikrintų šaltinių, apsaugoti konferencijas slaptažodžiu ir atidžiai stebėti, kas pasakoma ir skelbiama skambučio metu, intelektualiojo rezervo direktorius ir partneris Pavelas Miasojedovas sakė agentūrai "Prime".

"Visų pirma, norėdami išsaugoti asmeninius duomenis naudodamiesi "Zoom" vaizdo konferencijomis, šią programą turėtumėte atsisiųsti tik iš oficialios svetainės, o mobiliesiems telefonams naudoti "App Store" arba "Google Play", — sakė jis.

"Antras žingsnis siekiant užtikrinti jūsų duomenų apsaugą yra naudoti patikimą, sudėtingą slaptažodį. Taip pat nebendraukite su visais saitais į konferenciją ar asmeniniu konferencijos identifikatoriumi (PMI) — žinodami šį slaptažodį pašaliniai asmenys gali prisijungti prie konferencijos", — pridūrė jis.

Tegai:
konferencija, kibernetinis saugumas
Dar šia tema
Kinijos URM JAV išvadino didžiausia "programišių imperija" pasaulyje
Geriau amerikietiškas. JAV paragino pasaulį atsisakyti "nepatikimo" "Huawei"