Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova

Rusijos URM pasmerkė Lietuvos policijos savivalę rusakalbių atžvilgiu

205
(atnaujinta 12:23 2019.03.16)
Ministerija pabrėžė, kad Lietuvos valdžia daro spaudimą gyventojams "vidaus politinės konjunktūros naudai"

VILNIUS, kovo 16 — Sputnik. Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad Maskva smerkia didėjančią Lietuvoje "policijos savivalę" rusakalbių bendruomenės atžvilgiu.

Kaip pavyzdį ji paminėjo vietos žiniasklaidos ir Lietuvos specialiųjų tarnybų persekiojimą ir agresyvią kampaniją prieš istorijos mokytoją, Lietuvos rusų mokyklų mokytojų asociacijos vadovę Elą Kanaitę.

"Represinio spaudimo metodai, pasireiškę "profilaktinių pokalbių" ir kratų be jokio pagrindo forma, buvo neseniai taikomi vieno iš Vilniuje vykusios Rusijos tautiečių konferencijos dalyvių Pavelo Ževžikovo atžvilgiu", — cituoja Zacharovos žodžius "RT".

Pasak jos, policijos savivalė prieš rusakalbius Lietuvos gyventojus buvo sukelta šalies "vidaus politinės konjunktūros naudai".

Išpuoliai prieš Elą Kanaitę

Kanaitė ne kartą pareiškė, kad Lietuvos valdžia trukdo bet kokioms iniciatyvoms, susijusioms su šalies rusakalbių gyventojų kontaktais su Rusija.

Nauja puolimų banga prasidėjo sausio pabaigoje, kai vienas iš žinomų Lietuvos žurnalistų Algis Ramanauskas savo Facebook paskyroje kalbėjo šiurkštai pasisakė Kanaitės atžvilgiu, apkaltinęs ją neva istorijos falsifikavimu. Taip pat prieš Kanaitę įvyko agresyvi kampanija vietos žiniasklaidoje. Dėl to mokytoja buvo apkaltinta "nelojalumu" Lietuvai ir faktiškai pristatyta kaip "Kremliaus agentė".

Ramanausko užrašą pakomentavo Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, kurį Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė į šį postą paskyrė sausio mėnesį. Jis padėkojo Ramanauskui už "informaciją" ir pareiškė, kad kreipėsi į Vilniaus savivaldybę su prašymu išnagrinėti situaciją. Ministras taip pat pažadėjo pakalbėti su gimnazijos direktoriumi, kuriame dėstė Kanaitė.

Ramanauskas yra žinomas dėl savo rusofobinių pareiškimų. Vilniaus miesto tarybos deputatė Romualda Poševeckaja pažymėjo, kad žurnalistas įžeidžia rusakalbių gyventojų atstovus. Žinomas atvejis, kai Ramanauskas socialiniuose tinkluose pasidalino savo svajonėmis apie bombos sprogimą rusų atlikėjo Filipo Kirkorovo koncerte Vilniuje.

"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje

Praėjusių metų gruodį Lietuvos specialiosios tarnybos paskelbė, kad jie atskleidė "šnipinėjimo tinklą" šalyje, kuris neva rinko duomenis Rusijai. Jie pranešė, kad įtariamas šnipinėjimu sulaikytas opozicijos politikas Algirdas Paleckis. Taip pat įtariami šeši jo bendražygiai, tarp jų Vilniaus gyventojas, Socialistių liaudies fronto dalyvis Pavelas Ževžikovas.

Vyras papasakojo, kad jo namuose ir darbo vietoje buvo atliktos kratos, kurių metu iš jo buvo atimtas medalis ir raštas už dalyvavimą 2017 metų Pasaulio jaunimo festivalyje Sočyje, kurį jam įteikė Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas.

Rusijos Federacijos viešieji rūmai pažymėjo, kad Paleckio suėmimas įvyko priešiškumo atmosferos Rusijos ir jos piliečių atžvilgiu kontekste. Zacharova pabrėžė, kad Lietuvos valdžia, pradėdama tokias politiškai motyvuotas baudžiamąsias bylas, parodo visišką demokratinių vertybių, kurias Lietuva šlovino prisijungdama prie ES ir NATO, sumenkinimą.

Rusakalbių gyventojų padėtis Baltijos šalyse

Po TSRS žlugimo Baltijos šalys vykdo rusakalbių gyventojų išstūmimo politiką. Baltijos respublikų valdžios atstovai reguliariai pareiškia, kad Maskva, pasitelkusi rusų kalbą, tariamai bando "paveikti" vidaus reikalus.

Praėjusiais metais Latvijoje buvo priimtos Švietimo įstatymo pataisos, numatančios visose mokyklose iki 2021–2022 metų įteisinti mokymą tik valstybine kalba. Tačiau net 40 procentų Latvijos gyventojų yra rusakalbiai.

Praeitą vasarą konservatorių partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" atstovai parengė Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias 60 procentų mokomųjų dalykų tautinių mažumų mokyklose bus dėstomi lietuvių kalba.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad pasaulyje stiprėja rusofobinės nuotaikos, įskaitant išpuolius prieš rusų kalbą ir Rusijos švietimą. Tačiau, nepaisant jų mastų, ši politika pralaimi, o bandymai pasėti nesantaiką tarp tautiečių skatina juos susitelkti.

Zacharova taip pat pasmerkė spaudimą, daromą rusų kalbos žiniasklaidai Baltijos šalyse. Pasak jos, ši kova nukreipta į rusakalbių gyventojų interesų pažeidimą.

205
Tegai:
rusakalbiai, Baltijos šalys, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Lavrovas: situacija su rusų kalba Baltijos šalyse nepuošia šių šalių
Rusija Baltijos šalių politiką rusų kalbos atžvilgiu vadina apartheidu
Politologas: naujasis parlamentas parems idėją mokyti tik estų kalba
Rusakalbiai Baltijos šalių politikai: asimiliacija ar integracija
Naujas Lietuvos politinio gyvenimo formatas
Vakcinacija

Rusijoje bus sukurta dar viena vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 00:19 2021.04.11)
A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Rusijoje kuriama dar viena vakcina nuo koronaviruso, rašo RIA Novosti.

Pirmųjų rezultatų tikimasi artimiausiu metu, sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška.

"Kuriama dar viena vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos, mes tikimės, kad artimiausioje ateityje bus pateikti pirmieji preliminarūs mokslinių tyrimų rezultatai", — žurnalistams sakė M. Muraška.

A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas.

Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" nuo kovo 4 dienos yra palaipsniui tiriama Europos vaistų agentūros (EVA), kuri užsiima vakcinų, skirtų naudoti Europos rinkoje, patvirtinimu.

Anksčiau EVA išreiškė viltį, kad "Sputnik V" įvertinimas bus atliktas pagreitintai, tačiau nėra vakcinos patvirtinimo datos. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Rusijos vakcinos patvirtinimo, jei nebus jokių sunkumų, reikėtų tikėtis gegužę.

"Sputnik V" vakcina buvo patvirtinta beveik 60 šalių, kurių gyventojų skaičius kartu sudėjus viršija 1,5 mlrd. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Vakcinos veiksmingumą, siekiantį 91,6 proc., patvirtina duomenys, paskelbti autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Po "AstraZeneca" vakcinacijos paaiškėjo sveikatos problemos — dabar Ispanijoje
PSO tikisi į organizaciją įtraukti Rusijos vakcinas
Po vakcinacijos nuo COVID-19 Lietuvoje mirė aštuoni žmonės 
Lietuvos policija pasipiktino SAM vadovo žodžiais apie vakcinaciją
Archyvinė Didžiojo Tėvynės karo laikų nuotrauka

"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus

(atnaujinta 20:50 2021.04.09)
Rusijos gynybos ministerija paskelbė Antrojo pasaulinio karo dokumentus ir nuotraukas apie fašistų vykdomas civilių, įskaitant vaikus ir kūdikius, masines žudynes

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Rusijos gynybos ministerija penktadienį savo tinklalapyje atidarė skiltį "Negalima pamiršti", kur paskelbti Antrojo pasaulinio karo dokumentai ir nuotraukos, pasakojantys apie Vermachto kareivių ir karininkų, nacistinės Vokietijos civilių darbuotojų ir jų bendrininkų žiaurumus koncentracijos stovyklose, karo belaisvių stovyklose, taip pat okupuotose teritorijose. Yra duomenų apie fašistų vykdytas civilių, įskaitant vaikus ir kūdikius, masines žudynes.

Skiltis atidaryta Tarptautinės nacių koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo dienos, minimos kasmet balandžio 11 dieną, proga. Šią dieną 1945 metais buvo pradėtas sukilimas didžiausioje koncentracijos stovykloje Buchenvalde.

Dokumentai skelbiami iš Gynybos ministerijos centrinio archyvo fondų. Kaip pažymėjo ministerija, "pateikti okupuotų Tarybų Sąjungos ir Rytų Europos šalių gyventojų — rusų, ukrainiečių ir baltarusių, lenkų ir austrų, slovėnų, bulgarų ir kitų tautybių atstovų atžvilgiu fašistų vykdytų žiaurumų, patyčių ir masinio sunaikinimo įrodymai".

"Antrojo pasaulinio karo laikotarpio archyvinių dokumentų skelbimas iš Rusijos gynybos ministerijos centrinio archyvo fondų yra karo žinybos veiklos, skirtos apsaugoti ir apginti istorinę tiesą, kovoti su istorijos klastojimais, bandymais peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatus, tęsinys", — pabrėžia ministerija.

Prikaldavo kuolais prie žemės

Vienas iš archyvo aktų pasakoja apie karo belaisvių stovyklos aptikimą netoli Stalingrado, kur buvo nukankinta iki 1 500 sovietų kareivių. Stovykla buvo Stalingrado srities Gorodiščensko rajono Aleksejevkos kaimelyje. Pagal dokumentą, stovyklą juosė dvi spygliuotos vielos eilės, o perimetro viduje buvo žeminės. Stovyklos viduryje buvo įrengta aikštelė, kurią Raudonosios armijos kareiviai rado "ištisai padengtą krauju".

Kaip pažymima dokumente, "buvo rasti žiauriai nukankinti iki 1 500 žmonių — kareivių, darbininkų, valstiečių, raudonosios armijos vadų".

"Nagrinėjant palaikus, nustatyta, kad dauguma lavonų yra su sulaužytomis kaukolėmis, perskrostais pilvais, su nukirstomis galvomis, kojomis, rankomis. Daugybė lavonų apdeginti, su apdegintais kulnais. Du lavonai buvo prikalti kuolais prie žemės. Vienam iš jų į burną buvo įbesti du geležiniai šaukštai", — pažymima karininkų surašytame akte.

Aleksejevką užėmusio dalinio karo gydytojas nustatė, kad karo belaisviai buvo visiškai iškankinti, naciai laužė jų galvas šautuvų buožėmis. Po to lavonai buvo tempiami į žemines ir blindažus.

Kitas dokumentas liudija apie baisias sovietų karo belaisvių gyvenimo sąlygas koncentracijos stovykloje, sukurtoje 1941 metų rudenį buvusiame Demiansko miesto (dabar — Novgorodo srities sudėtyje) šieno punkte. Per pirmuosius kelis mėnesius stovyklos kaliniai, kurių 1941 metų pabaigoje buvo apie 13 tūkstančių, buvo po atviru dangumi. Vėliau buvo įrengti bunkeriai-žeminės karo belaisviams, į kuriuos buvo varoma po 70–80 žmonių. Šiomis sąlygomis nebuvo kur net atsisėsti, todėl dauguma karo belaisvių turėjo miegoti stovėdami. Stovyklos sargybiniai naudodavosi bet kokia proga fiziškai kankinti karo belaisvius. Iki 1942 metų gegužės iš 13 tūkstančių kalinių Demiansko stovykloje liko gyvi tik 700 karo belaisvių.

Kūdikius dūrė durtuvais

Dar vienas aktas, parengtas remiantis vietinių gyventojų parodymais, pasakoja apie nacių žiaurumus Tenicos kaime, Černigovo srityje. Pagal dokumentą 1943 metų vasario 23 d. į kaimą atvyko nacių baudžiamasis būrys. Naciai suvarė 28 kolūkių šeimas, kurios vėliau sunkvežimiais buvo išvežtos į egzekucijos vietą ir sušaudytos po 2–3 žmones.

"Buvo girdėti dejonės ir verksmas, fašistų monstrai mesdavo kūdikius ant nužudytų lavonų, juos pribaigdavo iš kulkosvaidžių, padurdavo durtuvais", — įvykius apibūdina liudininkai.

Pažymima, kad daugelis tų, kurie buvo vedami į egzekuciją, pakeliui išprotėjo.

"Išprotėjusi 22-ejų Jekaterina Galinskaja suplėšė visus savo drabužius. Nacių budeliai ją nudūrė durtuvais. 14-metis Ivanas Potupka iššoko iš automobilio ir pradėjo bėgti, budeliai pasivijo berniuką ir durklais nukirto jam kojas", — sakoma dokumente.

Sugriauto Kijevo vaizdas po išvadavimo nuo nacių kariuomenės
© Sputnik / РИА Новости

Pagal aktą iš viso buvo sušaudyti ir sudeginti 132 kaimo gyventojai. Tarp jų buvo nužudytos ir sudegintos kelios pusantrų ir trejų metų mergaitės, daugelis kitų vaikų.

Apie nacių kariškių negailestingumą sovietų žmonėms, nepaisant lyties ir amžiaus, byloja kitas įrodymas. Skiltyje pateikiamos nuotraukos, paimtos iš nužudyto vokiečių jefreitoriaus Oskaro Vronovskio. Fašisto asmeniniame nuotraukų albume yra nužudytų moterų ir vaikų kadrai. Tarp jų yra 1941 metų liepą Vasios Volmanovo, nužudyto kartu su dviem jaunesniais broliais ir dviem jaunesnėmis seserimis, nuotraukos.

Kitose dokumentinėse nuotraukose iš Gynybos ministerijos archyvo parodyti nacių vykdyto masinio civilių sušaudymo vietų kasinėjimai Sokalo mieste, Ukrainos Lvovo srityje. Atskirai yra vaikų, nušautų prieštankiniame griovyje, nuotrauka, priekiniame plane — dviejų metų vaiko lavonas su sulaužyta kaukole.

"Darbo stovykla"

Nemažai paskelbtų dokumentų skirta žiaurumui koncentracijos stovyklose. Tarp jų pateikiama 1-ojo Ukrainos fronto politinės valdybos viršininko išsami ataskaita apie nacių žiaurumus Aušvico stovykloje.

Kitas įrodymas — 65-osios armijos karo prokuratūros tyrimas apie nacių žiaurumus stovyklose, sukurtuose masiniam civilių sunaikinimui Varšuvos vaivadijos Treblinkos stoties rajone. Dokumentas buvo parengtas 1944 metų rugsėjį, iškart po to, kai I Baltarusijos fronto kariuomenė išlaisvino šias vietas.

Tyrimo duomenimis, stovyklos buvo sukurtos 1941 ir 1942 metais. Tuo pat metu pirmąją stovyklą naciai "kukliai" pavadino "Arbaitslager", tai yra "darbo stovykla", o antrąją, sukurtą beveik po metų, pavadino "Todlager" — "mirties stovykla". Tyrime antroji stovykla žymima kaip tarptautinis mirties kombinatas.

"Kiekvieną dieną į stovyklą atvyko 3–4 ešelonai po 6–8 tūkstančius žmonių. Ešelonai atvyko iš įvairių okupuotų Europos šalių: okupuotų TSRS regionų, Čekoslovakijos, Austrijos, Bulgarijos, Graikijos, Lenkijos, taip pat pačios Vokietijos teritorijos", — sakoma dokumente.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad vien per metus — nuo 1942 metų liepos iki 1943 metų rugpjūčio — čia buvo atvežta apie 3 milijonai žmonių iš įvairių okupuotos Europos šalių. Buvo kūdikių ir pagyvenusių žmonių, daug moterų.

Patyčios ir masinės žmonių žudynės prasidėdavo dar pakeliui į Treblinkos stovyklas. Paimti bet kur (gatvėse, savo namuose, įmonėse ir įstaigose) be jokių įspėjimų ar kaltinimų žmonės buvo varomi į paruoštus krovininius traukinius, kur juos į kiekvieną vagoną, kuriame buvo tik vienas mažas langelis, sukimšo po 100–200 žmonių. Per kelias paras trukusią kelionę ginkluoti palydovai nė karto neatidarė vagonų durų. Žmonės visiškai negavo maisto ir net vandens. Esant tokioms sąlygoms, taip pat dėl periodinių vagonų apšaudymų, "daugeliu atvejų iki pusės į vagonus pakrautų žmonių pasirodė esą negyvi", nurodoma tyrime.

Didžioji kalinių dalis iškart po atvykimo į stovyklą buvo išsiųsti į vadinamąsias "pirtis", kur juos nužudė dujomis. Likę kaliniai dirbo nuo 6:00 iki vėlyvos nakties, o stovyklos administracija skyrė tik 200 gramų duonos per dieną žmogui.

Treblinkos stovyklos unteršturmfiureris Sepp'as "žiauriai plakdavo botagu žmones, kurie buvo nuogai nurengti, išplėšdavo kūdikius iš motinų rankų ir nužudydavo juos prieš jų motinų akis ypatingu, jo paties pasirinktu būdu: ėmė kūdikį už kojų ir mušė galva į sieną", sakoma tyrime. Kitas vokietis unteršturmfiureris iš tos pačios stovyklos mėgo mirtinai sumušti žmones, plakdamas botagu per galvą.

Be senaties termino

Daugybę kitų nacių žiaurumų įrodymų galima rasti Gynybos ministerijos svetainėje — http://ww2prisoners.mil.ru/.

Niurnbergo procesas
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Archyviniai dokumentai, įtraukti į projekto ekspoziciją, buvo išslaptinti ir paskelbti federalinio projekto "Be senaties termino", įgyvendinamo Rusijos Federacijos prezidento Vladimiro Putino pavedimu, ribose.

"Rusijos gynybos ministerijos svetainėje paskelbta informacija <...> nerekomenduojama asmenims, nepasiekusiems pilnametystės", — pažymi Gynybos ministerija.

Tegai:
Rusija, Vokietija, masinės žudynės, naciai, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Britanija tyčia neskubėjo padėti TSRS 1941 metų vasarą, rodo išslaptinti dokumentai
Musolinis norėjo gauti TSRS dalį po nacių pergalės, rodo išslaptinti dokumentai
Išslaptinti dokumentai rodo, kaip 1941 metais Vokietija slėpė planus pulti TSRS
Abvero grupė ir namas JAV: atskleistos hitlerininkų budelio biografijos detalės
Archyviniai dokumentai patvirtino Oberlanderio dalyvavimą egzekucijose TSRS pietuose
Britanija bijojo, kad TSRS sužinos apie jos slaptus ryšius su Hitleriu
Data

Kokia šiandien diena: balandžio 11-osios šventės

(atnaujinta 15:11 2021.04.10)
Balandžio 11 yra 101-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 264 dienos

Šiandien Saulė teka: 06:32 val., leidžiasi: 20:10 val., dienos ilgumas: 13.38 val.

Vardadienį švenčia Eigmantas, Eigminas, Vykintas, Leonas.

Šią dieną 1764 metais Rusija ir Prūsija pasirašė Peterburgo sutartį, davusią pradžią būsimiems Abiejų Tautų Respublikos padalijimams;

1990 – prisiekė pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos Vyriausybė;

2006 – iš Seimo pirmininko pareigų slaptu balsavimu pašalintas Artūras Paulauskas.

1954 metais gimė Valentinas Masalskis, vienas garsiausių Lietuvos teatro ir kino aktorių, nuo 1992 m. – ir režisierių. Aktorius 1996 metais apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

1814 – Napoleonas Bonapartas ištremiamas į Elbos salą;

1984 – Tarybų Sąjungos vadovu tapo Konstantinas Černenka;

1984 – gimė pirmasis pasaulyje kūdikis, pradėtas iš užšaldyto embriono.

1755 gimė Džeimsas Parkinsonas (James Parkinson), britų gydytojas, aprašęs Parkinsono ligą;

1949 gimė Lee Sheriden, grupės Brotherhood of Man narys;
1971 gimė Oliver Riedel, vokiečių grupės Rammstein bosistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai