Atminimo paminklas, skirtas Vilniaus televizijos bokšto gynėjams

Rusija pasiūlė sukurti "Melio sąrašą" Lietuvai dėl Sausio 13-osios bylos

182
(atnaujinta 08:34 2019.03.21)
Kaliningrade įvyko posėdis "Rusijos ir Lietuvos santykių plėtros būklė ir perspektyvos, atsižvelgiant į "1991 metų sausio 13 dienos įvykių bylą" ir Rusijos piliečio Jurijaus Melio persekiojimą"

VILNIUS, kovo 21 — Sputnik. Lietuvos TSR Komunistų partijos centrinio komiteto sekretorius 1991 metais, atsargos generolas majoras Algimantas Naudžiūnas pasiūlė sukurti Rusijoje "Melio sąrašą" kaip atsaką į analogiškus sąrašus Rusijos atžvilgiu.

"Mums reikia turėti "Melio sąrašą" prieš juos, kaip ir jie turi "Magnickio sąrašą" prieš mus. Aš kreipiuosi į Kaliningrado srities verslininkus. Ko jūs bijote? Jūs maitinate tuos, kurie teisia jūsų tautiečius!" — pasakė Naudžiūnas posėdyje "Rusijos ir Lietuvos santykių plėtros būklė ir perspektyvos, atsižvelgiant į "1991 metų sausio 13 dienos įvykių bylą" ir Rusijos piliečio Jurijaus Melio persekiojimą" Kaliningrade, kurį surengė portalas RuBaltic.ru.

Naudžiūnas priminė, kad jis taip pat už akių teisiamas baudžiamojoje byloje, iškeltoje prieš jį Lietuvoje dėl įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto. Tačiau, kaip papasakojo Naudžiūnas, niekas jo neapklausė ir nepaprašė papasakoti apie tai, kas įvyko.

Rusijos tyrimo komitetas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Tačiau šiandien aš esu pagrindinis nusikaltėlis, man gresia kalėjimas iki gyvos galvos. Aš neneigiu, kad buvau Vilniuje tomis dienomis. Buvau Komunistų partijos narys, dalyvavau tuose įvykiuose, gyniau savo tėvynę!" — apibendrino Naudžiūnas.

Jis pasidalino savo istorija apie tai, ką matė Vilniuje 1990 metų rugsėjį. Pasak jo, tuo metu visur Lietuvoje vyravo beteisiškumas, Komunistų partijos rajoniniai ir miesto komitetai buvo suniokoti arba užgrobti tų, kas nekentė sovietų valdžios.

Sovietmečiu Lietuva buvo antroji po Gruzijos respublika pagal gyvenimo lygį, pareiškė generolas, pažymėjęs, kad dabar Lietuvoje didžiulė migracija, o ekonomika sunaikinta. Pasak jo, ateityje gali nelikti net  lietuvių kalbos.

"Man sunku kalbėti apie tai, kas vyksta šiandien Lietuvoje", — pasakė Naudžiūnas.

Savo ruožtu grupės "Alfa" vadas Vilniaus televizijos bokšto šturmo metu, TSRS KGB atsargos pulkininkas Michailas Golovatovas pareiškė, kad jie vykdė įsakymą ir gynė savo tėvynę. Pasak jo, Lietuva teisia tų įvykių dalyvius už tai, kad jie tiesiog buvo Komunistų partijos nariai.

"Šiandien mes susiduriame su melo lavina, kuri tęsiasi jau 28 metus — nuo sausio mėnesio įvykių Lietuvoje. Mes vykdėme savo karinę pareigą, ir viskas. Bet už tai Jurijus Melis ir dar 66 karininkai ir Rusijos piliečiai atsidūrė Lietuvos Temidės sąraše dėl įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto", — pasakė Golovatovas.

Kaliningrado srities Dūmos deputatas Andrejus Kolesnikas mano, kad prie "Melio bylos" reikia pritraukti visą Rusijos visuomenę, o politologas Aleksandras Nosovičius teisminį precedentą pavadino "visiškai nepriimtinu".

"Reikia padaryti taip, kad visi mūsų piliečiai sužinotų apie šią istoriją. Reikia garsiai šaukti apie tai, kas vyksta, pritraukti visuomenės dėmesį. Tik tokiu būdu galima paveikti Lietuvą, kad ji suprastų, jog mes nepamiršime šio klausimo ir nepaliksime jo neišspręsto", — pabrėžė Nosovičius.

Pasak Kanto Baltijos federalinio universiteto Kriminalinės teisės ir kriminologijos katedros docento Michailo Minenoko, Sausio 13-osios bylos medžiagoje nėra objektyvių įrodymų, kad buvo įvykdyti "karo nusikaltimai". Kartu jis pridūrė, kad Melis teisiamas pagal 2010 metų straipsnį už beveik 20 metų senumo įvykį.

Advokatė vertina Sausio 13-osios bylos kaltinamąjį Melį kaip politikos auką >>

Pranešėjai išreiškė savo nuomonę dėl būsimo Lietuvos teismo sprendimo dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių. Dauguma jų mano, kad teisminio proceso rezultatas vargu ar bus palankus Meliui. Jie padarė išvadą, kad nuosprendžio paskelbimas — tai "ne tik informacinė provokacija prieš Rusiją, bet ir konkretus žingsnis, padedant Lietuvai sukurti Rusijos kaip "nusikalstamos valstybės" tarptautinį teisinį įvaizdį."

Sausio 13-osios byla

1990 metų kovo 11 dieną Lietuvos Aukščiausioji Taryba paskelbė respublikos nepriklausomybės atkūrimą. 1991 metų sausio 13 dienos naktį šalia Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluoti susirėmimai.

Lietuvos prokuratūra teigia, kad žuvusieji buvo nužudyti sovietų kareivių, nors Vilnius neturi jokių įrodymų tokiems pareiškimams pagrįsti. Prokuratūra reikalauja, kad 67 žmonės būtų pripažinti kaltais dėl "karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui".

Tarp teisiamųjų yra du Rusijos piliečiai: Jurijus Melis, sulaikytas Lietuvoje 2014 metais, ir Genadijus Ivanovas — buvęs karys, gyvenantis vienoje iš Baltijos šalių. Prokuratūra reikalauja, kad Meliui būtų paskirta 16 metų laisvės atėmimo bausmė, įskaitant į šį laikotarpį jo sulaikymo terminą nuo 2014 metų, o Ivanovui — iki 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

Melis yra kaltinamas tuo, kad 1991 metų sausio 13 dieną tragiškų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto metu vairavo tanką.

Nuosprendis bus paskelbtas kovo 27 dieną. Anksčiau Vilniaus apygardos teismas ketino paskelbti nuosprendį vasario 18 dieną, tačiau dėl didelės bylos apimties paskelbimas buvo atidėtas.

Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vyksta pažeidžiant tarptautinę teisę ir vidaus baudžiamuosius įstatymus. Be to, proceso dalyviai kaltinami pagal straipsnius, kurie apskritai neegzistavo 1991 metais.

Udalcovas pasakė, kaip Lietuva pažeidžia žmogaus teises Sausio 13-osios byloje >>

Anksčiau politikas Algirdas Paleckis padarė prielaidą, kad tragiškų sausio 13 dienos įvykių metu "savi šaudė į savus".

Tuo tarpu Rusijos Tardymo komitetas už akių apkaltino buvusį Lietuvos generalinės prokuratūros darbuotoją Simoną Slapšinską už tai, kad jis neteisėtai patraukė atsakomybėn Rusijos piliečius po 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje įvykusių riaušių.

182
Tegai:
Sausio 13-osios įvykiai, Sausio 13-osios byla, Jurijus Melis
Dar šia tema
Kaliningradas nori pervadinti gatvę, kurioje įsikūręs Lietuvos konsulatas
RF ambasadorius Lietuvoje pasveikino su jubiliejumi Jurijų Melį Lukiškių kalėjime
Politologas: Lietuva spekuliuoja Rusijos ir Vakarų konfliktu dėl JAV paramos
Apie "Sausio 13-osios bylos" figūrantą Jurijų Melį bus pasakyta Europos Parlamente
Michailas Jefremovas

Advokatas papasakojo apie Jefremovo būklę  

(atnaujinta 12:37 2020.08.13)
Jefremovui taikomas namų areštas, jam gresia nuo 5 iki 12 metų kalėjimo. Iš pradžių jis pripažino savo kaltę dėl avarijos, bet vėliau pakeitė taktiką ir nusprendė vengti atsakomybės

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Aktorius Michailas Efremovas lieka Botkino ligoninėje, jo išleidimo klausimas dar nebuvo aptartas, ketvirtadienį RIA Novosti sakė advokatas Elmanas Pašajevas.

"Kol kas nėra naujos informacijos apie Michailo Olegovičiaus sveikatos būklę. Jis lieka ligoninėje. Šiuo metu esu komandiruotėje, tačiau vakare planuoju susisiekti su gydytoju. Gal bus naujos informacijos", — teigė agentūros pašnekovas.

Jefremovas sunegalavo pakeliui į Presnenskio teismą. Jis buvo atvestas į pastatą, o po penkių minučių atvyko greitoji pagalba. Aktorių išnešė ant neštuvų.

Pasak aktoriaus advokato Elmano Pašajevo, gydytojai įtarė jam priešinfarktinę arba priešinsultinę būseną. Teismo posėdis buvo atidėtas iki rugpjūčio 12 dienos, trečiadienio.

Jefremovas birželio 8 dienos vakarą, Maskvos "Sadovoje kolco" vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į automobilį "Lada", kurio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė. Prokuratūros duomenimis, įvykio metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų. 

Jefremovui taikomas namų areštas, jam gresia nuo 5 iki 12 metų kalėjimo. Iš pradžių jis pripažino savo kaltę dėl avarijos, bet vėliau pakeitė taktiką ir nusprendė vengti atsakomybės.

Tegai:
sveikata, advokatas, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Baltarusijoje baigėsi ketvirtoji protesto diena
SAM: žengtas svarbus žingsnis užkertant kelią nelegaliai tabako gaminių gamybai
Rossotrudnčestvo vadovas Jevgenijus Primakovas, archyvinė nuotrauka

Pokyčių kelias kokios reformos šiemet laukia "Rossotrudničestvo"?

(atnaujinta 11:55 2020.08.13)
Pavadinimo keitimas, kvotų didinimas studentams iš NVS ir darbas su garsiais menininkais — tai tik nedidelė naujos agentūros strategijos dalis

Šių metų birželio pabaigoje paaiškėjo: "Rossotrudničestvo" vadovu buvo paskirtas Valstybės Dūmos pavaduotojas ir televizijos žurnalistas Jevgenijus Primakovas. Pradėjęs eiti naujas pareigas pirmąją dieną Primakovas žiniasklaidai pažadėjo, kad žinybos laukia "dideli pokyčiai". Tačiau detalės paaiškėjo tik rugpjūčio 11 dieną, jo internetinės paskaitos metu. Sputnik autorė Danara Kurmanova pasakoja apie svarbiausias naujosios agentūros programos detales.

Jokios minkštos galios

Visų pirma, naujasis "Rossotrudničestvo" vadovas pasiūlė agentūros partneriams atsisakyti "minkštosios galios" termino — nes, kaip pats prisipažino, jis negali šio termino pakęsti.

"Tai yra kažkas nesuprantama ir ne mūsų sugalvota", — pačioje paskaitos pradžioje sakė Jevgenijus Primakovas. Ir jis pradėjo aiškinti: "Rossotrudničestvo" tikslas iš pradžių buvo ne naudoti jėgą, o užtikrinti tarptautinį komfortą ir ramybę. Rengdama kultūros ir švietimo programas, agentūra sukuria palankias sąlygas tiek pačios Rusijos, tiek valstybių partnerių vystymuisi.

Toliau — daugiau: pasak Primakovo, "Rossotrudničestvo" taip pat tolsta nuo humanitarinio buvimo idėjos. "Tai sena sąvoka", — aiškino vadovas. — Mes turime pereiti nuo humanitarinio buvimo prie humanitarinio poveikio, kuris padeda išlaikyti taiką".

Kaip tokios įtakos pavyzdį jis paminėjo tragediją Beirute, kai agentūra pirmą kartą dalyvavo siųsdama gydytojus padėti aukoms. Primakovas šį veiksmą pavadino simboliniu ir pridūrė: būtent tokie renginiai prisideda prie draugiškesnio požiūrio į Rusiją užsienyje. Jie parodo, kad agentūros veiksmuose nėra jėgos — tik solidarumo troškimas.

Nepertraukiamas veikimas

Prieš paskaitą Jevgenijus Primakovas maždaug mėnesį tyrinėjo "Rossotrudničestvo" darbą ir priėjo prie išvados, kad agentūros reformos turėtų prasidėti nuo Rusijos klubų tinklo.

"Jie turėtų dirbti ne nuo vieno renginio iki kito, bet nuolat", — sakė Primakovas. — Tai turėtų būti būtent klubinė sistema, kad dalyviai galėtų ateiti kada nori, kalbėtis vieni su kitais, skaityti knygas. Juk šie centrai užsienyje egzistuoja būtent žmonėms, kuriems reikia bendravimo su Rusija".

Primakovo teigimu, kiekvienas klubas turėtų sutelkti dėmesį ne tik į jaunus žmones, bet ir į suaugusių gyventojų grupes, nes užsienyje gyvena daugybė išeivių iš TSRS, priartėjusių prie pensinio amžius. Be to, kiekvienai amžiaus kategorijai reikalinga individuali veikla.

"Mums nereikia renginių, tiesiog dėl varnelės, kai svečiai vaišinami arbata", — sakė Jevgenijus Primakovas ir paragino agentūros darbuotojus kiek įmanoma labiau atsiriboti nuo idėjų "Rusų muzikos dienos" ar "Rusiškų koldūnų šventė" stiliaus.

Tačiau yra viena problema keičiant Rusijos klubų veikimo režimą. Daugelis Rusijos centrų yra Rusijos ambasadų pastatuose ir negalima tiesiog į juos patekti. "Todėl dabar pradėsime dirbti su tais centrais, kur galima įtvirtinti naują sistemą", —  sakė Primakovas.

Įžymybės yra būtinos

"Rossotrudničestvo" taip pat reikės kompetentingo prodiusavimo. Pagrindinė agentūros auditorija yra jaunimas, o jaunimą domina pop kultūra: šiuolaikinė muzika, knygos, filmai ir TV serialai. Jevgenijus Primakovas tiki, kad visa tai leis būsimiems studentams apskritai susidomėti rusų kultūra.

Jo nuomone, svarbu supažindinti jaunus žmones su klasika. Tačiau negalima atmesti jaunimo pomėgių. "Nedaugelis žmonių pradėjo mokytis anglų kalbos, kad galėtų skaityti Šekspyro originalą, nors yra ir tokių žmonių, — sakė agentūros vadovas. — Šiandieniniams vaikams kalba yra pirmiausia socialinės ir ekonominės galimybės".

Šiuo atžvilgiu "Rossotrudničestvo" turėtų pakviesti daugiau garsių menininkų į užsienio renginius, sakė Primakovas. "Tai turėtų būti žmonės, apie kuriuos visur kalbama, — apibendrino jis. — O ne tik mažos kūrybinės komandos, apie kurias bus kalbama toje pačioje mažoje kompanijoje".

Viskas yra nauja

Tačiau ir pats pavadinimas "Rossotrudničestvo" neskamba ypač jaunatviškai ir suprantamai žmonėms, kurie nemoka rusų kalbos, tikina Jevgenijus Primakovas. Todėl agentūrai reikalingas prekės ženklo pakeitimas, reikia pervadinti ne tik pačią agentūrą, bet ir Rusijos mokslo ir kultūros centrus (RCNK).

"RCNK — tai apskritai yra baisus sutrumpinimas, kaip ir pats žodis "Rossotrudničestvo". Užsienietis nemoka to ištarti", — samprotavo Primakovas.

Tuo pat metu departamentas išlaikys oficialų nusistovėjusį pavadinimą — "Nepriklausomų valstybių sandraugos, užsienyje gyvenančių tautiečių ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo federalinė agentūra". Reikia pakeisti tik išorinį prekės ženklą, skirtą ne rusų auditorijai. Žodis "Rossotrudničestvo" neišgąsdins rusakalbių žmonių. O sukūrus naują agentūros pavadinimą, atsiras daug nereikalingų išlaidų — bent jau pakeisti logotipus ir oficialius firminius blankus. Galų gale šie pinigai gali būti išleisti kažkam naudingesniam, sako Jevgenijus Primakovas.

Apskritai atrodo, kad racionalumas ir ekonomiškumas tapo lemiančiais veiksniais Primakovo strategijoje. Jis taip pat neketina samdyti prekės ženklų vadybininkų, kad sukurtų naują sutrumpinimą. Užuot ji nori surengti konkursą dėl agentūros vardo tarp studentų, kurie kadaise įstojo į Rusijos universitetus per "Rossotrudničestvo". Kaip pats Primakovas aiškina šią idėją, šio sprendimo logika yra akivaizdi — projekto ženklo koncepcijos niekas nepajaus geriau nei tiesioginis projekto dalyvis.

Dėmesys NVS

Įsitraukęs į naujus projektus, "Rossotrudničestvo" neatsisako rusiškojo švietimo skatinimo, paskaitos pabaigoje stengiasi patikinti auditoriją Jevgenijus Primakovas. "Remiantis Rusijos Federacijos prezidento dekretu, per artimiausius kelerius metus užsienio studentų nemokamo mokymo kvotos bus padvigubintos. Dabar jų skaičius siekia 15 tūkst.", — sakė jis.

Valentina Matvijenko, archyvinė nuotrauka
Фото: пресс-служба Совета Федерации РФ

Be to, agentūra siekia paremti visus švietimo projektus, susijusius su Rusija ir rusų kalba, nesvarbu, ar tai didelis universitetas, ar provincijos vaikų darželis. "Net jei kažkas užsienyje sukūrė grupę kieme ir moko rusų pasakų, tai jau puiku", — sakė Primakovas.

Taip pat "Rossotrudničestvo" daugiau dėmesio skirs analitikai, kad geriau suprastų, kas domina šių dienų jaunimą. Už tai agentūra ketina radikaliai pakeisti svetainę. "Žmonės turėtų būti suinteresuoti sekti Rusijos vykdomą humanitarinę veiklą, ir nė vienas blaiviai mąstantis žmogus nesilankytų mūsų tinklalapyje , koks jis yra dabar, pasilinksminimo tikslams", — sako Jevgenijus Primakovas. "Turime padaryti jį lengviau skaitomą".

Visi šie veiksmai neabejotinai užtrunka, nes agentūra dirba pagal griežtus principus — kiekvienas projektas turi būti patvirtintas likus bent metams iki pradžios. Nepaisant to, "Rossotrudničestvo" vadovas žada, kad naujovių dėka organizacija taps dar atviresnė. "Tai padės kovoti su senais stereotipais, kuriuos kažkas gali turėti apie mūsų agentūrą dėl reputacijos išlaidų, kurias, be abejo, turime iš praeities", — padarė išvadą Primakovas.

Tegai:
Rusija
Kompiuteris

NVSC paragino keliaujančius anketas pildyti elektoriniu būdu

(atnaujinta 14:07 2020.08.13)
NVSC priminė, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys žmonės turi užpildyti popierines anketas arba registruotis elektroniniu būdu NVSC interneto svetainėje

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Nuo pirmadienio įsigaliojus prievolei, kai kiekvienas oro ar jūrų transportu į Lietuvą grįžtantis ar į ją atvykstantis keliautojas privalo pateikti savo asmens duomenis, užpildydamas anketą, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina žmones tą padaryti elektroniniu būdu NVSC.

Pasak NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Ginretos Megelinskienės, kol kas tik nedidelė dalis keliautojų užpildo anketas elektroniniu būdu. Per vakar dieną Vilniaus oro uoste surinkta daugiau nei 500 popierinių anketų, kurių duomenis specialistams dar reikia suvesti į informacinę sistemą.

"Tenka apgailestauti, kad žmonės pirmenybę teikia popierinėms anketoms. Tai labai apsunkina ir prailgina procesą, gaištamas ne tik specialistų, bet ir pačių keliautojų laikas. Tad labai raginame žmones naudotis galimybe užpildyti šią formą elektroniniu būdu. Tą, pavyzdžiui, galima padaryti dar prieš kelionę, laukiant lėktuvo oro uoste", — sakė ji. 

NVSC priminė, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys žmonės turi užpildyti popierines anketas arba registruotis elektroniniu būdu NVSC interneto svetainėje.  

Anketoje žmonės turi nurodyti vardą, pavardę, gyvenamąją vietą, lankytas šalis, kontaktinius duomenis, taip pat skrydžio numerį, sėdėjimo vietą lėktuve ar kelte.

14-kos dienų saviizoliacija nuo atvykimo į Lietuvą dienos privaloma visiems, atvykusiems iš paveiktų teritorijų, bei užsieniečiams, atvykusiems iš trečiųjų šalių.

Tegai:
koronavirusas, keliautojai, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso
Per parą Lietuvoje nustatytas 21 COVID-19 atvejis