Marija Zacharova, archyvinė nuotrauka

Rusija būtinai atsakys į Lietuvos nuosprendį "Sausio 13-osios byloje"

172
(atnaujinta 17:24 2019.08.07)
Rusijos URM atstovė spaudai pažadėjo, kad Rusija neliks abejinga Lietuvos teismo nuosprendžiui "Sausio 13-osios byloje"

VILNIUS, kovo 28 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerija pažadėjo atsakyti į Lietuvos teismo nuosprendį "Sausio 13-osios byloje", spaudos konferencijos metu sakė ministerijos atstovė Marija Zacharova.

"Mes, be abejo, nepaliksime to be tolesnės reakcijos", — ketvirtadienį sakė Zacharova.

Komentuodama Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymą, kad "nuosprendis "Sausio 13-osios byloje" yra akistata su tiesa ir istorinio teisingumo diena", Zacharova pridūrė: "Ponia Grybauskaite, tiesa į jūsų akistatą neatėjo".

Vilniaus apygardos teismas kovo 27 dieną paskelbė nuosprendį "Sausio 13-osios byloje". Dauguma kaltinamųjų "Sausio 13-osios byloje" teisiami už akių, kaltinamųjų suole buvo tik Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas. Teismas jiems skyrė atitinkamai 7 ir 4 metus kalėjimo.

Taip pat Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą. Buvusiam gynybos ministrui skyrė 10 metų kalėjimo, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui ― 12 metų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teismo nuosprendį "Sausio 13-osios byloje" vadina akistata su tiesa ir istorinio teisingumo diena.

Sausio 13-osios įvykiai

Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

Lietuvos prokuratūra nepagrįstai teigė, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių.

Įvykių dalyviai iš Tarybų pusės teigia, kad laisvės gynėjai buvo nužudyti provokatorių, kurie šaudė iš kaimyninių namų stogų.

Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vykdomas pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos baudžiamąją teisę, o į bylą įtraukti asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

172
Tegai:
Marija Zacharova, Sausio 13-osios byla
Temos:
Sausio 13-osios byla (80)
Dar šia tema
Rusijos ambasadorius Lietuvoje: diplomatų neįleidimas į teismą — provokacija
Rusijoje pradėta Lietuvos teisėjų patikra po nuosprendžio TSRS gynybos ministrui
Rusijos Federacijos taryba pakomentavo "Sausio 13-osios bylos" nuosprendžius
Skvernelis ragina "Sausio 13-osios bylos" pareigūnus susilaikyti nuo kelionių į Rusiją