Rusijos kupiūros ir monetos

"Business Insider" įvardijo 13 "šokiruojančių" faktų apie Rusijos ekonomiką

116
(atnaujinta 12:00 2019.04.19)
Pavyzdžiui, nepaisant didelės išorės skolos, Rusijos rezervo fonduose esantys pinigai leis šaliai pergyventi pasaulinius finansinius sudrebinimus, net jei ekonomikos augimas išliks žemame lygyje

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. JAV finansų portalas "Business Insider" sudarė labiausiai "šokiruojančių" faktų apie Rusijos ekonomiką rinkinį.

Naftos bazė
© Sputnik / Владимир Астапкович

Visų pirma, leidinys su nuoroda į "Eurasia Daily Monitor" pažymi, kad Rusijoje kasdien miršta 700 žmonių, o per metus šalis praranda apie 250 tūkstančių gyventojų. Tuo pat metu išskiriamas Murmansko miestas, kuris nuo TSRS žlugimo neteko 30 procentų gyventojų.

Kitu "šokiruojančiu" faktu leidinys vadina Rusijos rezervo fondus, kurių dydis siekia 460 milijardų dolerių, o šalies išorės skola siekia 29 procentus BVP. Anot leidinio, šis veiksnys leis Rusijai pergyventi pasaulinius finansinius sudrebinimus, net jei ekonomikos augimas išliks žemame lygyje.

Be to, "Business Insider" atkreipia dėmesį į tai, kad per 10 metų po TSRS žlugimo gamybos apimtis šalyje sumažėjo 45 procentais, o 2000 metais Rusijos BVP siekė nuo 30 iki 50 procentų sovietinio laikotarpio rodiklių.

Kitu "šokiruojančiu" faktu šio straipsnio autoriams atrodo didelė Rusijos priklausomybė nuo gamtos išteklių išgavimo. Nafta ir dujos sudaro apie 59 procentus visos Rusijos eksporto apimties ir atneša šaliai apie 25 procentus visų biudžeto pajamų.

Kartu išskiriama tai, kad Rusijoje gyvena 70 milijardierių, o Maskva pirmauja pasaulio miestų reitinge pagal didžiausią milijardierių skaičių. Autoriai pažymi, kad dauguma šių milijardierių gavo savo kapitalą 90-aisiais metais, kai šalyje viešpatavo korupcija, ir net dabar jie turi didelę įtaką Rusijos vyriausybėje.

Leidinyje pabrėžiama, kad 13 procentų šalies gyventojų yra žemiau skurdo ribos. Kita vertus, iškart po TSRS žlugimo šis skaičius siekė 35 procentus.

Autorius taip pat nustebino tas faktas, kad Rusijos rublis nuo 2014 iki 2017 metų prarado pusę savo vertės, tai sukėlė staigus naftos kainų kritimas ir Vakarų sankcijos.

Kitu "šokiruojančiu" faktu "Business Insider" vadina gana mažą vidutinį darbo užmokestį šalyje, kuris siekia 670 dolerių (apie 42 tūkstančius rublių), esant gana aukštam BVP lygiui. Be to, pažymima, kad šis rodiklis žymiai išaugo nuo 2016 metų, kai jis siekė tik 437 dolerius (apie 28 tūkstančius rublių).

Be to, šio straipsnio autorius nustebino ir tas faktas, kad 20 procentų baldų rinkos šalyje užima bendrovė "Ikea", nors pirmoji tokia parduotuvė Rusijoje buvo atidaryta tik 2000 metais, o dabar jų šalyje yra tik 14.

Leidinyje taip pat pabrėžiamas faktas, kad per pastaruosius dvidešimt metų Rusijoje degtinės vartojimas sumažėjo daugiau nei dvigubai, o šampano vartojimas priešingai — išaugo.

Be to, autorius nustebino šalyje gaminamo asbesto kiekis, kuris, anot leidinio, sukelia didžiulę žalą žmonių sveikatai, ir daugiau nei 60 šalių jis visiškai uždraustas. Pernai Rusija pagamino 315 tūkstančių tonų šios medžiagos, 80 procentų buvo parduota į užsienį.

"Business Insider" taip pat atkreipė dėmesį į tai, kaip Rusija kovoja už įtaką Afrikoje. Nors ji neturi istorinių ryšių ir didelių finansinių išteklių, kaip Europa ir Kinija, šalis bando patekti į šią rinką per ginklų eksportą, taip pat per kasybos įmones. Pavyzdžiui, pernai Rusija investavo daugiau kaip 267 milijonus dolerių į deimantų kasybą Zimbabvėje, rašo leidinys.

Apibendrindami straipsnio autoriai atkreipia dėmesį į tai, kad Rusija išleido daugiau nei 50 milijardų dolerių, kad surengtų Žiemos olimpines žaidynes Sočyje 2014 metais. Tačiau leidinys pažymi, kad investicijos, atrodo, atsipirko, nes 2017 metais miestą, kuris anksčiau buvo tinkamas tik vasaros atostogoms, per metus aplankė apie 6,5 milijono žmonių.

116
Tegai:
ekonomika, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: JAV sankcijos Rusijos įmonėms atvėrė langą į Kiniją
Vengrijos URM: šalis prarado apie 7 milijardus dolerių dėl sankcijų Rusijai
Latvijos URM vadovas paskelbė, kad prekyba su Rusija nuolat auga
Gydytojas

Rusijos mokslininkai atrado būdą, kaip nustatyti kvėpavimo takų vėžį iškvepiant

(atnaujinta 07:21 2020.10.01)
Paaiškinama, kad kaip aparatas piktybiniams navikams diagnozuoti buvo naudojama standartizuota jutiklių dujų analizės sistema, susidedanti iš puslaidininkių jutiklių rinkinio ir neuroninio tinklo duomenų apdorojimo algoritmų

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Tomsko onkologijos tyrimų instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Tomsko valstybinio universiteto cheminių technologijų laboratorijos sukūrė dujų analizatorių kvėpavimo takų vėžiui diagnozuoti, RIA Novosti sakė Rusijos Federacijos švietimo ir mokslo ministerijos spaudos tarnyba.

"Sensorinė diagnostikos sistema, pagrįsta iškvepiamo oro mėginiais, leis ankstyvoje stadijoje aptikti piktybinius gerklų ir plaučių navikus ir greitai atsirinkti asmenis, kuriems reikia išsamaus tyrimo. Dujų analizatoriaus mėginį sukūrė Tomsko tyrimų ir plėtros centro onkologijos tyrimų instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Tomsko valstybinio universiteto cheminių technologijų laboratorijos", — sakė ministerija.

Paaiškinama, kad kaip aparatas piktybiniams navikams diagnozuoti buvo naudojama standartizuota jutiklių dujų analizės sistema, susidedanti iš puslaidininkių jutiklių rinkinio ir neuroninio tinklo duomenų apdorojimo algoritmų.

Projekto tikslas buvo ištirti iškvepiamo oro mėginius, gautus iš pacientų, sergančių įvairiais gerklų ir plaučių piktybinių navikų tipais ir stadijomis. Taip pat mokslininkai dalyvavo tyrime ir ieškojo bendrų ligų, nustatytų naudojant dirbtinį neuroninį tinklą, žymenų, kartu užtikrindami mėginių ėmimo metodų, pagrįstų jutiklių dujų analitine sistema, vienodumą.

Tyrimo metu iškvėpto oro mėginiai buvo paimti iš 104 žmonių nuo 22 iki 95 metų. Visi tiriamieji buvo suskirstyti į dvi 52 žmonių grupes: kontrolinė grupė be patvirtintos piktybinės patologijos ir onkologijos klinikos pacientai, kuriems buvo patvirtintas burnos ir ryklės srities, gerklų ar plaučių vėžys.

Pažymima, kad skiriamieji tokios jutiminės sistemos bruožai yra efektyvumas ir žmogaus veiksnio įtakos rezultatams atmetimas. Be to, šis diagnostikos metodas yra pigesnis ir mobilesnis, palyginti su MRT, KT ir PET.

Tyrimas buvo atliktas pagal federalinę tikslinę programą "Moksliniai tyrimai ir plėtra Rusijos mokslo ir technologijų komplekso 2014–2020 metų prioritetinėse plėtros srityse", kurią įgyvendino Rusijos švietimo ir mokslo ministerija.

Tegai:
vėžys, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Navalnas išrašytas iš Vokietijos ligoninės
Lietuvoje šiemet užregistruoti trys mirties atvejai nuo erkinio encefalito
Lėktuvas, archyvinė nuotrauka

Rusijoje pranešta, kad nutrūko užsienio sistemų orlaiviams tiekimas

(atnaujinta 17:34 2020.09.30)
Pažymima, kad apie 60 procentų Rusijos elektronikos naudojama Rusijos ginkluose ir karinėje įrangoje, o tai yra daugiau nei JAV armijoje, kur naudojama tik 20 procentų Amerikos elektronikos

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Užsienio Rusijos aviacijos komponentų tiekėjai atsisakė bendradarbiauti su Rusija, žurnalistams sakė Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerijos Radioelektroninės pramonės departamento direktorius Vasilijus Špakas.

"Mūsų užsienio partneriai, tiekiantys paruoštas sistemas mūsų orlaiviams, informavo mūsų orlaivių gamintojus, kad jie nebetęs santykių su mūsų orlaivių gamintojais nei pagal galiojančias sutartis, nei pagal naujas sutartis", — RIA Novosti cituoja Špaką.

Anot jo, tokiu būdu Vakarai bando sustabdyti vidaus projektus civilinių orlaivių statybos srityje.

Jis pažymėjo, kad kiti apribojimai gali turėti įtakos mikroelektronikai.

Tuo pačiu metu, pasak jo, apie 60 procentų Rusijos elektronikos naudojama Rusijos ginkluose ir karinėje įrangoje, o tai yra daugiau nei JAV armijoje, kur naudojama tik 20 procentų Amerikos elektronikos.

"Šiuo metu tai tikrai yra daugiau nei 60 proc. Tačiau galiu pasakyti dar vieną skaičių. Tyrimas atliktas 2018 metais. Amerikiečiai ištyrė, kiek importuotų elektroninių komponentų bazių jie turi ginkluose, karinėse pajėgose ir specialioje įrangoje. 80 proc. — Kinija ir Taivanas. Tai [didelė dalis importuojamų komponentų — Spuntik] būdinga ne tik mums", — sakė jis.

Pasak jo, importas šia kryptimi Rusijoje keičiamas, tačiau nepakankamu greičiu. "Turime dėti nemažas pastangas, kad visiškai aprūpintume Rusijos komponentų bazę", — sakė jis.

Tegai:
lėktuvai, ginkluotė, JAV, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys ginčysis su Senąja Europa tol, kol bus JAV palaikymas
Karoblis pareiškė apie būtinybę daugiau investuoti į karinį mobilumą ir infrastruktūrą ES
Įvažiavimas į Baltarusiją

Baltarusijos į ES šalis negali patekti šimtai sunkvežimių

(atnaujinta 14:37 2020.10.01)
Lenkijos kryptimi eismas laisvas. Taip pat pabrėžiama, kad link Ukrainos susidarė nedidelė spūstis

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Iš Baltarusijos į ES šalis bando išvykti daugiau kaip 460 sunkvežimių, apie tai pranešė Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Didesnė spūstis pastebėta Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje. 12:00 valandos duomenimis, eilėje laukia daugiau nei 360 sunkvežimių. "Kamennyj Log" kontroles punkte laukia 110 sunkvežimių, "Privalkoje" — 150. "Beniakonių" ir "Kotlovkos" kontrolės punktuose stovi atitinkamai 61 ir 40 sunkvežimių.

Eilės taip pat susiformavo prie Baltarusijos ir Latvijos sienos. Dviejuose postuose yra daugiau kaip šimtas sunkvežimių. Lenkijos kryptimi keliai laisvi.

Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje taip pat yra nedidelis kamštis. Vienintelė vieta, kurioje prisikaupė sunkvežimių, yra "Novaja Guta" patikros punktas, kuriame stovi 30 sunkvežimių.

Tegai:
pasienio kontrolės punktas, Lenkija, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuvos ir Ukrainos susisiekimo ministrai aptarė bendradarbiavimą transporto srityje
Baltarusiams, gavusiems leidimą gyventi Lietuvoje, COVID-19 tyrimas nebeprivalomas
Lietuva nežino, ką Baltarusija įtraukė į sankcijų sąrašą