Kompiuterinės technologijos, archyvinė nuotrauka

Rusijos mokslininkai padės "Amazon" kurti dirbtinį intelektą

45
(atnaujinta 14:54 2019.06.07)
Mokslininkai paskelbė, kad sukurta "pokalbių" dirbtinio intelekto "iPavlov" sistema, galinti imituoti gyvą asmenį

VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Maskvos fizikos ir technologijų instituto specialistų komanda tapo "Alexa Prize Socialbot Grand Challenge" konkurso dalyve, kuriame ji gaus 250 tūkst. JAV dolerių iš Džefo Bezoso kompanijos, kad sukurtų dirbtinį intelektą, rašo RIA Novosti su nuoroda į instituto spaudos tarnybą.

2017 metų vasarą Maskvos fizikos ir technologijų instituto mokslininkai paskelbė, kad sukurta "pokalbių" dirbtinio intelekto "iPavlov" sistema, galinti imituoti gyvą asmenį, ir pakvietė visus išbandyti ir dirbti kartu, kad sistema taptų geresnė. Padedami savanorių mokslininkai per ateinančius trejus metus tikisi sukurti balso asistentą, kuris galėtų bendrauti taip pat gerai ir tikroviškai, kaip ir gyvas žmogus.

Tiesą sakant, šios idėjos nebuvo sugalvotos šiandien — šiuolaikiniai "Google", "Apple", "Amazon" ir kitų IT įmonių asistentai įsitvirtino gerokai anksčiau, pačioje kompiuterių eros pradžioje. Pirmasis toks "kalbantis aparatas", pavadintas ELIZA, buvo sukurtas 1966 metais. Iš tiesų tai buvo pokštas, psichoterapeuto parodija, duodanti pacientui nenaudingus patarimus.

Per ateinančius metus ir dešimtmečius programuotojai sukūrė vis sudėtingesnes ir "gyvesnes" kompiuterines ryšio sistemas. Pažangiausios sistemos gali atpažinti savininkų nuotaiką, "prisiminti" savo senus norus ir pageidavimus, spręsti kai kurias įprastas ir namų ūkio užduotis, užsakyti maisto ar kitų prekių parduotuvėje arba atlikti operatoriaus vaidmenį skambučių centruose.

Tokių sistemų sukūrimas, kaip pažymi mokslininkai, šiandien apsiriboja tuo, kad jas reikia "apmokyti" rankiniu būdu, kad galėtų "įgyti" bendravimo įgūdžių, perduoti didelius duomenų rinkinius ir jau apdorotus dialogus per juos. Šių tekstų kokybė ir semantinis turinys priklauso nuo to, koks bus "žmogiškas" pokalbis, taip pat nuo to, kaip gerai jis reaguos į viešuosius tyrimus.

Jau trečius metus "Amazon" kompanija rengia "Alexa Prize Socialbot Grand Challenge" konkursą, kuriame dalyvauja studentų ir jaunųjų mokslininkų komandos, bandančios sukurti dirbtinio intelekto sistemas, kurios gali atpažinti kalbą ir bendrauti su žmonėmis tam tikromis temomis.

Konkurso dalyviai gaus ne tik finansinę paramą iš Džefo Bezoso organizacijos (250 tūkst. dolerių dydžio dotaciją), bet ir prieigą prie "Topic Chat" duomenų rinkinio — iki šiol didžiausios tokio tipo duomenų bazės.

Tai nėra pirmasis toks projektas Rusijos specialistams — mokslininkai ir "iPavlov" kūrėjai jau surengė panašų konkursą su "Facebook" atstovais, naudodami kitą duomenų rinkinį "Persona-Chat", kurį sukūrė Markas Cukerbergas, kad pagerintų AI sistemos veikimą "Zo chatbot".

Pasak universiteto spaudos tarnybos, pirmasis komandos susitikimas vyks rugpjūčio mėnesį Sietle, JAV. Rugsėjo mėnesį komandos pradės kurti savo agentus, o 2020 metų gegužės mėnesį bus išrinktas nugalėtojas, kuris gaus 1 mln. Norint gauti tokį prizą reikia sukurti sistemą, kuri galėtų palaikyti dialogą su 65 proc. savanorių mažiausiai dvidešimt minučių.

45
Tegai:
technologijos, JAV, dirbtinis intelektas, mokslininkas, Rusija
Dar šia tema
Mokslininkai Antarktidoje aptiko išnykusio žemyno pėdsakų
Mokslininkai pasakė, kaip pagerinti atmintį ir smegenų darbą
Vakcina nuo COVID-19

Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų

(atnaujinta 17:35 2021.01.21)
Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" demonstruoja geresnius rezultatus nei preparatai, turintys vieną vektorių, pareiškė tarptautinės Rusijos preparato ekspertų tarybos ekspertas Karlas Sala.

Vakcina
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Mus visada domino skirtingų adenoviruso vektorių naudojimo strategija dėl didesnio veiksmingumo [šio metodo — Sputnik] hipotezės. Ir tai buvo pademonstruota, nes, palyginti su vakcinomis toje pačioje platformoje, rezultatai yra geresni", — cituoja jį RIA Novosti.

Ekspertas tai pavadino inovatyviu rezultatu.

"Sputnik V" yra pagrįsta adenovirusiniais vektoriais, į kuriuos yra įterptas SARS-CoV-2 viruso smaigalio baltymas. Patys adenovirusai neturi galimybės daugintis — jie yra genetinės medžiagos (antigeno) pristatymo į žmogaus kūno ląsteles sistema.

Rusijos vakcinos nuo COVID-19

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Antroji šalyje buvo įregistruota vakcina "EpiVacCorona", kuri buvo sukurta Rospotrebnadzoro "Vektor" centre.

Anksčiau Sputnik radijas pranešė, kad Vengrija patvirtino "Sputnik V" vakcinos naudojimą šalyje.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Pateikta paraiška registruoti "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
Vakcina Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos

(atnaujinta 09:42 2021.01.21)
Šiuo metu vaikams negalima suleisti "Sputnik V" vakcinos, tačiau mokslininkai tikisi iki metų pabaigos išsiaiškinti visus galimus šalutinius poveikius

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vakcinos "Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliekamas visus 2021 metus, sakė Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas Denisas Logunovas.

Jis priminė, kad kol kas vaikų negalima vakcinuoti "Sputnik V".

"Toks tyrimas planuojamas ir bus atliktas per šiuos metus", — spaudos konferencijoje naujienų agentūroje "Rossija segodnia" sakė Logunovas.

Kalbėdamas apie šalutinį poveikį, kuris užfiksuotas dvigubame placebu kontroliuojamame poregistraciniame tyrime, Logunovas pažymėjo, kad nėra rimtų nepageidaujamų reiškinių, susijusių su vakcinacija. Šalutinis poveikis pasireiškia galvos skausmais, karščiavimais ir skausmais injekcijos vietoje.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė 91,4 proc. veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 proc.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Prezidentas ragino spartinti vakcinavimą ir kuo greičiau pasiekti kolektyvinį imunitetą 
PSO įvertino vakcinacijos poveikį imuniteto COVID-19 vystymuisi
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
Kinija ir PSO apkaltintos lėtu atsaku į koronavirusą
Operail Finland

Estija pradeda gabenti rusiškas prekes Suomijoje

(atnaujinta 17:31 2021.01.21)
"Operail Finland" leidimą gabenti krovinius Suomijoje gavo 2020 metų lapkričio mėnesį, o Suomijoje valdo devynis lokomotyvus

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Estijos valstybinė įmonė "Operail Finlan" pradėjo gabenti prekes iš Vainikkalos stoties Suomijos ir Rusijos pasienyje į Suomijos Hanko uostą, pranešė Suomijos visuomeninis transliuotojas Yle.

Geležinkelių transportas Suomijoje demonopolizuotas nuo 2007 metų.

"Suomijos "Operail Finland", Estijos valstybinės operailės "Operail " dukterinė įmonė, pradėjo gabenti prekes Suomijoje. Bendrovės lokomotyvai iš Vainikkalos pasienio stoties į Hanko uostą gabena anglį. Dabar tarp pasienio stoties ir Hanko per savaitę važiuoja maždaug keturi traukiniai", — cituoja pranešimą RIA Novosti.

Estijos operatorius patenkintas savo planų įgyvendinimu Suomijos rinkoje.

"Šios siuntos yra susijusios su tarptautinėmis transporto grandinėmis. Įgyvendinimas prasidėjo tiksliai taip, kaip buvo planuota. Džiaugiamės, kad pavyko įvykdyti pažadus savo klientams ir visi (vagonai), kuriuos planuota gabenti, jau yra įvykdyti", — sako Ilkka Seppänen, "Operail Finland" generalinis direktorius.

"Operail Finland" leidimą gabenti krovinius Suomijoje gavo 2020 metų lapkričio mėnesį Suomijoje valdo devynis lokomotyvus. Nuo 2021 metų sausio mėnesio įmonėje dirba 20 žmonių — dauguma jų yra lokomotyvų vairuotojai.

"Sakyčiau, kad organizacija šiuo metu yra maža ir lanksti. 2021 m. Naujų darbuotojų nesitikima", —  sakė jis.

Estijos tinklalapio "Operail" duomenimis, 2018 metais bendrovė Estijos geležinkeliais gabeno 99 procentus krovinių, iš kurių maždaug 67 procentai buvo tranzitas. Pagrindiniai įmonės partneriai yra tranzito prekyboje: įmonės iš Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos.

Tegai:
Rusija, ekonomika, Suomija, Estija