Kompiuteris, archyvinė nuotrauka

Rusams patariama užklijuoti kompiuterio kamerą ir mikrofoną

42
(atnaujinta 14:28 2019.08.02)
Rusijos kokybės tarnyba parengė rekomendacijų sąrašą, kuriame nurodoma, kokių laikytis atsargos priemonių, norint išvengti kibernetinių nusikaltimų

VILNIUS, rugpjūčio 2 — Sputnik. Rusijos kokybės tarnybos ("Roskačestvo") ekspertai paruošė rekomendacijas, kokių imtis veiksmų, kad netapti kibernetinių nusikaltėlių auka. Pavyzdžiui, siūloma užklijuoti nešiojamojo kompiuterio kamerą ir mikrofoną, teigiama tarnybos pranešime žiniasklaidai.

"Roskačestvo skaitmeninio ekspertizės centro ekspertai primena, kad internete nėra nieko visiškai saugaus, todėl visi, prisijungę prie tinklo, turi žinoti ir laikytis skaitmeninės higienos taisyklių. Jei nenorite tapti elektroninio nusikaltimo auka, be to, kad jūsų kompiuteryje turi būti įdiegta antivirusinė programa ir atnaujinta programinė įranga, visgi verta pagal poreikį užklijuoti kamerą ir mikrofoną", — cituoja pranešimą RIA Novosti.

Organizacija nurodo: tokia priemonė padidins vartotojo privatumą, nes net jei įsilaužėlis prisijungs prie kompiuterio, jis vartotojo nematys ir negirdės.

"Kai kam ši rekomendacija gali atrodyti paranojiška, tačiau daugelis vis tiek kelis kartus pasuka durų raktą namuose", — pažymi "Roskačestvo".

Savo ruožtu, išmaniųjų telefonų atveju, net jei vartotojas pašalina nereikalingus prieigos prie fotoaparato ar mikrofono leidimus, išmanieji prietaisai nuolat "šnipinėja" savininkus — renka metaduomenis, kad vėliau reklamuotų tam tikrus produktus.

"Iš pirmo žvilgsnio tokios saugios programos, kaip momentinių pranešimų programėlė, kuri savo reikmėms atpažįsta ir analizuoja kalbą, arba žibintuvėlis, prašantis prieigos prie nuotraukų ir kontaktų, gali "šnipinėti" vartotojus. Tai neišvengiama ir tai reikia laikyti savaime suprantamu dalyku, tačiau privataus pokalbio metu vis tiek geriau išjungti savo išmanųjį telefoną", — rašoma pranešime.

"Roskačestvo" taip pat rekomenduoja atidžiai vertinti prašomos prieigos prie mobiliųjų programų: apriboti prieigą prie mikrofono, fotoaparato, nuotraukų galerijos, geografinės padėties, jei tai neturi įtakos būtinoms programėlių funkcijoms atlikti.

42
Tegai:
kibernetinis saugumas, Rusija
Dar šia tema
Nabiulina: Rusijos kibernetinio saugumo lygis taps konkurenciniu pranašumu
Lietuva skirs septynis milijonus eurų kibernetiniam saugumui
Ekspertas: Lietuva tikisi užtikrinti kibernetinį saugumą kitų sąskaita
Estijoje beveik 14 tūkstančių vartotojų duomenys tapo viešai prieinami
Vakcinos bandymai nuo COVID-19

Paaiškėjo rusiškos vakcinos nuo COVID-19 registracijos data

(atnaujinta 13:54 2020.08.07)
Šiuo metu vyksta paskutinis vakcinos bandymo etapas. Susidarius gyventojų imunitetui, jo efektyvumą bus galima įvertinti

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Pirmąja vakcina nuo koronaviruso, kurią sukūrė Gamalėjaus centras, bus skiepijami medicinos darbuotojai ir pagyvenę šalies gyventojai, sakė Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos viceministras Olegas Gridnevas. Praneša RIA Novosti.

Iškaba Ignalinos rajone
© Sputnik / Александр Липовец

"Gamalėjaus centre sukurtos vakcinos registracija vyks rugpjūčio 12 dieną. Dabar vykdomas paskutinis, trečiasis, etapas. Jos bandymai yra nepaprastai svarbūs. Turime įsitikinti, kad vakcina yra saugi. Pirmiausia bus skiepijami medicinos darbuotojai ir pagyvenę žmonės", — teigė jis.

Jis pažymėjo, kad formuojant gyventojų imunitetą bus galima įvertinti vakcinos efektyvumą.

Sečenovskio universitete birželio 18 dieną prasidėjo klinikiniai vakcinos tyrimai, kuriuos sukūrė Nikolajaus Fedorovičiaus Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras. Tyrime, kuriame dalyvavo 38 savanoriai, vakcinos saugumas buvo patvirtintas. Pastebėta, kad visiems, kas pasiskiepijo, susiformavo imunitetas infekcijai. Pirmoji savanorių grupė buvo išleista liepos 15 dieną, antroji — liepos 20 dieną.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 18,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 708 tūkst. žmonių.

Tegai:
Rusija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Savanoriams, išbandžiusiems Rusijos vakciną nuo COVID-19, atliekamas tyrimas – video
Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius
Michailas Jefremovas

Buvo gaila automobilio: liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po avarijos  

(atnaujinta 13:04 2020.08.07)
Be to, liudytojas pažymėjo, kad aktorius buvo "neadekvatus", stipriai išgėręs ir vos laikėsi ant kojų

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Mirtinos avarijos, kurioje dalyvavo Michailas Jefremovas, liudytojas Romanas Šramka papasakojo apie aktoriaus elgesį po avarijos.

Anot jo, prieš susidūrimą aktorius savo visureigiu apibraižė kitus automobilius. Po avarijos liudininkai padėjo Jefremovui išlipti iš automobilio, po kurio jis nuėjo nuo automobilio, atsisėdo prie šaligatvio ir paprašė cigaretės.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

Liudytojas pažymėjo, kad aktorius buvo "neadekvatus", stipriai išgėręs ir vos laikėsi ant kojų.

"Kai jis priėjo, nuo jo dvelkė alkoholiu. Jis nekreipė dėmesio į nukentėjusįjį. Jam buvo gaila automobilio, jis apžiūrinėjo savo automobilį", — komentare televizijos kanalui "Zvezda" padarė išvadą liudytojas.

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
liudytojai, avarija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų
"Nieko neatsimenu": Jefremovas atsisakė pripažinti kaltę dėl eismo įvykio