Varšuva Antrojo pasaulinio karo laikais, archyvinė nuotrauka

Rusija išslaptino dokumentus, susijusius su Antrojo pasaulinio karo pradžia

334
(atnaujinta 11:50 2019.09.09)
Rusijos gynybos ministerija išslaptino dokumentus, bylojančius apie grėsmę iš Lenkijos prieš Antrąjį pasaulinį karą

VILNIUS, rugsėjo 9 — Sputnik. Rusijos gynybos ministerija išslaptino unikalius dokumentus, pasakojančius apie įvykius prieš ir iškart po Antrojo pasaulinio karo pradžios. Juose visų pirma minima Lenkijos keliama grėsmė. Medžiaga paviešinta naujame Gynybos ministerijos tinklalapio multimedijos skyrelyje "Trapi taika ant karo slenksčio".

Kaip pažymėjo ministerija, išslaptinti dokumentai parodo, "kodėl tokioje sunkioje karinėje-politinėje situacijoje buvo priimti vienokie ar kitokie sprendimai".

Naujas skyrius, skirtas 80-osioms Vokietijos ir Sovietų Sąjungos nepuolimo pakto (Molotovo-Ribentropo pakto) pasirašymo metinėms, taip pat skirtas kovoti su bandymais klastoti istoriją ir peržiūrėti Didžiojo tėvynės bei Antrojo pasaulinio karų rezultatus.

Шифровка, архивное фото
© Photo : Минобороны
Išslaptintas dokumentas

Tarp išslaptintų dokumentų yra Raudonosios armijos generalinio štabo viršininko Boriso Šapošnikovo raštelis, skirtas TSRS gynybos liaudies komisarui Klimentui Vorošilovui.

Jame pateiktas karinės grėsmės, kurią įvairios valstybės gali kelti tiek pačios, tiek kaip karinių aljansų ir blokų dalys, įvertinimas.

Dokumento svarbą ir slaptumą pabrėžia tai, kad Šapošnikovas ne kreipėsi sekretoriaus pagalbos, o pats parašė 31 puslapio ataskaitą.

Generala Černiachovskis aptarinėja Vilniaus išvadavimo planą, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Фридлянский

Anot sovietų karo ekspertų, tikėtiną grėsmę TSRS per šį laikotarpį kėlė ne tik Vokietijos ir Italijos karinė sąjunga, bet ir Lenkija, kuri buvo "fašistinio bloko orbitoje".

Kaip pažymėjo Šapošnikovas, "Sovietų Sąjunga turi būti pasirengusi kovoti dviem frontais: vakaruose prieš Vokietiją — Lenkiją ir iš dalies prieš Italiją su galimu limitrofų (tai tarpinės valstybės, taip buvo vadinamos Rumunija ir Rytų Europos šalys, atsiradusios po Pirmojo pasaulinio karo (Lenkija, Čekoslovakija, Vengrija, Suomija) prisijungimu prie jų ir rytuose prieš Japoniją".

Dokumentai parodo, kad Vokietija ir Lenkija karo išvakarėse galėjo sutelkti daugiau nei 160 pėstininkų divizijų, daugiau kaip 7 tūkst. tankų ir 4,5 tūkst. lėktuvų pajėgas. Tuo tarpu 1939 metų gegužės mėnesį derybose su Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos karinėmis delegacijomis liaudies gynybos komisaras Vorošilovas teigė, kad Maskva gali sutelkti 136 divizijas ir 5 tūkstančius orlaivių.

Medžiagoje taip pat aprašytos 2-ojo Vokietijos armijos korpuso karinės operacijos per puolimą Lenkijoje 1939 metais. Šį dokumentą 1949 metais sudarė buvęs Vokietijos armijos generolas leitenantas Hermann Bohme, kuris aprašytų karinių operacijų metu ėjo divizijos operatyvinio skyriaus viršininko pareigas.

Juose jis išsamiai aprašo, kaip slaptai, prisidengę pratybomis, vokiečių kariuomenės būriai ruošėsi puolimui, taip pat atskleidė korpuso veiksmų seką puolimo metu. Vokiečių generolo liudijimas rodo aršų lenkų pasipriešinimą, apibūdina intensyvią kovų už Varšuvą ir Modlino tvirtovę eigą.

Antrasis pasaulinis karas truko šešerius metus, nuo 1939 metų rugsėjo 1 dienos iki 1945 metų rugsėjo 2 dienos. Paskutiniai jo mūšiai vyko Tolimuosiuose Rytuose. 1945 metų rugsėjo 2 dieną JAV kariniame laive "Missouri" buvo pasirašyta Japonijos besąlygiška kapituliacija.

Kare dalyvavo 61 valstybė, kurioje gyveno 1,7 milijardo žmonių. Karo veiksmai vyko 40 valstybių teritorijose, taip pat jūrose ir vandenynuose.

Antrasis pasaulinis karas buvo žalingiausias ir kruviniausias iš visų karų. Jis nusinešė daugiau nei 55 milijonų žmonių gyvybes. Daugiausia žmonių (27 milijonų) neteko Sovietų Sąjunga.

334
Tegai:
Rusija, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Ekspertas: Vakarai nesugebės "ištrinti istorinės tiesos"
Trampas pasveikino Lenkiją Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių proga
Zacharova: už atsisakymo pakviesti Rusiją į renginius Lenkijoje stovi NATO
Taikus protestas prie Komarovskos turgaus Minske, archyvinė nuotrauka

Rusija įtraukė Сepkalą ir Telegram kanalo "Nexta" kūrėją į ieškomų asmenų sąrašą

(atnaujinta 20:51 2020.08.15)
Anksčiau Baltarusijos vidaus reikalų ministerija paskelbė ikiteisminio tyrimo dėl galimai neteisėtos pretendento į Baltarusijos prezidento postą veiklos patikrinimą

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos duomenų bazės duomenimis, buvęs pretendentas į kandidatus Baltarusijos prezidento rinkimuose, buvęs Aukštųjų technologijų parko administracijos vadovas Valerijus Cepkala įtrauktas į ieškomų asmenų tarpvalstybinį sąrašą.

"Ieškomas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį", — sakoma Cepkalos kortelės.

Tuo pačiu metu politiko būstinė tikrina informaciją apie baudžiamosios bylos iškėlimą prieš jį Baltarusijoje pagal straipsnį dėl kyšio priėmimo ypač dideliu mastu.

"Kol nėra oficialaus pranešimo, neturime patikimos informacijos — ar tai tiesa, ar ne", — RIA Novosti sakė būstinės advokatas Sergejus Gasojanas. Jis pažymėjo, kad atsižvelgiant į situaciją su pretendentais į prezidentus Baltarusijoje, "tokia įvykių raida nenustebintų".

Šio straipsnio sankcijose numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo penkerių iki penkiolikos metų.

Be to, Rusijos vidaus reikalų ministerija įtraukė į ieškomų asmenų sąrašą populiaraus Baltarusijoje Telegram kanalo "Nexta" įkūrėją Stepaną Putilą.

"Ieškoma pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį", — skelbia įrašas duomenų bazėje.

"Nexta" yra populiarus Telegram kanalas Baltarusijoje, žinomas dėl savo opozicinės orientacijos. Jis aktyviai ir daug skelbia informacijos apie protestus po prezidento rinkimų.

Remiantis Lenkijos žiniasklaidos pranešimais, prieš kelerius metus Putila iš Baltarusijos persikėlė į Lenkiją.

Anksčiau Baltarusijos vidaus reikalų ministerija paskelbė pretendento į kandidatus Baltarusijos prezidento rinkimuose Cepkalos ikiteisminį patikrinimą dėl Turkijos kilmės Baltarusijos piliečio skundo.

2014–2015 metais tarp Cepkala ir Turkijos verslininko Sedato Igdedži vyko teisminis ginčas dėl verslininko politikui statomo asmeninio namo kokybės, kuris baigėsi taikiu susitarimu.

Vėliau verslininkas teigė žinąs apie įstatymų pažeidimus ir kyšius statant Aukštųjų technologijų parko, kurio administracijai tuomet vadovavo Cepkala, objektus. Politiko būstinė ir jis pats ne kartą neigė verslininko skleidžiamą informaciją.

Politiko būstinė ir jis pats ne kartą neigė verslininko skleidžiamą informaciją. Liepos mėnesį Cepkala pavadino insinuacijomis verslininko kaltinimus, dėl kurių buvo pradėtas Vidaus reikalų ministerijos patikrinimas, sakė, kad jis pats yra Igdedži veiksmų auka, ir kreipėsi į prokuratūrą.

Verslininkas pateikė ieškinį Cepkalai, kuriam CRK anksčiau neleido registruotis kandidatu į prezidentus rugpjūčio 9 dienos rinkimuose, už informacijos, smeižiančios jo garbę ir verslo reputaciją, skleidimą.

Masiniai protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka — CRK duomenimis, jis surinko 80,1 procento balsų. Nuo sekmadienio vyksta šalyje protesto akcijos. Pirmosiomis dienomis teisėsaugininkai žiauriai malšino demonstracijas, prieš protestuotojus naudodami ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas ir gumines kulkas.

Oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta daugiau kaip 6,5 tūkst. Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, riaušių metu buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų daugiau kaip 120 teisėsaugos pareigūnų. Vienas protestuotojas, pasak Vidaus reikalų ministerijos, mirė bandydamas mesti į pareigūnus sprogstamąjį įtaisą.

Tegai:
protestai, Rusija, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Vakcinos nuo COVID-19 gamyba gamykloje Binnopharm, archyvinė nuotrauka

Rusijoje prasidėjo vakcinos nuo koronaviruso masinė gamyba

(atnaujinta 14:49 2020.08.15)
Anksčiau šią savaitę Rusija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, užregistravusia tokio tipo preparatą prieš COVID-19

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Rusijoje prasidėjo vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos, kurią sukūrė Gamalėjaus vardo centras, gamyba, pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba. 

Rusijoje registruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

"Pradėta vakcinos nuo naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19, kurią sukūrė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos  Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, gamyba", —  cituoja RIA Novosti.

Šią savaitę Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso. Vaistą sukūrė Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos Gamalėjaus tyrimų centras, o birželio – liepos mėn. buvo atlikti klinikiniai tyrimai. Jis remiasi gerai žinoma platforma, kurios pagrindu buvo sukurtos kitos vakcinos.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo Michailo Muraškos, rusiško preparato paklausa užsienyje yra didelė, tačiau Rusijos Federacija jo neparduos užsieniečiams, kol nebus aprūpinta Rusijos rinka.

Pirmiausia bus skiepijami tie, kurie "tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis".

Tegai:
vakcina, COVID-19, koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
CNN paskelbė apie JAV atsisakymą padėti Rusijai sukurti vakciną nuo COVID-19
Britanija papasakojo, kodėl Vakaruose neleis naudoti rusiškos vakcinos
Vyras, sėdintis invalido vežimėlyje, archyvinė nuotrauka

Vyras trejus metus apsimetinėjo sergantis vėžiu, kad mylimoji jo nepaliktų

(atnaujinta 15:16 2020.08.15)
Moteris norėjo išsiskirti su vyru po trijų mėnesių bendravimo, tačiau jis ją įtikino, jog serga sunkia liga, be to, leisdavo sau pakelti prieš ją ranką

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Didžiosios Britanijos gyventojas Kevinas Bevisas trejus metus apsimetė sergantis vėžiu, kad išvengtų išsiskyrimo su savo mylimąja, rašo "Daily Mail"

Pora kartu nuo 2016 metų. Santykių pradžioje brito draugei Karen Gregori patiko jo "senatviškumas", tačiau vėliau paaiškėjo, kad lovoje jie "nesuderinami".

Po trijų mėnesių britė nusprendė išsiskirti su Bevisu, tačiau jis įtikino ją šiek tiek atidėti išsiskyrimą. 2017 metų pavasarį jis informavo Gregori, kad serga skrandžio vėžiu.

Norėdamas įtikinti mylimąją dėl savo ligos, vyras vaikščiojo su lazda ir kiekvieną dieną išgerdavo 20 tablečių vitaminų, pateikdamas juos kaip vaistus nuo mirtinos ligos. Jis paprašė, kad Gregori važinėtų su juo "gydytis". Po kurio laiko Kevinas paskelbė, kad taip pat jam "diagnozuoti" burnos ir smegenų augliai.

Vyras net informavo tėvus apie "diagnozę" ir privertė merginos draugus tikėti liga.

Kaip sakė Karen, ji nenorėjo tęsti romantiškų santykių su Bevisu, tačiau negalėjo "palikti to, kuris miršta". Britė pasakojo, kad tam tikru momentu jautė, jog myli vyrą, nors jis ne kartą kėlė ranką prieš ją.

2019 metais Gregori dukra įtikino ją kreiptis į policiją ir bandyti sužinoti daugiau apie vyro diagnozę.

Tada Bevisas prisipažino, kad visą laiką apgaudinėjo savo mylimąjį. Vyras buvo nuteistas 18 mėnesių kalėti ir jam buvo uždrausta artėti prie Karen.

Tegai:
Didžioji Britanija, piktybiniai navikai, vėžys