Karinės pratybos, archyvinė nuotrauka

Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos atsakas į NATO agresiją

157
(atnaujinta 17:32 2019.09.09)
Politikos analitikai teigia, kad pratybos "Zapad-2019" yra išskirtinai gynybinio pobūdžio

VILNIUS, rugsėjo 9 — Sputnik. Kas dvejus metus Rusija ir Baltarusija rengia bendras karines pratybas. Ankstesnės "Zapad-2017" pratybos sukėlė antirusiškos isterijos antplūdį. Šiais metais jos vyks Mulino poligone, Žemutinio Naugardo srityje, rugsėjo 13–19 dienomis ir bus pavadintos "Sąjungos skydas-2019", rašo analitikos portalo "RuBaltic.Ru" autorius Sergejus Polovinecas.

Pasak Baltarusijos politikos analitiko Aleksandro Šapkovskio, norint suprasti iššūkius ir grėsmes, su kuriomis Sąjungos valstybė susiduria karinėje srityje, būtina atkreipti dėmesį į artėjančių pratybų planą ir palyginti jas su praėjusių metų pratybų legendomis. Pagrindinės užduotys: atremti nelegalių ginkluotų grupuočių, įsiveržusių į Sąjungos valstybės teritoriją ir remiamų trečiųjų šalių aviacijos ir raketų, atakas.

Nors pratybos ir vyks Žemutinio Naugardo regione, akivaizdu, kad į Pavolgį iš trečiųjų šalių teritorijos vargu ar pavyks kam nors įsiveržti. Panašu, kad sukurtas vakarų karinių veiksmų teatro scenarijus.

Politikos analitiko teigimu, pratybos yra gynybinio pobūdžio. Jos grindžiamos naujausių lokalizuotų konfliktų, tame tarpe ir Rusijos kariuomenės operacijų Sirijoje, patirties analize.

Pratybų scenarijus labai panašus į "Zapad 2017" pratybų legendas, kurios išprovokavo visiškai neadekvačią daugelio kaimyninių valstybių ir euroatlantinės bendruomenės šalių reakciją. Tada taip pat buvo mokomasi atremti nelegalių ginkluotų grupuočių atakas. Pasak legendos, Baltarusijos šiaurės vakaruose buvo suformuotas separatistų anklavas, pavadintas Veišnorija, kuris veikė remiamas trijų kaimyninių valstybių. Pasak Šapkovskio, nesunku įvardyti numanomas besiribojančias NATO šalis.

Dabar eilė tokias pratybas vykdyti Rusijoje. Jos vyksta toli nuo sienų su NATO šalimis, todėl paskleisti juokingus gandus, kuriais siekiama pakirsti pasitikėjimą tarp sąjungininkų, neįmanoma.

Apytiksliai keturi tūkstančiai kareivių ir karininkų iš Baltarusijos atvyks į pratybas su jiems perduota įranga ir aviacijos technika. Labai svarbu suderinti kovinio koordinavimo veiksmus. Baltarusijos kariuomenė ir Rusijos gynybos pajėgos sudaro vieną regioninę Sąjungos valstybės karių grupę. Sudaryti bendri veiksmų planai galimo karo atveju ir karinė doktrina.

Ginkluotosios pajėgos mokomos remiantis informacija, kuri patenka į abiejų šalių generalinį štabą. Matyt, kariškiai kai ką žino, nes jau ne pirmus metus susiduria su hibridiniais iššūkiais, kai vyksta pasipriešinimas ne įprastiems priešo būriams, o tam tikriems nelegaliems vienetams, palaikomiems užsienio šalių aviacijos ir raketų.

Anot politikos analitiko, verta prisiminti kampaniją Libijoje, kai islamistai priešinosi vyriausybės pajėgoms. Tuo pat metu Vakarų sąjungininkai iš oro smogė pulkininko Gadafio kariuomenei. Tiesiogiai neremdami ekstremistų, jie silpnino Libijos pajėgas.

Tuo tarpu Maskvos karo ir politikos studijų centro vadovas Aleksejus Podberiozkinas atkreipia dėmesį į tai, kad Lenkijoje stiprinama karinė infrastruktūra ir nuolat dislokuojamos JAV ir NATO pajėgos. Karinių pajėgų skaičius vakariniuose šalies regionuose pastebimai išaugo. Žymiai išaugo karinis potencialas Baltijos šalių, įskaitant tas, kurios anksčiau nedalyvavo NATO veikloje: Švedijos ir Suomijos. Vakaruose keliama įtampa. Pasak Podberiozkino, apie tai neseniai kalbėjo Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Rusijos Federacija turėtų būti pasirengusi atremti agresiją iš Vakarų, atsižvelgiant į jų kiekybinį pranašumą, ypač aviacijos ir tiksliųjų ginklų srityje.

Pratybos dažnai vyksta šalia Žemutinio Naugardo, Mulino poligone. Sudarytos visos sąlygos artilerijai šaudyti. Šis poligonas yra didesnis nei Dorogobužo ar kiti vakarinėje šalies dalyje esantys poligonai. Tai neturi nieko bendra su Vakarais. Būtina suderinti ne tik rusų ir baltarusių, bet ir sąveiką sausumos pajėgose tarp atskirų vienetų ir padalinių.

Be to, NVO "Belaja Rus" analitikos centro ekspertas iš Minsko Piotras Petrovskis pabrėžė, kad isteriška reakcija bus ne iš kolektyvinių Vakarų, bet ir iš Baltijos šalių, Lenkijos ir Ukrainos pusės. Ji bus panaši į reakciją į pratybas "Zapad 2017".

Eksperto teigimu, šių šalių žiniasklaidoje pratybos bus pateiktos kone kaip būdas pasirengti išpuoliui prieš NATO šalis ar Ukrainą. Tai taip pat gali būti traktuojama kaip Baltarusijos Respublikos karinio personalo verbavimas ar įtraukimas į savo interesus.

Mūsų "partnerių" užduotis yra atskirti Rusijos ir Baltarusijos puses, pasėti nepasitikėjimą ir sustiprinti bendrų pratybų diskreditaciją.

Jie bandys propaguoti šią idėją kaip grėsmę NATO ir kitoms euroatlantinėms struktūroms, kad būtų galima toliau tiekti ginklus ir pritraukti subsidijas Baltijos šalims, Lenkijai ir Ukrainai.

Remiantis Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos ir Rusijos-Baltarusijos sąjungos patirtimi, pratybos pagal panašią legendą vyksta ne pirmą kartą. Pasak Petrovskio, akivaizdu, kad terorizmo grėsmė yra reali. Po įvykių Ukrainoje ir Sirijoje pastebimas ekstremizmo augimas.

Baltarusijoje būta pavienių teroro aktų. Šalyje gyvena apie keturiasdešimt tūkstančių musulmonų. Tarp jų uždraustos teroristinės organizacijos bandė skleisti savo idėjas ir burtis į organizacijas. 2016 metais netoli Minsko buvo aptiktos islamistų ekstremistų struktūros.

Kita vertus, kyla grėsmės rizika, visų pirma, iš Ukrainos.

Baltarusijoje ekstremistų ir nacionalistų organizacijos, jų veikla stebima, o daugelis pasekėjų yra patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Nepaisant to, panašių pažiūrų žmonės po 2014 metų įvykių atsidūrė Ukrainos teritorijoje.

Be to, vyksta Baltarusijos piliečių verbavimas į ekstremistų organizacijas Donbase.

Ten ekstremistams rengiami ginkluoto pasirengimo mokymai ir sudarytos visos sąlygos mokytis karinės parengties, kad būtų skleidžiamos ekstremistinės pažiūros Baltarusijoje.

Eksperto teigimu, Vakarai sureaguos neigiamai ir bandys panaudoti šias pratybas, norėdami skatinti antirusišką isteriją. Tai vyksta kiekvieną kartą, kai kalbama apie bendrus Rusijos ir Baltarusijos veiksmus.

Latvijoje prasideda Estijoje dislokuoto NATO bataliono pratybos >>

Kalbant apie pratybų scenarijų, nekalbama apie atsaką į kokius nors iššūkius. Kuriami kariuomenės valdymo ir kontrolės bei jų tarpusavio sąveikos mechanizmai. Kalbama išskirtinai apie gynybinius veiksmus.

Jei Rusija ketintų užgrobti jai nereikalingas Baltijos šalis, Lenkiją ir panašiai, scenarijus būtų visiškai kitoks. Šis scenarijus atspindėtų intervencinius tikslus.

Kartą per dvejus metus vykstančios pratybos atskleidžia sąveiką su Baltarusija. Tai daroma dėl to, kad keičiasi ryšio priemonės, atsiranda naujų skaitmeninių technologijų, keičiasi potencialaus priešininko padėtis ir ginkluotė bei jos naudojimo intensyvumas.

157
Tegai:
gynyba, pratybos
Dar šia tema
Vilniaus valdžia atšaukė pratybas, kurių metu turėjo būti imituota nelaimė Astravo AE
Rusija imsis priemonių dėl įtemptos padėties prie vakarinių šalies sienų
Ekspertas apie Latvijos kariuomenę: vykdami į pratybas gali įstrigti lifte
Estijos išorės žvalgyba mato galimą grėsmę tik iš Rusijos
Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras

Rusija papasakojo, kada gali prasidėti vakcinos nuo COVID-19 gamyba

(atnaujinta 17:50 2020.07.13)
Antrasis vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjaus institutas pateiks paraišką dėl registracijos

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Tikimasi, kad privačios įmonės koronaviruso vakciną pradės gaminti rugsėjo pradžioje ar viduryje, RIA Novosti pasakojo Gamalėjaus nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Anot jo, vyksta derybos dėl to, kaip greitai perduoti institucijoms technologijas ir visus būtinus komponentus vakcinų gamybai.

"Kad vakcinų gamyba prasidėtų, pavyzdžiui, nuo rugsėjo 1 dienos arba nuo rugsėjo vidurio. O jie turi daugiau galimybių, gal net dvigubai daugiau galimybių pagaminti tokią vakciną", — teigė jis.

Jis sakė, kad tuo pat metu vyksta darbai kuriant tiekimo grandines, kurios gamintojui leis pristatyti vakciną medicinos įstaigoms.

Jis pažymėjo, kad antrasis koronaviruso vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjaus institutas pateiks registraciją.

"Tikiuosi, kad tai taip pat ilgai neužtruks, bent jau savaitę, tai yra, maždaug rugpjūčio 2–3 dienomis, registracijos procesas bus tęsiamas", — sakė jis.

Anot Gincburgo, praėjus kelioms dienoms po registracijos reikės atskiro leidimo iš Federalinės sveikatos priežiūros tarnybos.

Gamalėjaus institutas tikisi, kad vakcina nuo koronaviruso rusams bus suteikta nemokamai medicinos įstaigose, tačiau greičiausiai artimiausiu metu jos įsigyti vaistinėje nepavyks.

"Remdamasis bendrais svarstymais, manau, kad artimiausiu metu vaistinėse jo įsigyti nebus galima, nes tikiuosi, kad valstybė viską išpirks ir atitinkamai paskirsto medicinos įstaigoms. O medicinos įstaigos, aš nežinau, kas yra kitas skiepijimo kalendorius — pagal epidemiologines indikacijas ar pagrindinį skiepijimo kalendorių — gyventojams, tikiuosi, nemokamai, biudžeto lėšų sąskaita, bus galima pasiskiepyti visiems... Išskirtinai savanoriškai, be čipavimo..." — sakė jis.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba pranešė, kad birželio 18 dieną Sečionovo universitete buvo pradėti klinikiniai koronaviruso vakcinos, kurią sukūrė Nikolajus Fiodorovičius Gamalėjaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai. Paaiškėjo, kad buvo sėkmingai baigti savanorių vakcinos tyrimai. Pirmoji savanorių grupė bus išleista trečiadienį, o antroji liepos 20 dieną.

Savanoriai buvo suskirstyti į dvi grupes — pirmieji gavo vieną vakcinos dozę, antrieji — antrąją. Be kūno temperatūros padidėjimo per pirmąsias dienas po vakcinacijos, savanoriai nerodė jokių neigiamų reakcijų, visi jaučiasi puikiai.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje buvo patvirtinta daugiau kaip 733 600 atvejų, daugiau kaip 501 020 žmonių pasveiko, daugiau nei 11 430 pacientų mirė. Atlikta daugiau nei 22,2 mln. koronaviruso tyrimų.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
SAM atnaujino koronaviruso paveiktų šalių sąrašą
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi antrajai COVID-19 bangai
Dmitrijus Peskovas

Kremlius įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę

(atnaujinta 08:58 2020.07.13)
Šiuo metu 2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START III) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai vis dar yra žemame taške, jų būklė labai bloga, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Mūsų santykiai vis dar yra kone žemiausiame taške, padėtis yra labai bloga tiek dvišaliu, tiek turbūt atsižvelgiant į mūsų abiejų šalių atsakomybę už daugiašalius reikalus, visų pirma ginklų kontrolės ir strateginio stabilumo klausimais", — sakė jis.

Peskovas pažymėjo, kad ekspertiniu lygiu yra "kontaktai", tačiau jie neleidžia suprasti šalių atsakomybės "išsaugoti esamus dokumentus", galinčius užtikrinti ginklų kontrolę pasauliniu mastu.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Abi šalys yra didžiausio branduolinio arsenalo savininkės. Beje, nė viena iš kitų šalių, įskaitant Kiniją, kurią amerikiečiai labai atkakliai bando kviesti į šias derybas, joms neprilygsta. Kinijos arsenalo negalima palyginti nei su Amerikos, nei su mūsų", — pridūrė Peskovas.

2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START III) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis.

Susitarimo galiojimas baigiasi 2021 metų vasario mėnesį, kol Vašingtonas paskelbs, ar ketina atnaujinti susitarimą. JAV pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV.

Pekinas šią idėją atmeta. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Rusija pasisako už START III sutarties pratęsimą be išankstinių sąlygų.

Tegai:
santykiai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Idealus ginklas: RF sukūrė elektromagnetinę patranką, kurios šaudymo nuotolis — 10 km
Nufilmuotas amerikiečių lėktuvo perėmimas virš Japonijos jūros
Aeroflot, archyvinė nuotrauka

"Aeroflot" ketina atnaujinti skrydžius Talinas–Maskva nuo rugpjūčio 1 dienos

(atnaujinta 18:56 2020.07.13)
Talino oro uosto duomenimis, rugpjūtį taip pat tikimasi atnaujinti skrydžius į Stambulą ir Briuselį

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Nuo rugpjūčio 1 dienos Rusijos skrydžių bendrovė "Aeroflot" planuoja atnaujinti reguliarius skrydžius maršrutu Maskva–Talinas–Maskva, praneša portalas "ERR.ee".

Šiuo metu oficialioje "Aeroflot" svetainėje jau vyksta bilietų pardavimas šia kryptimi.

Atitinkamus planus taip pat patvirtina Talino oro uostas.

Talino oro uosto duomenimis, rugpjūtį taip pat tikimasi atnaujinti skrydžius į Stambulą ir Briuselį.

"Mes nesame tikri, kad skrydžiai į Maskvą prasidės rugpjūčio 1 dieną, nes koronaviruso infekcijos lygis Rusijoje vis dar yra gana aukštas. Tai dabar yra pagrindinė problema", — sakė Talino oro uosto komercijos direktorius Eero Pärgmäe.

Anot jo, bendrovė tikisi, kad rugpjūtį bus galima skristi tiesiai iš Talino į 30 miestų. Tai leis įmonei priartėti prie ikikrizinio lygio, kai 15 oro linijų galėjo skraidinti iš Talino į 36 oro uostus, o 28 maršrutai buvo vykdomi ištisus metus.

Dabar reguliarius skrydžius iš Talino atidarė 7 oro linijų bendrovės: "AirBaltic", "Finnair", "Lufthansa", "Ryanair", "Norwegian", "Transaviabaltika" ir "Wizz Air". Liepos mėnesį prie jų greičiausiai bus pridėta "Belavia", "LOT", "easyJet", o rugpjūtį — "Turkish Airlines", "Aeroflot" ir SAS.

Pranešama, kad oro uostai ir oro linijų bendrovės deda visas pastangas, kad kelionės būtų saugios žmonėms.

"Nors kaukes lėktuvuose dėvėti privaloma, jas oro uostuose dažniausiai žmonės nori dėvėti savo noru", — teigė Eero Pärgmäe ir rekomendavo prieš kiekvieną skrydį susipažinti su saugos taisyklėmis ir galimais apribojimais, galiojančiais oro uostuose ir oro linijose.

Tuo tarpu Vengrijos skrydžių bendrovė "Wizz Air" tikisi nuo liepos 29 dienos atnaujinti skrydžius į Kijevą, Charkovą ir Lvovą.

Liepos mėnesį iš Talino oro uosto galima skristi 26 kryptimis. Naujos kelionės vietos yra Londonas, Milanas, Edinburgas, Malaga, Cherona, Diuseldorfas, Dublinas, Oslas ir Varšuva.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 565 tūkst. žmonių.

Tegai:
Maskva, Talinas, skrydžiai, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Sudėtingiausias elementas: nufilmuotas IL-76MD kilimas ir nusileidimas
Lietuvos oro uostuose atgaunamas tempas: auga keleivių ir skrydžių skaičiai