Michailas Gorbačiovas su žmona Raisa

"Jūsų vieta gale". mylėjo ir nekentė Raisos Gorbačiovos

209
(atnaujinta 18:31 2019.09.20)
Pasak Gorbačiovo, tik tada, kai Raisa buvo ant gyvybės ir mirties slenksčio, žmonės staiga suprato, kaip "mylime vienas kitą"

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Raisa Gorbačiova mirė prieš dvidešimt metų. Aktyvi ir ryški asmenybė, daugeliui ji tapo "perestroikos" — sovietinės sistemos reformų politikos, kurią pradėjo jos vyras, — veidu. Buvo tokių, kurie nemėgo ir kritikavo Raisą Maksimovną už neįprastai elegantišką aprangą ir per didelę įtaką sutuoktiniui. Vienaip ar kitaip, apie šią moterį kalbėjo visi. Tačiau įvertino jos sugebėjimą būti pirmąja dama tik po mirties.

"Pasiduoti negalima"

Raisai Gorbačiovai leukemija buvo diagnozuota 1999 metų vasarą. Gydytojai suprato, kad galimybės pasveikti yra minimalios. Tačiau jos artimieji neprarado vilties ir nuvežė ją gydytis į Vokietiją.

Kelis mėnesius geriausi Vokietijos onkologai kovojo už Raisos Maksimovnos gyvybę. Po trumpo pagerėjimo ji paniro į komą ir nebeatgavo sąmonės.

Михаил и Раиса Горбачевы, 1953 год
© AP Photo / HO
Michailas ir Raisa Gorbačiovai, 1953 m.

Michailas Gorbačiovas tomis dienomis buvo šalia savo žmonos. Per 46 santuokos metus jis niekada jos neapgaudinėjo. Tačiau pasakyti tiesą apie ligą ir atimti viltį pasveikti jis nesugebėjo.

— Mano gyvenimas baigtas? — klausė Raisa Maksimovna.

— Tu sergi sunkia kraujo liga.

— Vėžys? — klausė ji.

— Aš nežinau. Bet pasiduoti negalima. Mes tai įveiksime, — sakė Gorbačiovas.

Kartą Michailas Sergejevičius atnešė laikraštį į ligoninės palatą. Pirmajame puslapyje buvo straipsnis "Orumo ponia", skirtas Raisai Maksimovnai. Bet pamačiusi jį buvusi pirmoji TSRS ponia staiga prapliupo verkti: "Pasirodo, reikia mirti, kad mane pagaliau suprastų..."

Sovietų etalonas

Visi sekė naujienas apie Gorbačiovos sveikatą. Kitaip nei tipinė Centrinio komiteto nario žmona, ji buvo viena iš "perestroikos" veidų.

Jauna, išsilavinusi, visada madingai apsirengusi Raisa Maksimovna, nesvarbu, į kurią šalį ji vyko, visur kildavo furoras. Vakarai joje matė sovietinių moterų emancipacijos ir erudicijos standartą.

Раиса Максимовна Горбачева, 1989 год
© Sputnik / Юрий Сомов
Raisa Maksimovna Gorbačiova, 1989 metais.

Tėvynėje santykiai buvo sudėtingi. Kritikavo Gorbačiovą ne tik dėl aprangos, bet ir dėl to, kad daugeliui atrodė, jog ji kišasi į politiką ir priima sprendimus vietoj vyro. Michailas Sergejevičius niekada neslėpė atvirų santykių su žmona, kas davė pagrindo paskaloms sklisti.

"Kokius rimtus klausimus aptariate su Raisa Maksimovna?" — kartą amerikiečių žurnalistas paklausė Gorbačiovo.

Ir TSRS vadovas nedvejodamas atsakė: "Visus".

Dietinės vestuvės

Gorbačiovas su savo būsima žmona susipažino 1951 metais Maskvos universiteto studentų klube. "Drausmingoji" ir "teisingoji" mergina, kaip vėliau prisiminė Michailas Sergejevičius, studijavo prestižiškiausiame — Filosofijos — fakultete. Jis — Teisės.

"Ji nebuvo pati gražiausia, tačiau buvo labai miela, simpatiška: gyvas veidas, akys, liekna, grakšti figūra ir žavus balsas", — prisiminė Gorbačiovas.

Iš pradžių Raisa jį atstūmė. Prieš pat pažinties pradžioje ji išsiskyrė su sužadėtiniu. Nepatiko tėvams — jie žymūs partijos valdininkai. Jie sakė, kad mergaitė iš paprastos darbininkų šeimos jiems netinka.

Tačiau Gorbačiovas ties tuo nesustojo ir po dvejų metų merginimo užkariavo merginos širdį. Tam, kad užsidirbtų pinigų vestuvėms, studentas per atostogas įsidarbino gimtajame Stavropolyje mechanizatoriumi — nuimdavo derlių.

Президент СССР Михаил Горбачев и президент Казахстана Нурсултан Назарбаев с женами
© Sputnik / Борис Бабанов
TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas ir Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas bei jų žmonos.

Vestuvės vyko studentų bendrabučio dietinėje valgykloje. "Iš vaišių ant stalo buvo burokėlių mišrainė, silkė, virtos bulvės ir degtinė "Stoličnaja". Buvo ir kotletų", — pasakojo pora.

Raisa baigė universitetą metais anksčiau nei jos vyras ir įstojo į aspirantūrą. Bet kai Michailas Sergejevičius buvo išsiųstas dirbti į Stavropolio teritoriją, ji važiavo kartu.

Jau tada aplink buvo jaučiamas tam tikras erzelis. Merginos ilgai nepriėmė į darbą. Jei jai pavyko susirasti darbą, netrukus jai sumažindavo pareigas. Tam nebuvo jokio racionalaus paaiškinimo. Tačiau Raisa Maksimovna suprato, kad išsilavinusi moteris sukelia daugeliui priešiškumą. Ir visą gyvenimą dėl to kentėjo.

"Kremliaus matronos"

1978 metų rudenį Michailas Sergejevičius buvo išrinktas TSKP centrinio komiteto sekretoriumi. Gorbačiovų pora ruošėsi išvykti į Maskvą. Raisa Maksimovna jaudinosi. Filosofijos kandidatė dėstė Stavropolio medicinos institute, užsiėmė sociologija. Persikėlimas į sostinę reiškė, kad teks viską pradėti iš naujo.

Vyras ramindavo: "Viskas bus geriau nei mūsų pirmieji dešimt metų Stavropolyje".

Генеральный секретарь ЦК КПСС Михаил Горбачев с супругой Раисой Максимовной и премьер-министр Великобритании Маргарет Тэтчер
© Sputnik . Александр Макаров
TSKP centrinio komiteto generalinis sekretorius Michailas Gorbačiovas su žmona Raisa Maksimovna ir Didžiosios Britanijos ministre pirmininke Margaret Tečer.

Maskvoje Gorbačiovas visas dienas praleido darbe. Raisa Maksimovna nenorėjo sėdėti namuose: dalyvavo mokslinėse konferencijose ir mokėsi anglų kalbos. Tačiau bendravo daugiausia su Politbiuro narių žmonomis, ir jai greitai tai atsibodo.

"Kremliaus perekšlės" ir "matronos" jos nemėgo. Jos norėjo pastatyti Gorbačiovą į vietą", — rašė knygoje "Gorbačiovas" jo atstovas žiniasklaidai ir padėjėjas Andrejus Gračiovas.

Kartą per susitikimą Kremliuje elegantiškoji Raisa Maksimovna užėmė salėje tuščią vietą. Tačiau ją tučtuojau užsipuolė oficialios šventės svečiai.

"Jūsų vieta štai ten. Gale", —  griežtai parodė pirštu, kur turėtų atsisėsti pagal savo vyro rangą.

Gorbačiovą sukrėtė sovietinės nomenklatūros susvetimėjimas. "Tave matė, bet nepastebėjo. Net pasisveikinimas buvo neprivalomas. Nuostaba — jei į ką nors kreipiesi vardu-tėvavardžiu", — prisipažino ji knygoje "Aš tikiuosi".

"Teta Raja, padėkit"

Po Michailo Sergejevičiaus paskyrimu generaliniu sekretoriumi 1985 metų kovo mėnesį buvo kelios komandiruotės. Raisa Maksimovna su vyru išvyko net į Černobylį. Tragedijos mastas ją sukrėtė. Po to ji daug keliavo po šalį, lankėsi ligoninėse, kalbėjosi su nukentėjusiaisiais nuo šios avarijos.

Padėjo ir nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Armėnijoje 1988 metais.

Официальный визит М. С. Горбачева на Кубу
© Sputnik / Сергей Гунеев
Oficialus Gorbačiovo vizitas Kuboje.

"Niekada nepamiršiu griuvėsių žmonių gyvenamosios vietos vietoje. Buvau ligoninėse. Berniukas, kuriam buvo prispaustos kojos (mokykla sugriuvo per pamoką), sušuko: "Teta Raja, aš daugiau niekada neisiu į mokyklą". Ką aš jam galėjau pasakyti? Palinkėjau stiprėti. Pažadėjau atstatyti mokyklą".

Raisa Maksimovna užsiėmė labdara, rūpinosi sergančiais vaikais.

"Pasididžiavimas šalimi"

Bet kad ir kaip stengdavosi, žmonės vis tiek jos nemėgo. Sklido gandai, kad ji užsienyje pirko rūbus, o iš valstybės biudžeto leidžia pinigus juvelyriniams dirbiniams.

"Aš nevaikščiojau nei pas Zaicevą, nei pas Yves Saint Laureną, kaip rašo apie mane. Vaikščiojau pas siuvėją į ateljė ant Kuznecko Tilto. Neturėjau jokio specialisto", — aiškino Gorbačiova, tačiau ja niekas netikėjo.

1990-tųjų Kremliaus protokolo tarnybos vadovas Vladimiras Ševčenka, dirbęs su Michailu Gorbačiovu, RIA Novosti pokalbyje patvirtino, kad generalinio sekretoriaus žmona neturėjo jokių vasarnamių ar papuošalų, kaip kiti sakė.

Официальный визит президента СССР, Генерального секретаря ЦК КПСС Михаила Сергеевича Горбачева в США
© Sputnik / Александр Макаров
Oficialus TSRS prezidento, TSKP centrinio komiteto sekretoriaus Michailo Sergejevičiaus Gorbačiovo vizitas JAV.

"Kokie deimantai, kokia apranga yra iš "Dior "? Gorbačiova turėjo čekų papuošalų. Jabloneco mieste mes išsirinkome

keletą auskarų su deimantais. Aš stebiuosi, kokias nesąmones jie vis dar rašo apie ją!" — piktinosi Ševčenka.

Buvo ir tokių, kurie žavėjosi pirmąja ponia, rašė jai laiškus.

"Kai Gorbačiovas pradėjo keliauti, o jūs kartu su juo važinėjote, mane tai erzino, — laiške prisipažino Larisa Gucala. — Tada supratau, kad tai jums irgi darbas. Kai mačiau jus ekrane, pajutau pasididžiavimą šalimi". Tačiau tokių laiškų buvo nedaug.

"Man patinka Gorbačiovas"

1984 metais Raisa Maksimovna pirmą kartą palydėjo savo vyrą į komandiruotę užsienyje. Tai buvo vizitas į Londoną ministrės pirmininkės Margaret Tečer kvietimu. Kol Gorbačiovas vedė derybas aukščiausiu lygiu, jo žmona užmezgė kultūrinius ryšius.

Po pietų ministrės pirmininkės rezidencijoje Raisa Maksimovna ant knygų lentynos pamatė škotų filosofo David Hume portretą. Raisa apie jį žinojo net daugiau nei britai.

Раиса Горбачева, супруга Генерального секретаря ЦК КПСС Михаила Горбачева
© Sputnik / Юрий Абрамочкин
Raisa Gorbačiova, TSKP Centrinio komiteto generalinio sekretoriaus Michailo Gorbačiovo žmona.

"Išsilavinęs žmogus, turintis filosofijos laipsnį", — Tečer apibūdino Gorbačiovą.

Būtent po šio vizito Didžiosios Britanijos "geležinė ponia" ištarė garsiąją frazę: "Man patinka Gorbačiovas. Su juo galima turėti reikalų".

"Suplyšo pėdkelnės"

Raisa Maksimovna kruopščiai ruošėsi bet kuriai kelionei į užsienį.

"Būdama šalies pirmoji ponia, ji dalyvavo daugelyje priėmimų, kuriuose buvo aptariami rimti klausimai. Ji nesikišo į politiką, bet galėjo palaikyti bet kokį pokalbį. Ji visur stengėsi savo vyrui sukurti patogią psichologinę atmosferą", — pokalbyje su RIA Novosti prisimena vertėjas, diplomatas, "Gorbačiovo fondo" darbuotojas Pavelas Palažčenka.

Gorbačiova niekada nevėlavo. Tačiau per vizitą Rumunijoje ji susidūrė su nesklandumais, o Čaušesku žmona Elena į susitikimą atvyko kiek anksčiau. "Staiga jos padėjėjas atbėgo ir pradėjo maldauti nenužudyti jo, — pasakojo Ševčenka. — Jis paaiškino: jei Raisa Maksimovna neišeis, jį sušaudys. Aš jai šnabždėjau: "Pasakykite, kad pas jus suplyšo pėdkelnės". Ji taip padarė. Čaušesku nusijuokė, įtampa sumažėjo".

Генеральный секретарь ЦК КПСС Михаил Горбачев с супругой Раисой в Красноярском крае, 12 сентября 1988 года
© Sputnik / РИА Новости
TSKP centrinio komiteto generalinis sekretorius Michailas Gorbačiovas su žmona Raisa Krasnojarsko krašte 1988 metų rugsėjo 12 dieną.

Valstybių vadovai ir jų žmonos, su kuriomis Gorbačiovų pora susitiko, ne kartą yra sakę, kad be Raisos Maksimovnos "perestroika" ir tarptautinės įtampos sumažėjimas būtų nevisaverčiai. Be to, Michailui Sergejevičiui ji visada buvo tiesiog "mylima žmona".

"Mes buvome draugai. Visur palaikėme vienas kitą, rūpinomės vienas kitu... Bet tik tada, kai Raisa buvo ant gyvybės ir mirties slenksčio, žmonės staiga pamatė, kad, pasirodo, mylime vienas kitą", — rašė Gorbačiovas knygoje "Vienas su savimi".

209
Tegai:
istorija, žmona, Michailas Gorbačiovas
Dar šia tema
Žiniasklaida praneša apie sunkią Michailo Gorbačiovo sveikatos būklę
Vokiečių laikraštis parašė apie "prakeiktą" sovietinį palikimą
Gydytojas

Rusijos mokslininkai atrado būdą, kaip nustatyti kvėpavimo takų vėžį iškvepiant

(atnaujinta 07:21 2020.10.01)
Paaiškinama, kad kaip aparatas piktybiniams navikams diagnozuoti buvo naudojama standartizuota jutiklių dujų analizės sistema, susidedanti iš puslaidininkių jutiklių rinkinio ir neuroninio tinklo duomenų apdorojimo algoritmų

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Tomsko onkologijos tyrimų instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Tomsko valstybinio universiteto cheminių technologijų laboratorijos sukūrė dujų analizatorių kvėpavimo takų vėžiui diagnozuoti, RIA Novosti sakė Rusijos Federacijos švietimo ir mokslo ministerijos spaudos tarnyba.

"Sensorinė diagnostikos sistema, pagrįsta iškvepiamo oro mėginiais, leis ankstyvoje stadijoje aptikti piktybinius gerklų ir plaučių navikus ir greitai atsirinkti asmenis, kuriems reikia išsamaus tyrimo. Dujų analizatoriaus mėginį sukūrė Tomsko tyrimų ir plėtros centro onkologijos tyrimų instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Tomsko valstybinio universiteto cheminių technologijų laboratorijos", — sakė ministerija.

Paaiškinama, kad kaip aparatas piktybiniams navikams diagnozuoti buvo naudojama standartizuota jutiklių dujų analizės sistema, susidedanti iš puslaidininkių jutiklių rinkinio ir neuroninio tinklo duomenų apdorojimo algoritmų.

Projekto tikslas buvo ištirti iškvepiamo oro mėginius, gautus iš pacientų, sergančių įvairiais gerklų ir plaučių piktybinių navikų tipais ir stadijomis. Taip pat mokslininkai dalyvavo tyrime ir ieškojo bendrų ligų, nustatytų naudojant dirbtinį neuroninį tinklą, žymenų, kartu užtikrindami mėginių ėmimo metodų, pagrįstų jutiklių dujų analitine sistema, vienodumą.

Tyrimo metu iškvėpto oro mėginiai buvo paimti iš 104 žmonių nuo 22 iki 95 metų. Visi tiriamieji buvo suskirstyti į dvi 52 žmonių grupes: kontrolinė grupė be patvirtintos piktybinės patologijos ir onkologijos klinikos pacientai, kuriems buvo patvirtintas burnos ir ryklės srities, gerklų ar plaučių vėžys.

Pažymima, kad skiriamieji tokios jutiminės sistemos bruožai yra efektyvumas ir žmogaus veiksnio įtakos rezultatams atmetimas. Be to, šis diagnostikos metodas yra pigesnis ir mobilesnis, palyginti su MRT, KT ir PET.

Tyrimas buvo atliktas pagal federalinę tikslinę programą "Moksliniai tyrimai ir plėtra Rusijos mokslo ir technologijų komplekso 2014–2020 metų prioritetinėse plėtros srityse", kurią įgyvendino Rusijos švietimo ir mokslo ministerija.

Tegai:
vėžys, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Navalnas išrašytas iš Vokietijos ligoninės
Lietuvoje šiemet užregistruoti trys mirties atvejai nuo erkinio encefalito
Lėktuvas, archyvinė nuotrauka

Rusijoje pranešta, kad nutrūko užsienio sistemų orlaiviams tiekimas

(atnaujinta 17:34 2020.09.30)
Pažymima, kad apie 60 procentų Rusijos elektronikos naudojama Rusijos ginkluose ir karinėje įrangoje, o tai yra daugiau nei JAV armijoje, kur naudojama tik 20 procentų Amerikos elektronikos

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Užsienio Rusijos aviacijos komponentų tiekėjai atsisakė bendradarbiauti su Rusija, žurnalistams sakė Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerijos Radioelektroninės pramonės departamento direktorius Vasilijus Špakas.

"Mūsų užsienio partneriai, tiekiantys paruoštas sistemas mūsų orlaiviams, informavo mūsų orlaivių gamintojus, kad jie nebetęs santykių su mūsų orlaivių gamintojais nei pagal galiojančias sutartis, nei pagal naujas sutartis", — RIA Novosti cituoja Špaką.

Anot jo, tokiu būdu Vakarai bando sustabdyti vidaus projektus civilinių orlaivių statybos srityje.

Jis pažymėjo, kad kiti apribojimai gali turėti įtakos mikroelektronikai.

Tuo pačiu metu, pasak jo, apie 60 procentų Rusijos elektronikos naudojama Rusijos ginkluose ir karinėje įrangoje, o tai yra daugiau nei JAV armijoje, kur naudojama tik 20 procentų Amerikos elektronikos.

"Šiuo metu tai tikrai yra daugiau nei 60 proc. Tačiau galiu pasakyti dar vieną skaičių. Tyrimas atliktas 2018 metais. Amerikiečiai ištyrė, kiek importuotų elektroninių komponentų bazių jie turi ginkluose, karinėse pajėgose ir specialioje įrangoje. 80 proc. — Kinija ir Taivanas. Tai [didelė dalis importuojamų komponentų — Spuntik] būdinga ne tik mums", — sakė jis.

Pasak jo, importas šia kryptimi Rusijoje keičiamas, tačiau nepakankamu greičiu. "Turime dėti nemažas pastangas, kad visiškai aprūpintume Rusijos komponentų bazę", — sakė jis.

Tegai:
lėktuvai, ginkluotė, JAV, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys ginčysis su Senąja Europa tol, kol bus JAV palaikymas
Karoblis pareiškė apie būtinybę daugiau investuoti į karinį mobilumą ir infrastruktūrą ES
Įvažiavimas į Baltarusiją

Baltarusijos į ES šalis negali patekti šimtai sunkvežimių

(atnaujinta 14:37 2020.10.01)
Lenkijos kryptimi eismas laisvas. Taip pat pabrėžiama, kad link Ukrainos susidarė nedidelė spūstis

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Iš Baltarusijos į ES šalis bando išvykti daugiau kaip 460 sunkvežimių, apie tai pranešė Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Didesnė spūstis pastebėta Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje. 12:00 valandos duomenimis, eilėje laukia daugiau nei 360 sunkvežimių. "Kamennyj Log" kontroles punkte laukia 110 sunkvežimių, "Privalkoje" — 150. "Beniakonių" ir "Kotlovkos" kontrolės punktuose stovi atitinkamai 61 ir 40 sunkvežimių.

Eilės taip pat susiformavo prie Baltarusijos ir Latvijos sienos. Dviejuose postuose yra daugiau kaip šimtas sunkvežimių. Lenkijos kryptimi keliai laisvi.

Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje taip pat yra nedidelis kamštis. Vienintelė vieta, kurioje prisikaupė sunkvežimių, yra "Novaja Guta" patikros punktas, kuriame stovi 30 sunkvežimių.

Tegai:
pasienio kontrolės punktas, Lenkija, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuvos ir Ukrainos susisiekimo ministrai aptarė bendradarbiavimą transporto srityje
Baltarusiams, gavusiems leidimą gyventi Lietuvoje, COVID-19 tyrimas nebeprivalomas
Lietuva nežino, ką Baltarusija įtraukė į sankcijų sąrašą