Suomijos koncentracijos stovykla Karelijoje, archyvinė nuotrauka

Rusijoje paskelbti dokumentai apie Suomijos koncentracijos stovyklas Karelijoje

66
(atnaujinta 11:22 2019.10.24)
Didžiojo Tėvynės karo metu Rusijoje, Petrozavodske, buvo suformuotos šešios Suomijos koncentracijos stovyklos

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos Karelijos Respublikos direktoratas pirmą kartą paskelbė dokumentus apie Suomijos koncentracijos stovyklas, veikusias Petrozavodske, rašo RIA Novosti.

Didžiojo Tėvynės karo metu Petrozavodske buvo suformuotos šešios Suomijos koncentracijos stovyklos, pirmoji iš jų — 1941 metų spalio 24 dieną.

"RIA Novosti" pateiktuose dokumentuose ant devynių mašinėle spausdintų lapų aprašytas kalinių kasdienis gyvenimas, pasakojama apie alkį ir pažeminimą, apie koncentracijos stovyklų vadovybę ir prižiūrėtojus.

Kovno tvirtovės devintas fortas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Мариус Баранаускас

Pažymima, kad stovyklose, kurios buvo apjuostos spygliuota viela ir buvo saugomi tiek atskiri plotai, tiek pati teritorija, buvo apie 25 tūkst. žmonių.

Dokumentuose pateikiami konkrečių asmenų, kurie vadovavo stovykloms, vardai ir liudytojų parodymai apie jų žiaurumus. Be to, yra išdavikų ir skundikų sąrašas. Dauguma jų — Suomijos vietiniai gyventojai, tačiau yra ir rusų.

Teigiama, kad lageryje buvo įvestos fizinės bausmės, kaliniai buvo mušami už menkiausią nusikaltimą. Dokumentuose minima vyro, vardu Britkinas, byla. Jis buvo nukreiptas kirsti mišką, tačiau susirgo dėl prastų sąlygų. Vyras kreipėsi į gydytoją medicininės pagalbos, tačiau tas jį mušė tol, kol ligonis prarado sąmonę, ir išsiuntė jį atgal į koncentracijos stovyklą. Po savaitės vyras mirė.

Mokslininkai vis dar ginčijasi dėl aukų skaičiaus Suomijos koncentracijos stovyklose. Pasak išgyvenusių liudytojų, buvo atlikta ekshumacija, rasti 39 masiniai kapai. Iš viso palaidota daugiau nei septyni tūkstančiai žmonių.

"Karstai buvo sudedami keliomis eilėmis, nuo trijų iki keturių į viršų. Vaikų karstai buvo statomi vertikaliai", — sako buvusi kalinė Klaudija Niupijeva.

Išgyvenusių liudytojų teigimu, lavonai buvo išvežami iš lagerių du kartus per savaitę. 2–3 metrų gylio kapus kasė kaliniai nuo 12 metų amžiaus.

66
Tegai:
koncentracijos stovykla, Suomija
Dar šia tema
Lenkija ieško gyvųjų buvusių koncentracijos stovyklų darbuotojų
Rusija pakviesta į 75-ąsias Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo metines