Vladimiras Putinas, archyvinė  nuotrauka

Putinas: "urviniai rusofobai" paskelbė karą rusų kalbai

112
(atnaujinta 22:07 2019.11.05)
Rusijos prezidentas mano, kad rusų kalba yra viena harmoningiausių, turtingiausių ir gražiausių kalbų, tačiau ji nėra ginklas, o minkštoji galia

VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Rusija susiduria su bandymais dirbtinai, šiurkščiai ir netvarkingai sumažinti rusų kalbos erdvę pasaulyje, sakė Vladimiras Putinas.

Rusijos vadovas pažymėjo, kad ne tik "urviniai rusofobai", bet ir agresyvūs nacionalistai skelbia karą rusų kalbai, o keliose šalyse tai netgi tapo valstybės politika.

"Bet už jo (karo — Sputnik) — ir tai taip pat turėtų būti aišku ir suprantama — tas pats spaudimas, tiesioginis žmogaus teisių, įskaitant teisę į gimtąją kalbą, kultūrą ir istorinę atmintį, pažeidimas", — cituoja Putiną RIA Novosti.

Be to, prezidentas paragino nevadinti rusų kalbos galingu ginklu.

"Nes jei tai yra ginklas, tada jie pradės kovoti su ja [rusų kalba] kaip su ginklu. Jie ir taip kovoja su ja, bet dėl kitų priežasčių. Taip, tam tikra prasme tai yra jėga, minkštoji galia. Manau, kad to visiškai pakanka", — sakė jis per Rusų kalbos tarybos posėdį.

Rusijos vadovas pridūrė, kad konkrečios šalies įtaką šiandien lemia ne ginklai, o ekonomika.

Anot Putino, susidomėjimas kalba priklauso nuo augančios Rusijos įtakos pasaulyje: kai ekonomika "pradeda kvėpuoti" ir šalis vystosi, "mūsų pasiekimai kultūros srityje atrodo kitaip".

"To nebus — nebus (susidomėjimo kalba — Sputnik), nors tu ką. Nors turėsime dar du ar tris Tolstojus ir keturis Puškinus. Na, jie tiesiog išvers, ir viskas. Tai šimtas procentų... O jei šalis yra galinga, stipri, patraukli — mokysis rusų kalbos", — pabrėžė jis.

Rusijos prezidentas pažymėjo, kad tose šalyse, su kuriomis Rusija plėtoja ekonominį bendradarbiavimą, padidėja susidomėjimas rusų kalba.

Be to, pats "įrankis" — kalba — turi būti "geros būklės", tuo turėtų būti pasirūpinta: visų pirma turėtų būti tobulinamos kalbinės teisinės normos, tačiau jos neturėtų būti revoliucinės ir vulgariai supaprastinti skyrybos ženklus ir rašybą, aiškino prezidentas.

"Priešingai, juo (teisiniu lygiu — Sputnik) siekiama patvirtinti normas, kurios, tiesą sakant, daro mūsų kalbą gyvybingą ir išraiškingą, vieną iš harmoningiausių, turtingiausių ir gražiausių kalbų", — teigė Rusijos vadovas.

Putinas pridūrė, kad Rusijai tenka "didžiulė atsakomybė" už savo kalbos ir literatūros išsaugojimą, plėtrą ir platinimą.

Rusų kalba Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Rusų kalba Europos Sąjungoje
112
Tegai:
rusų kalba, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Rusas, Latvijoje paskelbęs bado streiką dėl uošvės, perėjo prie sauso bado
Šiaurės šalys ketina išstumti Rusijos žiniasklaidą iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos
Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas, archyvinė nuotrauka

Rusijos saugumo taryba paaiškino neonacistinių nuotaikų augimą Baltijos šalyse

(atnaujinta 17:33 2020.08.06)
Patriševas teigia, kad dirvą tokiems judėjimams sukuria kitaip manančių persekiojimas, propaganda ir agresyvaus nacionalistinio turinio šūkiai

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžia atvirai skatina nacizmo reinkarnaciją, sakė Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas. Apie tai jis papasakojo interviu "Rossijskaja Gazeta".

"Kitaip manančių slopinimas, begėdiška propaganda, agresyvaus nacionalistinio turinio šūkių sukuria dirvą nevaržomiems neonacių judėjimams. Nėra jokių kliūčių sistemingiems SS legionierių eitynėms, aktyviai primetama mintis, kad šios grupės gali užkirsti kelią išgalvotai "galimai Rusijos invazijai"? — pabrėžė jis.

Tuo pačiu metu, kaip pažymi Patruševas, skirtingai nei Ukrainoje ir Baltijos šalyse, kitose Europos valstybėse ir visame pasaulyje neofašizmas yra suvokiamas kaip marginalus politinio gyvenimo reiškinys, tačiau dėl neatsakingos politikos jokia valstybė nebus apdrausta nuo jos atgimimo.

Baltijos šalių valdžia pastaraisiais metais vykdo rusofobinę politiką ir viešai cenzūruoja tuos, kurie teigiamai kalba apie šių šalių sovietinę praeitį.

Lietuva taip pat vykdo nacizmo reabilitacijos politiką. Šalyje "miško broliai" laikomi "nacionaliniais didvyriais", nepaisant įrodymų, kad jie dalyvavo nusikaltimuose prieš žmones. Piliečiai, nesutinkantys su oficialia Vilniaus pozicija, yra persekiojami.

Lietuva aštriai kritikuoja 1939 metų Molotovo ir Ribentropo paktą tarp nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos, teigdama, kad jis buvo sudaryats siekiant "sunaikinti Vidurio ir Rytų Europos valstybių valstybingumą".

Tuo pat metu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maas bandymus perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją pavadino "nesąžiningu", primindamas, kad ją pradėjo nacistinė Vokietija, o bandymai kaltinti kitas šalis tik suskaldщ Europą.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pabrėžė, kad TSRS buvo vienintelė Europos valdžia 1930-aisiais, kuri priešinosi fašizmui ir militarizmui Europoje ir Tolimuosiuose Rytuose, o nepuolimo paktas su Vokietija buvo sukurtas siekiant nustumti karo grėsmę nuo šalies sienų.

Rusijos vadovybė ne kartą ragino kaimynines šalis išsaugoti faktais grįstą istorinę tiesą ir atviru būdu aptarti praeities įvykius.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
Tegai:
neonacizmas, miško broliai, Rusija, Baltijos šalys
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis
Dar šia tema
"Kaip tai įvyko?" Vanagaitė pristatė naują knygą apie Holokaustą Lietuvoje
Titovui pagrasino bauda už prašymą pagerbti "miško brolių" aukų atminimą
Titovas: Lietuvoje paleista teisminė mašina, skirta išbraukti mane iš politikos
RF saugumo tarnyba paaiškino neonacistinių nuotaikų Baltijos šalyse augimą
Nuotrauka iš eismo įvykio, kurį sukėlė aktorius Michailas Jefremovas

Liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po mirtinos avarijos

(atnaujinta 16:08 2020.08.06)
Dar vienas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad aktorius galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovu

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Mirtinos avarijos, kurioje dalyvavo Michailas Jefremovas, liudytojas teisme pasakojo apie aktoriaus elgesį po avarijos.

Pasak jo, aktorių išlaipino iš vairuotojo vietos, po to jis perėjo bulvarą ir atsisėdo ant šaligatvio. Po kelių minučių aktorius priėjo prie avarijos liudininkų ir paprašė cigaretės.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

"Parūkė, pažiūrėjo į savo automobilį, numojo ranka. Nuėjo prie Zacharovo automobilio ir paklausė, ar viskas gerai. Tada, nesisėsdamas į savo automobilį, nuėjo į kelių policijos darbuotojų automobilį", — cituoja vyrą "REN TV".

Liudytojas taip pat pridūrė, kad jam pasirodė, jog automobilyje yra dar vienas asmuo.

Kitas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad Jefremovas galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovo "Lada". Pasak jo, aktorius "chamiškai" vairavo savo automobilį — išvažiuodavo į "priešingą juostą" ir kelis kartus staiga stabdė.

Mirtinas eismo įvykis Maskvos centre

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
eismo įvykis, Rusija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Advokatai Jefremovo byloje sureagavo į drausminę procedūrą prieš juos
Jefremovo advokatas aktoriaus pokalbį su policija pavadino melagiena
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų