Kalibr raketos paleidimas, archyvinė nuotrauka

"Rosatom" išslaptino įsakymą dėl pirmosios sparnuotosios raketos sukūrimo

60
(atnaujinta 00:00 2019.12.08)
Rusijos korporacija išslaptino dokumentus, kurie parodo, kaip TSRS buvo kuriamos pirmosios sparnuotosios raketos, kurios tapo dabartinio "Kalibr" komplekso prototipu

VILNIUS, lapkričio 16 — Sputnik. Rusijos atominės energijos korporacija "Rosatom" paskelbė įsakymą, anksčiau turėjusį aukščiausią slaptumo laipsnį ir susijusį su pirmosios sparnuotosios raketos P-5, kuri tapo šiandieninių "Kalibr" pirmtake, sukūrimu TSRS.

"Rosatom" skelbia archyvinę medžiagą apie vidaus branduolinės pramonės istoriją, kurios 75-metis bus minimas 2020 metų rugpjūtį.

Portale "Rosatom istorija" paviešintos archyvinių dokumentų faksimilės. Šie dokumentai parodo, kaip vyko TSRS branduolinės pramonės formavimas ir plėtra.

Daugelis šių medžiagų anksčiau nebuvo paskelbti.

Tarp jų — 1955 metų rugpjūčio 17 dienos įsakymas dėl sovietinės atominės pramonės būstinės, TSRS antrinės inžinerijos ministerijos.

Šis dokumentas, be užrašo "slapčiausia" (specialus aplankas)", turėjo papildomą antspaudą "saugoti lygiai kaip šifrą", kuris reiškė aukščiausią informacijos slaptumo laipsnį.

Aplinkos ministerijos viršininko pavaduotojo Boriso Vanikovo pasirašytas dokumentas įpareigojo Aviacijos pramonės ministerijos Eksperimentinio projektavimo biurą Nr. 52 Gynybos ministerijos įsakymu sukurti 40 sistemos P-5 "eksperimentinių lėktuvų-sviedinių", skirtų povandeninių laivų ginkluotei.

Tuo pačiu įsakymu Aplinkos ministerijos ir jos organizacijų vadovybei buvo pavesta išleisti tokio sviedinio kovinė galvutės (t. y. branduolinės galvutės) ir jos naudojimo techninius reikalavimus, taip pat derinti su P-5 sistemos kūrėjais jų pasiūlymus.

Lėktuvas -sviedinys P-5 tapo pirmąja pasaulyje jūrine sparnuotąja raketa, kurios sparnas automatiškai atsidaro po paleidimo.

Prieš P-5, visos vidaus ir užsienio sparnuotosios raketos turėjo būti surenkamos arba bent jau preliminariai išskleisti sparną prieš paleidimą.

P-5 buvo paleidžiama iš paviršiaus. Raketa buvo paleidžiama iš mažiausio hermetiško konteinerio.

Tokie sprendimai tapo klasikiniais vidaus ir pasaulinių raketų gamyboje ir buvo naudojami beveik visuose vėlesniuose šios srities projektuose.

Raketos projekto vadovu buvo Vladimiras Čalomejus. Jam artimi žmonės savo memuaruose tvirtino, kad konstruktorius sugalvojo automatiško sparno išsiskleidimo metodą po to, kai "pamatė" šį principą, atidarinėdamas langą viešbutyje. Pasak kitą versiją, jam dingtelėjo puiki mintis, kai jis pamatė, kaip iš daubos išskrenda paukštis.

Raketos Minuteman 3 paleidimas, archyvinė nuotrauka
© AP Photo / Vandenberg Air Force Base / Senior Airman Ian Dudley

Sparnuotosios raketos P-5 buvo skirtos administracinių, pramoninių, karinių patalpų ir karinių jūrų bazių, esančių tiek priešo pakrantėje, tiek priešo teritorijos viduje, sunaikinimui. Pirmasis P-5 paleidimas iš povandeninio laivo įvyko 1957 metų lapkritį.

Povandeniniai laivai buvo apginkluoti šia raketa 1959 metais, o antvandeniniai laivai — 1962 metais.

Vėliau buvo patobulintos jūrinės sparnuotosios raketos, gebančios sunaikinti taikinius sausumoje.

Šiuo metu Rusijos karinis jūrų laivynas turi raketų sistemą "Kalibr". Ji sulaukė didelio populiarumo per Rusijos aviacijos pajėgų operaciją Sirijoje.

Anksčiau nemažai žiniasklaidos priemonių pranešė, kad Rusijoje kuriamas naujausias "Kalibr-M" raketų modifikavimas, skirtas Rusijos kariniam jūrų laivynui. Skelbiama, kad naujos raketos, skirtos antžeminių taikinių naikinimui, viršys dabartinio "Kalibr" diapazoną ir galės nešti branduolinį užtaisą.

60
Tegai:
sparnuotosios raketos "Kalibr", branduolinis ginklas, Rosatom
Dar šia tema
Rusija parodė raketos "Bulava" bandymus povandeniniame laive "Kniaz Vladimir"
Rusija parodė, kaip raketa "Jars" kraunama į paleidimo įrenginį
Duok kelią JAV kariniam šlamštui: Lietuva atsikrato sovietinės technikos
Atsakomojo smūgio garantija: "Avangard" pradeda kovinį budėjimą Rusijoje
Naikintuvas Su-30, archyvinė nuotrauka

Tverės regione sudužo naikintuvas Su-30

(atnaujinta 16:25 2020.09.22)
Incidentas įvyko planinio mokomojo skrydžio metu. Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Naikintuvas Su-30 nukrito Tverės regione, įgula spėjo saugiai katapultuotis, ant žemės niekas nesunaikinta, pranešė RIA Novosti su nuoroda į Vakarų karinės apygardos spaudos tarnybą.

"Rugsėjo 22 dieną Tverės regione planinio mokomojo skrydžio metu nukrito Vakarų karinės apygardos orlaivis Su-30", — sakoma pranešime.

Įgula saugiai katapaltuvosi, nusileidę pilotai susisiekė su komanda. Įgula dabar evakuota į aerodromą.

"Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje. Ant žemės niekas nesunaikinta. Siekiant nustatyti įvykio priežastis ir aplinkybes, į avarijos vietą išsiųsta Vakarų karinės apygardos komisija", — priduriama pranešime.

Tegai:
avarija, naikintuvai, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso sukūrimas

Rusijoje vyks dar vienos vakcinos nuo koronaviruso klinikiniai bandymai

(atnaujinta 11:12 2020.09.22)
Tikimasi, kad bandymuose dalyvaus daugiau nei trys tūkstančiai savanorių — tai būtina, kad tyrimas atitiktų PSO reikalavimus

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Rusijos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išdavė leidimą atlikti dar vienos vakcinos nuo koronaviruso klinikinius bandymus, pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

Vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Pažymima, kad vakciną sukūrė Rusijos mokslų akademijos Čiumakovo federalinis imunobiologinių preparatų tyrimų ir plėtros centras.

Planuojama, kad bandymuose dalyvaus daugiau nei 3 tūkstančiai savanorių. Tai būtina, kad tyrimas atitiktų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) reikalavimus.

Po vakcinacijos tyrimo dalyviai bus izoliuoti ligoninės aplinkoje 16 dienų. Klinikiniai vakcinos bandymai prasidės artimiausiu metu iš karto trijuose Rusijos miestuose: Kirove, Sankt Peterburge ir Novosibirske.

"Tikimės, kad klinikiniai bandymai bus užbaigti šių metų lapkritį", — pareiškė centro generalinis direktorius, Rusijos mokslų akademijos narys korespondentas Aidaras Išmuchametovas.

Pirmoji pasaulyje vakcina nuo koronaviruso, sukurta Rusijos Gamalėjaus tyrimų centre, buvo įregistruota Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerijos rugpjūčio mėnesį, birželio–liepos mėnesiais buvo atlikti bandymai su 18–60 metų savanoriais. Preparatas jau išleistas į civilinę apyvartą.

Registracijos stadijoje dar yra dvi vietinės ir dvi užsienio vakcinos nuo COVID-19. Tarp jų — "Rospotrebnadzor" centro "Vektor" preparatas, taip pat Čiumakovo centro vakcina. Dvi užsienio vakcinos — tai kinų vakcina "Sinopharm" ir bendrovės "AstraZeneca" šimpanzių adenoviruso pagrindu sukurtas preparatas.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Sunaikinti rusišką vakciną: mažas didžiosios politikos gešeftas
Gamalėjaus centras atskleidė, ar COVID-19 gydyti skirta vakcina apsaugo nuo gripo
Veryga papasakojo apie rizikas įsigyjant vakcinas nuo COVID-19
Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Liuksemburgo energetikos ministras Claude'as Turmes'as
 

Vaičiūnas aptarė bendradarbiavimą su Liuksemburgu

(atnaujinta 12:36 2020.09.23)
Pabrėžiama, kad tarpusavio supratimo memorandumas numato galimybes bendradarbiauti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) rodiklio statistinio perviršio perdavimų srityje po 2021 metų

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Liuksemburgo energetikos ministras Claude'as Turmes'as pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl abiejų šalių bendradarbiavimo atsinaujinančios energetikos srityje, praneša Energetikos ministerija.

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pabrėžiama, kad tarpusavio supratimo memorandumas numato galimybes bendradarbiauti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) rodiklio statistinio perviršio perdavimų srityje po 2021 metų.

"Lietuva ir Liuksemburgas buvo pirmosios šalys Europos Sąjungoje (ES), kurios įrodė, kad galime sėkmingai dalytis pažanga atsinaujinančioje energetikoje, siekdami nacionalinių ir europinių tikslų. Toks bendradarbiavimas svarbus ir prasmingas ir visai ES, keliančiai vis ambicingesnius tikslus klimato srityje, ir pačioms valstybėms. Gautas lėšas Lietuva investuoja į tolimesnę žaliosios energetikos plėtrą ir ypač mažąją energetiką, kuri yra arčiausiai kiekvieno vartotojo", — teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pranešime teigiama, kad Lietuva ir Liuksemburgas 2017 metais pasirašė susitarimą dėl dalies AEI rodiklio statistinio perviršio perdavimo, o iki 2020 metų Liuksemburgas iš Lietuvos įsigijo AEI rodiklio statistinio perviršio už daugiau nei 10 mln. eurų ir dar planuoja įsigyti 2021 metais.

"Bendradarbiavimas jūrinio vėjo energetikoje yra dar viena sritis, kurios potencialą sutarėme įvertinti. Taip parodysime naują praktiką ir kitoms ES šalims", — sakė jis.

Pažymima, kad sparčiai žaliąją energetiką plėtojanti Lietuva 2020 metų ES iškeltus tikslus pasiekė dar 2014 metais, o 2019 metais atsinaujinančios energetikos dalis galutiniame Lietuvos energijos suvartojimo balanse sudarė 25,5 proc.

Tegai:
bendradarbiavimas, Lietuva, Energetikos ministerija, energetika
Dar šia tema
Lietuva sugalvojo, kaip išgelbėti tranzitą Baltarusijos sienos uždarymo atveju
Ekspertas: Europos Sąjunga negailės Lietuvos dėl sankcijų sukeltų nuostolių