Kovinis geležinkelio raketų kompleksas

Branduolinis ekspresas. Kodėl Rusijos raketiniai traukiniai neduoda JAV ramybės

(atnaujinta 07:55 2019.11.29)
TSRS sukurtas kovinis geležinkelio raketų kompleksas, laikomas nepastebimiausiu raketiniu ginklu, buvo utilizuotas 2005 metais, tačiau Rusija nesiruošia visiškai atsisakyti raketinių traukinių

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Didžiausias mobilumas, nepralenkiamas slaptumas ir galimybė viena salve sugriauti kelis milijonus gyventojų turinčius miestus — lygiai prieš 30 metų, 1989 metų lapkričio 28 dieną, Tarybų Sąjungos strateginės paskirties raketų pajėgos buvo aprūpintos koviniais geležinkelio raketų kompleksais. Prekinio traukinio pavidalu jie kursavo po didžiąją šalį, sukeldami stiprų galvos skausmą JAV karinei vadovybei. Apie nepastebimiausią raketinį ginklą — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Tūkstantis kilometrų per parą

Tobulėjant kosminei žvalgybinei įrangai darėsi vis sunkiau užtikrinti branduolinio potencialo bazavimosi slaptumą. Jau aštuntajame dešimtmetyje tapo aišku: dauguma gruntinių paleidimo įrenginių yra gerai žinomi potencialiam priešininkui ir kilus didelio masto karui į juos skris dešimtys raketų. Būtent todėl šachtinio bazavimosi kompleksai yra patikimai sutvirtinti ir iš viršaus pridengti daug tonų sveriančiais betoniniais "dangčiais", kurie atlaiko iki šimto atmosferų slėgį.

Tačiau net sustiprinę šachtas, kariai neatsisakė bandymų paslėpti raketas kuo toliau nuo smalsių akių. TSRS ir JAV buvo sukurti mobilieji gruntiniai raketų kompleksai, galintys nepastebimai patekti į kovinio patruliavimo rajonus. Po to konstruktoriai nusprendė branduolines raketas sudėti į traukinį. Septintajame dešimtmetyje amerikiečiai suprojektavo raketinį traukinį "Mobile Minuteman". Sėkmingai išbandė jį ir beveik pradėjo naudoti, tačiau netrukus jo atsisakė dėl didelio sudėtingumo ir didelių išlaidų. 

O štai TSRS projektas buvo užbaigtas. Koviniai geležinkelio raketų kompleksai iš karto turėjo kelis reikšmingus pranašumus: branduolinis traukinys galėjo netrukdomai įveikti iki tūkstančio kilometrų per parą, o dėl minimalių išorinių skirtumų nuo civilinių traukinių jį buvo beveik neįmanoma pastebėti didelėje Sąjungos teritorijoje. Šalies geležinkelių tinklo išsišakojimas leido per trumpą laiką perkelti kovinį geležinkelio raketų kompleksą į bet kurią vietą. Dėl šių kompleksų branduolinės atakos metu TSRS išlaikė galimybę surengti galingą atsakomąjį smūgį net tuo atveju, jei visi kiti ginklai būtų sunaikinti.

Боевой железнодорожный ракетный комплекс
Kovinis geležinkelio raketų kompleksas

Mirtinas "Molodec"

Kovinis geležinkelio kompleksas — tai dešimtys vagonų, iš kurių trys yra pritaikyti tarpkontinentinių balistinių raketų paleidimo įrenginiams. Likusiuose — kovos valdymo ir ryšių skyriai, gyvenamosios patalpos, degalų ir maisto sandėliavimo patalpos. Kurdami kovinį geležinkelio raketų kompleksą konstruktoriai susidūrė su daugybe sunkių užduočių. Taigi, paleidimo įrenginys pasirodė per sunkus: kartu su raketa — apie du šimtai tonų. Dėl padidėjusios geležinkelio bėgių apkrovos teko sustiprinti kai kuriuos bėgius. Vagone vietoje keturių ratų porų buvo įrengtos aštuonios. Be to, apkrova naudojant specialius įtaisus buvo perduodama ir paskirstoma tarp priekinių ir galinių vagonų.

Koviniam geležinkelio raketų kompleksui buvo sukurta speciali kietojo kuro raketa RT-23UTTCh "Molodec". Dešimt branduolinių galvučių galėjo pataikyti į taikinį daugiau nei dešimties tūkstančių kilometrų atstumu. Ši raketa skyrėsi nuo įprastų, pavyzdžiui, tuo, kad gaubtas buvo sulankstomas, siekiant sumažinti matmenis: jis atsidarė iškart po paleidimo.

Šimto tonų svorio ir šiek tiek daugiau nei 20 metrų ilgio raketa buvo įdedama į standartinį krovininį vagoną. Prireikus traukinys galėjo sustoti bet kuriame maršruto taške ir paleisti raketą. Vagonas, kuriame buvo paleidimo įrenginys, buvo pritvirtinamas ištraukiamomis atramomis, kontaktinis elektros tinklas buvo pastumiamas į šoną, stogas buvo pakeliamas, ir raketa pastatoma vertikaliai. Po minosvaidžio tarpkontinentinės balistinės raketos starto, traukinys beveik iš karto palikdavo šią vietą.

Боевой ракетный железнодорожный комплекс
© Фото : предоставлено пресс-службой РВСН
Kovinis geležinkelio raketų kompleksas

Prieš pradedant eksploatuoti, kompleksas buvo rimtai išbandytas: buvo atlikti keli paleidimai ir patikrintas atsparumas branduoliniam sprogimui. Vieno bandymo metu keli paleidimo įrenginiai ir raketinio traukinio vadavietė buvo paveikti smūgio bangos, kurios galia siekia tūkstantį tonų trotilo ekvivalente. Kovinis geležinkelio raketų kompleksas išlaikė.

Nepageidaujamas ginklas

Pirmasis kovinis geležinkelio raketų kompleksas pradėjo kovinį budėjimą netoli Kostromos 1987 metais, dar prieš oficialią jo eksploatacijos pradžią. Per kitus kelerius metus buvo pradėti eksploatuoti dar septyni pulkai, o 1999 metais Strateginės paskirties raketų pajėgos turėjo net tris raketų divizijas, ginkluotas tokiais kompleksais.

Tačiau branduoliniai traukiniai šalies keliais kursavo tik kelerius metus. Tokių ginklų pasirodymas TSRS ir tokiais kiekiais šokiravo Vakarų šalis. 1991 metais jiems pavyko susitarti su Tarybų vadovybe, ir kovinis patruliavimas buvo atšauktas. Pagrindinis kovinio geležinkelio raketų komplekso pranašumas — slaptumas — visiškai paverstas niekais. Strateginės puolamosios ginkluotės apribojimo sutarties, kuri buvo pasirašyta 1993 metais, ribose JAV pasiekė, kad visi kompleksai būtų panaikinti. 2005 metais galutinai nutraukta raketinių traukinių eksploatacija, o dvylika sąstatų buvo išmontuoti ir utilizuoti.

Nepaisant to, 2000-ųjų pradžioje Rusija rimtai pradėjo kalbėti apie kovinio geležinkelio raketų komplekso atkūrimą su nauju pavadinimu "Barguzin". Buvo manoma, kad tai bus traukinys, išoriškai nesiskiriantis nuo įprasto krovininio traukinio. Jo vagonuose buvo numatyta įrengti tris tarpžemynines balistines raketas su 30 kovinių galvučių, kurių kiekvienos galia būtų po 550 kilotonų. 2016 metais "Barguzin" sėkmingai išlaikė pirmąjį raketų bandymo etapą — mėtymo testus.

Ir nors 2017 metais "Rossijskaja Gazeta" pranešė apie darbų su projektu sustabdymą, Gynybos ministerija RIA Novosti informavo, kad Rusija nesiruošia visiškai atsisakyti raketinių traukinių. Maža to, neseniai Maskvos šiluminės technikos instituto generalinis konstruktorius, Rusijos mokslų akademijos akademikas Jurijus Solomonovas pareiškė apie suvienodinto raketų komplekso "Jars" su galimybe bazuotis traukiniuose kūrimą.

Боевой ракетный железнодорожный комплекс
© Фото : предоставлено пресс-службой РВСН
Kovinis geležinkelio raketų kompleksas
Tegai:
branduolinis ginklas, Rusija, TSRS
Dar šia tema
JAV paskelbė apie savo bazių pažeidžiamumą prieš Rusiją ir Kiniją
Atsakomojo smūgio garantija: "Avangard" pradeda kovinį budėjimą Rusijoje
Spaudimo Rusijos Federacijai poveikis: visos raketų brigados perėjo prie "Iskander-M"
Rusija Amerikos inspektoriams parodė raketų sistemą "Avangard"
Rusija pratybose "Grom-2019" paleido balistines raketas — video
Vakcina Sputnik V

"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Guncburgas

(atnaujinta 09:07 2021.04.16)
Gyvūnus reikia vakcinuoti ne tik siekiant juos apsaugoti, bet ir kad sustabdytų viruso cirkuliaciją tarp žmonių ir gyvūnų, mano Gamalėjaus tyrimų centro vadovas

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Vakcina "Sputnik V" gali gerai apsaugoti nuo koronaviruso ir gyvūnus, tačiau pirmiausia reikia paskiepyti žmones, RIA Novosti pareiškė Rusijos sveikatos ministerijos Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

"Esu daugiau nei įsitikinęs, kad "Sputnik V" apsaugos ir gyvūnus, ir gerai apsaugos, tačiau pirmiausia reikia skiepyti žmones", — pasakė Gincburgas.

Jis pažymėjo, kad gyvūnus reikia skiepyti ne tik jų apsaugai, bet ir tam, kad sustabdytų viruso cirkuliaciją tarp žmonių ir gyvūnų.

Gamalėjaus centre "Sputnik V" buvo išbandytas su gyvūnais, visi ikiklinikiniai tyrimai buvo atlikti su jais, todėl galima drąsiai teigti, kad šis preparatas veikia, pabrėžė Guncburgas.

"Kitas klausimas, kad specialiai gyvūnams pagaminta vakcina yra daug pigesnė nei mūsų ir tuo pačiu metu taip pat veikia", — pridūrė Guncburgas.

Šiuo metu Rusijoje yra užregistruotos trys vakcinos COVID-19 profilaktikai — tai preparatai "Sputnik V", "EpiVacCorona" ir "CoviVac". Pirmoji ir antroji vakcinos jau patvirtintos skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, tačiau "CoviVac" kol kas patvirtinta vartoti žmonėms nuo 18 iki 60 metų. Kaip balandžio pradžioje pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška, šio preparato tyrimai vyresniems nei 60 metų žmonėms dar vykdomi.

Visos trys vakcinos numato dviejų preparato komponentų įvedimą. Taigi, antroji injekcija "Sputnik V" turi būti atlikta po trijų savaičių, antrą "EpiVacCorona" skiepą galima atlikti po diejų-trijų savaičių, o "CoviVac" injekcijos atliekamos su dviejų savaičių intervalu.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Banko kortelės

Jokių problemų? Kas nutiks, jei Rusija bus atjungta nuo "Visa" ir "Mastercard"

(atnaujinta 11:26 2021.04.15)
Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas įsitikinęs, kad Rusijos atjungimo nuo tarptautinių mokėjimo sistemų rizika nėra didelė

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Rusijos bankas teigė nematantis rizikos, kad Rusija bus atjungta nuo tarptautinių mokėjimų sistemų. Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas šią nuomonę pakomentavo Sputnik radijo eteryje.

Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas išreiškė įsitikinimą, kad Rusijos atjungimo nuo tarptautinių mokėjimo sistemų rizika nėra didelė.

"Šis atjungimas neturi prasmės, nes jie negalės mums labai pakenkti. Manau, kad jei Vakaruose prie vairo stovi blaiviai mąstantys žmonės, jie turėtų suprasti, kad to daryti neverta, nes jie negalės pasiekti nieko, išskyrus nuostolius. Todėl man atrodo, kad rizika yra maža", — sakė Aleksejus Korenevas.

Anot jo, hipotetiniu Rusijos atjungimo nuo "Visa" ir "Mastercard" sistemų atveju, "Mir" mokėjimo sistema susidoros su padidėjusia apkrova.

"Ji be problemų susidoros su krūviu šalyje. Kyla klausimas, kad rusai taip pat atostogauja užsienyje, o "Mir" kortelė veikia ne visur. Todėl gali kilti problemų dėl mokėjimų užsienyje. Turėsite keliauti su grynaisiais pinigais — tai nepatogu, bet pakenčiama. Tai nėra lemtingos problemos", — mano Aleksejus Korenevas.

Kaip teigiama "Mir" mokėjimo sistemos svetainėje, jos kortelės šiuo metu priimamos Turkijoje, Vietname, Armėnijoje, Baltarusijoje, Uzbekistane, Kirgizijoje, Tadžikistane, Kazachstane, Pietų Osetijoje ir Abchazijoje. Kipre, Pietų Korėjoje ir JK vyksta darbas, siekiant paruošti tinklą šioms kortelėms priimti.

Tegai:
MasterCard, Visa
Ekskavatorius

Teisiamas saugojamame piliakalnyje, Šilalės rajone, lobio ieškojęs vyras

(atnaujinta 10:17 2021.04.16)
Vietinis gyventojas kaltinamas nacionalinės reikšmės paminklo suniokojimu, skaičiuojama, kad kultūros paveldui padaryta žala siekia daugiau nei 93 tūkst. eurų

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje 33-ejų metų Šilalės rajono gyventojas kaltinimas nacionalinės reikšmės paminklo — Vedrių piliakalnio — suniokojimu, praneša Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Ikiteisminis tyrimas dėl saugomų teritorijų ar gamtos paveldo objektų sunaikinimo arba suniokojimo buvo pradėtas po to, kai praėjusių metų birželį saugomoje piliakalnio papėdės gyvenvietės teritorijoje aptikta maždaug metro gylio bei 40 ir 12 metrų ploto iškasta duobė.

Tyrimo duomenimis, saugomoje teritorijoje esantis, ekskavatoriais iškastas žemės sklypas nuosavybės teise priklauso kaltinamajam. Įtariama, kad neteisėti juodžemio kasybos darbai galėjo nepataisomai sudarkyti nacionalinės reikšmės paminklą. Tyrimo metu nustatyta, kad iškasto kultūrinio sluoksnio vietoje rasta ir galimai archeologinių radinių — lipdytos keramikos, molio tinko, degusių akmenų.

Specialistų teigimu, šis piliakalnis archeologams galėjo atskleisti daug informacijos apie I–II tūkstantm. pr. čia gyvenusių žmonių kasdienybę. Skaičiuojama, kad kultūros paveldui padaryta žala siekia daugiau nei 93 tūkst. eurų.

Pažymėtina, kad nors kaltinamasis kasybos darbus atliko jam priklausančioje teritorijoje, tačiau pastaroji yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir turi paminklo statusą. Šio paminklo vertingoji savybė yra kultūrinis sluoksnis, kurį naikinti ar kitaip žaloti draudžiama. Tokioms saugomoms teritorijoms yra taikomi griežti apribojimai pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą.

Baudžiamasis kodeksas už didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių sunaikinimą ar sugadinimą numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

Tegai:
kultūros paveldas, Lietuva