Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka

Sergejus Lavrovas: Rusija reaguos į agresyvius JAV išpuolius

(atnaujinta 14:42 2019.12.27)
Kaip pažymėjo šalies užsienio reikalų ministras, Maskva realiai vertina Rusijos ir Amerikos dialogo perspektyvas ir imsis visų priemonių savo saugumui užtikrinti

Prieš Naujuosius metus Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas interviu RIA Novosti papasakojo apie savo ateinančių metų užsienio politikos lūkesčius, nuo kurių priklausys tarptautinės situacijos raida, ir ar Maskva ketina grįžti prie G8 formato. Jis taip pat atskleidė, ar yra kokia nors galimybė pratęsti STRAT sutartį, kuri yra paskutinė priemonė, ribojanti dviejų didžiausių branduolinių valstybių branduolinių raketų potencialą, bei pasidalino savo požiūriu apie dujotiekio "Nord Stream-2" situaciją ir JAV sankcijas.

— Ar Rusijos grįžimas į G8 kitais metais — realus dalykas? Ar šis klausimas buvo aptartas neseniai vykusiame susitikime su Donaldu Trampu? Ar jis perdavė prezidentui Putinui kvietimą į JAV viršūnių susitikimą? Kokie ateinančių metų lūkesčiai yra užsienio politikoje, taip pat ir JAV kryptimi?

— Vartokime teisingus terminus. Ne Rusija pasitraukė iš G8. Leiskite jums priminti, kad po perversmo Ukrainoje 2014 metų pradžioje likę septyni grupės nariai atsisakė dalyvauti renginiuose Rusijai pirmininkaujant. Kitaip tariant, šį formatą paliko likę septyni nariai. Kaip pažymėjo prezidentas Putinas, "jei mūsų partneriai nori atvykti pas mus, būsime laimingi". Pridursiu, kad mes galime juos priimti Maskvoje, Sankt Peterburge, Sočyje ar, pavyzdžiui, Jaltoje.

Apskritai Rusija neturi nei paskatų, nei noro atkurti šį formatą. Mano vizito JAV metu šis klausimas nebuvo aptartas ir iki šiol neįtrauktas į Rusijos ir Amerikos darbotvarkę. G7 formatas, sukurtas dar Šaltojo karo laikais, nebeatitinka šiuolaikinės realybės, visų pirma todėl, kad jo darbe nedalyvauja nauji pasaulio centrai. Ir be jų indėlio tiesiog neįmanoma veiksmingai kovoti su daugybe mūsų laikų iššūkių ir grėsmių.

Neatsitiktinai šiandien daugelio pagrindinių ne tik pasaulio ekonomikos, bet ir politikos klausimų diskusija sėkmingai vykdoma būtent Didžiojo dvidešimtuko formatu. Be G20, Rusija taip pat aktyviai dalyvauja tokiose naujo tipo asociacijose, kaip, pavyzdžiui, BRICS ir Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija, veikloje, kur sprendimai nėra primetami, o priimami remiantis subalansuotu sutarimu. Šios daugiašalės struktūros jau yra tapusios svarbiais teisingesnės ir demokratiškesnės daugiapolės pasaulio tvarkos architektūros ramsčiais.

Nėra lengva sudaryti kitų metų prognozę. Daug kas priklausys nuo Vakarų partnerių, visų pirma Vašingtono, noro atsisakyti žiaurių šantažo, spaudimo, vienašališkų sankcijų metodų, pradėti laikytis tarptautinės teisės ir apskritai žengti abipusiškai pagarbaus dialogo keliu, vardan veiksmingo daugybės mūsų laikų mazgų išardymo.

Rusijos URM Sergejus Lavrovas
© Sputnik / Алексей Филиппов

Savo ruožtu Rusija ir toliau prisidės prie vienijančių principų stiprinimo pasaulio reikaluose, visuotinio ir regioninio saugumo palaikymo visais aspektais ir tvaraus politinio bei diplomatinio daugybės krizių ir konfliktų įveikimo Sirijoje ar kaimyninėje Ukrainoje. Šiuo tikslu pasinaudosime savo narystės galimybėmis tokiose pasaulinėse valdymo struktūrose kaip JT ir G20, taip pat savo pirmininkavimo BRICS ir Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijoje teikiamomis galimybėmis.

Rusijos ir Amerikos dialogo perspektyvas vertiname realiai, ypač atsižvelgiant į sunkią vidaus politinę situaciją JAV ir artėjančius prezidento rinkimus. Tai aiškiai patvirtina paskutiniai Vašingtono nedraugiški žingsniai. Savo ruožtu mes ir toliau imsimės visų būtinų priemonių savo pačių saugumui, Rusijos piliečių ir verslo interesams užtikrinti ir tinkamai reaguosime į agresyvius išpuolius. Be to, mes patys nesiekiame konfrontacijos. Esame pasirengę kartu ieškoti savo šalims ir visam pasauliui svarbių problemų sprendimų.

Mūsų siūlymai užmegzti bendradarbiavimą įvairiose srityse tebegalioja. Daugelį jų galima įgyvendinti artimiausiu metu — pavyzdžiui, pradėti, kaip susitarė prezidentai, verslo konsultacijų ir ekspertų tarybų veiklą. Tarp kitų mūsų pasiūlymų yra nesikišimo į vienas kito vidaus reikalus garantijos, dialogo JAV kibernetinio saugumo klausimu pradžia, bendras pareiškimas dėl branduolinio karo nepriimtinumo, START sutarties pratęsimas, INF sutarties dislokavimo moratoriumas ir kiti strateginio stabilumo stiprinimo žingsniai. Žinoma, Vašingtono nuotaiką vertinsime tik iš jo poelgių.

— Ar esama kokių nors START-III pratęsimo terminų? Jei šios sutarties pratęsti neįmanoma, ar Rusija nedelsdama pradės kurti ir dislokuoti papildomus strateginius ginklus, ar bus panašus moratoriumas, koks buvo įvestas žlugus INF sutarčiai?

— Rusijos prezidentas aiškiai suformulavo Rusijos požiūrį į START sutarties perspektyvas. Mes pasisakome už jos pratęsimą be išankstinių sąlygų. Dėl terminų Vladimiras Putinas teigė, kad Rusija yra pasirengusi pratęsti susitarimą "nedelsdama, kuo greičiau, prieš pat šių metų pabaigą".

Pratęsimo terminų nėra, tačiau procesą reikės baigti iki sutarties galiojimo pabaigos — 2021 metų vasario 5 dienos. Tai reiškia, kad reikia ne tik pasiekti susitarimą su amerikiečiais, bet ir atlikti tam tikras procedūras Federalinėje asamblėjoje, nes didžiausias dėmesys bus skiriamas 2011 metų sausio 28 dienos Federalinio įstatymo Nr. 1 dėl START ratifikavimo pakeitimui. Taigi, laiko liko nedaug.

Rusija mano, kad tikslinga išlaikyti sutarties, kuri išlieka paskutine tarptautine teisine priemone, siekiant abipusiškai apriboti dviejų didžiausių branduolinių valstybių branduolinių raketų potencialą ar režimą. Be to, pratęsimas duotų laiko, kurį būtų galima panaudoti svarstant požiūrį į galimas naujų ginklų ir karinių technologijų kontrolės formas ir metodus.

JAV dar nepateikė savo pozicijos dėl START sutarties pratęsimo. Nepaisant to, manau, kad per anksti kalbėti apie bet kokius kitus scenarijus.

— Metų pabaigą pažymėjo dar kartą kilęs "Nord Stream-2" projekto oponentų suaktyvėjimas. Ar yra koks nors pavojus, kad jis bus sužlugdytas? Atsižvelgiant į nestabilią Vakarų partnerių poziciją, ar ne laikas Rusijai vykdyti diversifikaciją — radikaliai perorientuoti savo angliavandenilių eksportą? Ar Kinija laikoma perspektyviausiu Europos pakaitalu?

— Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba artėja prie pabaigos, todėl jo oponentai suintensyvino pastangas nutraukti projektą. Sankcijų įtraukimas į JAV įstatymą dėl išlaidų gynybai 2020 metais yra akivaizdus ciniškas kišimasis į Europos verslo reikalus. Kai kurie JAV senatoriai leido sau tiesiogiai grasinti statybose dalyvaujančių įmonių vadovams. Tikslas, be abejo, nėra rūpestis Europos energetiniu saugumu, kurį stiprina "Nord Stream-2", bet amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų stūmimas į Europos rinką. Tai yra akivaizdus nesąžiningos konkurencijos ir energetikos sektoriaus politizacijos pavyzdys.

Esame įsitikinę, kad, nepaisant tebesitęsiančio spaudimo, dujotiekis "Nord Stream-2" bus baigtas. Europa supranta papildomo eksporto maršruto kūrimo naudą, nors, deja, yra šalių, pasirengusių dirbti užjūrio kuratoriui savo pačių energetinio saugumo ir piliečių gerovės sąskaita.

Europos dujų rinka mums išlieka pagrindinė — metinė eksporto apimtis yra apie 200 milijardų kubinių metrų. Tuo pat metu sėkmingai plečiame bendradarbiavimą energetikos srityje su Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis, kuriose angliavandenilių išteklių poreikis ir toliau auga. Gruodžio pradžioje buvo pradėtas eksploatuoti "Sibiro galios" dujotiekis, kuris ateityje užtikrins tvarų dujų tiekimą Kinijai, iki 38 milijardų kubinių metrų per metus. Kartu su užsienio partneriais kuriama Arkties išteklių bazė, taip pat įgyvendinant "Jamal SGD" ir "Arkties SGD 2" projektus. Siekdami užtikrinti energijos išteklių eksportą į Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis, plėtojame Šiaurės jūros maršruto transporto logistiką.

Rusija toliau sieks diversifikuoti angliavandenilių atsargų eksporto paskirties vietas.

Tegai:
sankcijos, JAV, Rusija, Sergejus Lavrovas
Dar šia tema
JAV skirs 175 mln. dolerių Baltijos šalių gynybai
JAV kuria informacinio karo prieš Rusiją taktiką
"Kriuksintys JAV satelitai" pirmenybę teikia Rusijos SGD, rašo ekspertas
NATO Naujuosius metus pradės nuo įsiveržimo į Rusiją repeticijos
Takelis miške

Kaliningrado srityje sprogus Antrojo pasaulinio karo laikų sveidiniui nukentėjo du vaikai

(atnaujinta 16:51 2020.08.09)
Vaikai buvo hospitalizuoti su skeveldrinėmis žaizdomis. Berniukas yra sunkios būklės, mergaitė — vidutinės

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Kaliningrado srityje berniukas ir mergaitė buvo paguldyti į ligoninę po sviedinio sprogimo, tikėtina, kad jis Antrojo pasaulinio karo laikų, praneša RIA Novosti.

Pirminiais duomenimis, dvi šeimos su vaikais ilsėjosi palapinėse miške, esančiame prie Baltijsko. Uždegus laužą, sprogo sviedinys, kuris buvo po žemę. Penkerių metų berniukas ir devynerių metų mergaitė buvo sužeisti.

Abu vaikai su sunkiais sužalojimais buvo paguldyti į vaikų regioninę ligoninę. Berniuko būklę gydytojai vertina kaip sunkią, mergaitės — vidutinio sunkumo.

Teisėsauga apžiūrėjo įvykio vietą, visos įvykio aplinkybės yra nustatinėjamos.

Tegai:
nukentėję, sviedinys, Kaliningrado sritis
Michailas Jefremovas

Dobrovinskis paskelbė naują posūkį Jefremovo byloje  

(atnaujinta 14:36 2020.08.09)
Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada"

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Rugpjūčio 11 dieną(antradienį), teismo posėdyje įvyks "reikšmingas įvykis" Michailo Jefremovo byloje. Apie tai "Gazeta.ru" pareiškė nukentėjusios pusės advokatas Aleksandras Dobrovinskis.

"Antradienį viską išgirsite, nes vyks kai kurie reikšmingi įvykiai, vykstantys visiems, kurie į savo vietą įtrauks daugybę dalykų ir visi viską supras", — aiškino teisininkas.

Jis pažymėjo, kad niekada nesakė, jog aktorius bus nuteistas.

"Bent jau aš neturiu teisės to daryti. Nepaisant to, aš vykdau savo direktorių valią ir ketiname įrodyti jo kaltę. Ar yra kaltės nuosprendis, ar ne, mes dar ilgai nepamatysime", — pridūrė jis.

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, aktoriui gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo. 

Tegai:
avarija, byla, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po mirtinos avarijos
Buvo gaila automobilio: liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po avarijos  
Aleksandras Lukašenka

Lukašenka paskelbė pirmąjį savo pareiškimą po prezidento rinkimų

(atnaujinta 10:54 2020.08.10)
Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo pirmąjį pareiškimą po rinkimų padarė savo vizito Baltarusijos nacionalinėje biotechnologijų korporacijoje metu.

Kaip pažymėjo dabartinis valstybės vadovas, "politika turėtų būti tik viena — žmonės".

Sekmadienį įvyko Baltarusijos prezidento rinkimai. Pirminiais CRK duomenimis, Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų.

"Turėtų būti viena politika — žmonės", — Lukašenką cituoja valstybinės agentūros "BelTA" korespondentas.

Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų, nes visų respublikos regionų rinkimų apylinkių duomenys parodė, kad jai skirta 70–80 proc.

Anot RIA Novosti, atsakydama į argumentą, kad būstinė turi duomenų tik apie kai kurias apygardas, kurios neatspindi viso vaizdo, Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova prieštaravo, kad "tai yra visas vaizdas, nes apygardos yra visoje Baltarusijoje. "Negali būti, kad vienoje apygardoje Svetlaną palaiko 90 procentų rinkėjų, o kitoje — trys, šeši, ar aštuoni procentai", — pridūrė ji.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų