Rusijos Konstitucija, archyvinė nuotrauka

Rusijos Dūma per pirmąjį svarstymą patvirtino Konstitucijos pataisas

(atnaujinta 12:27 2020.01.23)
Rusijos Žemųjų parlamento rūmų pirmininkas tvirtina, kad antrasis pataisų svarstymas gali įvykti vasario 11 dieną

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Valstybės Dūma per pirmąjį svarstymą patvirtino Konstitucijos pataisų įstatymo projektą, praneša RIA Novosti.

Pirmadienį Žemiesiems rūmams pateiktas dokumentas "Dėl tam tikrų valstybės valdžios institucijų reguliavimo klausimų tobulinimo".

Šiuo dokumentu siekiama plėtoti nuostatas, įtvirtinančias konstitucinės sistemos pagrindus, žmogaus ir pilietines teises bei laisves.

Kokie pakeitimai siūlomi

Vladimiras Putinas pasiūlė: konstituciniu lygiu sudaryti prielaidą valstybės tarnautojams (įskaitant ministrą pirmininką, ministrus ir valdytojus) neturėti užsienio šalies pilietybės ir leidimo gyventi šalyje. Be to, siūloma sugriežtinti reikalavimus kandidatams į prezidentus: jie turi gyventi Rusijoje bent 25 metus ir niekada neturėti kitos pilietybės bei išbraukti išlygą dėl dviejų Rusijos prezidento kadencijų iš eilės.

Patikėti Valstybės Dūmai ne tik koordinavimą, bet ir ministro pirmininko, jo pavaduotojų ir ministrų paskyrimą; suteikti Federacijos tarybai naujus įgaliojimus: prezidentas privalo suderinti teisėsaugos agentūrų vadovų tvirtinimą su parlamento Aukštaisiais rūmais.

Putinas pasiūlė suteikti Federacijos tarybai galimybę nušalinti Konstitucinio ir Aukščiausiojo teismų teisėjus, taip pat prezidento teikimu paskirti ir atšaukti generalinį prokurorą ir jo pavaduotojus; Konstitucinio Teismo teisėjų skaičius bus sumažintas nuo 19 iki 11.

Įgalioti Konstitucinį Teismą prezidento prašymu patikrinti regioninių įstatymų konstitucingumą prieš juos pasirašant gubernatoriui.

Taip pat siūloma įtvirtinti Valstybės tarybos statusą. Tai bus įstaiga, užtikrinsianti koordinuotą valstybės organų funkcionavimą ir sąveiką, nustatysianti pagrindines vidaus ir užsienio politikos kryptis bei valstybės socialinės ir ekonominės raidos prioritetus. Palikti nepakeistą pagrindinio dokumento dėl tarptautinės teisės prioriteto Rusijoje 15 straipsnį, o 79 straipsnis paaiškins, kad tarpvalstybinių organų sprendimai, "prieštaraujantys Rusijos Konstitucijai", nėra vykdytini. Konstitucinis Teismas spręs, ar įmanoma vykdyti tokius sprendimus.

Pabrėžiama, kad Konstitucijoje siūloma nustatyti reguliarų pensijų indeksavimą Rusijoje, taip pat minimalų atlyginimą, ne mažesnį už pragyvenimo lygį.

Taip pat siūloma galimybė koreguoti prezidento veto: dabar valstybės vadovas gali vetuoti parlamento priimtą įstatymą per 14 dienų, tačiau rūmai gali įveikti jo veto — tada prezidentas įstatymą turi pasirašyti per septynias dienas (Konstitucinius įstatymus — per 14 dienų).

Pataisa suteiks prezidentui teisę "per nurodytą laikotarpį" (kuris kol kas nepatikslintas) Konstituciniame Teisme ginčyti įstatymo konstitucingumą. Jei teismas nuspręs, kad įstatymai atitinka Konstituciją, prezidentas turės jį pasirašyti per tris dienas, o jei ne, jis bus grąžintas į Dūmą.

Valstybės Dūma gali apsvarstyti prezidento įstatymo projektą, iš dalies keičiantį Rusijos Federacijos Konstituciją, antrajame svarstyme vasario 11 dieną, plenariniame posėdyje sakė Žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Viačeslavas Volodinas.

Kai parlamentas priims įstatymo projektą, jis bus pateiktas balsavimui visos šalies mastu.

Bendros pakeitimų rengimo darbo grupės pirmininkas Andrejus Klišas RIA Novosti aiškino, kad bus galima balsuoti tik už arba prieš visą paketą.

Tegai:
Valstybės Dūma, Konstitucija, Rusija
Michailas Jefremovas

Jefremovui pateikti galutiniai kaltinimai

(atnaujinta 21:34 2020.07.06)
Jefremovas birželio 8 dienos vakarą, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į automobilį "Lada", kurio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Aktoriui Michailui Jefremovui pateikti galutiniai kaltinimai dėl mirtinos avarijos, jo advokatas Elmanas Pašajevas pasakojo RIA Novosti.

"Šiandien Jefremovui buvo pateikta galutinė kaltinimo versija", — sakė Pašajevas ir pabrėžė, kad jis liko nepakitęs — eismo įvykis, kurį sukėlė asmuo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, per kurį asmuo mirė dėl neatsargumo (Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 264 straipsnio 4 dalies A punktas).

Prieš tai žuvusio Sergejaus Zacharovo šeimos atstovas Aleksandras Dobrovinskis teigė, kad šią savaitę jie susipažins su bylos medžiaga.

Jefremovas birželio 8 dienos vakarą, Maskvos "Sadovoje kolco" vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į automobilį "Lada", kurio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė. Prokuratūros duomenimis, įvykio metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų.

Šiuo metu Jefremovui taikomas namų areštas. Jam gresia laisvės atėmimas nuo 5 iki 12 metų.

Praėjus kelioms dienoms po avarijos, Jefremovas įrašė vaizdo žinutę ir atsiprašė Zacharovų šeimos, taip pat pažadėjo suteikti pagalbą, jei "ji bus priimta". Aktorius teigė, kad priims bausmę, ir pavadino veiką "neatleistina".

Dobrovinskis anksčiau sakė RIA Novosti, kad Zacharovų šeima nepriėmė Jefremovo atsiprašymo ir nepriims iš jo materialinės pagalbos.

Praėjusią savaitę Pašajevas pareiškė, kad Jefremovo atstovai nebesiūlys mirusiojo Zacharovo šeimai piniginės kompensacijos, dabar jos dydį turi nustatyti teismas.

Tegai:
Michailas Jefremovas, avarija
Dar šia tema
Advokatas papasakojo, kodėl Zacharovo šeima nepriėmė Jefremovo atsiprašymo
Žiniasklaida sužinojo apie Jefremovo psichiatrinės ekspertizės rezultatus
Jefremovas "pasirengęs įvaikinti" dėl jo kaltės žuvusio vyro nepilnamečius giminaičius
Rusijos valstybinės atominės energijos korporacijos Rosatom stendas, archyvinė nuotrauka

Prasidėjo galingiausio pasaulyje atominio ledlaužio "Rossija" statyba

(atnaujinta 15:03 2020.07.06)
Metalą sunkiojo branduolinio ledlaužio projektui pjaustyti pradėta liepos 6 dieną laivų statykloje, Bolšoj Kamenio mieste, Primorsko regione

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. "Zvezda" laivų statykloje prasidėjo pačio galingiausio pasaulyje ledlaužio "Rossija" projekto "Lyder" statyba, pranešė "Atomflot" ("Rosatomflot", "Rosatom" korporacijos dalis), rašo RIA Novosti.

"Metalą sunkiojo branduolinio ledlaužio projektui pjaustyti pradėta liepos 6 dieną laivų statykloje, Bolšoj Kamenio mieste, Primorsko regione", — teigė bendrovė.

Projekto 10510 "Rosatomflot" ir laivų statybos komplekso "Zvezda" atominio ledlaužio "Lyder" sukūrimo sutartis buvo pasirašyta šių metų balandį. Anot jo, laivo paleidimas planuojamas 2027 metais.

"Projekto 10510 laivas neturi analogų. Unikalus branduolinis ledlaužis pasižymi išskirtinėmis techninėmis charakteristikomis, kurios garantuos, kad Arkties rytuose ištisus metus būtų perėjimas. Valstybinė atominės energetikos korporacija "Rosatom" palaikė "Rosatomflot" iniciatyvą, pagal kurią 10510 projekto galingam atominiam ledlaužiui būtų suteiktas vardas "Rossija", — sakė "Rosatomflot" generalinis direktorius Mustafa Kaška.

Branduolinis ledlaužis bus pastatytas pagal "Iceberg" centrinio projektavimo biuro techninį projektą. Pagrindinės "Lyder" charakteristikos: galia — 120 MW (ant velenų); greitis — 22 mazgai (skaidriame vandenyje); ilgis — 209 metrai; plotis — 47,7 metro; skvarbumas lede (maksimalus) — keturi metrai; poslinkis vagos linijos grimzlės metu yra beveik 70 tūkst. tonų.

Laive bus sumontuota atominė elektrinė su dviem RITM-400 reaktoriais, garo turbinos blokas su keturiais turbogeneratoriais po 37 MW kiekviename ir elektrinė varomoji sistema su keturiais propeleriniais varikliais, kurių kiekvieno po 30 MW.

Tegai:
ledlaužis, Rusija
Dar šia tema
Sraigtasparnis Mi-2 sunkiai nusileido netoli Rostovo, yra aukų
NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas aptarė "Rusijos grėsmę" Estijoje
Šokoladas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 7-osios šventės

(atnaujinta 22:44 2020.07.06)
Antradienį, liepos 7-ąją, minima Pasaulinė šokolado diena, be to, šią dieną 1572 metais mirė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas

Liepos 7 yra 188-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, tačiau kadangi šie metai — keliamieji, tai — 189-a diena. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 177 dienos.

Antradienį minima vieno populiariausių ir plačiausiai vartojamų konditerijos gaminių pasaulyje — Pasaulinė šokolado diena

Iš tiesų, šokoladui skirtos netgi trys dienos: liepos 11-oji, liepos 7 ir spalio 28. Šokolado dienos tėvyne laikoma Prancūzija, kur pirmą kartą 1995 metais ir buvo surengta ši šventė. Iš pradžių tai buvo tik nacionalinė šventė, tačiau laikui bėgant prancūzų kaimynai susidomėjo įdomia tradicija ir taip Šokolado diena išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Šios dienos proga galima ir reikia sveikinti konditerius, menininkus, kurie kuria gražias šokolado pakuotes, savo pažįstamus, kurie mėgsta ne tik šokoladą, bet ir kitus saldumynus.

Lietuvos istorijoje ši diena irgi svarbi. 1572 metais šią dieną mirė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas ir pasibaigė lietuvių kilmės Gediminaičių (Jogailaičių) dinastija, gyvavusi nuo 1316 metų. 

Savo vardadienį šiandien švenčia Amanda, Amandas, Astas, Astė, Astijus, Eitautas, Estera, Klausas, Klausenė, Metodijus, Sangailas, Sangailė, Sangauda, Sangaudas, Skinija, Vilgailė.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai