Marija Zacharova, archyvinė nuotrauka

Zacharova paragino Lenkijos URM atstovą "liautis sukčiauti"

(atnaujinta 08:31 2020.02.03)
Anksčiau Lenkijos pareigūnas paskelbė "besąlygišką Varšuvos teisę" į Rusijos "kompensacijas" už Antrąjį pasaulinį karą

VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova Lenkijos užsienio reikalų viceministro Pavelo Jablonskio pretenzijas dėl repatriacijos iš Rusijos pavadino "sukčiavimu".

Anksčiau, interviu "Radio Zet", Jablonskis pareiškė apie "besąlygišką Varšuvos teisę" į Rusijos "reparacijas" už žalą, padarytą per Antrąjį pasaulinį karą. Pareigūno teigimu, esant dabartinei politinei situacijai bet kokie bandymai susitarti su Maskva siejami su dideliais sunkumais.

Savo Facebook puslapyje Zacharova pacitavo Lenkijos diplomato pareiškimą.

"Pavelai, liaukis sukčiavęs", — parašė Zacharova.

Ji taip pat išreiškė viltį, kad Lenkijos žiniasklaida sugebės teisingai perteikti šio žodžio reikšmę ir paaiškinti veiksmažodžio etimologiją Jablonskiui.

Savo ruožtu Valstybės Dūmos komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas tarptautiniams reikalams Dmitrijus Novikovas RIA Novosti komentare pažymėjo, kad Varšuvos pareiškimų absurdo lygis "labai greitai auga". Anot Novikovo, prisiminę, kiek sovietų karių žuvo išlaisvinant Lenkiją nuo nacių, Varšuvos pareiškimai vertinami kaip dar ciniškesni.

Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas savo Twitter pažymėjo, kad bet kurios reparacijos yra "besąlygiškos" tik pačiai Lenkijai.

"Grynai lenkiška fantazija, neturinti nieko bendro su tarptautine teise. Šansai: mažesnė už nulį", — rašė politikas.

Jablonskis nebuvo pirmasis Lenkijos politikas, neseniai palietęs "reparacijų" iš Rusijos temą. Anksčiau Lenkijos valdančiosios partijos "Teisė ir teisingumas" lyderis Jaroslavas Kačinskis teigė, kad Maskva, kaip ir Berlynas, privalo sumokėti Varšuvai "Antrojo pasaulinio karo žalos kompensaciją".

Rusija ne kartą pabrėžė, kad tokios Varšuvos pretenzijos yra nepagrįstos ir Lenkija negaus jokių reparacijų iš Rusijos, nes ji neturi į jas teisių. Rusijos teigia, kad kai kurios Europos šalys bando perrašyti istoriją, ir pažymėjo, jog Maskva priešinsis panašiems veiksmams.

Remiantis Potsdamo konferencijos rezultatais, Lenkijai buvo atlyginta iš Sovietų Sąjungos dalies, gautos iš Rytų Vokietijos. Po kelerių metų TSRS ir Lenkijos Liaudies Respublika sudarė susitarimą, sustabdantį reparacijų rinkimą iš VDR nuo 1954 metų.

Didžiausios nacistinės Vokietijos mirties stovyklos
© Sputnik /
Didžiausios nacistinės Vokietijos mirties stovyklos
Tegai:
reparacija, Antrasis pasaulinis karas, Lenkija, Rusija
Dar šia tema
Kaip griaunama Baltijos šalių ideologija: rusofobija ir antisemitizmas žengia koja kojon
Lietuvą ir Lenkiją išgąsdino Putino pateikta istorinė tiesa
Zelenskis apkaltino TSRS pradėjus Antrąjį pasaulinį karą
Estijos parlamentas apkaltino Rusiją bandymu "perrašyti istoriją"
Lenkijos URM paskelbė, kad turi teisę reikalauti iš Rusijos karinių reparacijų
Kremlius, archyvinė nuotrauka

Rusijoje įvardytos branduolinio atgrasymo politikos sąlygos

(atnaujinta 08:35 2020.06.03)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį patvirtino valstybinę branduolinio atgrasymo politiką

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Rusijos branduolinio atgrasymo politikos pagrindai gali būti patikslinti atsižvelgiant į išorinius ir vidinius veiksnius; atitinkamas nutarimas skelbiamas oficialiame teisinės informacijos interneto portale.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį patvirtino valstybinę branduolinio atgrasymo politiką.

"Šie pagrindai gali būti patikslinti atsižvelgiant į išorinius ir vidinius veiksnius, turinčius įtakos gynybos teikimui", — rašoma dokumente.

Dokumente pabrėžiama, kad Rusija gali imtis branduolinio ginklo, jei įvyktų ataka, dėl kurios gali sutrikti branduolinių pajėgų valdymas.

Nurodyta, kad Rusijos Federacija gali panaudoti branduolinį ginklą dėl priešo poveikio Rusijos Federacijos valstybei ar kariniams objektams, kurių išvedimas iš rikiuotės sukels branduolinių pajėgų atsakomuosius veiksmus.

Kaip pagrindiniai pavojai Rusijai įvardyta padėtis, kai šalys turi branduolinius ir kitus masinio naikinimo ginklus; vyksta nekontroliuojamas branduolinių ginklų platinimas; branduolinio ginklo dislokavimas nebranduolinių valstybių teritorijoje; naikinamųjų ginklų dislokavimas kitose šalyse; priešraketinės gynybos ir kovinių sistemų dislokavimas kosmose; karinių pajėgų sutelkimas prie Rusijos sienų.

Tegai:
branduolinis ginklas, Rusija
Laivas Akademik Čerskij

Įvardytas laivo, galinčio užbaigti "Nord Stream-2" statybą, savininkas

(atnaujinta 10:57 2020.06.02)
Anksčiau buvo žinoma informacija, kad laivą "Akademik Čerskij" eksploatuoja bendrovė "Gazprom flot"

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Laivas "Akademik Čerskij", galintis užbaigti tiesti "Nord Stream-2" dujotiekį, priklauso Samaros šiluminės energijos turtiniam fondui, praneša "RBK" su nuoroda į Rusijos tarptautinį laivų registrą.

Pažymima, kad anksčiau nebuvo informacijos apie vamzdžių klojimo laivo savininką, o bendrovė "Gazprom Flot" buvo vadinama jį eksploatuojančia kompanija.

Šių metų kovo 31 dienos duomenimis, Samaros šiluminės energijos turtinis fondas priklausė "Gazprom" grupei. Steigėjai tuo metu buvo "Gazprom teploenergo" (51 proc.) ir "Gazprom mežregiongaz Samara" (49 proc.). Abi bendrovės priklauso "Gazprom mežregiongaz" grupei.

"RBK" rašo, kad tokia struktūra leis sumažinti sankcijų rizikas, susijusias su laivo eksploatavimu. Leidinys pažymi, kad ribojamosios priemonės gali kelti grėsmę vamzdžių klojimo laivui, kuris užbaigs "Nord Stream-2" statybą. Kaip pareiškė advokatų kolegijos "Pen & Paper" Maskvos biuro vadovaujantis partneris Antonas Imenovas, jei buvo nuspręsta savininku padaryti Samaros šiluminės energijos turtinį fondą, tai būtent šiai organizacijai galimos JAV sankcijos yra mažiau pavojingos, tačiau pats laivas "Akademik Čerskij" gali būti jų paveiktas.

Vamzdžių klojimo laivą "Gazprom" įsigijo 2015 metais. "Akademik Čerskij" nuo 2016 metų buvo eksploatuojamas "Gazprom flot", o informacija apie tai bendrovės tinklalapyje buvo bent iki 2020 metų vasario, rašo laikraštis. Samaros šiluminės energijos turtinio fondo įstatinis kapitalas yra 123 milijonai rublių (1,58 milijono eurų). Pagrindinė veikla yra nekilnojamojo turto nuoma ir valdymas.

Anksčiau Rusijos Federacijos energetikos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, kad vienas iš variantų, kas gali užbaigti statyti "Nord Stream-2", yra "Akademik Čerskij". Gegužės pradžioje vamzdžių klojimo laivas atkeliavo į Vokietijos Mukrano uostą, kur yra dujotiekio logistikos bazė.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą. Jie bus nutiesti nuo Rusijos krantų iki Vokietijos palei Baltijos jūros dugną.

Kai kurios valstybės, ypač Ukraina ir JAV, nepritaria projektui. Kijevas baiminasi prarasti pajamas iš Rusijos dujų tranzito, o Vašingtonas yra suinteresuotas reklamuoti savo suskystintas dujas Europos rinkoje. Lietuva, Latvija, Lenkija savo ruožtu vamzdyną laiko "politiškai motyvuotu".

Praėjusių metų gruodį JAV įvedė sankcijas projektui, reikalaudamos, kad tiesimą vykdančios bendrovės nedelsiant nutrauktų statybas. Šveicarijos "Allseas" paskelbė sustabdanti vamzdžių klojimą. Gegužės mėnesį žiniasklaida pranešė, kad Vašingtonas rengia naujas ribojamąsias priemones dujotiekiui, kad užkirstų kelią jo paleidimui.

Tuo pat metu Maskva, taip pat Berlynas ir Viena ne kartą pabrėžė, kad "Nord Stream-2" yra išimtinai komercinis projektas ir skirtas pagerinti Europos valstybių energetinį saugumą. Norvegija taip pat rėmė statybas.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
dujotiekis, Gazprom, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Vokietija pakomentavo JAV grasinimus "Nord Stream-2"
Kremlius nepakeitė "Nord Stream-2" planų
Rusijos URM įvertino JAV pareiškimus apie sankcijas prieš "Nord Stream-2"
Koronaviruso testai

Per parą nustatyti tik du koronaviruso atvejai

(atnaujinta 12:08 2020.06.03)
Mirčių nuo koronaviruso skaičius nepasikeitė, palyginti su praėjusia diena. 1260 pacientų pasveiko

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Lietuvoje per parą nustatyti tik du nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Apie tai buvo pranešta vyriausybės tinklalapyje, skirtame kovai su COVID-19.

Trečiadienio 11:25 val. duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekė 1684. 1260 žmonių pasveiko nuo viruso. Mirusiųjų skaičius nepasikeitė — 71.

Antradienį laboratorijos ištyrė 5387 mėginius. Nuo tyrimų pradžios buvo ištirta 315112 ėminių.

Lietuvoje karantino režimas buvo pratęstas iki birželio 16 dienos. Pamažu valdžios institucijos švelnina jo sąlygas, darydamos daugiau nuolaidų gyventojams ir verslui.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 378 tūkst. žmonių.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Ačiū, Lietuva": Vilniuje buvo surengti koncertai kovojančių su COVID-19 žmonių garbei
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę