Maskva, archyvinė nuotrauka

Maskva įvertino JAV pratybas, skirtas atremti Rusijos branduolinį smūgį

(atnaujinta 10:51 2020.02.24)
Rusijos politikai sureagavo į JAV branduolines pratybas, Amerikos veiksmai pavadinti "blefu" ir "bandymu pasireklamuoti"

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Rusijos politikai JAV pratybas, skirtas atremti Rusijos branduolinį smūgį, pavadino provokacija ir blefu.

Anksčiau Pentagonas paskelbė, kad atliko pratybas, kurių scenarijus — ekstremali situacija Europoje per karą su Rusija, kuri tariamai panaudojo mažos galios branduolinius ginklus prieš objektą, esantį NATO šalių teritorijoje. Renginių metu buvo modeliuojama JAV reakcija ir branduolinis smūgis prieš Rusiją. Pratybose taip pat dalyvavo Kongreso nariai, kad suprastų, "kaip bendrauti branduolinės krizės metu".

Gebėjimas blefuoti

Senatorė Olga Kovitidi teigė, kad JAV yra pranašesnės už visas pasaulio šalis gebėjimu blefuoti ir imituoti.

"Kol visas pasaulis mokosi Jaltos konferencijos, kuri vyko siekiant taikos ir pademonstravo sugebėjimą susitarti, pamokų, JAV imituoja karą su Rusija. Aišku, kad šiandien reikia amerikiečių mąstymo evoliucijos, ir ne tik Rusijos kryptimi", — sakė ji RBK.

Politikė pabrėžė, kad paklausūs liks tik tie politikai, kurie gebės susitarti siekdami taikos.

Rusijos parlamento narys Konstantinas Kosačiovas RIA Novosti sakė, kad Amerikos kariuomenės pratybos siekia kelių tikslų vienu metu. Visų pirma, Vašingtonas bando išlaikyti tam tikrą Rusijos baimę Europos valstybėse. Be to, tokios pratybos yra bandymas žaisti raumenimis, siekiant nuraminti tas NATO šalis, kurios bijo likti vienas prieš vieną su "Rusijos grėsme".

"Ir, trečia, būtina paruošti dirvą naujų branduolinių ginklų dislokavimui Europoje. Kad žmonės ne tik to nebijotų, kaip aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, bet ir patys to prašytų "vyresniojo brolio". Taip sakant, dirbančiųjų prašymu", — apibendrino politikas.

"Nesveiki žmonės"

Senatorius Sergejus Cekovas teigė, kad pratybų organizatoriai elgėsi kaip "nesveiki žmonės". Kartu jis pabrėžė, kad po persiginklavimo Rusija gali nebijoti agresijos iš bet kurios pusės.

"Aš, tiesą sakant, esu labai nustebęs, kad jie tai daro ir dar apie tai skelbia. Nors, kita vertus, vertinant pagal jų dabartinę būklę ir dabartinius veiksmus — kuo čia stebėtis?" — sakė Cekovo RBK.

Senatorius Aleksejus Puškovas atkreipė dėmesį į prieštaravimus tarp žodinių Amerikos politikų pareiškimų, kurie žada neeksploatuoti Europoje branduolinių raketų, ir pratybų, kurios rodo šio tipo ginklų buvimą.

"Tikėti verta ne tikinimais, o Pentagono kariniais planais. Smūgio imitacija — tai puikus orientyras", — parašė jis "Twitter".

Aukštųjų parlamento rūmų narys Olegas Morozovas tokias pratybas pavadino provokacija. Jis priminė Rusijos karinės doktrinos turinį.

"Mūsų karinė doktrina neturi idėjos panaudoti pirmąjį branduolinį smūgį. Tai gali būti tik atsakomoji priemonė", — sakė jis RIA Novosti.

Kartu jis pabrėžė, kad Vašingtonas bando užsiminti apie agresyvų Maskvos veiksmų Europoje pobūdį, tačiau tai netiesa.

"Bandymai pasireklamuoti"

Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Čepa įvykį pavadino bandymu pasireklamuoti. Anot jo, pratybų organizatoriai bandė daryti spaudimą kitoms NATO narėms, kad tos padidintų įnašus į Šiaurės Atlanto aljansą.

"Gera PR kampanija, siekiant melžti Europą, kuri jau yra sąstingio būsenos", — jis sakė RIA Novosti.

LDPR lyderis Vladimiras Žirinovskis taip pat pasipiktino JAV kariuomenės veiksmais. Jis pabrėžė, kad Rusija pirma smūgiuoja tik pagal Pentagono scenarijus, o JAV, savo ruožtu, reguliariai vykdo pratybas prie Rusijos sienų.

"Jie stovi prie mūsų sienų — įžūliai. Kaip ir Napoleonas, kaip ir Hitleris. Vėl tie patys būriai, tos pačios šalys su baisiausiais ginklais ir vykdo pratybas — atsakomąjį smūgį. Jūs vykdote streiko pratybas, mes imsimės atsakomųjų", — sakė politikas per "Garbingo Kremliaus žmogaus" vardo suteikimo ceremoniją Maskvos aukštesniojoje kombinuotosios ginkluotės vadovybės mokykloje; transliacija vyko socialiniame tinkle "VKontakte".

Atsakydamas Žirinovskis pasiūlė vykdyti Rusijos kariuomenės pratybas JAV ir Meksikos pasienyje.

Tegai:
pratybos, branduolinis konfliktas, branduolinis karas, JAV, Rusija
Dar šia tema
Pentagonas pripažino naujus Rusijos ginklus kaip grėsmę savo branduolinei triadai
Politologas: Lietuvos elitas daro verslą iš "Rusijos grėsmės"
Kinija atitraukia Vakarų dėmesį nuo grėsmingos "Rusijos agresijos" prieš Baltijos šalis
Raketinis kreiseris Admiral Nachimov

Vakarai laiko pagrindine grėsme: Rusijos laivynas pakeis flagmaną

(atnaujinta 20:33 2021.01.15)
Naujos raketos, moderni borto įranga, unikalios kovos galimybės — projekto 1144 "Orlan" sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Admiral Nachimov" pakeis "Piotr Velikij" kaip Rusijos karinio jūrų laivyno flagmaną

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Manoma, kad tai įvyks 2022 metais. Kaip modernizuotas laivas sustiprins laivyną — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Pirmasis rangas

1144 projekto "Orlan" kreiseriai yra didžiausi karo laivai pasaulyje po lėktuvnešių. Darbinis tūris — 25,8 tūkst. tonų, ilgis — 250 metrų, plotis — 28,5 metrai, įgula — 760 žmonių.

Rusija turi du tokio tipo "vimpelus" — antrasis "Piotr Velikij" veikia kaip Šiaurės laivyno dalis, tačiau modernizuotis pradės, kai tik pradės veikti "Admiral Nachimov". Abi iš tikrųjų yra iki dantų ginkluotos jūros platformos, galinčios pataikyti į bet kurį taikinį. Standartinis rinkinys — 20 paleidiklių iš priešlaivinių raketų P-700 "Granit", priešlėktuvinių raketų sistemų "Osa-M", "Dagger" ir tolimojo nuotolio S-300F "Fort", priešpovandeninių raketų-torpedų "Metel" ir "Waterfall", reaktyvinių lėktuvų, bombos ir automatinis dvigubas vamzdis AK-130.

Atominė jėgainė, autonomija — du mėnesiai, greitis — 31 mazgas. Diapazonas praktiškai neribotas. Laivai gali veikti Tolimojoje Šiaurėje ir yra pajėgūs užtikrinti Rusijos karinį buvimą Arkties regione, kurį daugelis analitikų laiko artimiausiu metu potencialiu gamtos išteklių mūšio lauku.
Tačiau visi laivai pamažu pasensta. Jei 80-ųjų pabaigoje–90-ųjų pradžioje "Orlans" galėjo atlaikyti bet kokį priešą, šiandien situacija kitokia.

Kadangi Rusijoje vis dar kyla sunkumų statant didelius pirmojo rango karo laivus, Gynybos ministerija nusprendė modernizuoti esamus ir, visų pirma, suteikti jiems naujų ginklų.

Oro gynybos platforma

"Admiral Nachimov" buvo išsiųstas dar 1999 metais, tačiau iš tikrųjų remonto darbai buvo pradėti tik 2013 metais, kai dideli pinigai pagaliau atiteko gynybos pramonei. Iki 2015 metų Sevodžo įmonėje Severodvinske iš laivo buvo pašalinta sena įranga ir atlikta korpuso diagnostika. Planuota modernizaciją užbaigti iki 2018 metų, tačiau datos buvo ne kartą atidėtos. Remontas pakoreguotas į laivo įrangą ir ginkluotę įvedant vis daugiau naujų produktų.

Taigi, dar praėjusių metų gegužę gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručka pasakė, kad sunkusis kreiseris vienas pirmųjų gaus viršgarsines raketas "Zircon". Jos skrenda į savo taikinius devynis kartus greičiau nei garso greitis, todėl jos yra nepažeidžiamos bet kuriai oro gynybos sistemai. Atstumas yra apie 1 000 kilometrų. Taigi, "Zircon" yra gerokai pranašesnė už Amerikos viršgarsines priešlaivines raketas "Garpun" (jos turi 130 kilometrų).

Gaisras desantiniame laive JAV karinių jūrų pajėgų bazėje San Diege
© Sputnik / Тихоокеанский флот ВМС США

"Orlan" visada buvo išskirtinai galinga jūrų oro gynybos sistema. Prieš modernizavimą "Admiral Nachimov" turėjo tolimojo nuotolio "S-300F Fort" oro gynybos sistemą, dabar jis gaus jūrinę pažangesnės "S-400" versiją. Šis kompleksas, šaudantis įvairių rūšių priešlėktuvinėmis amunicijomis, gali perimti slaptus orlaivius ir kitus oro taikinius, įskaitant sparnuotus ir balistinius. 40N6 sistemos raketa į objektus patenka iki 400 kilometrų atstumo. Manoma, kad ant "Admiral Nachimov" bus pastatytos 96 oro gynybos raketų sistemos S-400, dėl kurių šis laivas taps vienu labiausiai apsaugotų nuo oro atakų pasaulyje.

Aštuoniasdešimt skyrių

Be to, artimosios zonos oro gynybos sistema "Kortik" bus pakeista modernesne "Pancir-ME", o priešlėktuvinės raketos "Osa-M" — nauja "Redut" sistema. Vis dėlto didžiausia modernizacija paveiks šoko kompleksus. Be "Zircon", "Admiral Nachimov" bus ginkluotas priešlaivinėmis raketomis "P-800 Onyx" ir sparnuotosiomis raketomis "Kalibr", kurių nuotolis yra iki 2500 kilometrų. Visi jie bus paleisti iš vertikalių paleidimo įrenginių ZS14 80 ląstelių, kuriems įrengti iš laivo teko pašalinti kompleksą P-700 "Granit".

"Granit" kadaise buvo išskirtinis ginklas — trijų Machų greitis, nuotolis — 625 kilometrai. Penki šimtai kilotonų branduolinių užtaisų vienu smūgiu gali sunaikinti net lėktuvnešį. Bet matmenys dideli — dešimt metrų ilgio ir sveriantys apie septynias tonas. Naujosios priešlaivinės raketos turi mažiau galingą užtaisą, tačiau jos yra greitesnės ir tikslesnės.

Taip pat bus atnaujinta kreiserio priešpovandeninė ginkluotė. "Admiral Nachimov" gaus kompleksą "Paket-NK", kuris apsaugo nuo torpedų ir povandeninių laivų nedideliais atstumais. Ši sistema turi dviejų tipų šaudmenis: MTT šilumines torpedas ir M-15 "anti-jet" torpedas. Pirmieji smogia povandeniniams laivams iki 600 metrų gylyje iki 20 kilometrų atstumu. Antrasis sulaiko torpedas atakuojančias laivą iki 1,4 kilometro nuotolio ir iki 800 metrų gylyje. "Paket-NK" yra kiek įmanoma labiau automatizuotas, savarankiškai nustato ir klasifikuoja taikinį, nustato judėjimo parametrus ir suteikia torpedai ar kontrtorpedai tikslų taikinio žymėjimą. Abu šoviniai yra pakankamai greiti, greitis yra 50 mazgų (92 kilometrai per valandą).

Žinoma, elektroninis kreiserio "įdaras" bus pakeistas moderniausiu, o tai rimtai padidins laivo įgulos situacijos supratimą ir žymiai išplės ginklų naudojimo galimybes laive.

Be to, kreiseris bus aprūpintas pažangiomis ryšių ir navigacijos sistemomis, elektronine karo sistema ir trijų modernizuotų denio sraigtasparnių "Ka-27M" oro grupe. Šios transporto priemonės labai palengvins įgulos aptikimą potencialiems priešo povandeniniams laivams.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso tyrimas Gamalėjaus centre, archyvinė nuotrauka

Rusijoje nustatyta beveik 1500 koronaviruso mutacijų

(atnaujinta 15:39 2021.01.15)
"Rospotrebnadzor" virusologai nustatė beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, pasak organizacijos vadovės, mutacija yra absoliučiai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip"

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Rusijoje nustatyta beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, sakė Gaidaro forume "Rospotrebnadzor" vadovė Ana Popova.

Ji pridūrė, kad mutacija yra visiškai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip".

"Mes analizuojame viską, šiuos pokyčius <...>. Pirmieji radiniai su pakitimais, panašiais ar analogiškais (į britų padermę — Sputnik) buvo dar birželio mėnesį", — cituoja departamento vadovę RIA Novosti.

Ji teigė, kad buvo nuspręsta į koronaviruso mutacijų duomenų bazę įtraukti informaciją iš visų laboratorijų, užsiimančių sekvenavimu — DNR ir RNR aminorūgščių ar nukleotidų sekos nustatymu.

Popova pabrėžė, kad niekas nežino, kada baigsis pandemija, tačiau yra supratimas, kaip vystosi epidemijos procesas, o Rusijoje sukurtos priemonės leidžia nekalbėti apie "lokdauną".

"Pas mus viskas veikia. Pas mus ir pavasarį pramonė dirbo 70 proc., visa ekonomika dirbo 70 proc. Mes išmokome gyventi tokiomis sąlygomis", — sakė ji.

Apibendrindama "Rospotrebnadzor" vadovė išreiškė nuomonę, kad koronavirusas ne nustos cirkuliuoti, o liks su mumis ir taps sezoninis.

Gruodžio mėnesį paaiškėjo, kad Jungtinėje Karalystėje buvo atrasta nauja SARS-CoV-2 padermė. JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba pranešė, kad ši koronaviruso padermė plinta greičiau nei ankstesnė, tačiau nėra duomenų, kad ji būtų pavojingesnė mirštamumo ar ligos eigos prasme. Kitos šalys taip pat paskelbė nustatančios naujas mutacijas.

Tegai:
COVID-19, mutacija, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Čaplinskas: negalime atmesti tikimybės, kad nauja COVID-19 atmaina plinta Lietuvoje
"Mažiau tolerancijos". Ar kovodama su COVID-19 Lietuva netyčia nevirs policine valstybe
Lietuvoje svarstoma apie griežtesnę vežėjų kontrolę dėl mutavusio koronaviruso iš JK
Plastikiniai buteliai, archyvinė nuotrauka

Lietuva tapo lyderė ES pagal plastiko pakuočių perdirbimą

(atnaujinta 18:50 2021.01.15)
ES vidutiniškai 2018 metais buvo perdirbama 41,5 proc plastiko pakuočių, o Lietuvoje — 69,3 proc

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuva atsidūrė pirmoje vietoje pagal plastikinių pakuočių perdirbimą Europos Sąjungoje, rodo naujausi Eurostato duomenys.

2018 metais Lietuvoje buvo perdirbama daugiausia plastiko pakuočių iš visų Europos Sąjungos šalių – 69,3 proc.

Рейтинг переработки отходов пластиковой упаковки в ЕС
Plastikinių pakuočių perdirbimas Europos Sąjungoje

Per šį laikotarpį vidutiniškai ES buvo perdirbama 41,5 proc. plastiko pakuočių. Per metus šis rodiklis šiek tiek padidėjo - 2017 metais ES buvo perdirbama 41,2 proc. šių atliekų.

Mažiausiai plastiko perdirbama Maltoje – 2017 metais šioje šalyje buvo perdirbama tik 19,2 proc.

Kalbant apie kaimynines šalis, Latvija perdirbo 35,8 proc. plastiko pakuočių, Lenkija — 35,7. Estija 2018 metais perdirbo 37,7 proc. plastiko pakuočių.

Tuo pačiu metu plastikinių pakuočių perdirbimo rodikliai Lietuvoje šiek tiek krito - 2017 metais šalyje buvo perdirbta 74,2 procento plastiko atliekų.

Tegai:
ES, plastikas, Lietuva
Dar šia tema
Vilnius iš gyventojų priima prašymus dėl nemokamo asbesto turinčių atliekų surinkimo
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
Nesąžiningi "atliekų tvarkytojai" bandė po sniegu paslėpti atliekas