SS veteranų eisena Rygoje

Rusijos tardymo komitetas pradėjo tikrinti Latvijos SS legiono veteranų duomenis

(atnaujinta 12:46 2020.03.17)
Anksčiau Maskvoje buvo pristatytas pranešimas su 96 Latvijos SS legiono veteranų, kurie vis dar yra gyvi ir dabar gyvena tokiose šalyse kaip JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Brazilija, Australija, Argentina ir Latvija, pavardėmis

VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Rusijos tyrėjai ištirs Latvijos SS legiono veteranų anketas ir patikrins jų dalyvavimą nusikaltimuose prieš taikius sovietų piliečius, pareiškė RIA Novosti oficiali Tardymo komiteto atstovė Svetlana Petrenka.

"Ataskaitoje pateiktame Latvijos SS legiono veteranų sąraše yra gana išsamūs asmens duomenys, tai leidžia atlikti paieškos renginius pagal tyrimo žinioje turimas apskaitas, ir, be abejo, Rusijos tardymo komitetas išsamiai ištirs šį sąrašą", — pasakė ji.

Petrenka pažymėjo, kad Rusijoje vykdant baudžiamąsias bylas dėl genocido per Didįjį Tėvynės karą ir dėl Latvijos SS legiono veterano Visvaldžio Lacio vykdomos nacizmo reabilitacijos, kai kurie istorikų pranešime aprašyti žmonės jau yra tikrinami dėl dalyvavimo nusikaltimuose žmoniškumui taikių sovietų piliečių atžvilgiu.

"Taigi, iš viso šiuo metu mes tikriname daugiau nei 50 asmenų, kurie gali būti prisidėję prie nacių nusikaltimų, tarp jų ir Latvijos SS legiono legionieriai", — pasakė ji.

Anot oficialios Tardymo komiteto atstovės, reikia turėti omenyje, kad kai kurie iš pranešime paminėtų asmenų anksčiau karo tribunolų buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn per 1940–1950 metų laikotarpį.

"Tai, remiantis non bis in idem principu, atmeta jų pakartotinį baudžiamąjį persekiojimą, nesant įrodymų apie jų dalyvavimą vėliau nustatytuose nusikaltimuose", — pabrėžė Petrenka.

Pirmadienį prie apskritojo stalo MIA "Rossija segodnia" Maskvoje buvo pristatytas pranešimas su 96 Latvijos SS legiono veteranų, kurie vis dar yra gyvi ir dabar gyvena tokiose šalyse kaip JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Brazilija, Australija, Argentina ir Latvija, pavardėmis. Pranešimą parengė Rusijos fondas "Istorinė atmintis" ir žydų kultūros, tradicijų, švietimo ir mokslo rėmimo ir plėtros fondas.

Buvo nustatyta daugybė nusikaltimų, kuriuos Antrojo pasaulinio karo metais padarė būriai, priklausę Latvijos SS legionui. Šiuos nusikaltimus galima kvalifikuoti kaip karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui. Būtent Latvijos budeliai nužudė civilius gyventojus Žestianaja Gorka ir Čiornojės kaime (Novgorodo sritis). Praėjusių metų gegužę Rusijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą dėl genocido šiose gyvenvietėse 1941–1943 metais.

Tegai:
SS legionieriai, Latvija, Rusija
Dar šia tema
Maskva pasipiktino dėl SS paminklo atkūrimo Estijoje
Belgijoje atsirado paminklas latvių legionieriams Waffen SS
Latvijos gynybos ministras raginamas atsistatydinti dėl žodžių apie SS
Ekspertas: Latvijoje kuriamas didvyriškas epas apie "Waffen SS" legionierius
Vakcina Sputnik V

"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Gincburgas

(atnaujinta 10:59 2021.04.16)
Gyvūnus reikia vakcinuoti ne tik siekiant juos apsaugoti, bet ir tam, kad būtų sustabdyta viruso cirkuliacija tarp žmonių ir gyvūnų, mano Gamalėjaus tyrimų centro vadovas

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Vakcina "Sputnik V" gali gerai apsaugoti nuo koronaviruso ir gyvūnus, tačiau pirmiausia reikia paskiepyti žmones, RIA Novosti pareiškė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

"Esu daugiau nei įsitikinęs, kad "Sputnik V" apsaugos ir gyvūnus, ir gerai apsaugos, tačiau pirmiausia reikia skiepyti žmones", — pasakė Gincburgas.

Jis pažymėjo, kad gyvūnus reikia skiepyti ne tik jų apsaugai, bet ir tam, kad būtų sustabdyta viruso cirkuliacija tarp žmonių ir gyvūnų.

Gamalėjaus centre "Sputnik V" buvo išbandyta su gyvūnais, visi ikiklinikiniai tyrimai buvo atlikti su jais, todėl galima drąsiai teigti, kad šis preparatas veikia, pabrėžė Gincburgas.

"Kitas klausimas, kad specialiai gyvūnams pagaminta vakcina yra daug pigesnė nei mūsų ir tuo pačiu metu taip pat veikia", — pridūrė Gincburgas.

Šiuo metu Rusijoje yra užregistruotos trys vakcinos COVID-19 profilaktikai — tai preparatai "Sputnik V", "EpiVacCorona" ir "CoviVac". Pirmoji ir antroji vakcinos jau patvirtintos skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, tačiau "CoviVac" kol kas patvirtinta vartoti žmonėms nuo 18 iki 60 metų. Kaip balandžio pradžioje pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška, šio preparato tyrimai vyresniems nei 60 metų žmonėms dar vykdomi.

Visos trys vakcinos numato dviejų preparato komponentų įvedimą. Taigi, antroji injekcija "Sputnik V" turi būti atlikta po trijų savaičių, antrą "EpiVacCorona" skiepą galima atlikti po diejų-trijų savaičių, o "CoviVac" injekcijos atliekamos su dviejų savaičių intervalu.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Banko kortelės

Jokių problemų? Kas nutiks, jei Rusija bus atjungta nuo "Visa" ir "Mastercard"

(atnaujinta 11:26 2021.04.15)
Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas įsitikinęs, kad Rusijos atjungimo nuo tarptautinių mokėjimo sistemų rizika nėra didelė

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Rusijos bankas teigė nematantis rizikos, kad Rusija bus atjungta nuo tarptautinių mokėjimų sistemų. Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas šią nuomonę pakomentavo Sputnik radijo eteryje.

Įmonių grupės "Finam" analitikas Aleksejus Korenevas išreiškė įsitikinimą, kad Rusijos atjungimo nuo tarptautinių mokėjimo sistemų rizika nėra didelė.

"Šis atjungimas neturi prasmės, nes jie negalės mums labai pakenkti. Manau, kad jei Vakaruose prie vairo stovi blaiviai mąstantys žmonės, jie turėtų suprasti, kad to daryti neverta, nes jie negalės pasiekti nieko, išskyrus nuostolius. Todėl man atrodo, kad rizika yra maža", — sakė Aleksejus Korenevas.

Anot jo, hipotetiniu Rusijos atjungimo nuo "Visa" ir "Mastercard" sistemų atveju, "Mir" mokėjimo sistema susidoros su padidėjusia apkrova.

"Ji be problemų susidoros su krūviu šalyje. Kyla klausimas, kad rusai taip pat atostogauja užsienyje, o "Mir" kortelė veikia ne visur. Todėl gali kilti problemų dėl mokėjimų užsienyje. Turėsite keliauti su grynaisiais pinigais — tai nepatogu, bet pakenčiama. Tai nėra lemtingos problemos", — mano Aleksejus Korenevas.

Kaip teigiama "Mir" mokėjimo sistemos svetainėje, jos kortelės šiuo metu priimamos Turkijoje, Vietname, Armėnijoje, Baltarusijoje, Uzbekistane, Kirgizijoje, Tadžikistane, Kazachstane, Pietų Osetijoje ir Abchazijoje. Kipre, Pietų Korėjoje ir JK vyksta darbas, siekiant paruošti tinklą šioms kortelėms priimti.

Tegai:
MasterCard, Visa
Vladimiras Zelenskis

Zelenskis "Nord Stream-2" pavadino karo klausimu

(atnaujinta 13:25 2021.04.16)
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad ES šalys dar nėra suformavusios bendros pozicijos dėl projekto

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis teigia, kad priešinimasis "Nord Stream-2" projekto įgyvendinimui yra karo, o ne verslo klausimas. Atitinkamas pareiškimas buvo paskelbtas oficialioje valstybės vadovo svetainėje, praneša RIA Novosti.

Jis apkaltino Rusiją vykdant energetinį karą prieš Ukrainą ir pažymėjo, kad, kaip ir bet kuriame kare, "kažkas tikrai pralaimės".

Nord Stream-2
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

"Kaip ir bet kuriame kare, negalima kovoti, jei nėra vienybės. (...) Jei bus baigtas "Nord Stream-2", pralaimės ne tik Ukraina“, — sakė Zelenskis.

Jis pripažino, kad dujotiekio užbaigimas priklauso nuo JAV ir ES šalių pozicijos.

Zelenskis taip pat atkreipė dėmesį, kad ES šalys dar nėra suformavusios bendros pozicijos dėl projekto.

"Nord Stream-2" numato dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, statybą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES, taip pat Ukraina ir kelios Europos šalys, įskaitant Lietuvą. Jungtinės Valstijos 2019 metų gruodį įvedė sankcijas dujotiekiui. Vokietijos Federacinė Respublika remia dujotiekio užbaigimą ir pasisako prieš vienašališkas JAV ekstrateritorines sankcijas.

Rusijos Federacija ne kartą pareiškė, kad šis projektas yra komercinis ir naudingas Europai. Kremlius pareiškė, kad Rusijos "Nord Stream-2" projekto partneriai nuosekliai ketina jį užbaigti, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad JAV sankcijos nesustabdys statybų.2019 metų gruodžio pabaigoje Rusija ir Ukraina pasirašė susitarimų paketą dėl dujų tranzito per Ukrainą tęsimo, įskaitant penkerių metų tranzito sutartį, pagal kurią "Gazprom" garantuoja 65 milijardų kubinių metrų dujų perpumpavimą pirmaisiais metais ir po 40 mlrd. per ateinančius ketverius metus. Šie susitarimai užtikrino tranzito tęsimą nuo 2020 metų sausio 1 d., pasibaigus ankstesnei sutarčiai.

Šių metų kovo pabaigoje "Gazprom" direktorių tarybos vadovas Viktoras Zubkovas pareiškė, kad nebus peržiūrėta dujų tranzito sutartis su Ukraina. Jis priminė, kad teisiškai visi susitarimai tarp Rusijos ir Ukrainos galioja, o dabar svarbiausia įmonei yra užbaigti "Nord Stream-2", kuris jau yra paruoštas 90–92 proc., ir tiekti per Ukrainą sutartyje numatytus dujų kiekius.

Pagal protokolą dėl bendradarbiavimo dujų srityje "Gazprom" ir "Naftogaz" gali apsvarstyti tiesioginius dujų tiekimus į Ukrainą su nuolaida nuo Europos mazgo kainos, atsižvelgiant į apimtis. Tačiau kol kas apie tokias derybas nebuvo pranešta. 2015 metų lapkritį Ukraina nustojo pirkti dujas iš Rusijos ir po to nenaudojo rusiško kuro ruošdamasi šildymo sezonui, perpumpuodama į saugyklas Europoje reversu įsigytas dujas.

Tegai:
Nord Stream-2, Vladimiras Zelenskis
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba