Suomijos koncentracijos stovykla Medvežjegorske, archyvinė nuotrauka

Buvusi koncentracijos stovyklos kalinė pasirengusi liudyti apie suomių nusikaltimus

(atnaujinta 17:41 2020.04.23)
Karelijos FSB išslaptino anksčiau neskelbtus įrodymus apie Suomijos fašistų padarytus karo nusikaltimus prieš taikius sovietų piliečius

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Buvusi penktosios Suomijos koncentracijos stovyklos Karelijos ir Suomijos SSR teritorijoje kalinė Lenina Makejeva paskelbė esanti pasirengusi liudyti apie Suomijos okupacinės administracijos nusikaltimus Didžiojo Tėvynės karo metu.

Būdama vaikas, Makejeva dvejus metus ir aštuonis mėnesius praleido koncentracijos stovykloje Petrozavodsko teritorijoje. Raudonosios armijos kovotojai išlaisvino mirties stovykloje likusius kalinius 1944 metų birželio 28 dieną.

Anksčiau RIA Novosti, įgyvendindama projektą "Be senaties termino", paviešino Karelijos FSB išslaptintus anksčiau neskelbtus įrodymus apie Suomijos fašistų padarytus karo nusikaltimus prieš taikius sovietų piliečius. Pirmadienį Rusijos Federacijos tyrimų komitetas pradėjo suomių nusikaltimų Karelijoje karo metu tyrimą.

"Savo ruožtu esu pasirengusi liudyti. Gaila, kad FSB tik po 75 metų išslaptino nusikaltimų įrodymus. Tai turėjo būti padaryta daug anksčiau", — RIA Novosti pasakojo Makejeva. Ji yra buvusių nepilnamečių fašistų koncentracijos stovyklų Karelijoje kalinių sąjungos pirmininko pavaduotoja.

Rusijos tyrimų komitetas atlieka baudžiamąjį tyrimą. Ištyrę išslaptintą medžiagą ir patikrinę Suomijos įsibrovėlių bei jų bendrininkų veiksmus prieš taikius sovietų gyventojus, tyrėjai pateiks tinkamą teisinį vertinimą.

"Aš pati nusiunčiau laišką Suomijos prezidentei Tarjai Halonen ir gavau iš jos atsakymą: "Mes sumokėjome visas kontribucijas Sovietų Sąjungai". Aš rašiau, kad Vokietija savo ruožtu pripažino klaidas ir atsiprašė Rusijos žmonių, o suomiai, kurie buvo fašistų sąjungininkai, to nepadarė", — teigė Makejeva.

Tai, ką matė, dabar 84 metų moteris prisimena su ašaromis.

"20 kvadratinių metrų plote mūsų buvo 15. Blusos, utėlės... Prasidėjo epidemija. Vidurių šiltinė, skorbutas. Žmonės pradėjo mirti. Dėl netinkamos mitybos kalinių mirtingumas dar labiau padidėjo. Mūsų septynių narių šeimoje trys mirė nuo bado. Dilgėlės neturėjo laiko užaugti, jas iškart suvalgydavo. Už pažeidimus plakdavo sūdytame vandenyje mirkytomis gluosnių vytelėmis. O kartais gumine lazda su metaline poveržle gale", — prisimena Makejeva.

Anot jos, išgyvenusių Suomijos koncentracijos stovyklų buvusių kalinių yra labai mažai, jiems 80–90 metų. "O koncentracijos stovyklose Karelijos teritorijoje buvo 32 tūkstančiai žmonių, iš kurių 18 tūkstančių ten mirė", — sako Makejeva.

Ji taip pat sakė RIA Novosti, kad jai labai gaila, jog pergalės paradas Maskvoje dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėtas vėlesniam laikui. Makejeva yra įtraukta į garbės svečių sąrašą, tačiau bijo, kad vėliau negalės atvykti į paradą. "Jaučiuosi blogai, tiesiogine prasme laikausi vien iš entuziazmo", — skundėsi agentūros pašnekovė.

1941–1944 metais suomių kontroliuojamos Karelijos ir Suomijos SSR teritorijoje buvo įkurta keliolika "nenacionalinių" civilių stovyklų. 1942 metų balandžio pradžioje jose gyveno apie 24 tūkst. žmonių — apie 30 % okupuotos zonos gyventojų. Stovyklose, išslaptintų archyvų duomenimis, daugiausia buvo kalinami slavai, daugiau kaip 90 % — rusai, baltarusiai, ukrainiečiai. Pasak istorikų, per tuos stovyklų egzistavimo metus, per jas perėjo apie 50 tūkst. žmonių, iš viso suomių fašistai 1941–1944 metais pastatė 14 koncentracijos stovyklų, iš kurių šešios — Petrozavodske.

Tegai:
Rusija, Suomija, Didysis Tėvynės karas, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Bundestagas perspėjo Vokietiją apie Rusijos gyventojų įžeidimą
Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai už išlaisvinimą
Ugnies viesulas: kodėl amerikiečiai sudegino Tokiją
Vienos katilas. Kaip Raudonoji armija "atsargiai" išlaisvino Austrijos sostinę
ES vėliava

Rusijos URM teigia, kad nesibels į uždarytas santykių su ES duris

(atnaujinta 18:01 2021.04.16)
Teigiama, kad nors Europos Sąjungos atstovai "garsiai kartoja" teiginius apie sąveikos poreikį abipusės svarbos srityse, šie žodžiai nepatvirtinami veiksmais

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Rusija nepasibels į uždaras bendradarbiavimo su Europos Sąjunga duris, Briuselis imituoja sąveiką, griauna jos architektūrą, sakė Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos Europos bendradarbiavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Artiomas Bulatovas, praneša RIA Novosti.

"Faktinis glaudaus bendradarbiavimo su mūsų šalimi modeliavimas jokiu būdu negali pakeisti struktūrinio dialogo", — internetiniame seminare "Rusijos ir ES bendradarbiavimo perspektyvos ekologijos srityje" sakė Bulatovas.

Jis pabrėžė, kad nors Europos Sąjungos atstovai "garsiai kartoja" teiginius apie sąveikos poreikį abipusės svarbos srityse, šie žodžiai nepatvirtinami veiksmais: visa per daugelį metų besiformavusi bendradarbiavimo architektūra buvo sunaikinta, sakė diplomatas.

Jis pabrėžė, kad yra bendri interesai rasti bendradarbiavimo sritis, Rusija yra tam pasirengusi.

"Visi pasiūlymai yra ant stalo, tačiau mes nebelsime į uždaras duris, kamuolys yra ES pusėje", — sakė jis.

Rusijos ir Vakarų santykiai pablogėjo 2014 metais dėl padėties Ukrainoje ir aplink Krymą, kuris po referendumo pusiasalyje tapo Rusijos teritorijos dalimi.

JAV, Europos Sąjunga ir Kanada apkaltino Maskvą kišimusi į Kijevo reikalus ir įvedė jai sankcijas. Rusijoje jie į tai atsakė maisto embargu. Be to, šalies valdžia ne kartą pažymėjo, kad kalbėti su Maskva sankcijų kalba yra neproduktyvu. 

Tegai:
santykiai, Rusija, ES
Vakcina Sputnik V

"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Gincburgas

(atnaujinta 10:59 2021.04.16)
Gyvūnus reikia vakcinuoti ne tik siekiant juos apsaugoti, bet ir tam, kad būtų sustabdyta viruso cirkuliacija tarp žmonių ir gyvūnų, mano Gamalėjaus tyrimų centro vadovas

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Vakcina "Sputnik V" gali gerai apsaugoti nuo koronaviruso ir gyvūnus, tačiau pirmiausia reikia paskiepyti žmones, RIA Novosti pareiškė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

"Esu daugiau nei įsitikinęs, kad "Sputnik V" apsaugos ir gyvūnus, ir gerai apsaugos, tačiau pirmiausia reikia skiepyti žmones", — pasakė Gincburgas.

Jis pažymėjo, kad gyvūnus reikia skiepyti ne tik jų apsaugai, bet ir tam, kad būtų sustabdyta viruso cirkuliacija tarp žmonių ir gyvūnų.

Gamalėjaus centre "Sputnik V" buvo išbandyta su gyvūnais, visi ikiklinikiniai tyrimai buvo atlikti su jais, todėl galima drąsiai teigti, kad šis preparatas veikia, pabrėžė Gincburgas.

"Kitas klausimas, kad specialiai gyvūnams pagaminta vakcina yra daug pigesnė nei mūsų ir tuo pačiu metu taip pat veikia", — pridūrė Gincburgas.

Šiuo metu Rusijoje yra užregistruotos trys vakcinos COVID-19 profilaktikai — tai preparatai "Sputnik V", "EpiVacCorona" ir "CoviVac". Pirmoji ir antroji vakcinos jau patvirtintos skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, tačiau "CoviVac" kol kas patvirtinta vartoti žmonėms nuo 18 iki 60 metų. Kaip balandžio pradžioje pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška, šio preparato tyrimai vyresniems nei 60 metų žmonėms dar vykdomi.

Visos trys vakcinos numato dviejų preparato komponentų įvedimą. Taigi, antroji injekcija "Sputnik V" turi būti atlikta po trijų savaičių, antrą "EpiVacCorona" skiepą galima atlikti po diejų-trijų savaičių, o "CoviVac" injekcijos atliekamos su dviejų savaičių intervalu.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Obuolys

Gydytoja išsklaidė penkis populiarius mitus apie valgymą vakare

(atnaujinta 19:48 2021.04.16)
Daugelis žmonių, bandančių numesti svorio, stengiasi į patiekalus nedėti prieskonių ar pradeda bado streiką, jei prieš dieną suvalgė per daug, tačiau tai neteisinga, mano mitybos specialistė

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Amerikiečių dietologė ir mitybos specialistė Račel Pol (Rachel Paul) Instagram papasakojo apie mitus, susijusius su valgymu po penktos valandos vakaro.

Ji pažymėjo, kad daugelis žmonių, bandančių numesti svorio, stengiasi į patiekalus nedėti prieskonių ir padažų. Tačiau, pasak dietologės, tai neteisinga. Pol mano, kad maistu svarbu mėgautis, todėl ji rekomenduoja naudoti nedidelius kiekius įvairių skonio stipriklių.

Be to, mitybos specialistė mano, kad neprivalgyti per vakarienę yra žalinga. Ji ragina į vakarinį racioną įtraukti daug baltymų turinčius maisto produktus, daržoves ir augalinius riebalus.

Kartu ji pabrėžė, kad saldumynai vakaro valandomis nėra draudžiami, tačiau jie turi tilpti į jūsų per dieną suvartojamų kalorijų normą.

Gydytoja taip pat paragino kiekvieną dieną eiti miegoti tuo pačiu metu ir stengtis laikytis režimo. Jos nuomone, bloga savijauta dėl sveiko miego trūkumo ir nuovargio prisideda prie noro suvalgyti ką nors kenksmingo.

Mitybos specialistė padarė išvadą, kad neturėtumėte pradėti bado streiko, jei prieš dieną suvalgėte per daug, nes "tai neveikia".

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai