Pergalės vėliava ant Reichstago pastato Berlyne

Rusijos gynybos ministerija išslaptino dokumentus apie Berlyno išlaisvinimą 1945 metais

(atnaujinta 12:50 2020.05.03)
5-oji smogiamoji armija, vadovaujama generolo pulkininko Nikolajaus Berzarino, dienos metu kovojo sunkiuose puolamuosiuose mūšiuose Berlyno gatvėse. Šturmuoti teko kiekvieną gatvę

VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik. Rusijos gynybos ministerija išslaptino archyvinius dokumentus, liudijančius apie sovietų karių didvyriškumą išlaisvinant Berlyną 1945 metais.

75-ųjų Berlyno išvadavimo metinių išvakarėse ministerija savo tinklalapyje atidarė specialų multimedijos skyrių "Galutinis Didžiojo karo akordas", kuriame buvo paskelbti istoriniai dokumentai iš Centrinio archyvo fondų. Čia galima rasti žymiausių kovotojų nutarimų, karinių veiksmų žurnalų ir apdovanojimų lapų kopijas. Taip pat buvo paskelbtas gynybos vado ir paskutinio Berlyno vado, artilerijos generolo Helmuto Veidlingo įsakymas.

Советские артиллеристы готовятся к штурму Берлина, 1 мая 1945 года
© Sputnik / Олег Кнорринг
Sovietų artileristai ruošiasi puolimui Berlyne, 1945 metais gegužės 1 dieną.

"Remiantis pranešimais, 5-oji smogiamoji armija, vadovaujama generolo pulkininko Nikolajaus Berzarino, Berlyno gatvėse kovojo sunkiuose puolamuosiuose mūšiuose, įveikdami atkaklų priešo pasipriešinimą. Šturmuoti teko kiekvieną gatvę ir namą. Mūšiuose už Vokietijos sostinę sovietų kareiviai demonstravo drąsą ir vyriškumą. Skyriuje pateikiama daugybė Raudonosios armijos didvyriškumo ir narsos pavyzdžių", — rašoma pranešime.

Комендант Берлина генерал Берзарин Николай Эрастович и генерал-лейтенант Федор Ефимович Боков
© Sputnik / Александр Капустянский
Berlyno karo komendantas, generolas pulkininkas Nikolajus Erastovičius Berzarinas ir generolas leitenantas Fiodoras Efimovičius Bokovas.

Publikuotas Veidlingo įsakymas, kuriame jis paragino miestą ginančias vokiečių karius nedelsiant nutraukti pasipriešinimą: "1945 metų balandžio 30 dieną fiureris nusižudė. Mes, prisiekę jam ištikimybę, likome vieni... Sunkiųjų ginklų, šaudmenų trūkumas ir bendra padėtis daro šią kovą beprasmę... Prailgina siaubingas Berlyno gyventojų ir mūsų sužeistųjų kančias. Kiekvienas, kuris kris kovoje dėl Berlyno, padarys bergždžią auką. Sutikdamas su Sovietų Sąjungos karių aukščiausia komanda, reikalauju nedelsiant nutraukti kovą".

Бойцы, штурмовавшие Рейхстаг - взвод разведки 674 стрелкового полка 150-й стрелковой Идрицкой дивизии
© Sputnik / Александр Капустянский
Kariai, kurie šturmavo Reichstagą.

Iš Karo departamento Centrinio archyvo fondų paskelbtų istorinių dokumentų leidyba yra Rusijos gynybos ministerijos veiklos, kuria siekiama saugoti istorinę tiesą, kovoti su istorijos klastojimais, bandymai peržiūrėti Didžiojo karo ir Antrojo pasaulinio karo rezultatus, tęsinys.

Vyresniojo seržanto Iljos Sjanovo ir jo kuopos žygdarbis

Taip pat paskelbtuose dokumentuose pasakojama apie vyresniojo seržanto Iljos Sjanovo ir jo kuopos žygdarbį Berlyno išlaisvinimo 1945 metais metu.

Советские моряки, герои штурма Берлина, позируют американскому военному корреспонденту, 2 мая 1945 года
© Sputnik / Сергей Шиманский
Sovietų jūreiviai, šturmo Berlyne didvyriai, pozuoja amerikiečių karo korespondentui 1945 metais gegužės 2 dieną.

756-ojo pėstininkų pulko vadovaujama kuopa pirmoji įsiveržė į Reichstago pastatą. Visą parą naciai bandė įveikti sovietų karius: padegė pastatą, mėtė į juos granatas. Sjanovo drabužiai kelis kartus užsidegė, nebuvo kuo kvėpuoti. Šiame mūšyje jo kuopa sunaikino iki 150 fašistų ir 300 paėmė į nelaisvę.

Skyriuje pateikiami dokumentai, apibūdinantys sanitarijos instruktorės 1-osios gvardijos tankų brigados vyriausios medicinos darbuotojos Raisos Kolinkos žygdarbį.

Митинг советских воинов у Бранденбургских ворот в Берлине, 2 мая 1945 года
© Sputnik / Евгений Халдей
Sovietų karių susitikimas prie Brandenburgo vartų Berlyne, 1945 metų gegužės 2 dieną.

"Balandžio 18 dieną Diedersdorfo rajone Raisa Kolinko padėjo 28 sužeistiems kolegoms. Jų evakuacijos metu ji pastebėjo priešo tankus ir savaeigius pasaloje. Greitai pranešusi apie tai ji padėjo tankistams sunaikinti du tankus, du savaeigius ir keturis ginklus", — rašoma medžiagoje.

Знамя Победы на здании Рейхстага в Берлине, 2 мая 1945 года
© Sputnik / Яков Рюмкин
Pergalės vėliava ant Reichstago pastato Berlyne.
Tegai:
Berlynas, TSRS, Didysis Tėvynės karas, Antrasis pasaulinis karas, Rusija
Rusijos naikintuvas Su-27

Rusijos Su-27 perėmė du užsienio lėktuvus virš Baltijos jūros

(atnaujinta 18:31 2020.10.26)
Rusijos Gynybos ministerijos teigimu, rugsėjį ir spalį perėmimų skaičius prie Rusijos sienų, palyginti su rugpjūčiu, pastebimai sumažėjo

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Rusijos naikintuvas Su-27 pirmadienį virš Baltijos jūros perėmė Vokietijos Karinių jūrų pajėgų patrulinį orlaivį ir JAV Karinių oro pajėgų žvalgybinį lėktuvą, praneša Rusijos nacionalinės gynybos kontrolės centras.

Rusijos radarų stotys aptiko du taikinius, artėjančius prie sienos virš neutralių Baltijos jūros vandenų, ir jiems atpažinti pakėlė į orą Su-27 iš budėjimo pajėgų.

"Rusijos naikintuvo įgula nuosekliai identifikavo oro taikinius kaip Vokietijos Karinių jūrų pajėgų bazinės patruliuojančios aviacijos lėktuvą P-3C "Orion" ir JAV Karinių jūrų pajėgų žvalgybinį lėktuvą U-2S, o paskui juos palydėjo virš Baltijos jūros akvatorijos", — pažymima pranešime spaudai.

Užsienio kariniams lėktuvams nusisukus nuo Rusijos sienos, naikintuvas saugiai grįžo į bazavimosi aerodromą. Visas skrydis, kaip pažymi Gynybos ministerija, vyko "griežtai laikantis tarptautinių taisyklių".

Rugpjūčio mėnesį netoli Rusijos sienų gerokai padidėjo orlaivių perėmimų skaičius. Tada beveik kiekvieną dieną Rusijos ginkluotosios pajėgos pakeldavo naikintuvus į orą "susitikimui" su užsienio žvalgybiniais lėktuvais, daugiausia virš Juodosios jūros.

Tomis pačiomis dienomis amerikiečių strateginiai bombonešiai B-52H pratybų "Allied Sky" metu treniravosi paleisti sparnuotąsias raketas po Rusiją iš Nyderlandų, Vokietijos, Lenkijos ir Baltijos šalių, pranešė Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų vyriausiasis vadas Sergejus Surovikinas. Jis apibūdino šį žingsnį kaip "priešišką ir provokacinį".

Rugsėjį ir spalį perėmimų skaičius prie Rusijos sienų, palyginti su rugpjūčiu, pastebimai sumažėjo.

Tegai:
Rusijos Gynybos ministerija, Baltijos jūra, naikintuvai, Rusija
Dar šia tema
Naikintuvas Su-27 perėmė JAV žvalgybinius lėktuvus virš Juodosios jūros
Užfiksuotas dviejų amerikiečių orlaivių perėmimas rusiškuoju Su-27 — video
Su-27 perėmė JAV bombonešį virš Baltijos jūros
Il-80 (Il-86 VKP)

"Jau statomi": kam Rusija atkuria "pasaulio pabaigos lėktuvus"

(atnaujinta 21:02 2020.10.26)
Erdvus, apsaugotas, aprūpintas pažangiomis technologijomis — artimiausiu metu Rusijos ginkluotosios pajėgos gaus naujus oro pajėgų vadovavimo postus lėktuvo Il-96-400M pagrindu

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Vakaruose tokios mašinos vadinamos "pasaulio pabaigos lėktuvais". Jei prasidėtų trečiasis pasaulinis karas, būtent iš "skraidančios būstinės" valdybos aukščiausia šalies karinė ir politinė vadovybė organizuotų gynybą ir vadovautų kariams ant žemės, jūroje ir ore. Šiandien šios klasės orlaivius turi tik Rusija ir JAV. Apie jų ypatybes ir užduotis — Andrejaus Koco medžiagoje RIA Novosti.

Vadovybei išgelbėti

Branduolinių valstybių santykiai paaštrėjo iki galutinės ribos. Diplomatai pateko į aklavietę, šalys atšaukė ambasadorius. Ginkluotosios pajėgos yra parengties būsenos. Strateginiai bombonešiai pakyla į dangų, povandeniniai laivai su balistinėmis raketomis išplaukia į vandenyną, kovinės mobilios antžeminių raketų sistemos patruliuoja keliuose. Pasaulis sustingo ant trečiojo pasaulinio karo slenksčio.

Воздушный командный пункт Ил-80 (Ил-86 ВКП) и истребители МиГ-29
Lėktuvas IL-80.

Laimei, šis scenarijus vis dar yra tik fantazija. Tiek Rusija, tiek Jungtinės Valstijos puikiai žino, kad visapusiškas karas gali greitai išsivystyti į branduolinį ir pareikalauti dešimčių milijonų aukų. Tačiau kariuomenė visada ruošiasi blogiausiam. Abi pusės daro prielaidą, kad pirmasis smūgis per tokį konfliktą aplenks priešą, atims iš jo sugebėjimą kontroliuoti karius ir organizuoti bet kokį pasipriešinimą. Pagrindinis taikinys yra kariniai ir politiniai centrai.

Grėsmingu laikotarpiu Rusijos vadovybė ir aukščiausioji ginkluotųjų pajėgų vadovybė bus slaptai nuvežta į karinį aerodromą, kur jų lauks sparnuoti vadovavimo postai. Pagrindinė "pasaulio pabaigos lėktuvų" įgulų užduotis yra išvesti aukščiausius valstybės pareigūnus iš atakuojamos zonos ir suteikti jiems galimybę kontroliuoti šalies gynybą iš oro. Šių vadaviečių kovinį stabilumą užtikrina lydintieji naikintuvai ir kuro papildymo orlaiviai. Panaši taktika buvo sukurta JAV per šaltąjį karą.

Ilgai laukta atmaina

Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos turi keturis pasaulio pabaigos" orlaivius Il-80, pagamintus Il-86 keleivinių lėktuvų pagrindu. Galinga energijos tiekimo sistema, modernios ryšio priemonės, gyvybės palaikymo sistema leidžia kelias dienas išbūti ore — žinoma, papildant kuro atsargas.

Nuo civilio pirmtako jis skiriasi aukšta "kakta" — dideliu viršutiniu skyriumi priekiniame fiuzeliaže, kuriame yra įvairi elektroninė įranga. Be to, Il-80 neturi langų, kad įgula ir keleiviai neapaktų dėl netoliese įvykusio branduolinio sprogimo. Uodegos skyriuje yra išleidimo kabelio antena, skirta ryšiui su povandeniniais laivais.

Самолет Ил-80
© Фото : предоставлено пресс-службой АО "Объединенная приборостроительная корпорация"
Lėktuvas IL-80.

Išsami informacija apie Il-80 yra valstybės paslaptis. Yra tik žinoma, kad laive yra sumontuota įranga, skirta valdyti visų tipų ir šakų kariuomenę, patalpos aukšto rango keleivių darbui ir poilsiui, numatytos papildomos cisternos degalams tiekti. Orlaivis gali pakilti iš bet kurio civilinio ir karinio aerodromo, yra aprūpintas apsaugos priemonėmis nuo masinio naikinimo ginklų ir gali veikti savarankiškai, jei sunaikinta relių, ryšių ir navigacijos sistemų antžeminė ir palydovinė įranga.

Il-80 kariuomenėje tarnavo daugiau nei 15 metų ir išnaudojo didžiąją dalį savo išteklių. Be to, pagrindiniai Il-86 lėktuvai yra vidutinio nuotolio. Jų praktinis nuotolis siekia tik 3800 kilometrų, o to nepakanka oro komandų postui. Todėl Il-96-400M pasirinkimas kaip pagrindas naujam "pasaulio pabaigos orlaiviui" yra visiškai pagrįstas: šio orlaivio nuotolis esant maksimaliai apkrovai yra apie devynis tūkstančius kilometrų.

"Skraidantys viešbučiai"

JAV ginkluotosios pajėgos turi keturis lėktuvus E-4B "Nightwatch", sukurtus "Boeing 747" pagrindu. Kiekvienas gali sutalpinti iki 100 žmonių ir gali likti aukštumoje iki savaitės, reguliariai pildant kurą. E-4B yra apsaugoti nuo žalingų branduolinio sprogimo veiksnių ir yra prigrūsti moderniausios elektroninės įrangos.

Самолет E-4B
"E-4B Nightwatch"

Tiesą sakant, amerikiečių "pasaulio pabaigos lėktuvas" yra skraidantis viešbutis. Čia yra viskas kelių dienų savarankiškam darbui — virtuvė, vonios kambariai, poilsio zona, miegamieji kambariai, posėdžių kambarys su stalu ir devyniomis kėdėmis, 29 darbo vietų bendravimo ir komunikacijos zona bei kitos patalpos. Interjeras yra patogus, o įranga labai ergonomiška. Galbūt todėl pirmieji Jungtinių Valstijų asmenys ilgiems skrydžiams į kitas valstybes oficialaus vizito metu periodiškai renkasi E-4B, o ne klasikinius prezidentinius "Air Force One" lėktuvus.

E-4B orlaivis yra žymiai senesnis nei rusiškas Il-80. Jie buvo užsakyti dar 1970-aisiais. Tačiau jie nuolat modernizuojami. 2015 metais kai kuriems orlaiviams buvo atlikta ryšio įrangos perprogramavimo ir modifikavimo procedūra. Lėktuvai gavo greitą interneto prieigą, plačiajuostį palydovinį ryšį ir specialius saugius didelės spartos kanalus. E-4B nuotolis yra 11 tūkstančių kilometrų.

Be to, amerikiečiai turi 16 orlaivių E-6, skirtų atsarginėms ryšių sistemoms su strateginiais branduoliniais povandeniniais laivais tiekti, taip pat bus naudojami kaip JAV ginkluotųjų pajėgų Jungtinės strateginės vadovybės oro policijos postas. Karo atveju šios transporto priemonės patruliuos Atlanto ir Ramiojo vandenyno rajonuose, palaikydamos ryšį su povandeniniais laivais ir "pasaulio pabaigos" lėktuvais E-4B.

Tegai:
lėktuvai, Rusija
Rusijos dyzelinis-elektrinis povandeninis laivas Volchov

"National Interest" padarė įspūdį Rusijos povandeninio laivo ginkluotė

(atnaujinta 12:00 2020.10.26)
Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Amerikos leidinys "The National Interest" įvertino Rusijos dyzelinį-elektrinį povandeninį laivą B-603 "Volchov", pavadinęs jį povandeniniu laivu su "įspūdingais ginklais".

Žurnalas pažymi, kad šie Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno projekto 636 povandeniniai laivai "Varšavianka" yra aprūpinti raketų sistemomis "Kalibr-PL" ir 533 mm torpedomis, taip pat moderniomis radarais ir ryšio sistemomis.

Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai dėl žemo triukšmo lygio vadinami "juodosiomis skylėmis" ir paaiškino, kad tokio tipo povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais.

"Volchov" projekto povandeniniai laivai priklauso trečiajai kartai, jų darbinis tūris siekia 3,95 tūkst. t, povandeninis greitis — 20 mazgų, panardinimo gylis — 300 metrų, įgula — 52 žmonės. Juose sumontuota naujausia inercinė navigacijos sistema, moderni automatizuota informacijos valdymo sistema, didelio tikslumo raketiniai ginklai ir galingi torpediniai ginklai.

Šiuo metu laivų statyklų cechuose statomi dar du serijos povandeniniai laivai — "Magadan" ir "Ufa".

Tegai:
laivynas, ginkluotė, povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
Barenco jūroje vyko pratybos dalyvaujant atominiams povandeniniams laivams
Naujos technologijos. Karo ekspertas apie Rusijos penktos kartos povandeninius laivus
"Laikykis, Rusija!" Japonai pasigyrė nauju povandeniniu laivu