Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

"Negalima leisti naujos bangos": Putinas apie COVID-19 padėtį Rusijoje

(atnaujinta 23:03 2020.05.13)
Rusijos vadovas paskelbė nedarbo dienų laikotarpio šalyje pabaigą, taip pat kalbėjo apie apribojimų švelninimą ir piliečių bei verslo paramos priemones

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė posėdį, kuriame buvo svarstomas nedarbo dienų dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo pratęsimo klausimas.

Rusijos vadovas padėkojo gydytojams už jų atsidavimą darbui kovojant su pandemija ir pažymėjo, kad gydytojai atlieka lemiamą vaidmenį gelbėjant žmones.

Putinas kreipiasi į rusus dėl koronaviruso situacijos >>

"Mes visi, šalies piliečiai, vėl ir vėl dėkojame jiems už tikrai pasiaukojamą darbą. Suprantame, kaip jiems sunku ir su kokia drąsa bei orumu jie vykdo savo profesinę pareigą", — sakė Rusijos vadovas.

Nedarbo dienų laikotarpio pabaiga

Putinas paskelbė nedarbo dienų laikotarpio pabaigą.

Anksčiau, kovo 25 dieną, Putinas paskelbė pirmąjį savo televizinį kreipimąsi į piliečius, susijusį su koronaviruso pandemija, kuriame jis paskelbė apie keletą priemonių, skirtų užtikrinti piliečių socialinę apsaugą, išsaugoti jų pajamas ir darbo vietas, taip pat remti mažą ir vidutinį verslą.

Tuomet Putinas paskelbė nedarbo dienų režimą nuo kovo 30 iki balandžio 3 dienos. Vėliau režimas keletą kartų buvo pratęstas iki gegužės 11 dienos imtinai.

"Rytoj, nuo gegužės 12 dienos, baigiasi vieningas nedarbo dienų laikotarpis visai šaliai ir visiems ekonomikos sektoriams. Tačiau kova su epidemija nesibaigia. Jos pavojus išlieka net teritorijose, kuriose padėtis palyginti palanki", — teigė Rusijos vadovas.

Anot Putino, įgyvendintos priemonės leidžia pereiti prie laipsniško apribojimų sušvelninimo. Galutinius sprendimus regionai priima atskirai.

"Kai įmanoma, nuo gegužės 12 dienos būtina sudaryti sąlygas atkurti įmonių veiklą pagrindiniuose ekonomikos sektoriuose. Tai yra statyba, pramonė, žemės ūkis, susisiekimas, energetika, kasyba", — sakė Putinas ir pridūrė, kad tokių įmonių veikla nesusijusi su tiesioginio kontakto su vartotojais poreikiu.

Tačiau kartu turėtų būti išlaikytas saugos režimas vyresniems nei 65 metų ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, sakė prezidentas.

Putinas pabrėžė, kad dėl koronaviruso įvestų priemonių švelninimas turėtų vykti atsižvelgiant į saugumo priemones.

"Regionų vadovai, atsižvelgdami į situaciją vietoje su sanitarinių gydytojų rekomendacija, turi teisę, suderinę su Rusijos vyriausybe, apriboti ar net laikinai sustabdyti įmonių veiklą, jei sanitarinės saugumo priemonės ten negali būti objektyviai užtikrinamos", — sakė prezidentas.

Valstybės vadovė pridūrė, kad priėmus tokį sprendimą, įmonių, kurių veikla stabdoma, darbuotojams išsaugojamas atlyginimas.

Visi vieši renginiai Rusijoje vis dar uždrausti.

"Mes neturime leisti žlugimo, grįžimo atgal, naujos epidemijos bangos ir rimtų komplikacijų augimo", — sakė prezidentas.

Paramos piliečiams ir verslui priemonės

Rusijos vadovas teigė, kad visi turėtų žinoti savo teises įgyvendinti paramos priemones, susijusias su koronavirusu, ir valdžia turėtų jas įgyvendinti.

"Visų pirma, kalbama apie šeimas su vaikais. Jos dažnai susiduria su rūpesčiais, tačiau dabar, jei šeima praranda įprastas pajamas, jai yra labai sunku. Ypač jei vienas iš tėvų, o dar blogiau, jei abu laikinai neteko darbo. Deja, taip irgi atsitinka", — sakė Putinas.

Nepasiturinčios šeimos, turinčios vaikų nuo trejų iki septynerių metų, birželio mėnesį iš karto už pusmetį galės gauti apie 33 tūkstančius rublių už vieną vaiką.

Be to, Putinas pareiškė, kad priimtas naujas priemonių paketas, skirtas palaikyti Rusijos ekonomiką ir piliečius koronaviruso pandemijos metu.

"Dabar, kai mes tik pradedame išeiti iš apribojimų režimo, kai žmonės ir įmonės turi sukaupę daug problemų, reikia papildomų veiksmų, tiesioginės pagalbos piliečiams", — pasitarime apie sanitarinę-epidemiologinę situaciją Rusijoje sakė Putinas.

Specialus federalinis papildomas mokestis bus nustatytas socialiniams darbuotojams nuo balandžio 15 iki liepos 15 dienos, minimali vaiko priežiūros pašalpa padidės iki 6751 rublio (nedirbantiems piliečiams, įskaitant studentus).

Be to, Rusijos prezidentas pasiūlė visiškai grąžinti savarankiškai dirbantiems piliečiams sumokėtą mokestį už 2019 metus.

"Šie žmonės tikėjo valstybe, tikėjo jos garantijomis, dirba saugiai ir civilizuotai. Šiuo atžvilgiu manau, kad tokį siekį reikėtų palaikyti ir netgi skatinti. Šiuo atžvilgiu siūlau, kad būtų grąžintas savarankiškai dirbantiems piliečiams jų už 2019 metus sumokėtas pajamų mokestis", — sakė jis.

Nurašyti mokesčius ir draudimo įmokas už antrąjį ketvirtį galės 1,5 mln. įmonių. Ši priemonė bus taikoma individualiems verslininkams, smulkiojo ir vidutinio verslo paveiktuose sektoriuose atstovams ir socialiai orientuotoms NVO.

Prezidentas taip pat pasiūlė pakartotinai kapitalizuoti mikrofinansų organizacijas, pridėjus 12 mlrd. rublių.

Putinas tikisi, kad naujas kovos su koronaviruso pandemija priemonių paketas palaikys paklausą ir užimtumą Rusijos Federacijoje antrojoje metų pusėje.

Koronaviruso padėtis Rusijoje

Koronaviruso testų skaičius Rusijos Federacijoje iki gegužės vidurio bus beveik padvigubintas ir sieks 300 tūkstančių per dieną, pasitarimo metu sakė Putinas.

"Specializuotų lovų, skirtų ligos komplikacijoms gydyti, skaičius padidėjo nuo 29 tūkst. iki 130 tūkst. Sudaryta įrangos ir technikos rezervas, įskaitant tai, kas dabar yra ypač svarbu, yra sukurtas dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų rezervas", — sakė jis.

Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo epidemijos protrūkio pradžios SARS-CoV-2 koronaviruso buvo paveikti beveik keturi milijonai žmonių, daugiau nei 274 tūkstančiai jų mirė. Infekcija pateko į 187 šalių teritoriją. Pagal aukų ir užsikrėtimų skaičių pirmauja JAV.

Rusijoje nustatytų pacientų, sergančių COVID-19, skaičius viršijo 221 tūkst., iš jų išgydyta daugiau kaip 39 tūkst., 2009 pacientai mirė. Per praėjusią dieną naujų atvejų padaugėjo 11 656, mirė 94 žmonės.

Pasak Rusijos ministro pirmininko pavaduotojos Tatjanos Golikovos, mirtingumas nuo COVID-19 Rusijoje yra vidutiniškai 7,4 karto mažesnis nei visame pasaulyje. Tačiau valdžia primygtinai ragina piliečius likti namuose, nebent kur nors išeiti būtų absoliučiai būtina, laikytis higienos taisyklių ir viešose vietose laikytis bent pusantro metro atstumu nuo aplinkinių.

Tegai:
karantinas, COVID-19, koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1860)
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Net jei viską uždraus: ekspertas papasakojo, kokie Rusijos kroviniai liks Baltijos šalyse

(atnaujinta 13:37 2020.05.29)
Per ateinančius kelerius metus Rusijos trąšų gamintojai negalės išsiųsti suplanuotos produkcijos apimties eksportui, nenaudodami terminalų Baltijos šalyse ir Suomijoje

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Praėjusiais metais Rusija pagamino beveik 52 milijonus tonų mineralinių trąšų — tai yra rekordiškas rodiklis, iki 2018 metų jis padidėjo beveik 5 %. Ateityje trąšų gamyba augs ir, atsižvelgiant į esamą perkrovimo pajėgumų trūkumą, gamintojai ir toliau naudosis Estijos, Latvijos ir Suomijos uostais, prognozuoja kainų agentūros "Argus" ekspertas Antonas Antonovas.

Išvežtų eksportui rusiškų trąšų dalis siekia 70 %, pagrinde — per Baltijos ir Juodosios jūros uostus — iš jų 2019 metais 10,34 % siuntų buvo per Juodosios jūros terminalus, 89,66 % — Baltijos šalių (Rygos, Mugos, Silamejos, Kotkos, Sankt Peterburgo, Ust-Lugos uostus), neseniai buvo pradėta perkrauti trąšas Murmansko uoste.

Trąšų eksporto apimtys auga, o Baltijos jūros ir Murmansko uostai daugiausia naudojami perkrauti papildomus tokio tipo krovinius, sakė ekspertas agentūros surengto internetinio seminaro metu. Trąšų tiekimas geležinkeliu šiaurės vakarų uostų kryptimi 2019 metais padidėjo 1 mln. tonų — iki 22 mln. tonų.

Pasiskirstymas pagal uostus toks: 64 % rusiškų mineralinių trąšų (kalio chloridas, karbamidas, monoamonio fosfatas, diamonio fosfatas, amonio salietros ir kitos) eksportuojamos per Rusijos uostus, 19 % — per Estijos uostus, 10 % — suomių Kotkos uostą, 7 % — per Latvijos uostus ir 0,2 % — per Klaipėdą.

Savo ruožtu, Rusijoje pasiskirstymas toks: Sankt Peterburge — 9,8 milijono tonų, Ust-Lugoje — 2,8 milijono tonų, Murmanske — 1,16 milijono tonų, Vyborge — 0,13 milijono tonų.

Pagrindiniai Rusijos trąšų gamintojai — "Uralchem", "Eurochem", "Acron", "Phosagro" — vadovauja krovinių perkrovimo terminalams Baltijos šalyse ir Suomijos uostuose ir per artimiausius metus toliau eksportuos savo gaminius, įsitikinęs Antonovas. Rusijoje kol kas nepakanka pajėgumų nukreipti visą eksporto apimtį tik per vietinius uostus.

Bendras rusiškų trąšų pristatymo per Baltijos ir Suomijos uostus mastas toliau auga. Tuo tarpu pristatymų į Rusijos uostus padidėjimas yra didesnis nei į kaimyninių šalių uostus. Bendras Estijos, Latvijos ir Suomijos uostų padidėjimas 2019 metais sudarė 170 tūkst. tonų sausų mineralinių trąšų, o Rusijos uostuose — beveik 600 tūkst. tonų.

Kelerių metų perspektyvoje Rusijos Federacijoje gali būti įgyvendinti trąšų perkrovimo terminalų statybos projektai, iš kurių didžiausias yra "Ultramar" kompleksas Ust Lugos uoste. "Phosagro" ir "Infotech Baltika" įgyvendina kitą specializuoto jūrų terminalo, skirto mineralinėms trąšoms ir apatito koncentratui perkrauti, statybos Murmansko uoste projektą.

Tačiau, kol nebus baigti statyti terminalus, uostų pajėgumų trūkumas išliks gana didelis, o Rusijos gamintojai be perkrovimo pajėgumų Baltijos šalyse ir Suomijoje neišsivers, sakė jis. Jo manymu, net jei pablogės politinė padėtis ir Baltijos uostai nebus naudojami, trąšų gamintojams bus padarytos išimtis.

Tegai:
uostas, krovinių vežimas, Rusija, Baltijos šalys
Dar šia tema
Klaipėdos uoste padidėjo krovinių apyvarta
Ekspertas: koronaviruso pandemijos pabaiga neišgelbės Baltijos uostų
Lietuvos vežėjai skundžiasi didžiuliais nuostoliais dėl koronaviruso
Kaliningrado sritis, archyvinė nuotrauka

Rusijos URM paaiškino skrydžių virš Kaliningrado nuotolio apribojimus

(atnaujinta 10:59 2020.05.27)
Ministerija priminė problemas, kylančias regiono oro erdvėje ir vykdant tarptautinio oro uosto "Chrabrovo" veiklą

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad stebimųjų skrydžių per Kaliningrado sritį apribojimas neprieštarauja Atviro dangaus sutarčiai ir vėlesniems sprendimams. Tai teigiama skyriaus pranešime.

Anot Užsienio reikalų ministerijos, 2012–2014 metais, kai galiojo 5500 kilometrų nuotolio skrydžių nuo Kubinkos atviro dangaus aerodromo netoli Maskvos, apie 1600 kilometrų skrydžio panaudodavo Kaliningrado srities stebėjimui. Ministerija teigė, kad tai sukėlė problemų regiono oro erdvei ir vienintelio tarptautinio oro uosto Сhrabrovo regione darbui.

"Tai pareikalavo didelių išlaidų. Mūsų bandymai susitarti su jais dėl tam tikro pagrįsto suvaržymo buvo nesėkmingi. Štai kodėl mes buvome priversti sumažinti išlaidas deklaruodami maksimalų skrydžių atstumą virš Kaliningrado srities (500 kilometrų). Tai neprieštarauja nei Sutarčiai, nei vėlesniems jos dalyvių priimtiems sprendimams", — teigiama pranešime.

Maksimalaus skrydžio nuotolio virš Kaliningrado srities apribojimas buvo įvestas pagal Atviro dangaus sutarties nuostatas, paaiškino ministerija.

"Dabartinė tvarka buvo įvesta atsižvelgiant į valstybės-dalyvės teisę papildomai skirti atviro dangaus aerodromus ir nustatyti jiems maksimalius skrydžių diapazonus. Ši tvarka nedidina skrydžių, leidžiančių stebėti visą Rusijos teritoriją (nes išlaikomas bendras 5500 kilometrų nuotolis), skaičiaus. Tai užtikrina aukštesnį Kaliningrado srities teritorijos stebėsenos efektyvumo lygį, palyginti su likusia Rusijos dalimi ir kitų dalyvaujančių valstybių, įskaitant kaimynines (Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją), teritorijomis. Mūsų žiniomis, mūsų kolegos iš Vakarų, įskaitant JAV, jokių nusiskundimų neturi", — teigiama pranešime.

Tuo pat metu Užsienio reikalų ministerija pridūrė, kad nustatytas 500 kilometrų nuotolis kiekvienam skrydžiui virš Kaliningrado srities leidžia stebėti bet kurį regiono tašką.

Ministerija priminė ir tai, kad šių metų vasarį buvo leistos misijos, dalyvaujant JAV, Lietuvai ir Estijai, buvo leista vykdyti skrydžius virš regiono 505 kilometrų atstumu. Ministerija išreiškė viltį, kad šis geros valios gestas prisidės prie susitarimo dėl stebimųjų skrydžių virš Kaliningrado srities ypatumų.

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas paskelbė, kad Vašingtonas pasitraukia iš Atviro dangaus sutarties ir bus už šios sutarties ribų, kol Rusija "įvykdys savo įsipareigojimus". Tačiau jis neatmetė naujų susitarimų sudarymo galimybės. Maskva neigia visus kaltinimus.

Savo ruožtu Rusija ne kartą pastebėjo NATO orlaivių veiklą šalia savo sienų, taip pat Kaliningrado srityje.

Tegai:
skrydžiai, Rusija
Harvis Veinšteinas

JAV dar keturios moterys apkaltino Harvį Veinšteiną išžaginimu

(atnaujinta 15:50 2020.05.29)
Nukentėjusiosios iš Holivudo prodiuserio reikalauja kompensacijos, kovą Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną nuteisė 23 metams kalėjimo

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių kino prodiuserį Harvį Veinšteiną išžaginimu apkaltino dar keturios moterys, be to, viena iš jų nusikaltimo padarymo metu buvo nepilnametė, praneša laikraštis "New York Daily News".

Anot leidinio, ketvirtadienį Aukščiausiajam teismui Niujorke buvo pateiktas ieškinys keturių moterų vardu (kurioms šiuo metu 70, 43, 38 ir 35 metai), jų vardai neatskleidžiami. Jame yra anksčiau nepateikti kaltinimai. Remiantis dokumentais, moterys reikalauja kompensacijos iš Harvio Veinšteino. Taip pat teismo ieškinyje minimas jo brolis Bobas Veinšteinas, kompanijos "Miramax" ir "Disney", kurios, kaip teigiama, nutylėjo ir slėpė informaciją.

"Kadangi seksualinė prievarta prieš jaunas merginas ir moteris iš Harvio Veinšteino pusės tęsėsi dešimtmečius ir tai tapo vis sunkiau slėpti, dalyvių ir prisidėjusiųjų skaičius toliau augo", — teigiama teismo ieškinyje.

Vienas iš byloje pateiktų išžaginimo atvejų susijęs su tuo, kas įvyko 1994 metais. Kaip teigiama, Veinšteinas įviliojo į savo viešbučio kambarį 17-metę merginą verslo susitikimo pretekstu, o paskui ją išžagino. Po to prodiuseris jai grasino nesėkmėmis karjeroje kine, taip pat fizine žala jai ir jos šeimai.

Kaip rašo leidinys, ieškinyje taip pat sakoma, kad dar vieną moterį jis išžagino viešbutyje 1984 metais, Kanų kino festivalio metu. Trečioji moteris pareiškė apie 2008 įvykusį išžaginimą. Ketvirtoji pasakė, kad išpuolis prieš ją buvo įvykdytas 2013 metais, per Venecijos kino festivalį.

Kovo mėnesį Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną, kuris buvo pripažintas kaltu už išžaginimą ir privertimą atlikti oralinį seksą, nuteisė 23 metams kalėjimo. Tuo pačiu metu prisiekusieji jį išteisino dėl kitų trijų punktų, įskaitant rimtesnį išžaginimą, už kurį jam grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Veinšteino byla taip pat nagrinėjama Kalifornijos teisme.

Tegai:
išprievartavimas, JAV
Dar šia tema
Harvis Veinšteinas nuteistas kalėti 23 metus
Veinšteinas hospitalizuotas praėjus kelioms valandoms po nuosprendžio paskelbimo
Veinšteinas iš ligoninės nusiųstas atgal į kalėjimą