Постоянный представитель РФ в ЮНЕСКО Александр Кузнецов, архивное фото

Rusijos atstovas UNESCO: Kijevas elgiasi lyg laukinis žmogus su pagaliu koncerte

(atnaujinta 13:11 2020.05.19)
Kaip pažymėjo Aleksandras Kuznecovas, tokių institucijų, kaip "Ermitažas" ir Maskvos Lomonosovo valstybinis universitetas, įtraukimas į Ukrainos sankcijų sąrašą tapo rusofobišku, urviniu Kijevo valdžios veiksmu

Kijevo sankcijos Rusijos kultūros ir švietimo organizacijoms supriešina Ukrainą pasaulio bendruomenei, kuri, ypač koronaviruso pandemijos metu, siekia išlaikyti žmonių prieigą prie paminklų, muziejų ir kultūros vietų, interviu RIA Novosti korespondentei Viktorijai Ivanovai sakė Rusijos nuolatinis atstovas UNESCO Aleksandras Kuznecovas.

— Aleksandrai Igorevičiau, praėjusios savaitės pabaigoje Ukraina nustatė sankcijas trejų metų laikotarpiui Rusijos kultūros ir mokslo įstaigoms. Į sankcijų sąrašą įtraukta Rusijos geografijos draugija, "Ermitažas", Puškino valstybinis dailės muziejus, Rusijos mokslų akademijos archeologijos institutas, Maskvos Lomonosovo valstybinis universitetas ir kelios kitos institucijos. Kaip galite pakomentuoti tokį Kijevo sprendimą?

— Be abejo, tai yra rusofobinis Kijevo valdžios veiksmas, urvinio pobūdžio akcija, nepriimtina ne tik tarptautiniame bendradarbiavime, bet ir padorioje visuomenėje. Daugelis Rusijos atstovų jau pakomentavo tai, todėl nenorėdamas kartoti jų žodžių, kalbėsiu apie tai, kaip tai suvokiama per UNESCO prizmę.

Dabar, kaip žinote, organizacija aktyviai dirba siekdama užtikrinti, kad koronaviruso pandemijos padariniai nepakenktų pasaulio kultūros vertybėms. Visų pirma, negalima leisti, kad milijonai žmonių netektų prieigos prie jų. Kalbama ne tik apie istorinius paminklus, kurie dabar uždaryti dėl pandemijos, bet ir apie muziejus, teatrus, koncertų sales. Šiuo klausimu yra keletas konkrečių iniciatyvų, įskaitant Rusijos kultūros veikėjų iniciatyvas. Ir dabar mes diskutuojame su UNESCO sekretoriatu, kaip geriausia visa tai įgyvendinti, žinoma, pasitelkiant šiuolaikines informacines technologijas, leidžiančias surengti didelio masto nuotolinius renginius.

Atsižvelgiant į tai, paaiškėja, kad Ukraina savo veiksmais iš tikrųjų prieštarauja visai pasaulio kultūros bendruomenei. Panašu, kad kažkoks laukinis žmogus su pagaliu atėjo į simfoninės muzikos koncertą ir sukėlė skandalą. Ir tai liūdna: anksčiau Ukraina svariai prisidėjo prie UNESCO veiklos, o šiandien ji siejama tik su konfrontacijos su Rusija tema. Kitose vietose jos tiesiog nematyti. Tačiau panašu, kad šis rusofobinių idėjų arsenalas pamažu išeikvojamas. Iškyla klausimas — o kas toliau? Jei dabar tokie dideli ne tik rusų, bet ir, pabrėžiu, tokie pasaulio kultūros centrai kaip valstybinis "Ermitažas" tapo išpuolių taikiniais, tada kas toliau? Ką jie darys toliau, kaip ir naciai, Maidane degins rusų klasikų knygas? Žodžiu, visa tai sukelia skaudų įspūdį.

— Kokios šio sprendimo pasekmės tarptautiniam bendradarbiavimui?

— Nematau jokių konkrečių padarinių tarptautiniam bendradarbiavimui — kultūros požiūriu UNESCO rodo solidarumą. Neseniai kalbėjau su organizacijos generaliniu direktoriumi Audrey Azoulay ir priėjome prie išvados, kad visi galvoja vienodai: kaip uždarant didžiuosius kultūros objektus išlaikyti prieigą prie jų, išsaugoti žinias apie pasaulio kultūrą, apie pasaulio kultūros paveldą. Būtent dėl ​​to, manau, artimiausiu metu bus sutelktos pastangos, įskaitant aktyvų Rusijos dalyvavimą.

— UNESCO, reaguodama į RIA Novosti prašymą, atsisakė komentuoti Ukrainos valdžios institucijų veiksmus, nurodydama nešališkumo reikalavimą dalyvaujančių šalių reikaluose. Jūsų nuomone, ar turėtų įsikišti į situaciją organizacija, tiesiogiai susijusi su kultūra ir ypač bendraujanti su paveiktomis institucijomis?

— Čia nesutinku su UNESCO sekretoriato pozicija ir ne kartą jiems apie tai sakiau. Manau, kad tai yra dvigubi standartai. Kodėl, nutikus kai kuriems dalykams, kurie, pavyzdžiui, Vakarų šalims nepatinka, UNESCO sekretoriatas į juos reaguoja, o kai mes imamės veiksmų dėl šiurkščių UNESCO pagrindinių principų ir vertybių pažeidimų, sekretoriatas nutyli ir neatsako?

Tai liečia ne tik akcijas, tokias, kokias šiuo metu aptariame su jumis. Ne mažiau rimti dalykai vyksta švietimo srityje, kai Kijevo valdžia bando išstumti rusų kalbą iš šalies švietimo srities. Tai iš esmės prieštarauja ne tik UNESCO dvasiai, bet ir labai specifiniams šios organizacijos priimtiems teisiniams dokumentams, tokiems kaip Konvencija prieš diskriminaciją švietimo srityje. Ne kartą atkreipėme dėmesį į šiurkščius Kijevo padarytus šios konvencijos pažeidimus, bet, deja, nematėme aiškios reakcijos.

—  Į Ukrainos sankcijas pateko ir Krymo mokslinės archeologinės organizacijos bei institutai, taip pat Krymo federalinis universitetas. Dėl to, kad pusiasalis vėl susijungė su Rusija, UNESCO anksčiau atsisakė dirbti su Krymu. Ar bendradarbiavimas nebuvo atnaujintas? Kokia situacija su Taurijos Chersoneso pasaulio paveldo objektu?

—  Man susidarė įspūdis, kad Kijevas tiesiog nežino, ką daro. Krymo kultūros ir švietimo objektų įtraukimas į šias vadinamąsias sankcijas tik pabrėžia Ukrainos valdžios panieką ir abejingumą šiems objektams, kurie tariamai yra jų teritorijoje.

Bet aš manau, kad vadinamosios sankcijos neturi jokios praktinės vertės. Kadangi ilgą laiką dėl Kijevo ir jo globėjų Vakaruose spaudimo, bet koks bendradarbiavimas su UNESCO partneriais Kryme buvo visiškai nutrauktas. Tai taip pat taikoma tokiam pasaulio paveldo objektui kaip Taurijos Chersonesas. Iš tikrųjų UNESCO net negauna pranešimų apie šio objekto saugumą, kurie yra privalomi pagal 1972 metų Konvenciją! Iš to galime daryti išvadą, kad nei Vakarų šalių, nei Ukrainos jo likimas nedomina.

Jiems svarbiausia — nuolatos išlaikyti UNESCO Krymo teritorinės priklausomybės klausimą, paneigti istorinį pasirinkimą, kuris buvo padarytas 2014 metais, kai didžioji dauguma Krymo gyventojų balsavo už pusiasalio prisijungimą prie Rusijos. Tai ne pirmi metai, kai mes sprendžiame šią problemą, ir kiekvieną kartą matome tą patį — tai grynas politizavimas. Tačiau problema ta, kad tam tikrų teritorijų priklausymo klausimai neturi nieko bendra su UNESCO mandatu. Tai tik nuodija organizacijos atmosferą, primetant jai politizavimą, kuris jai yra ne tik neįprastas dalykas, bet ir apskritai kenksmingas, nes kaip ir rūdys naikina iš vidaus.

Tegai:
UNESCO, sankcijos, Ukraina, Rusija
Džeimsas Gilmoras

Krymo totoriai įvertino JAV nuolatinio atstovo ESBO pareiškimą apie kankinimus

(atnaujinta 20:20 2020.06.05)
Iš JAV ir Ukrainos atstovų lūpų nereikia laukti teisingos informacijos apie Krymo totorių gyvenimą Kryme, mano Krymo totorių visuomenės tarybos pirmininko pavaduotojas

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Krymo totorių visuomenės tarybos ir Krymo totorių organizacijos "Kyrym birligi" pirmininko pavaduotojas Enveris Kantemir-Umerovas JAV nuolatinio atstovo ESBO Džeimso Gilmoro žodžius apie žmonių grobimus ir kankinimus Kryme pavadino insinuacijomis.

Anksčiau Gilmoras paragino Rusiją nutraukti "priespaudos kampaniją Kryme", grąžinti Ukrainai visišką pusiasalio valdymą, nedelsiant paleisti visus politinius kalinius ir išvesti savo kariuomenę bei karinę techniką iš rytinės Ukrainos. Anot jo, padėtis Kryme išlieka sunki, nes Krymo totoriai ir kiti, kas priešinosi "Rusijos okupacijai", buvo priversti dingti, buvo savavališkai įkalinti, arba jiems buvo vykdomas priverstinis "psichiatrinis" gydymas, arba jų atžvilgiu vyko parodomieji teismo procesai ir kankinimai. Pareiškimas buvo pateiktas ESBO Nuolatinei Tarybai Vienoje ir paskelbtas JAV misijos tinklalapyje.

"Visa tai yra ne kas kita, kaip insinuacijos ir informacinio karo apraiška. Iš JAV ir Ukrainos atstovų lūpų nereikia laukti teisingos informacijos apie Krymo totorių gyvenimą Kryme", — RIA Novosti pasakė Kantemir-Umerovas.

Anot jo, Krymo totoriai integravosi į Rusijos Krymą ir nekreipia dėmesio į įvairias spekuliacijas, vykstančias tarptautinėse platformose.

"Mes sprendžiame vidines problemas, susijusias su mūsų žmonių reabilitacija ir apgyvendinimu. Mes visiškai nemanome, kad reikalinga įsitraukti į įvairius ginčus ir diskusijas", — pasakė agentūros pašnekovas.

Krymas tapo Rusijos regionu po 2014 metų kovą surengto ten referendumo, kuriame 96,77 % Krymo Respublikos rinkėjų ir 95,6 % Sevastopolio gyventojų balsavo už prisijungimą prie Rusijos. Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos vadovybė ne kartą pareiškė, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Anot Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Krymo klausimas "visiškai uždarytas".

Tegai:
ESBO, JAV, Ukraina, Rusija, Krymas, totoriai
Dar šia tema
Iš Krymo istorijos vadovėlių bus pašalintas skyrius apie kolaboravimą
Ukrainos ambasada paskelbė Lenkijos žydus nuotraukoje Krymo totoriais
Lietuva laiko 1944 metų Krymo totorių deportavimą "genocidu"
Kryme pasakyta apie totorių ir Rusijos gyventojų santykių dinamiką
JAV raketos paleidimas

Ekspertas: Rusija kol kas negali sekti visų JAV raketų

(atnaujinta 17:54 2020.06.05)
Šiuo metu Rusijos raketų išpuolių perspėjimo sistemos pirmąjį ešeloną sudaro kosminės sistemos palydovų grupė, o antrąjį — antžeminės radaro sistemos

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Rusijos raketų išpuolių perspėjimo sistemos (RIPS) palydovų grupė šiandien gali sekti tarpžemyninių balistinių raketų paleidimus daugiausia iš JAV teritorijos, o kai ji bus sukomplektuota iki etatinės sudėties, ji galės fiksuoti visus paleidimus iš povandeninių laivų Pasaulio vandenyne, RIA Novosti pareiškė ekspertų tarybos prie Karo pramonės komisijos valdybos narys Viktoras Murachovskis.  

"Kosminė sistema (pirmasis RIPS ešelonas — Sputnik) pas mus nevisiškai suformuota. Reikėtų suprasti, kad kosminė sistema turėtų stebėti ne tik JAV teritoriją, bet ir Amerikos branduolinių povandeninių laivų su balistinėmis raketomis kovinio patruliavimo zonas", — pasakė Murachovskis.

Ekspertas priminė, kad panašioje Amerikos palydovų sistemoje geostacionarioje orbitoje yra keturi palydovai ir paleidimų stebėjimo įranga, įrengta keturiuose radiotechninės žvalgybos palydovuose, kurie skraido aukštai elipsinėse orbitose. Be to, 2009 metais buvo paleistos trys žemos orbitos sistemos aparatai. Tai pat ankstesnės DSP serijos palydovai ir toliau veikia geostacionarioje orbitoje.

Rusijos kosminėje sistemoje "Kupol" šiuo metu yra keturi aparatai "Tundra" aukštai, elipsinėse orbitose, tačiau planuojamas ir geostacionarusis segmentas. Anksčiau pranešta, kad pilną grupuotę turėtų sudaryti dešimt palydovų. Iš pradžių buvo planuojama ją išskleisti iki 2020 metų. Gynybos ministerijos tinklalapyje pranešta, kad kosminė sistema nuo 2017 metų gruodžio pradėjo vykdyti bandomąją kovinę tarnybą.

Rusijos raketų išpuolių perspėjimo sistemos sprendžia trajektorijos duomenų gavimo ir siuntimo uždavinius, kad suformuluotų perspėjimą apie raketų išpuolį prieš valstybinius ir karinius vadovybės postus, reikalingą informaciją Maskvos priešraketinės gynybos sistemai, suteiktų duomenis apie kosminius objektus kosminės erdvės kontrolės sistemai. Pirmąjį jos ešeloną sudaro kosminės sistemos palydovų grupė, o antrąjį — antžeminės radaro sistemos.

Tegai:
saugumas, JAV, Rusija
Dar šia tema
Kaip Rusijos zenitinių raketų sistema S-400 atremia masinį smūgį iš oro — video
Ekspertą nustebino JAV skundai dėl naujausios Rusijos raketos
JAV papasakojo, kodėl naudoja rusiškus raketinius variklius
Rusijos laivynas gaus šešis mažus raketinius laivus "Karakurt"
Stirna, archyvinė nuotrauka

Policijos automobiliui susidūrus su stirna, nukentėjo sulaikytoji

(atnaujinta 12:32 2020.06.06)
Automobilio sulaikymo patalpoje vežama moteris dėl galimo galvos sumušimo paguldyta į stebėjimo palatą

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Penktadienį Vilkaviškio rajone policijos automobilis susidūrė su staiga į kelį išbėgusia stirna, pranėša Policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 23 valandą Vilkaviškio rajone, šalia Opšrūtų kaimo. Tarnybinis automobilis "VW Transporter", vairuojamas 25-erių Vilkaviškio rajono policijos pareigūno, susidūrė su staiga į važiuojamąją kelio dalį išbėgusia stirna.

Per eismo įvykį susižalojo 38-erių automobilio sulaikymo patalpoje vežama sulaikytoji. Moteris suimta dėl fizinio skausmo sukėlimo.

Nukentėjusioji dėl galimo galvos sumušimo paguldyta į stebėjimo palatą.

Tegai:
moteris, automobilis
Dar šia tema
Lietuvoje pastebėta stirna albinosė
Ukmergės policija išgelbėjo užmigusią vidury kelio pelėdą — video
Verslininkas iš Rusijos prisijaukino vilkus ir tapo Instagram žvaigžde
Lietuvos rezervate pastebėtos miško stirnos