Be stogo virš galvos likę Stalingrado gyventojai, archyvinė nuotrauka

Nacių "dovanos": kaip naciai žudė po atsitraukimo

(atnaujinta 13:47 2020.06.08)
Po Stalingrado mūšio nacistai paliko daug sprogmenų, užmaskuodami juos buityje reikalingais daiktais. Puodelis, slėpęs vieną iš šių vokiečių minų, saugomas Rusijos šiuolaikinės istorijos muziejuje

VILNIUS, birželio 8 — Sputnik. Pavojus, kad bet kuriuo metu sprogs nacių atsitraukimo metu paliktos minos, buvo visose išlaisvintose teritorijose, rašoma RIA Novosti medžiagoje.

"Atsitraukdama vokiečių kariuomenė padarė viską, kad sustabdytų mūsų puolimą. Jų tankiai išrausė kelius, pridėjo visokių minų spąstų. <...> Besitraukdami naciai sudegino visus jų kelyje pasitaikiusius kaimus. Jei ir liko viena kita trobelė — ji būtinai buvo užminuota", — savo atsiminimuose rašė Konstantinas Rokosovskis.

Великая Отечественная война 1941-1945 годы, Сталинград, весна 1943 года, оставшиеся без крова жители города у входа в землянку, приспособленную под жилье
© Sputnik / Яков Рюмкин
Didysis Tėvynės karas 1941–1945 m. Stalingradas, 1943 metų pavasaris. Benamiai miesto gyventojai prie apkasų.

Naciai paliko ištisus minų laukus, nesprogusius sprogmenis ir kitus sprogstamuosius įtaisus. Minų šalinimo padaliniuose kartu su specialiais inžinierių vienetais bei Osoaviachimo kariais dirbo savanoriai darbininkai, kolūkiečiai ir studentai, ne jaunesni kaip 16 metų. Ir vyrai, ir moterys.

Великая Отечественная война 1941-1945 г., Сталинградская битва (июль 1942 - февраль 1943 гг.), мирные жители возвращаются в Сталинград
© Sputnik / Яков Рюмкин
Gyventojai grįžta į Stalingradą.

Po išlaisvinimo Stalingrade liko daug minų. Kova už miestą tapo viena kruviniausių Antrojo pasaulinio karo metais. Miestas buvo beveik sulygintas su žeme. Atsitraukdami vokiečiai ne tik užkasė sprogmenis po žeme, bet ir užmaskavo minas po puodeliais ir kitais namų apyvokos daiktais.

Жительница Сталинграда на улице города в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik / Яков Рюмкин
Stalingrado gyventoja Didžiojo Tėvynės karo metu.

Miesto gyventojai nieko neįtardami rinko reikalingus daiktus — juk kiekvienas daiktas buvo aukso vertės — ir paslėpta mina sprogdavo. Nuo tokių spąstų žuvo šimtai stalingradiečių. Kartais mina būdavo paslėpta po žaislu ar saldainių dėžute, tada dažniausiai aukomis tapdavo vaikai.

Чашка, снятая с немецкой мины, после изгнания гитлеровцев из Сталинграда. Немцы оставили много мин, маскируя их бытовыми вещами, в которых остро нуждались сталинградцы. 1943 г.
Фото: Музей современной истории России
Šis puodelis buvo nuimtas nuo vokiečių minos po to, kai naciai buvo išvaryti iš Stalingrado.

Šis puodelis buvo nuimtas nuo vokiečių minos po to, kai naciai buvo išvaryti iš Stalingrado. Muziejaus darbuotojai atvyko į miestą praėjus keliems mėnesiams po mūšio pabaigos. Jie rinko asmeninius miesto gynėjų daiktus, daiktus, susijusius su didvyriška gynyba, ir užrašė atsiminimus. 

Šiandien puodelis vis dar saugomas Rusijos šiuolaikinės istorijos muziejuje. Panaikinus ribojamąsias priemones, jį bus galima pamatyti parodoje "Žmogus ir karas. Nepapasakota istorija."

Paroda paruošta 75-osioms pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms ir pasakoja žmonių, tapusių karo liudininkais, istorijas. Ji veiks iki lapkričio mėnesio.

Tegai:
sprogmuo, naciai, Rusija
Dmitrijus Peskovas

Kremliuje įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę

(atnaujinta 14:47 2020.07.12)
Šiuo metu 2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai vis dar yra žemame taške, jų būklė labai bloga, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Mūsų santykiai vis dar yra beveik žemiausiame taške, padėtis yra labai bloga tiek dvišaliu, tiek turbūt atsižvelgiant į mūsų abiejų šalių atsakomybę už daugiašalius reikalus, visų pirma ginklų kontrolės ir strateginio stabilumo klausimais", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad ekspertiniu lygiu yra "kontaktai", tačiau jie neleidžia suprasti šalių atsakomybės "išsaugoti esamus dokumentus", galinčius užtikrinti ginklų kontrolę pasauliniu mastu.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Abi šalys yra didžiausių branduolinio arsenalo savininkės. Beje, nė viena iš kitų šalių, įskaitant Kiniją, kurią amerikiečiai labai atkakliai bando kviesti į šias derybas. Kinijos arsenalo negalima palyginti nei su Amerikos, nei su mūsų", — pridūrė Peskovas.

2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis.

Susitarimo galiojimas baigiasi 2021 metų vasario mėnesį, kol Vašingtonas paskelbs, ar ketina atnaujinti susitarimą. Įvairių lygių JAV administracija pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV.

Pekine ši idėja atmetama. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Rusija pasisako už START-3 sutarties pratęsimą be išankstinių sąlygų.

Tegai:
santykiai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Idealus ginklas: RF sukūrė elektromagnetinę patranką, kurios šaudymo nuotolis — 10 km
Nufilmuotas amerikiečių lėktuvo perėmimas virš Japonijos jūros
Rusijos prezidentas Vladmiras Putinas

Putinas neigė ryšį tarp Krymo ir pablogėjusių santykių tarp Maskvos ir Ukrainos

(atnaujinta 17:06 2020.07.12)
Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi"

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad pablogėję santykiai tarp Maskvos ir Kijevo nėra susiję su Krymo sugrįžimu į Rusijos Federaciją. Apie tai jis pareiškė "Rossija 1" eteryje.

Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi".

"Bet tik po to Krymas grįžo į Rusiją, o ne atvirkščiai", — aiškino prezidentas.

Krymas nusprendė tapti Rusijos dalimi po Ukrainos perversmo 2014 metų vasario mėnesį. Tada pusiasalyje ir Sevastopolyje buvo surengtas referendumas. Už susijungimą su Rusija balsavo 96,7 proc. Krymo gyventojų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų.

Kaip ne kartą pabrėžė Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas, Krymo klausimas yra visiškai uždarytas ir negalima kalbėti apie jokį istorinės Rusijos teritorijos "sugrįžimą" į Ukrainą.

Tegai:
Ukraina, Krymas, Rusija
Dar šia tema
Putinas paaiškino, kaip Konstitucijos pataisomis bus išvengta TSRS klaidų
Porošenka susipyko su Rados deputate dėl Putino pasveikinimo
Vestuviniai žiedai, archyvinė nuotrauka

Lietuva pagal skyrybų skaičių ES tapo antilydere

(atnaujinta 15:35 2020.07.12)
Respublika pasidalino pirmąją sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių apskaičiuoti rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Remiantis statistikos agentūros "Eurostatas" duomenimis, Lietuva įėjo į ES antilyderių sąrašą pagal skyrybų skaičių 2018 metais.

Lietuva pasidalino pirmąją sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių apskaičiuoti rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių. Tai seka Danija (2,6) ir Švedija (2,5). Ketvirtoje vietoje buvo Estija ir Suomija, abiejose valstijose po 2,4 skyrybų tūkstančiui gyventojų.

​Mažiausias skyrybų procentas nustatytas Maltoje (0,7 skyrybų tūkstančiui žmonių), Airijoje (0,7 pagal 2017 m.), taip pat Slovėnijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ir Italijoje (1,5 visose trijose šalyse).

Pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau žmonių išsiskyrė ES. Taigi, 2017 metais tūkstančiui žmonių ES buvo dvi skyrybos, tai yra dvigubai daugiau nei 1965 metais, užfiksuotas bendras skyrybų procentas (0,8).

Tegai:
ES, skyrybos, Baltijos šalys
Dar šia tema
Tarp Baltijos šalių pigiausias maistas Lietuvoje
Lietuva šalių, kur natūralus gyventojų skaičiaus mažėjimas didžiausias ES šalyse, sąraše