Be stogo virš galvos likę Stalingrado gyventojai, archyvinė nuotrauka

Nacių "dovanos": kaip naciai žudė po atsitraukimo

(atnaujinta 13:47 2020.06.08)
Po Stalingrado mūšio nacistai paliko daug sprogmenų, užmaskuodami juos buityje reikalingais daiktais. Puodelis, slėpęs vieną iš šių vokiečių minų, saugomas Rusijos šiuolaikinės istorijos muziejuje

VILNIUS, birželio 8 — Sputnik. Pavojus, kad bet kuriuo metu sprogs nacių atsitraukimo metu paliktos minos, buvo visose išlaisvintose teritorijose, rašoma RIA Novosti medžiagoje.

"Atsitraukdama vokiečių kariuomenė padarė viską, kad sustabdytų mūsų puolimą. Jų tankiai išrausė kelius, pridėjo visokių minų spąstų. <...> Besitraukdami naciai sudegino visus jų kelyje pasitaikiusius kaimus. Jei ir liko viena kita trobelė — ji būtinai buvo užminuota", — savo atsiminimuose rašė Konstantinas Rokosovskis.

Великая Отечественная война 1941-1945 годы, Сталинград, весна 1943 года, оставшиеся без крова жители города у входа в землянку, приспособленную под жилье
© Sputnik / Яков Рюмкин
Didysis Tėvynės karas 1941–1945 m. Stalingradas, 1943 metų pavasaris. Benamiai miesto gyventojai prie apkasų.

Naciai paliko ištisus minų laukus, nesprogusius sprogmenis ir kitus sprogstamuosius įtaisus. Minų šalinimo padaliniuose kartu su specialiais inžinierių vienetais bei Osoaviachimo kariais dirbo savanoriai darbininkai, kolūkiečiai ir studentai, ne jaunesni kaip 16 metų. Ir vyrai, ir moterys.

Великая Отечественная война 1941-1945 г., Сталинградская битва (июль 1942 - февраль 1943 гг.), мирные жители возвращаются в Сталинград
© Sputnik / Яков Рюмкин
Gyventojai grįžta į Stalingradą.

Po išlaisvinimo Stalingrade liko daug minų. Kova už miestą tapo viena kruviniausių Antrojo pasaulinio karo metais. Miestas buvo beveik sulygintas su žeme. Atsitraukdami vokiečiai ne tik užkasė sprogmenis po žeme, bet ir užmaskavo minas po puodeliais ir kitais namų apyvokos daiktais.

Жительница Сталинграда на улице города в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik / Яков Рюмкин
Stalingrado gyventoja Didžiojo Tėvynės karo metu.

Miesto gyventojai nieko neįtardami rinko reikalingus daiktus — juk kiekvienas daiktas buvo aukso vertės — ir paslėpta mina sprogdavo. Nuo tokių spąstų žuvo šimtai stalingradiečių. Kartais mina būdavo paslėpta po žaislu ar saldainių dėžute, tada dažniausiai aukomis tapdavo vaikai.

Чашка, снятая с немецкой мины, после изгнания гитлеровцев из Сталинграда. Немцы оставили много мин, маскируя их бытовыми вещами, в которых остро нуждались сталинградцы. 1943 г.
Фото: Музей современной истории России
Šis puodelis buvo nuimtas nuo vokiečių minos po to, kai naciai buvo išvaryti iš Stalingrado.

Šis puodelis buvo nuimtas nuo vokiečių minos po to, kai naciai buvo išvaryti iš Stalingrado. Muziejaus darbuotojai atvyko į miestą praėjus keliems mėnesiams po mūšio pabaigos. Jie rinko asmeninius miesto gynėjų daiktus, daiktus, susijusius su didvyriška gynyba, ir užrašė atsiminimus. 

Šiandien puodelis vis dar saugomas Rusijos šiuolaikinės istorijos muziejuje. Panaikinus ribojamąsias priemones, jį bus galima pamatyti parodoje "Žmogus ir karas. Nepapasakota istorija."

Paroda paruošta 75-osioms pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms ir pasakoja žmonių, tapusių karo liudininkais, istorijas. Ji veiks iki lapkričio mėnesio.

Tegai:
sprogmuo, naciai, Rusija
Vakcina nuo COVID-19

Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų

(atnaujinta 15:16 2021.01.21)
Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" demonstruoja geresnius rezultatus nei preparatai, turintys vieną vektorių, pareiškė tarptautinės Rusijos preparato ekspertų tarybos ekspertas Karlas Sala.

Vakcina
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Mus visada domino skirtingų adenoviruso vektorių naudojimo strategija dėl didesnio veiksmingesnio [šio metodo — Sputnik] hipotezės. Ir tai buvo pademonstruota, nes, palyginus su vakcinomis toje pačioje platformoje, rezultatai yra geresni", — cituoja jį RIA Novosti.

Ekspertas tai pavadino inovatyviu rezultatu.

Sputnik V" yra pagrįsta adenovirusiniais vektoriais, į kuriuos yra įterptas SARS-CoV-2 viruso smaigalio pavidalo baltymas. Tuo pačiu metu patys adenovirusai neturi galimybės daugintis — jie yra genetinės medžiagos (antigeno) pristatymo į žmogaus kūno ląsteles sistema.

Rusijos vakcinos nuo COVID-19

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Antroji šalies vakcina buvo įregistruota dar viena naminė vakcina "EpiVacCorona", kuri buvo sukurta Rospotrebnadzoro "Vektor" centre.

Anksčiau Sputnik radijas pranešė, kad Vengrijoje reguliatorius rekomendavo patvirtinti "Sputnik V".

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Pateikta paraiška registruoti "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
Vakcina Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos

(atnaujinta 09:42 2021.01.21)
Šiuo metu vaikams negalima suleisti "Sputnik V" vakcinos, tačiau mokslininkai tikisi iki metų pabaigos išsiaiškinti visus galimus šalutinius poveikius

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vakcinos "Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliekamas visus 2021 metus, sakė Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas Denisas Logunovas.

Jis priminė, kad kol kas vaikų negalima vakcinuoti "Sputnik V".

"Toks tyrimas planuojamas ir bus atliktas per šiuos metus", — spaudos konferencijoje naujienų agentūroje "Rossija segodnia" sakė Logunovas.

Kalbėdamas apie šalutinį poveikį, kuris užfiksuotas dvigubame placebu kontroliuojamame poregistraciniame tyrime, Logunovas pažymėjo, kad nėra rimtų nepageidaujamų reiškinių, susijusių su vakcinacija. Šalutinis poveikis pasireiškia galvos skausmais, karščiavimais ir skausmais injekcijos vietoje.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė 91,4 proc. veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 proc.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Prezidentas ragino spartinti vakcinavimą ir kuo greičiau pasiekti kolektyvinį imunitetą 
PSO įvertino vakcinacijos poveikį imuniteto COVID-19 vystymuisi
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
Kinija ir PSO apkaltintos lėtu atsaku į koronavirusą