Amūro dujų perdirbimo gamyklos statyba

Rusija kuria savo naftos ir dujų chemijos ateitį

(atnaujinta 22:45 2020.06.22)
Du būsimi dujų chemijos kompleksai — šalies rytuose (Amūro sritis) ir vakaruose (Leningrado sritis) — vis dažniau atsiduria naujienų agentūrų dėmesio centre. Abu projektai turi daug bendro

Kalbama apie sunkiųjų, vertingesnių angliavandenilių atskyrimą nuo gamtinių dujų, po ko jie perdirbami į naftos chemijos produktus — pirmiausia tai polimerai. Likusios dujos bus eksportuojamos. Plačiau apie tai RIA Novosti autoriaus Aleksandro Sobko medžiagoje.

Anksčiau didžioji dujų, kurias išgavo "Gazprom" Vakarų Sibire, dalis turėjo minimumą sunkiųjų angliavandenilių, tai buvo vadinamosios sausosios dujos. Dabar įmonė pamažu pereina ir prie atsargų su dideliu etano ir kitų angliavandenilių kiekiu, vadinamųjų riebiųjų dujų, gavybos. Toks yra ir kuras, išgaunamas Rytų Sibire, todėl ten toks perdirbimas buvo aktualus nuo pat Rytų Sibiro telkinių naudojimo pradžios.

Dujos vamzdynais eis iš Rytų ir Vakarų Sibiro į pasienio rajonus (atitinkamai Amūro ir Leningrado sritis), kur jos bus siunčiamos perdirbti. Čia reikia paaiškinti, kad kiekviename iš projektų bus įgyvendinamos dvi skirtingos nuoseklios gamybos.

Pirmiausia gamtinės dujos patenka į dujų perdirbimo gamyklą (DPG), kur iš jų atskiriamas metanas ir kiti komponentai: etanas, propanas ir sunkesni angliavandeniliai. Būtent jie eina kaip žaliava į dujų ir chemijos kompleksą (DCK), kur iš jų bus gaminami naftos ir chemijos produktai, daugiausia polietilenas, taip pat kiti polimerai. Pirmajame dujų perdirbimo etape, tai yra, iš esmės, komponentų atskyrimo metu, sunkiausia užduotis yra atskirti etaną. JAV (ir kitose šalyse) etanas dažnai iš viso neatskiriamas, nes pajamos, gautos iš jo pardavimo, kartais nepadengia išlaidų šiam atskyrimui. Taip pat sunku atskirti helį, kurio atskyrimas bus vykdomas rytiniame projekte, Amūro dujų perdirbimo gamykloje. Helis, be abejo, neturi nieko bendro su angliavandeniliais ir nebus žaliava dujų chemijai, tačiau pats savaime jis yra vertingas produktas.

Aprašytais atvejais dujų perdirbimo gamykla ir dujų ir chemijos kompleksas yra technologiškai susiję, tačiau jie nėra kažkas bendro. Be to, svarbu pažymėti, kad jie netgi turės skirtingus savininkus. Rytuose statoma dujų perdirbimo gamykla priklauso "Gazprom", o dujos į ją tiekiamos per "Sibiro galią". Metanas, likęs atskyrus komponentus, pateks į Kiniją (kaip vyksta ir dabar, tik kol kas ten eksportuojamas visas kuras be atskyrimo, nes dabar tiekimo apimtys yra nedidelės), o gauti sunkesni angliavandeniliai toliau pateks į dujų ir chemijos kompleksą, kurį jau valdys "Sibur" (tiksliau, planuojama bendra įmonė su Kinijos "Sinopec", kuri gaus 40 proc.).

Panaši situacija yra ir projekte Leningrado srityje. Ten dujų perdirbimas (kaip ir būsima SGD gamyba) pariteto pagrindu priklausys "Gazprom" ir "Rusgazdobyča", o pats dujų chemijos kompleksas visiškai priklausys "Rusgazdobyča". Likęs metanas, išvalytas nuo sunkiųjų komponentų, pateks tiek į "Gazprom" dujų transportavimo sistemą, tiek į suskystinimui projektuojamoje "Baltijos SGD".

Šiam klausimui skiriama daug dėmesio, nes etano kaina yra derybų klausimas. Etano vamzdynai Rusijoje egzistuoja, tačiau ši istorija yra gana egzotiška. Rusija neplanuoja eksportuoti etano, todėl abi gamyklos — dujų perdirbimo gamykla ir dujų ir chemijos kompleksas — yra viena nuo kitos priklausomos. Visa tai rodo, kad šalys, nors ir naudodamos formules, susitaria dėl žaliavų kainos individualiai ilgalaikių sutarčių ribose. Tai reiškia, kad tokia ar kitokia etano ar kitų angliavandenilių, patenkančių į dujų ir chemijos kompleksą, kaina gali stumti susijusių projektų ekonomiką iš vieno į kitą.

Taip pat verta priminti, kad galutinių investicijų į dujų chemikalų gamybą sprendimų priėmimas yra susijęs su dokumentu (dar nepatvirtintu) dėl valstybės subsidijų, vadinamuoju atvirkštiniu akcizu. Valstybė turėtų gauti šias lėšas atgal per mokestinius mokėjimus iš naujų pramonės šakų. Tikimasi, kad subsidija bus lygi devyniems tūkstančiams rublių (115 eurų) už toną etano. Suma yra gana įspūdinga, tai apie 130 dolerių už toną. Štai gatavų polimerinių gaminių kainos yra nuo vieno iki dviejų tūkstančių dolerių už toną, atsižvelgiant į situaciją rinkoje ir produkto rūšį.

Kokiame įgyvendinimo etape yra abu projektai?

Rytų — labiausiai pasirengęs. Dujų chemijos kompleksas kol kas laukia galutinio sprendimo dėl investavimo. O tiesiogiai dujų perdirbimo gamykla yra statoma, daugiau nei pusė darbų jau padaryta. Eilinis krovinys — dujų atskyrimo kolonos (beje, 88 metrų ilgio) — šiuo metu plaukia į statybvietę.

Vakarų kryptimi viskas tik prasideda. Birželio pradžioje buvo pasirašyta dujų perdirbimo ir suskystinimo komplekso statybos sutartis su Rusijos įmone "NIPIGAZ", o praėjusį rudenį buvo pasirašyta sutartis dėl dujų ir chemijos komplekso projektavimo ir statybos tiesiogiai su Kinijos "CNCEC".

Tradiciškai įdomu sekti Rusijos gamintojų dalyvavimą įrangos statybose. Tokiose didelių pajėgumų gamybose importinio dalyvavimo dalis tradiciškai yra didelė, tačiau taip pat naudojama vidaus produkcija. Pavyzdžiui, 20 tūkstančių tonų metalinių konstrukcijų — iš gamyklos Belgorode. Visų kriogeninių technologijų tiekėjas yra vienas iš sektoriaus lyderių, Vokietijos "Linde". O tokie svarbūs elementai kaip šilumokaičiai yra gaminami "Linde" ir Rusijos "Severstal" įmonėse. 

Naudoti importuotą įrangą yra nemaloni būtinybė, tačiau čia taip pat galima rasti pliusų, nes pavyko gauti pelningas paskolas, kurioms garantijas suteikė eksporto kredito agentūros. Dauguma didelių projektų daugiausia statomi už kreditų lėšas. Ir šių paskolų kaina tiesiogiai veikia būsimos gamybos pelningumą. Klausimai, susiję su likusių, dar nestatomų gamyklų finansavimu, lieka atviri. Neseniai "Sibur" išleido 5,5 % rublio obligacijas, tai rodo bendrovės galimybes skolintis su žemomis palūkanomis. Kalbant apie dujų ir chemijos kompleksą Leningrado srityje, neseniai VEB.RF (Rusijos valstybinės plėtros korporacijos) vadovas Igoris Šuvalovas padarė prielaidą, kad čia galime sukurti kolektyvinių investicijų fondus, kuriuose dalyvaus visi suinteresuoti rusai.

Vienaip ar kitaip, nauja dujų ir chemijos istorija Rusijoje tik prasideda. Neseniai ministro pirmininko pavaduotojas šioje srityje Jurijus Borisovas pasakė, kad "tam tikra prasme įsimylėjo naftos ir dujų chemiją", todėl yra didelė tikimybė, kad jau šiais metais bus priimtas atvirkštinių akcizų įstatymas, kurio nebuvimas ir sulaiko investicinių sprendimų priėmimą kelių gamyklų Rusijoje atžvilgiu.

Tegai:
dujos, nafta, Rusija
Dmitrijus Peskovas

Kremlius įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę

(atnaujinta 08:58 2020.07.13)
Šiuo metu 2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START III) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai vis dar yra žemame taške, jų būklė labai bloga, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Mūsų santykiai vis dar yra kone žemiausiame taške, padėtis yra labai bloga tiek dvišaliu, tiek turbūt atsižvelgiant į mūsų abiejų šalių atsakomybę už daugiašalius reikalus, visų pirma ginklų kontrolės ir strateginio stabilumo klausimais", — sakė jis.

Peskovas pažymėjo, kad ekspertiniu lygiu yra "kontaktai", tačiau jie neleidžia suprasti šalių atsakomybės "išsaugoti esamus dokumentus", galinčius užtikrinti ginklų kontrolę pasauliniu mastu.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Abi šalys yra didžiausio branduolinio arsenalo savininkės. Beje, nė viena iš kitų šalių, įskaitant Kiniją, kurią amerikiečiai labai atkakliai bando kviesti į šias derybas, joms neprilygsta. Kinijos arsenalo negalima palyginti nei su Amerikos, nei su mūsų", — pridūrė Peskovas.

2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START III) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis.

Susitarimo galiojimas baigiasi 2021 metų vasario mėnesį, kol Vašingtonas paskelbs, ar ketina atnaujinti susitarimą. JAV pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV.

Pekinas šią idėją atmeta. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Rusija pasisako už START III sutarties pratęsimą be išankstinių sąlygų.

Tegai:
santykiai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Idealus ginklas: RF sukūrė elektromagnetinę patranką, kurios šaudymo nuotolis — 10 km
Nufilmuotas amerikiečių lėktuvo perėmimas virš Japonijos jūros
Rusijos prezidentas Vladmiras Putinas

Putinas neigė ryšį tarp Krymo ir pablogėjusių santykių tarp Maskvos ir Ukrainos

(atnaujinta 17:06 2020.07.12)
Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi"

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad pablogėję santykiai tarp Maskvos ir Kijevo nėra susiję su Krymo sugrįžimu į Rusijos Federaciją. Apie tai jis pareiškė "Rossija 1" eteryje.

Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi".

"Bet tik po to Krymas grįžo į Rusiją, o ne atvirkščiai", — aiškino prezidentas.

Krymas nusprendė tapti Rusijos dalimi po Ukrainos perversmo 2014 metų vasario mėnesį. Tada pusiasalyje ir Sevastopolyje buvo surengtas referendumas. Už susijungimą su Rusija balsavo 96,7 proc. Krymo gyventojų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų.

Kaip ne kartą pabrėžė Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas, Krymo klausimas yra visiškai uždarytas ir negalima kalbėti apie jokį istorinės Rusijos teritorijos "sugrįžimą" į Ukrainą.

Tegai:
Ukraina, Krymas, Rusija
Dar šia tema
Putinas paaiškino, kaip Konstitucijos pataisomis bus išvengta TSRS klaidų
Porošenka susipyko su Rados deputate dėl Putino pasveikinimo
Kruonio HAE

Kruonio HAE nebus naudojama Astravo elektrinės rezervui, pareiškė Nausėda

Kaip pažymėjo Lietuvos prezidentas, Lietuva nepirks elektros iš Baltarusijos, nesuteiks Kruonio HAE rezervų bei paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa

VILNIUS, liepos 13 - Sputnik. Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje pirmadienį apsilankęs Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šis objektas negalės būti naudojamas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės rezervo reikmėms.

Apie tai jis parašė savo paskyroje Facebook. 

Pasak prezidento, mesaugios Astravo atominės elektrinės paleidimas pažeis branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei kels pavojų ir Baltarusijos, ir Lietuvos bei aplinkinių šalių gyventojams. "Černobylio katastrofos padarinius skaudžiai patyrusi Baltarusija neišmoko pamokos", - teigia prezidentas.

"Po vizito Kruonio HAE galiu dar kartą pabrėžti – Lietuva principingai vykdys priimtus įstatymus: nepirks elektros iš šalies, kurioje veiks nesaugi atominė elektrinė, nesuteiks Kruonio HAE rezervų ir paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa", - parašė šalies vadovas.

Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (HAE) - vienintelis toks objektas Baltijos šalyse. Ji balansuoja elektros gamybą ir suvartojimą bei užtikrina avarinį šalies energetikos sistemos rezervą.

Ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos valdžia nepatenkinta vietos pasirinkimu, taip pat tuo, kad elektrinė statoma dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Lietuvos valdžia visose tarptautinėse platformose ragina atsisakyti Baltarusijos energijos.

Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pažymėjo, kad Lietuvos valdžios institucijos rodo užsispyrimą Baltarusijos AE klausimu net koronaviruso pandemijos metu. Be to, elektrinės patikimumą ir saugumą jau įrodė tarptautinės branduolinės saugos institucijos.