Nerechta, archyvinė nuotrauka

Senovės Nereсhtos lobiai: tai būtina pamatyti

(atnaujinta 17:32 2020.06.22)
Nedideli XIX–XX a. namai, senovinės prekybos arkados, bažnyčios — Nereсhta dar nelabai populiari tarp turistų, todėl galite vaikščioti gatvėmis ir krantine beveik vieni, be vargo išlaikydami socialinį atstumą

VILNIUS, birželio 22 — Sputnik. Tiesa, Kostromos regione lankytojams iš kitų regionų privaloma dviejų savaičių saviizoliacija, tačiau kada nors juk ji bus atšaukta, pasakojama RIA Novosti medžiagoje.

Nešiuolaikiškas centras

Nerechta ant to paties pavadinimo upės pirmą kartą buvo paminėta XIII a. metraščiuose. Kostroma yra už 40 kilometrų. Nuo XVIII amžiaus tai yra svarbus komercinis ir pramoninis (drobės manufaktūrų) miestas. Pastatus su raižytomis spalvotomis juostomis kadaise statė turtingi amatininkai ir pirkliai.

Вид на Нерехту
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Nerechtos panorama

Centre, Laisvės aikštėje, stovi XIX a. mūriniai statiniai. Jie gana gerai išsilaikę, čia ir dabar įsikūrusios parduotuvės.

Площадь Свободы
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Laisvės aikštėje stovi XIX a. mūriniai statiniai

Netoliese yra 60 metrų aukščio Kazanės soboro varpinė, aukščiausias pastatas. Nenustebkite dėl stipraus šviežios duonos kvapo. Pastatyta XVIII amžiaus pradžioje Petro Didžiojo nurodymu, sovietmečiu bažnyčia buvo atiduota duonos kepyklai. Nebuvo išsaugoti nei kupolai, nei interjeras. Tik varpinė, pastatyta XIX a. 5-ajame dešimtmetyje, nenukentėjo.

Казанский собор
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Kazanės soboro varpinė

Dar vienas neįprastas pastatas, kuriame XX amžiuje veikė vaistinė, dabar yra kraštotyros muziejus. Verta apžiūrėti ekspoziciją, skirtą Nerechtos gyventojai Jelenai Djakonovai.

Улица Нерехты
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Dar vienas neįprastas pastatas, kuriame XX amžiuje veikė vaistinė, dabar yra kraštotyros muziejus

Turtingo prekeivio dukra nuo 11 metų rašė dienoraštį, kuriame aprašė įvykius. Mergaitė daug studijavo ir domėjosi feministinio judėjimo istorija. Ji įstojo į Sorbonos teisės mokyklą ir galėjo tapti pirmąja moterimi teisininke Rusijoje. Tačiau būdama 27 metų ji mirė Austrijoje paslaptingomis aplinkybėmis. Ji dingo, o po mėnesio buvo rasta nuoga su sulaužytomis kojomis prie kalnų upelio.

Торговые ряды
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Prekybos statiniai

Jelena Djakonova palaidota tėvynėje. Išlikęs medinis dviejų aukštų namas, kuris čia buvo perkeltas iš Jakušovkos kaimo, kur Djakonovai turėjo vasarnamį.

Šventovių karoliai

Norėdami pasigrožėti senovės miestu iš viršaus, apsilankykite Dievo apsireiškimo bažnyčioje. Turistams leidžiama pakilti į varpinę (gana stačiais ir nelabai patogiais laiptais) ir paskambinti septyniais varpais.

Церковь Богоявления
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Dievo apsireiškimo bažnyčia

1767 metai šventyklą papuošė Jaroslavlio brolių Šustovų artelė. Meistrai tapė ant neapdoroto gipso, freskuodami visas sienas ir lubas kaip vieną drobę, be aiškių ribų tarp paveikslų. Šį grožį galima apžiūrinėti ilgai.

Роспись в Преображенской церкови
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Freskos

Apskritai Nerechtoje yra septynios mūrinės šventovės, pastatytos Petro I nurodymu vietinių pirklių. Visos jos buvo iš dalies sunaikintos 1930-aisiais, tačiau atstatytos 1980–1990 m. Bažnyčios yra išdėstytos gana kompaktiškai, jas galima apeiti per porą valandų. Yra veikiančių.

Колокольня церкви Богоявления
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Dievo apsireiškimo bažnyčios varpinė

Seniausia yra Vladimiro bažnyčia, pastatyta XVII amžiaus pabaigoje buvusio Sretenskio vienuolyno teritorijoje. Į vidų patekti neįmanoma — jį juosia akmeninė tvora, įėjimas uždarytas.

Владимирская церковь
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Vladimiro bažnyčia

Netoli centro — dviejų aukštų Prisikėlimo bažnyčia. Sovietmečiu tai buvo gyvenamasis pastatas. Vėlyvojo baroko stiliaus Preobraženskajos (Iljanskajos) bažnyčia panaši į Maskvos bažnyčias.

Už kilometro nuo Nerechtos, Trejybės kaime, yra Trejybės-Sypanovo Pachomo-Nerechtinskio vienuolynas, kurį XIV amžiuje įkūrė Sergijaus Radonežskio mokinys Pachomijus. Dabar čia įsikūręs veikiantis moterų vienuolynas, XVII amžiaus pabaigos šv. Trejybės katedra yra gerai išsilaikiusi.

Čia yra Pachomijaus Nerechtunskio šaltinis, prieinamas visiems, ir gražus rožių sodas.

Троице-Сыпанов монастырь
© Sputnik / Ирина Толстошеева
Sypanovo šv. Trejybės vienuolynas
Tegai:
Nerechta, Rusija
Ledynas

"Roshydromet" vadovas paaiškino naujų salų atsiradimą Arktyje

(atnaujinta 11:43 2020.07.14)
Kaip pažymėta, dabar sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Naujos salos Arktyje atsiranda dėl tirpstančių ledynų ir nuosėdų sekliame vandenyje, RIA Novosti pasakojo "Roshydromet" vadovas Igoris Šumakovas.

"Vadinamųjų "naujųjų" salų atsiradimas Arktyje yra susijęs su ledynų skilimu. Tai pirmiausia siejama su Prano Juozapo Žemės salynu. Kai kuriais atvejais ledu padengti pusiasaliai, kai ledynas atsitraukė, buvo atskirti sąsiauriais nuo pagrindinės sausumos teritorijos ir tokiu būdu virto salomis", — sakė jis.

Anot jo, šis procesas tęsiasi ir šiandien, ir sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius.

Šumakovas taip pat pažymėjo, kad salos susidaro dėl kito proceso — nuosėdų kaupimosi sekliuose krantuose. Visų pirma, dėl šio proceso rytinėje Laptevo jūros dalyje atsirado Jajos sala.

Jajos salą atrado sraigtasparnio pilotai, skridę į Novosibirsko salas 2013 metų rugpjūtį. Sala taip pavadinta dėl tų dviejų pilotų atsakymo į klausimą, kas pirmasis pastebėjo naująją salą. Abu pasakė "ja" (rusų kalba tai reiškia "aš").

Tegai:
sala, Arktis, Rusija
Dar šia tema
Rusijos desantininkai pirmieji pasaulyje desantavosi iš stratosferos žemutinės ribos
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Koronaviruso testas

PSO įvertino koronaviruso vakcinų tyrimų situaciją Rusijoje

(atnaujinta 22:40 2020.07.13)
Anksčiau buvo pranešta, kad Sečionovo universitete vakcinos saugumas buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) palankiai vertina informaciją apie Rusijos vakcinas pasaulinėje platformoje, RIA Novosti papasakojo PSO atstovė Rusijoje Melita Vujnovič, komentuodama pirmojo klinikinių tyrimų dėl koronaviruso vakcinos, kurią sukūrė Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos centras, etapo pabaigą.

Sečionovo universiteto Medicininės parazitologijos ir tropinės medicinos instituto direktorius Aleksandras Lukaševas liepos 12 dieną RIA Novosti sakė, kad vakcinos saugumas buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu.

Antrasis koronaviruso vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjos institutas pateiks registraciją, pasakojo Aleksandras Gincburgas, Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos centro direktorius.

"PSO palankiai vertina informaciją apie Rusijos vakcinas pasaulinėje platformoje", — sakė Vujnovič, pažymėdama, kad Gamalėjos instituto sukurta vakcina jau yra visuotiniame vakcinų-kandidačių sąraše, tačiau kol kas tai tik pirmasis klinikinių tyrimų etapas.

"Informacija apie vakcinų-kandidačių tyrimų rezultatus ir etapus yra prieinama pasaulinėje platformoje. Gavus informaciją, ji bus ten paskelbta. PSO ragina visas šalis dirbti per šią integruotą platformą", — pridūrė Vujnovič.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,7 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 566 tūkst. žmonių.

Tegai:
vakcina, Rusija, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas pakomentavo JAV ir Lenkijos santykių ateitį
Pavojingas laviravimas. Lietuvai derėtų susimąstyti po rinkimų Lenkijoje
Победивший на выборах президент Польши Анджей Дуда

Naujas Lenkijos padalijimas. Šį kartą Rusija jame nedalyvauja

(atnaujinta 13:42 2020.07.14)
Tai buvo ilgiausi, nenuspėjamiausi, keisčiausi, nešvariausi rinkimai. Ir atrodo, kad jie dar nesibaigė.

Kalba eina apie ilgai kenčiančius Lenkijos prezidento rinkimus, kurie turėjo būti surengti dar gegužę. Priminsime, kad jei jie būtų surengti per įstatymų nustatytą terminą, dabartinis prezidentas Andžejus Duda būtų turėjęs visas galimybes laimėti pirmajame ture, nes, remiantis daugybe apklausų, jo reitingas tada viršijo 60 procentų. Štai kodėl liberali opozicija, kurią aktyviai remia Vakarų politikai ir žiniasklaida, padarė viską, kas įmanoma, kad pandemijos pretekstu būtų nutrauktas balsavimas. Ir jiems pavyko.

Rinkimų atidėjimas vasaros viduriui iš tikrųjų tapo savotišku "trečiuoju turu" (jei pateiksime analogiją su 2004 metų Ukrainos "oranžine revoliucija"), nenumatytu šalies Konstitucijoje. Kai kurių savo šalininkų akivaizdoje Duda išseko, parodė silpnybę, todėl jo reitingas po gegužės mėnesio balsavimo atšaukimo iš pradžių nukrito beveik perpus. Opozicija pasinaudojo momentu ir iš rinkimų atsiėmė atvirai pražūtingą statytinę, kurią bandė priešpriešinti Dudai pavasarį, — buvusią Seimo pirmininkę Malgožatą Kidavą-Blonską.

Remiantis pirmojo turo rezultatais, atrodė, kad Duda užsitikrina gana patogų 13 % atotrūkį, tačiau iki balsavimo dienos apklausos parodė, kad oponentai žengia koja kojon, su beveik vienodais rodikliais. Tiesą sakant, būtent taip ir baigėsi rinkimai. Iškart po apygardų uždarymo buvo paskelbti pirminių apklausų rezultatai: dabartinis prezidentas laimi tik su 0,8 % persvara. Galutinis rezultatas buvo šiek tiek didesnis Dudos naudai: 51,2 %, tuo tarpu Tšakovskis gavo 48,8 %.

Ko gero, Lenkijos vienybei toks rezultatas yra pats rizikingiausias. Labai emocingos kampanijos metu abi stovyklos viena kitai išsakė daug įžeidimų, įtarimų ir kaltinimų. Esant tokiam minimaliam dabartinio prezidento atotrūkiui nuo konkurento, labai lengva suabejoti jo pergalės teisėtumu, atsižvelgiant į nešvarius metodus, kurie buvo naudojami kampanijos metu. Tiesą sakant, Tšaskovskio šalininkai iškart pradėjo tai daryti.

Lenkijos visuomenė yra susiskaldžiusi geografiškai: septynios rytų vaivadijos balsavo už dabartinį prezidentą, devynios vakarų balsavo už jo konkurentą. Vyksta aštri kartų stratifikacija. Taigi už Dudu savo balsus atidavė 62% vyresnių nei 60 metų rinkėjų, o už Tšaskovskį — 64% jaunų žmonių iki 29 metų. Dabartinį valstybės vadovą palaikė didžioji dauguma patriarchalinio Lenkijos kaimo, jo oponentą — dideli miestai, atsirėmę į Vakarų Europą.

Jei anksčiau Lenkijos elitas susivienydavo bent jau aplink išgalvotą "Rusijos grėsmės" idėją, dabar šios temos lyg ir nebuvo. Ne, žinoma, be jos neapsiėjo. Ir šia prasme neįvyko jokių esminių pokyčių: ir Duda, ir Tšaskovskis nesiskiria vienas nuo kito, kai aptaria užsienio politikos darbotvarkę, išreikšdami antirusiškas, proamerikietiškas ir pro-NATO idėjas.

Įdomus momentas: pagrindinė pop tema, kaip beatrodytų paradoksalu tiems, kurie laikė Lenkiją katalikiška tradicionalizmo valstybę, buvo LGBT bendruomenės ir tos pačios lyties santuokų aptarimas. Artėjant rinkimams Duda suintensyvino savo antigėjų retoriką ir netgi prisikalbėjo, kad "LGBT ideologija yra labiau griaunanti nei komunizmas", o tai sukėlė Vakaruose nepaprastai piktą reakciją.

Reikėtų pažymėti, kad į kampaniją ne kartą įsikišdavo Europos struktūros, kurios, sustiprėjus konservatyviai Duda retorikai, padidino savo pareiškimų, aiškiai buvo palankūs prezidento oponentui, aštrumą. Pavyzdžiui, valdančiosios partijos kontroliuojamų regionų valdžios institucijoms bandžius pasiskelbti, "nuo LGBT laisvosiomis" zonomis, Europos Komisija akimirksniu smogė į skurdžiausią lenkų vietą: pagrasino, kad už tai atims iš vietos valdžios institucijų finansavimą. Taigi, jei kas nors bus apkaltintas kišimusi į Lenkijos rinkimus, tai šį kartą vargu, kad Rusija.

Tiesą sakant, antrojo turo išvakarėse Vokietija už tai jau gavo. Lenkijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Vokietijos įgaliuotinį po "Die Welt" straipsnio, kuriame atvirai buvo raginama balsuoti už Tšaskovskį. Aliejaus į ugnį pripylė ir lenkų bulvarinis leidinys "Fakt", kuris apkaltino Dudu dangstant pedofilą. Tai taip pat papildė valstybės vadovo kampaniją antigenerietiška retorika, Duda iškart atkreipė dėmesį į vokiečių laikraščio savininkus ir apkaltino Vokietiją norinti išrinkti Lenkijos prezidentą.

Dudos komanda, kurią iš visų pusių apsupo Briuselis ir liberali Europos žiniasklaida, galiausiai ėmėsi kurso, kuris XXI amžiui atrodė visiškai laukinis. Nuspręsta sulošti antisemitizmo kortą. Tai buvo padaryta valstybinio Lenkijos televizijos kanalo TVP, kuris iš esmės buvo prezidento žiniasklaidos būstinė (97% naujienų apie Dudą buvo teigiamos, trys procentai — neutralių istorijų, o 87% pranešimų apie Tšaskovskį buvo neigiami, 13% — neutralūs), rankomis.

Šis kanalas pastatyti Tšaskovskį į keblią padėtį klausimu, ar jis ketina mokėti žydams kompensaciją už Holokaustą Lenkijoje. Tada jis reguliariai skleidė tezę, kad opozicijos kandidato atsisakymas diskutuoti šiuo klausimu yra jo sąmokslo su kažkokiomis "žydų organizacijomis" užkulisiuose, kartais tiesiogiai nurodant Džordžą Sorosą, apraiška. Šis žingsnis taip sukrėtė Vakarų ir Izraelio žiniasklaidą, kad, matyt, Varšuvai teks dar ilgai aiškinti dėl tokių originalių šiuolaikinei Europos valstybei rinkimų technologijų.

Apskritai Briuselio ir Dudos tarpusavio pretenzijų kampanija šioje įnirtingoje kovoje sukaupė labai daug. Sudėtingi pastarųjų metų santykiai tikrai nepagerės po tokio audringo apsikeitimo nuomonėmis. Taigi pagrindinis tokių nešvarių rinkimų-2020 rezultatas buvo politinio susiskaldymo Lenkijoje paaštrėjimas ir ryškus pablogėjimas jos santykiuose su Europos sąjungininkais.

Varšuva turėtų užfiksuoti, kad Rusija su tuo neturėjo nieko bendro.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Andrzejus Duda, rinkimai, Lenkija
Dar šia tema
Paaiškėjo paskutinės sociologinės apklausos prieš Lenkijos vadovo rinkimus rezultatai
Lietuvos lenkai balsų dauguma palaikė Dudos varžovą
Ekspertas pakomentavo JAV ir Lenkijos santykių ateitį