Karinis paradas 75-osioms pergalės metinėms paminėti Raudonojoje aikštėje

Pati svarbiausia Pergalė: kaip vyko paradas Maskvos Raudonojoje aikštėje

(atnaujinta 00:34 2020.06.25)
Trečiadienį Rusija rengia paradus 75-osioms pergalės Didžiojo Tėvynės karo metinėms paminėti. Pagal tradiciją jie turėjo vykti gegužės 9 dieną, bet buvo perkelti dėl sunkios epidemiologinės padėties

VILNIUS, birželio 24 — Sputnik. Šiandien Maskvoje, Raudonojoje aikštėje, vyko 75-osioms pergalės Didžiojo Tėvynės karo metinėms skirtas paradas.

2020 metų balandžio mėnesio viduryje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dėl sunkios epidemiologinės padėties nusprendė atidėti paradą 75-osioms pergalės metinėms paminėti.

© Sputnik / Host photo agency / Ilya Pitalev
Parade dalyvavo daugiau kaip 14 tūkstančių karių, 234 vienetai istorinės ir modernios antžeminės karinės technikos. Nuotraukoje: beginkliai per karinį paradą

Rusijos miestuose gegužės 9 dieną vyko aviacijos paradai ir šventiniai fejerverkai. Gegužės pabaigoje prezidentas paskelbė, kad Pergalės paradas vyks birželio 24 dieną. Būtent šią dieną prieš 75 metus buvo surengtas pirmasis Pergalės paradas. Pirmajam paradui vadovavo maršalas Konstantinas Rokosovskis, o priėmė jį maršalas Georgijus Žukovas. Jis tapo tapo masiškiausiu ir ilgiausiu Maskvoje.

© Sputnik / Host photo agency / Ilya Pitalev
Nuotraukoje: tankų palaikymo kovos mašina (BMPT) per karinį paradą.

Parade Raudonojoje aikštėje dalyvavo daugiau nei 14 tūkstančių kariškių, daugiau nei 200 karinės įrangos vienetų ir 75 orlaiviai. Iškilmingą rikiuotę sudarė 40 pėstininkų įgulų iš ginkluotųjų pajėgų ir kitų teisėsaugos institucijų kariškių, karo universitetų studentų ir kariūnų, Suvorovo, Nachimovo mokyklų kariūnų.

Президент РФ Владимир Путин принял участие в военном параде в ознаменование 75-летия Победы в Великой Отечественной войне
© Sputnik / Сергей Пятаков
Prieš paradą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėjosi su veteranais. Kartu su Rusijos vadovu buvo valstybių vadovai, atvykę švęsti 75-osios pergalės metinės. Dešinėje prezidento rankoje sėdėjo veteranas, dar dešiniau — Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, jis taip pat aktyviai kalbėjosi su svečiais.

Parade taip pat dalyvavo kariškiai iš 13 užsienio šalių: Azerbaidžano, Armėnijos, Baltarusijos, Indijos, Kazachstano, Kirgizijos, Kinijos, Moldovos, Mongolijos, Serbijos, Tadžikistano, Turkmėnistano ir Uzbekistano. Baltarusijai atstovavo garbės sargybos kuopa.

Raudonojoje aikštėje buvo parodyti kai kurie 1945 metų istorinio parado elementai. Pavyzdžiui, parado pradžioje buvo atliktas "Jubiliejinis maršas". Jį atliko parado orkestras iš 900 muzikantų.

Военный парад в ознаменование 75-летия Победы
Фотохост-агентство
Paradui vadovavo Rusijos Federacijos armijos sausumos pajėgų vadas generolas Olegas Saliukovas (dešinėje), gynybos ministras Sergejus Šoigu (kairėje) vedė paradą.

Buvo suformuota 11 istorinių kariuomenės padalinių su istorine uniforma, įskaitant grupę su Didžiojo Tėvynės karo frontų vėliavomis, taip pat pėstininkų ir milicijos, pilotų, jūreivių, inžinierių, žvalgybininkų ir pasieniečių kuopos.

© Sputnik / Dmitry Astakhov
Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas ir Maskvos bei visos Rusijos patriarchas Kirilas prieš karinį paradą

Mechanizuotoje kolonoje pasirodė 234 istorinės ir modernios antžeminės karinės įrangos vienetai. Pirmą kartą Raudonojoje aikštėje buvo pristatytas BMP-2 su "Berežok" kovos skyriumi, priešlėktuvinės artilerijos sistema "Derivacija-PVO", modernizuoti tankai T-80BVM, "Armata" su 57 mm koviniais moduliais ir T-90M su patobulintomis charakteristikomis. Reaktyvinių raketų sistema "Tornado-S", vidutinio nuotolio karinės oro gynybos sistema Buk-M3, priešlėktuvinės raketos S-300B4, sunkiosios liepsnosvaidžio sistemos TOS-2, "Bal" pakrančių raketų sistema ir S-350 priešlėktuvinių raketų sistema.

© Sputnik / Host photo agency / Ilya Pitalev
Iš viso paradas truko 1 valandą ir 15 minučių. Trečiadienį orai Rusijos sostinėje šilti ir saulėti

Aviacijos parado dalyje dalyvavo 75 orlaiviai, keturi penktosios kartos naikintuvai Su-57 ir keturi viršgarsiniai naikintuvai MiG-31K su viršgarsinių raketų sistema "Kinžal".

Военный парад в ознаменование 75-летия Победы
Фотохост-агентство
Kariškiai prieš prasidedant kariniam paradui.

Prieš septyniasdešimt penkerius metus Pergalės parade dalyvavo tik viena užsienio valstybė. Ši garbė teko Lenkijos kariuomenės atstovams, jie nužygiavo pro mauzoliejų kartu su I-ojo Baltarusijos fronto konsoliduotu pulku. Šiandien Raudonojoje aikštėje žygiavo 13 šalių kariuomenių padaliniai: Azerbaidžano, Armėnijos, Baltarusijos, Uzbekistano, Indijos, Kazachstano, Kirgizijos, Kinijos, Moldovos, Mongolijos, Serbijos, Tadžikistano ir Turkmėnistano — kiekviename padalinyje po 70 žmonių.

© Sputnik / Host photo agency / Evgeny Biyatov
Nuotraukoje: T-34-85 tankai per karinį paradą, skirtą 75-osioms pergalės metinėms paminėti

Europos šalims atstovavo ministrai ir ambasadoriai. Ambasadoriai atstovavo Vokietijai, Prancūzijai, Čekijai. Į paradą taip pat atvyko Venesuelos užsienio reikalų ministras ir Indijos bei Turkmėnistano gynybos ministrai.

© Sputnik / Vladimir Sergeev
Kaip Putinas pažymėjo savo kalboje prieš paradą, "mes visada prisiminsime, kad nacizmą sutriuškino tarybiniai žmonės". Būtent jiems "teko pagrindinė kovos su nacizmu našta, ir būtent TSRS žmonės sugebėjo nugalėti "visišką blogį"

Šiandien ceremonijai vadovavo Sausumo pajėgų vyriausiasis vadas, armijos generolas Olegas Saliukovas. Gynybos ministras Sergejus Šoigu priėmė paradą. Lygiai dešimtą ryto jie pasirodo aikštėje, stovėdami puošniuose "Aurus" kabrioletuose, kuriais apvažiavo visus dalyvaujančius parade padalinius. Panašiai Žukovas ir Rokosovskis, jodami kavalerijos žirgais Orlikas ir Poliusas, pasveikino 1945 metų birželio 24 dieną susirinkusius kombinuotus Didžiosios Tėvynės karo fronto pulkus.

Военный парад в ознаменование 75-летия Победы
Фотохост-агентство
Priešlėktuvinės raketos ir patrankų sistemos "Shell-SA" per karinį paradą

Paradas prasidėjo iškilminga Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kuris kartu su garbingais svečiais užėmė vietą centrinėje tribūnoje, kalba. Prieš 75 metus Georgijus Žukovas kalbėjo iš mauzoliejaus tribūnos. Abi kalbos turi daug bendro. Tiek Žukovas, tiek Putinas pabrėžė lemiamą Raudonosios armijos vaidmenį pergalėje prieš nacistinę Vokietiją. Būtent sovietų kariai nugalėjo pagrindines Vermachto pajėgas, sunaikindami 75 procentus vokiečių tankų ir lėktuvų.

© Sputnik / Host photo agency / Sergey Pyatakov
Veteranas prieš prasidedant kariniam paradui, skirtam pergalės 75-osioms metinėms paminėti

Kaip ir prieš 75 metus, paradą užbaigia kombinuotas orkestras. 1945 metų birželio 24 dieną muzikantai atliko maršą "Šlovė Tėvynei", šiandien jų palikuoniai — dainą "Pergalės diena".

Tegai:
paradas
Ledynas

"Roshydromet" vadovas paaiškino naujų salų atsiradimą Arktyje

(atnaujinta 11:43 2020.07.14)
Kaip pažymėta, dabar sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Naujos salos Arktyje atsiranda dėl tirpstančių ledynų ir nuosėdų sekliame vandenyje, RIA Novosti pasakojo "Roshydromet" vadovas Igoris Šumakovas.

"Vadinamųjų "naujųjų" salų atsiradimas Arktyje yra susijęs su ledynų skilimu. Tai pirmiausia siejama su Prano Juozapo Žemės salynu. Kai kuriais atvejais ledu padengti pusiasaliai, kai ledynas atsitraukė, buvo atskirti sąsiauriais nuo pagrindinės sausumos teritorijos ir tokiu būdu virto salomis", — sakė jis.

Anot jo, šis procesas tęsiasi ir šiandien, ir sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius.

Šumakovas taip pat pažymėjo, kad salos susidaro dėl kito proceso — nuosėdų kaupimosi sekliuose krantuose. Visų pirma, dėl šio proceso rytinėje Laptevo jūros dalyje atsirado Jajos sala.

Jajos salą atrado sraigtasparnio pilotai, skridę į Novosibirsko salas 2013 metų rugpjūtį. Sala taip pavadinta dėl tų dviejų pilotų atsakymo į klausimą, kas pirmasis pastebėjo naująją salą. Abu pasakė "ja" (rusų kalba tai reiškia "aš").

Tegai:
sala, Arktis, Rusija
Dar šia tema
Rusijos desantininkai pirmieji pasaulyje desantavosi iš stratosferos žemutinės ribos
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Koronaviruso testas

PSO įvertino koronaviruso vakcinų tyrimų situaciją Rusijoje

(atnaujinta 22:40 2020.07.13)
Anksčiau buvo pranešta, kad Sečionovo universitete vakcinos saugumas buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) palankiai vertina informaciją apie Rusijos vakcinas pasaulinėje platformoje, RIA Novosti papasakojo PSO atstovė Rusijoje Melita Vujnovič, komentuodama pirmojo klinikinių tyrimų dėl koronaviruso vakcinos, kurią sukūrė Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos centras, etapo pabaigą.

Sečionovo universiteto Medicininės parazitologijos ir tropinės medicinos instituto direktorius Aleksandras Lukaševas liepos 12 dieną RIA Novosti sakė, kad vakcinos saugumas buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu.

Antrasis koronaviruso vakcinos tyrimo etapas truks iki liepos 28 dienos, po kurio Gamalėjos institutas pateiks registraciją, pasakojo Aleksandras Gincburgas, Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos centro direktorius.

"PSO palankiai vertina informaciją apie Rusijos vakcinas pasaulinėje platformoje", — sakė Vujnovič, pažymėdama, kad Gamalėjos instituto sukurta vakcina jau yra visuotiniame vakcinų-kandidačių sąraše, tačiau kol kas tai tik pirmasis klinikinių tyrimų etapas.

"Informacija apie vakcinų-kandidačių tyrimų rezultatus ir etapus yra prieinama pasaulinėje platformoje. Gavus informaciją, ji bus ten paskelbta. PSO ragina visas šalis dirbti per šią integruotą platformą", — pridūrė Vujnovič.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,7 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 566 tūkst. žmonių.

Tegai:
vakcina, Rusija, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas pakomentavo JAV ir Lenkijos santykių ateitį
Pavojingas laviravimas. Lietuvai derėtų susimąstyti po rinkimų Lenkijoje
Koronaviruso testai

ULAC vadovas papasakojo apie besimptomę COVID-19 formą ir medikų užsikrėtimo riziką

(atnaujinta 12:41 2020.07.14)
Jo teigimu, buvo nustatyta daugiau užsikrėtimų COVID-19 liga namų ūkyje nei pačioje ligoninėje atvejų

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Atlikti du nauji tyrimai suteikė papildomos informacijos apie vieną iš didžiausią nerimą keliančių koronaviruso aspektų — sveikatos priežiūros darbuotojų užsikrėtimo riziką, savo Facebook paskyroje rašo Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

"Vieną savaitę Belgijos tretinio lygio ligoninėje, kurioje buvo gydomi COVID-19 pacientai, buvo pasiūlyta išsitirti visiems besimptomiams medikams. Serologiniuose tyrimuose dalyvavo 3056 ligoninės darbuotojai (74 %), iš kurių 197 (6,4 %) buvo nustatyti IgG antikūnai SARS-CoV-2", — rašė jis.

Jo teigimu, buvo nustatyta daugiau užsikrėtimų COVID-19 liga namų ūkyje nei užsikrėtimų pačioje ligoninėje atvejų.

Pažymima, kad kontaktą su užsikrėtusiais pacientais ar bendradarbiais turėjusiems medikams nebuvo dažniau nustatyta antikūnų nei tokio sąlyčio neturėjusiems. Kita vertus, dauguma antikūnus turėjusių (75 %) prisiminė, kad prieš tyrimą jautė vieną ar kelis simptomus, tokius kaip anosmija, karščiavimas ir kosulys.

Jis pabrėžė, kad didelėje JK atraminėje ligoninėje PGR ir serologiniais metodais buvo tiriami besimptomiai ir simptomų turintys sveikatos priežiūros darbuotojai ir sąlyčio buityje asmenys.

Pažymima, kad iš 1032 besimptomių medikų 3 proc. buvo nustatyti SARS-CoV-2, iš 169 simptomų jaučiančių medikų ir 52 buitinio sąlyčio asmenų 14 proc. tyrimai buvo teigiami. Dažniau užsikrėtę buvo su pacientais, kuriems buvo diagnozuota ar įtariama COVID-19 liga dirbę medikai, nei dirbę kitose palatose.

Be to, buvo nustatytos dvi besimptomių SARS-CoV-2 užsikrėtusių medikų grupės. Tai yra, virusų genominė analizė parodė, jog 6 iš 9 SARS-CoV-2 užsikrėtusių medikų, gydžiusių ne COVID-19 sirgusius pacientus, turėjo tos pačios genų sekos virusus, kaip ir užsikrėtę medikai, gydę COVID-19 sirgusius pacientus.

"Šie du tyrimai padeda suprasti sudėtingą COVID-19 epidemiologiją sveikatos priežiūros įstaigose ir infekcijų kontrolės priemonių bei aukštesnio lygio asmeninių apsaugos priemonių naudojimo būtinybę", — rašė Čaplinskas.

Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ

ULAC vadovas priduria, kad užsikrėtimas virusais bendruomenėje akivaizdžiai svarbus, tačiau ne COVID-19 gydymo palatose dirbusių medikų užsikrėtimai kelia nerimą ir rodo, kad medikai gali užsikrėsti nuo medikų.

Atliktų abiejų tyrimų rezultatai leidžia suprasti, kad norint sužinoti, kur cirkuliuoja virusas, ir užtikrinti geriausią medikų ir pacientų apsaugą, nepakanka vien atsitiktinių populiacinių ar simptominių asmenų tyrimų ir būtini nuolatiniai sveikatos priežiūros darbuotojų tyrimai PGR ir serologiniais metodais.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 568 tūkst. žmonių.

Tegai:
medikai, koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO dar negavo oficialaus laiško iš JAV dėl išėjimo iš organizacijos
Lietuvoje per parą nustatytas tik vienas koronaviruso atvejis