Rusijos lakūnai ruošiasi lipti į naikintuvą Su-30 prieš išskrisdami iš Chmeimimo aerodromo Sirijoje, archyvinė nuotrauka

"Atsitiktinai nufilmuota": kokiais ginklais Sirijoje Rusija nustebino visą pasaulį

(atnaujinta 22:06 2020.07.02)
Rusijos kariuomenė išnaudoja Sirijos karinį konfliktą kaip savo ginkluotės bandymo poligonus, karinės technikos panaudojimas toks sėkmingas, kad net padarė įspūdį Vakarų ekspertams

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Galingos, didelio tikslumo, tolimo nuotolio — Rusijos karinė grupė Sirijoje sėkmingai naudoja operatyvines-taktines raketų sistemas "Iskander-M".

Neseniai jos dalyvavo pergalės parade Chmeimimo oro bazėje ir žygiavo kolonoje kartu su šarvuočiais "Tiger-M", "Taifun", "BTR-82A" ir priešlėktuvinėmis raketomis bei artilerijos sistemomis "Pancyr". Apie tai, kodėl "Iskander" buvo perkelti į Arabų Respubliką ir kokie kiti ginklai ten buvo išbandyti, rašo RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Sutramdomasis veiksnys

Pirmą kartą apie "Iskander" Sirijoje 2017 metų gruodžio mėnesį paskelbė gynybos ministras Sergejus Šoigu. Jis paaiškino, kad sistemos buvo naudojamos tiksliam išpuoliui prieš svarbiausius kovotojų taikinius kartu su "Kalibr", X-55 ir kai kuria kita ginkluote. Po metų ministro pirmininko pavaduotojas Jurijus Borisovas pažymėjo, kad "Iskander" patvirtino aukštą kovos sąlygų efektyvumą ir visi nustatyti trūkumai buvo pašalinti.

Neoficialiai informacija apie šias sistemas Sirijoje pasirodė dar 2016 metais, kai kompleksas pateko į Chmeimimo oro bazėje filmuotą medžiagą, kurią vėliau transliavo Rusijos televizijos kanalas. Gynybos ministerija neatskleidė jokios informacijos apie "Iskander" kovinį naudojimą Vidurio Rytuose. Tačiau 2016 metų birželio mėnesį Sirijos žiniasklaida rašė, kad "Iskander" buvo panaudota prie Bab al-Hawa sienos perėjimo iš Turkijos į Idlibo provinciją. Galingas smūgis sunaikino dešimtis kovotojų ir keletą įrangos dalių.

Развертывание оперативно-тактического ракетного комплекса Искандер-М
© Sputnik / Павел Лисицын
Operatyvinių-taktinių raketų sistemos "Iskander-M" dislokavimas

Pasak ekspertų, Sirijoje "Iskander" naudojami labai ribotai. Daugumą taikinių sunaikina oro pajėgų orlaiviai, kurie, kaip parodė laikas, netgi sugeba pakeisti ginkluoto konflikto kryptį. "Iskander" smogė teroristų būstinių ir kovotojų lyderių svarbiausiems infrastruktūros objektams. Dabar, kai "Islamo valstybė"* Sirijoje iš esmės yra nugalėta, o maištaujančioje Idlibo provincijoje veikia paliaubos, jie turi labai mažai darbo.

Taktinių raketų sistemos Iskander-M dislokavimas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Павел Лисицын

Nepaisant to, "Iskander" Chmeimimo oro bazėje yra rimtas Rusijos grupuotės koziris. Šios sistemos gali sunaikinti antžeminius taikinius iki 500 kilometrų atstumu. Raketos dideliu greičiu skraido nenuspėjama trajektorija, todėl jos yra sudėtingas taikinys oro ir priešraketinės gynybos sistemoms. "Iskander" rodo kitiems regiono žaidėjams, pirmiausia JAV, kad Rusija ilgam pasiliks Sirijoje.

"NATO šalys neturi ir artimiausiu metu neturės priemonių, galinčių atsispirti "Iskander". Tai yra rimtas Rusijos pranašumas, — aiškina RIA Novosti buvęs TSRS oro gynybos pajėgų vado pavaduotojas ginkluotės klausimais, generolas leitenantas Aleksandras Luzanas. — Net "Patriot" oro gynybos sistemos nėra pakankamai veiksmingos prieš balistines ir sparnuotąsias raketas".

Авиатехники готовят российские самолеты-истребители к боевым вылетам на авиабазе Хмеймим в Сирии
© Sputnik / Максим Блинов
Sirijos Chmeimimo oro bazėje orlaivių technikai ruošia Rusijos naikintuvus skrydžiams

"Iskander" yra galingas argumentas dialoge su kitais Sirijos konflikto dalyviais. Neseniai Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras sakė, kad Ankara rengia karines operacijas Sirijos Idlibo provincijoje. Taigi, paliaubos gali pasibaigti. Maskva ir Damaskas nenorėtų, kad Turkija ir jos kontroliuojamos ginkluotosios grupuotės per giliai užeitų į Idlibą. Ir Rusijos "Iskander" čia yra rimta atgrasymo priemonė.

Idealus poligonas

Kitas veiksnys yra galimybė išbandyti naujas sistemas kovos sąlygomis. Per penkerius metus Rusija Sirijoje išbandė daug žadančių gynybos technologijų. Kaip praėjusių metų gruodį sakė Sergejus Šoigu, mūšiuose dalyvavo daugiau nei 350 rūšių karinės technikos ir ginklų.

Garsiausias debiutas — jūrinės sparnuotosios raketos "Kalibr". 2015 metų spalio 7 dieną keturi Kaspijos flotilės laivai iššovė 26 šaudmenis į taikinius Sirijoje, neišplaukdami iš savo akvatorijos. "Kalibr" nuskrido daugiau nei 1500 kilometrų ir smogė 11 teroristų taikinių. Nuo to laiko Rusijos laivynas reguliariai naudojo sparnuotąsias raketas, taip pat iš povandeninių laivų.

Пуск противокорабельной ракеты Калибр-НК с борта МРК проекта 21631 Вышний Волочек
© Sputnik / Андрей Станавов
Priešlėktuvinės raketos "Kalibr-NK" paleidimas iš projekto 21631 "Vyšnij Voločiok" laivo

Beveik visų rūšių aviacijos įranga perėjo Sirijos karą. Kartu su veteranais — bombonešiais Su-24, atakos lėktuvais Su-25 ir sraigtasparniais Mi-24 — kovose dalyvavo naujausi Su-35S ir Su-30SM naikintuvai. Jie lydi atakos lėktuvus ir retkarčiais patys smogia į antžeminius taikinius.

Penktosios kartos naikintuvas Su-57 taip pat debiutavo Sirijoje, nuo 2018 metų vasario atlikęs dešimt kovinių skrydžių. Kovos sąskaitą atidarė strateginiai raketnešiai Tu-95 ir Tu-160, taip pat tolimojo nuotolio bombonešiai Tu-22M3, kurie į kovotojų objektus smogė sparnuotosiomis raketomis ir laisvai krintančiomis bombomis.

Запуск крылатой ракеты X-101 со стратегического бомбардировщика-ракетоносца Ту-160 Военно-космических сил России по объектам инфраструктуры ИГ в Сирии
© Sputnik / Министерство обороны РФ
Paleista sparnuotoji raketa X-101 iš Rusijos oro pajėgų strateginio bombonešio Tu-160

Sirijoje Rusijos armija pirmą kartą masiškai naudojo dronus: lengvus "Orlan-10", "Enix-3" ir sunkius "Fortpost", pagamintus pagal Izraelio licenciją. "Orlan" ir "Enix" yra naudojami įgulai aplink bazę stebėti, paieškos ir žvalgymo misijoms ribotu spinduliu. "Fortpost" dalyvauja įvairiuose koviniuose skrydžiuose, registruodami raketų ir bombų išpuolius. Be to, dronai padeda koreguoti artilerijos ugnį.

Kokybės gerinimas

Ant žemės Sirijoje debiutavo šarvuočiai "Taifun-K" ("KamAZ" pagrindu) ir "Taifun-U" ("Ural" pagrindu). Kovos sąlygomis mašinos patvirtino aukštas apsaugines savybes. Žinoma, kad "Taifun" Sirijoje aktyviai naudojasi Rusijos karo policijos padaliniai. Svarbų vaidmenį puolamosiose operacijose atliko TOS-1 "Buratino" ir TOS-1A "Solncepek" liepsnosvaidinės sistemos. Mašinos šaudo nevaldomais termobariniais šaudmenimis, pasižyminčiais dideliu šaudymo tikslumu iki šešių kilometrų atstumu ir ypač didele naikinamąja galia.

Karo metu Rusija Sirijos armijai perdavė iki 30 T-90 ir T-90A tankų. Jie buvo ne kartą apšaudyti iš prieštankinių raketų sistemų, tačiau kovotojams pavyko sunaikinti tik vieną tanką. Likusios apgadintos transporto priemonės po remonto buvo grąžintos į kariuomenės padalinius.

Стрельбы из тяжелой огнеметной системы ТОС-1А Солнцепек
© Sputnik / Алексей Куденко
Šaudymas iš sistemos "Solncepek"

2017 metų rugsėjo Uralo mašinų gamybos biuro generalinis direktorius Andrejus Terlikovas pareiškė, kad Sirijoje buvo išbandyta rezervinė transporto priemonė "Terminator", skirta sunkiasvoriams šarvuočiams pridengti miesto kovos sąlygomis. Jos pagrindinė užduotis yra aptikti ir sunaikinti priešo inžinerinius statinius ir šarvuočius, taip pat žemai skraidančius oro taikinius.

Galiausiai Sirijoje Rusija dislokavo galingą oro gynybos grupę. Chmeimimo oro bazę saugo naujausios oro gynybos sistemos S-400, priešlėktuvinės gynybos sistemos Buk-2M, priešlėktuvinės raketos bei artilerijos sistemos Pancyrr-S1, kurios ypač gerai pasirodė atlaikant kovinių dronų atakas.

Зенитно-ракетный комплекс С-400 на российской авиабазе Хмеймим в Сирии
© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Rusijos priešlėktuvinių raketų sistema S-400 Chmeimimo oro bazėje, Sirijoje

Naujos technologijos bandymai Sirijos kare padarė įspūdį Vakarų ekspertams. Amerikiečių analitikos centras RAND dalyvavimą konflikte tiesiogiai pavadino vienu pagrindinių Rusijos armijos kokybinio tobulėjimo veiksnių. Ekspertai pripažino, kad Rusija turi milžiniškas galimybes operatyviai dislokuoti kariuomenę, vykdyti oro gynybą ir naudoti didelio nuotolio ginkluotę.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Tegai:
ginkluotė, Sirija, Rusija
Dar šia tema
Kodėl sunkioji šarvuota kovos mašina T-15 "Armata" yra geriausia pasaulyje
Rusija ir Turkija susitarė daugeliu klausimų dėl padėties Idlibe
Istorikas: Rusija trukdo JAV "gaudyti žuvis drumstame vandenyje" Artimuosiuose Rytuose
Nufilmuotas amerikiečių bandymas blokuoti Rusijos patrulį Sirijoje

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Michailas Jefremovas

Gydytojai pranešė teismui apie Jefremovo sveikatos būklę  

(atnaujinta 14:18 2020.08.14)
Anksčiau Jefremovas sunegalavo pakeliui į Presnenskio teismą. Jis buvo atvestas į pastatą, o po penkių minučių atvyko greitoji pagalba. Aktorių išnešė ant neštuvų

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Maskvos Presnenskio teismas gavo Botkino ligoninės atsakymą į tyrimą dėl aktoriaus Michailo Jefremovo, kaltinamo sukėlus mirtiną avariją, sveikatos būklės, teismas pranešė RIA Novosti.

"Teisme buvo atsakyta į prašymą, tačiau aš negaliu jums pasakyti jo turinio", — sakė teismo spaudos sekretorė Lela Kokaja.

Jefremovas sunegalavo pakeliui į Presnenskio teismą. Jis buvo atvestas į pastatą, o po penkių minučių atvyko greitoji pagalba. Aktorių išnešė ant neštuvų.

Michailas Jefremovas
© Sputnik / Максим Блинов

Tuo tarpu aktoriaus advokatas Elmanas Pašajevas "Channel One" eteryje teigė, kad posėdis gali būti atidėtas, jei jo kliento sveikata nepagerės. Detalių jis nežino — paskutinį kartą su gydytojais kalbėjo prieš dvi dienas, o paskui išvyko į komandiruotę. Tada jam buvo pasakyta, kad aktorių ištiko insultas, tačiau oficialaus patvirtinimo jis nelaukė.

Advokatas taip pat pasmerkė tuos, kurie Jefremovo hospitalizaciją laikė "spektakliu", primindamas, kad diagnozę nustatė "Botkino ligoninės gydytojai ir mokslininkai".

Jefremovas birželio 8 dienos vakarą, Maskvos "Sadovoje kolco" vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", įvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į automobilį "Lada", kurio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, po patirtų sužalojimų ligoninėje mirė. Prokuratūros duomenimis, įvykio metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir narkotikų. 

Jefremovui taikomas namų areštas, jam gresia nuo 5 iki 12 metų kalėjimo. Iš pradžių jis pripažino savo kaltę dėl avarijos, bet vėliau pakeitė taktiką ir nusprendė vengti atsakomybės.

Tegai:
advokatas, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Jefremovui nustatyta priešinfarktinė arba priešinsultinė būsena, pareiškė advokatas
Advokatas įvertino Jefremovo galimybes išvengti bausmės dėl ligos  
Žolinė, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 15-osios šventės

(atnaujinta 18:51 2020.08.14)
Rugpjūčio 15-ąją Lietuvoje minima Žolinė, o dar ir Zarasų gimtadienis

Rugpjūčio 15 yra 227-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 228-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 138 dienos.

Žolinė, Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė

Rugpjūčio viduryje lietuviai nuo seno šventė vasaros ir rudens sandūrą, kai svarbiausi lauko darbai jau buvo nudirbti. Žolinė (Dzūkijoje — Kopūstinė) — tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinių švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima — kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo derliaus miltų tešlos paplotėliai svaidomi iš rankų į rankas per ugnį, kol iškepdavo.

Romėnai šią dieną garbindavo deivę Dianą, graikai — Artemidę. Šios deivės buvo laikomos augalų ir gyvūnų globėjomis. Aptinkama žinių, kad 500 m. prieš Kr., rugpjūčio 15 dieną buvo atidaryta deivės Dianos šventykla Romoje, ant Avetino kalvos.

Lietuvoje įvedus krikščionybę, ši šventė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Pasakojama, kad Jėzaus motinos Marijos mirties apaštalai budėjo prie jos kapo. Petras išvydo, kaip Marija prisikėlė iš numirusiųjų ir Viešpats ją paėmė į dangų. Atidarę patikrinti karstą, apaštalai Marijos kūno neberado — karste buvo tik daugybė gražių gėlių.„Ir pasirodė danguje didingas ženklas: moteris, apsisiautusi saule, po jos kojų mėnulis, o ant galvos dvylikos žvaigždžių vainikas" (Apr 12, 1). Taip apaštalas Jonas aprašo regėjimuose matytą Saulėtąją moterį — bažnyčios, kovojančios prieš žemės blogį, biblinį slibiną, simbolį. Marijos dangun ėmimo dogma paskelbta tik 1950 m., tačiau liturginis šio įvykio minėjimas žinomas nuo V amžiaus.

Kiekvienais metais Lietuvos bažnyčiose rengiami iškilmingi Žolinės atlaidai. Bažnyčiose šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Dzūkės nuo seno į gėlių puokštę įdėdavo morką, griežtį, buroką ar net kopūsto galvą. Pašventintų daržovių valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Merginos nusipindavo ir pašventindavo devynis skirtingų augalų vainikėlius. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi pirkioje už šventųjų paveikslų, užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Taip pat šią dieną gimtadienį švenčia Zarasai.

Zarasai — miestas šiaurės rytų Lietuvoje, Utenos apskrityje (49 km į šiaurės rytus nuo Utenos) prie Zaraso ežero. Zarasų gimtadieniu laikomi 1506 metų rugpjūčio 15 diena. Iki tol šioje vietoje gyveno sėliai.

Manoma, kad 1506 metais metu čia buvo įkurtas Zarasų dvaras, o Zaraso ežero saloje — vienuolynas su mūrine bažnyčia. Salą su ežero krantu jungė 200 metrų ilgio medinis tiltas. 1530 metais vienuolynas perkeltas į Antalieptę, o bažnyčia į dabartinę jos vietą krante.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Napalys, Napoleonas, Visvilas, Visvilė, Visvyda, Visvydas, Visvydė.

Tegai:
šventės, šventė