Rusijos URM, archyvinė nuotrauka

Rusijos URM priminė Hitlerio planus paversti Baltijos šalis "žaliavos priedėliu"

(atnaujinta 10:27 2020.07.23)
Baltijos valstybių gyventojus buvo planuojama pavergti, germanizuoti ir iš dalies išnaikinti, pabrėžiama Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir spaudos departamentas paskelbė pareiškimą Baltijos valstybių įstojimo į Sovietų Sąjungą 80-mečio proga. Jis buvo paskelbtas Rusijos užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje.

Pareiškime pažymima, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžia nenustoja bandyti primesti šališką įvykių, susijusių su jų įstojimu į TSRS, vertinimą.

"Esant realiai grėsmei, kad Baltijos šalys bus panaudotos kaip tiltas nacistinei Vokietijai pulti TSRS, 1940 metų birželį Maskva buvo priversta siųsti papildomus būrius į Latviją, Lietuvą ir Estiją (prie kontingentų, kurie jau buvo dislokuoti ten pagal 1939 metų dvišalius savitarpio pagalbos paktus). Šis žingsnis, žengtas pritarus Baltijos valstybių vadovybei, pats savaime nereiškė jų teritorijos suvereniteto perdavimo Sovietų Sąjungai ir buvo teisėtas", — sakoma pranešime.

Kaip pažymėjo Užsienio reikalų ministerija, vėlesnis Baltijos valstybių įstojimas į TSRS taip pat nebuvo vienašalis ir vyko abipusiu susitarimu.

Pareiškime pabrėžiama, kad tuo metu Sovietų Sąjunga buvo vertinama kaip vienintelė valdžia, galinti atsispirti nacistinės Vokietijos agresijai.

"Istorija patvirtino, kad tik TSRS užkirto kelią Hitlerio planams paversti Baltijos valstybes Trečiojo Reicho žaliavos priedėliu <...>. Buvo planuojama gyventojus pavergti, germanizuoti ir iš dalies sunaikinti, kas ir buvo daroma iki 1944 metų", — pažymi departamentas.

Užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad 1944–1945 m. Baltijos šalių tautos ir kiti europiečiai buvo išgelbėti tūkstančių sovietų karių gyvybių sąskaita. Be to, daugybė lietuvių, latvių ir estų kovojo Raudonojoje armijoje, kuri juos išlaisvino.

Ministerija taip pat dar kartą paneigė Baltijos šalių elito teiginių apie Baltijos šalių "okupaciją" teisėtumą, pažymėdama, kad tarp Sovietų Sąjungos ir Baltijos šalių nebuvo karo, o Maskvos apeliacijose nebuvo grėsmės paskelbti karinį konfliktą.

Be to, dauguma šalių de facto pripažino Baltijos šalių įstojimą į TSRS. Tai patvirtina 1999 metų Europos Tarybos remiamo tyrimo duomenys.

"Reikėtų pabrėžti, kad pripažinus stojimą "neteisėtu", kiltų abejonių dėl įstojimo į TSRS sukeltų padarinių teisėtumo, ypač dėl to, kad Lietuva, kaip Lietuvos TSR, įsigijo teritorijas, kurios nebuvo prieškario Lietuvos dalis ir kurias paveldėjo dabartinė Lietuvos Respublika (Vilnius, Vilniaus kraštas, Klaipėda)", — pridūrė departamentas.

Visą sovietmetį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinė valdžia. Šios šalys taip pat buvo atstovaujamos aukštesniosiose sovietinėse valstybinėse struktūrose, turėjo visas sąlygas nacionalinėms kalboms ir kultūrai išsaugoti bei plėtoti.

"Iki TSRS žlugimo 1991 metais Baltijos šalys, padedant centrinei sovietų valdžiai, buvo vienas ekonomiškai pažangiausių ir labiausiai klestinčių šalies regionų", — pabrėžia Užsienio reikalų ministerija.

Anot Rusijos diplomatų, dabartinės Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžios propaguojama "okupacijos doktrina" yra politinis projektas, skirtas pareikšti pretenzijas Maskvai ir suklastoti šio laikotarpio istoriją.

Nesutarimai su Rusija istorijos klausimais

Lietuva aštriai kritikuoja 1939 metų Molotovo ir Ribentropo paktą tarp nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos tvirtindama, kad jis buvo skirtas "sunaikinti Vidurio ir Rytų Europos šalių valstybingumą".

Be to, Lietuva eina istorijos perrašymo ir nacizmo šlovinimo keliu. Valstybėje "miško broliai" laikomi "nacionaliniais didvyriais", iš kurių daugelis Antrojo pasaulinio karo metu galimai dalyvavo nacistinės Vokietijos pusėje ir prisidėjo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje. Jie taip pat galimai dalyvavo civilių ir sovietų partijos darbuotojų žudyme.

Tie, kurie nesutinka su oficialia Lietuvos valdžios pozicija, yra persekiojami.

Birželį Putinas paskelbė straipsnį pavadinimu "75-osios Antrojo pasaulinio karo metinių faktinės pamokos". Prezidentas paragino partnerius išsaugoti faktais pagrįstą istorinę tiesą ir savikritiškai bei nešališkai aptarti praeities įvykius.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pabrėžė, kad TSRS buvo vienintelė Europos valstybė šeštajame dešimtmetyje, kuri priešinosi fašizmui ir militarizmui Europoje ir Tolimuosiuose Rytuose, o nepuolimo paktas su Vokietija buvo sukurtas siekiant išvengti karo grėsmės.

Tegai:
Molotovo-Ribentropo paktas, Antrasis pasaulinis karas, Rusija, TSRS, Baltijos šalys
Naikintuvas Su-30, archyvinė nuotrauka

Tverės regione sudužo naikintuvas Su-30

(atnaujinta 16:25 2020.09.22)
Incidentas įvyko planinio mokomojo skrydžio metu. Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Naikintuvas Su-30 nukrito Tverės regione, įgula spėjo saugiai katapultuotis, ant žemės niekas nesunaikinta, pranešė RIA Novosti su nuoroda į Vakarų karinės apygardos spaudos tarnybą.

"Rugsėjo 22 dieną Tverės regione planinio mokomojo skrydžio metu nukrito Vakarų karinės apygardos orlaivis Su-30", — sakoma pranešime.

Įgula saugiai katapaltuvosi, nusileidę pilotai susisiekė su komanda. Įgula dabar evakuota į aerodromą.

"Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje. Ant žemės niekas nesunaikinta. Siekiant nustatyti įvykio priežastis ir aplinkybes, į avarijos vietą išsiųsta Vakarų karinės apygardos komisija", — priduriama pranešime.

Tegai:
avarija, naikintuvai, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso sukūrimas

Rusijoje vyks dar vienos vakcinos nuo koronaviruso klinikiniai bandymai

(atnaujinta 11:12 2020.09.22)
Tikimasi, kad bandymuose dalyvaus daugiau nei trys tūkstančiai savanorių — tai būtina, kad tyrimas atitiktų PSO reikalavimus

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Rusijos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išdavė leidimą atlikti dar vienos vakcinos nuo koronaviruso klinikinius bandymus, pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

Vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Pažymima, kad vakciną sukūrė Rusijos mokslų akademijos Čiumakovo federalinis imunobiologinių preparatų tyrimų ir plėtros centras.

Planuojama, kad bandymuose dalyvaus daugiau nei 3 tūkstančiai savanorių. Tai būtina, kad tyrimas atitiktų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) reikalavimus.

Po vakcinacijos tyrimo dalyviai bus izoliuoti ligoninės aplinkoje 16 dienų. Klinikiniai vakcinos bandymai prasidės artimiausiu metu iš karto trijuose Rusijos miestuose: Kirove, Sankt Peterburge ir Novosibirske.

"Tikimės, kad klinikiniai bandymai bus užbaigti šių metų lapkritį", — pareiškė centro generalinis direktorius, Rusijos mokslų akademijos narys korespondentas Aidaras Išmuchametovas.

Pirmoji pasaulyje vakcina nuo koronaviruso, sukurta Rusijos Gamalėjaus tyrimų centre, buvo įregistruota Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerijos rugpjūčio mėnesį, birželio–liepos mėnesiais buvo atlikti bandymai su 18–60 metų savanoriais. Preparatas jau išleistas į civilinę apyvartą.

Registracijos stadijoje dar yra dvi vietinės ir dvi užsienio vakcinos nuo COVID-19. Tarp jų — "Rospotrebnadzor" centro "Vektor" preparatas, taip pat Čiumakovo centro vakcina. Dvi užsienio vakcinos — tai kinų vakcina "Sinopharm" ir bendrovės "AstraZeneca" šimpanzių adenoviruso pagrindu sukurtas preparatas.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Sunaikinti rusišką vakciną: mažas didžiosios politikos gešeftas
Gamalėjaus centras atskleidė, ar COVID-19 gydyti skirta vakcina apsaugo nuo gripo
Veryga papasakojo apie rizikas įsigyjant vakcinas nuo COVID-19
Panerių memorialas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 23-iosios šventės

(atnaujinta 18:36 2020.09.22)
Nuo rugsėjo 23-iosios iki metų galo lieka 99 dienos, dienos ilgis — 12 val. 11 min.

Rugsėjo 23-ioji yra 265-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 267-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 99 dienos.

2020 metų rugsėjo 23 dieną saulė teka 07:05, leidžiasi 19:16, dienos ilgis — 12 val. 11 min.

Šiandien minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena.

Didžiausias ir šiurpiausias hitlerininkų nusikaltimas Lietuvoje — masinės žydų žudynės. Antisemitizmas — sudedamoji nacių ideologijos dalis. Žydai buvo naikinami visuose regionuose. Taip pat neginčijamas faktas, jog Lietuvoje žydų žudynės prasidėjo tik tada, kai atėjo vokiečiai, kurie iškart paėmė į savo rankas policiją, karinius lietuvių dalinius, visą valdžią ir todėl buvo atsakingi už tvarkos palaikymą krašte.

Jau nuo 1941 metų pradžios Vokietijoje iš gestapo, SD ir SS pareigūnų pradėta formuoti specialiosios paskirties grupes (Einsatzgruppe), kurių uždavinys, kilus karui, buvo tvarkos palaikymo užfrontėje pretekstu žudyti SSRS teritorijoje komunistus, partizanus, žydus, čigonus, psichinius ligonius. Baltijos kraštą kontroliavo "A" grupės būriai, kuriems vadovavo brigadenfiureris Valteris Štalekeris (Stahlecker). Birželio 18 dieną, t. y. dar karo išvakarėse, ypatingosios paskirties dalinių vadai gavo žodinį Henricho Himlerio nurodymą naikinti užimtoje TSRS teritorijoje minėtų kategorijų asmenis.

Vos prasidėjus karui, birželio 24 dieną Saugumo policijos ir SD operatyvinės "A" grupės vadas Štalekeris įsakė Karaliaučiaus ir Tilžės gestapininkams žudyti žydus bei komunistus užimtoje Lietuvos teritorijoje. Birželio 25 dieną su pirmuoju "A" grupės būriu atvykęs į Kauną ir užmezgęs ryšį su Klimaičio partizanų būriu, Štalekeris surengė pirmąjį žydų pogromą. Naktį Senamiestyje ir Vilijampolėje buvo nužudyti šimtai žmonių, sudeginta keliasdešimt namų.

Ši diena Lietuvoje paskelbta Žydų genocido diena 1992 metais. Antrojo pasaulinio karo metais buvo nužudyti 96 proc. visų šalyje gyvenusių žydų — 196 tūkst. iš 210 tūkst. Visiškai sunaikinta savita kultūra.

Kiti su šia diena susiję įvykiai

1907 metais Kaune prasidėjo Lietuvos moterų suvažiavimas (rugsėjo 23–24 dienomis).

1926 metais Kaune veiklą pradėjo Žemės ūkio rūmai. Šalyje, kur didžioji gyventojų dalis užsiėmė žemdirbyste, o pagrindinės valstybės pajamos plaukė iš žemės ūkio, tokios organizacijos įkūrimas buvo itin svarbus žingsnis. 1942 metais panaikinti rūmai nuo 1991 metų sėkmingai atgimė ir gyvuoja iki šiandien.

1931 metais Šiaulių dramos teatras parodė savo pirmąjį spektaklį — Karlo Gocio "Princesę Turandot".

1943 metais vokiečių okupacinė valdžia likvidavo Vilniaus getą. Žydų tautybės žmonės masiškai išžudyti Paneriuose. Po šios tragiškos dienos Vilnius, visame pasaulyje garsėjęs savo žydais ir jų pasiekimais bei kultūra (gavęs net Šiaurės Jeruzalės vardą), neteko daugelio šios tautos atstovų. 1941–1943 metais veikęs getas pražudė virš 50 tūkst. Vilniaus žydų. Tik porai tūkstančių jų buvo lemtą išgyventi karo baisenybes. Po šių žudynių Vilnius neteko didžiausios gyventojų dalies per visą savo istoriją.

2003 metais sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke pasirašė Tabako kontrolės konvenciją, kuri įpareigoja per penkerius metus šalyje uždrausti tabako reklamą. Lietuva yra 57-oji šį dokumentą pasirašiusi valstybė.

Savo vardadienius šiandien švenčia Linas, Teklė, Galintas, Galintė, Lina, Linė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai