Marija Zacharova, archyvinė nuotrauka

"Beviltiška aklavietė": Zacharova įvertino Rusijos ir Lietuvos santykius

(atnaujinta 08:10 2020.07.24)
Liepos 17 dieną Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda prieš prasidedant Europos aukščiausiojo lygio susitikimui paskelbė ketinantis kelti nesutarimų su Rusija Antrojo pasaulinio karo atžvilgiu klausimą

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Dėl Vilniaus kaltės Rusijos ir Lietuvos santykiai yra beviltiškoje aklavietėje, trumpojoje spaudos konferencijoje pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Liepos 17 dieną Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda prieš prasidedant Europos aukščiausiojo lygio susitikimui paskelbė ketinantis kelti nesutarimų su Rusija vertinant Antrąjį pasaulinį karą klausimą.

"Liūdna, kad Lietuvos lyderis ir toliau laikosi destruktyvių fobijų, užuot pagalvojęs apie dvišalių santykių, kurie dėl Vilnius kaltės atsidūrė beviltiškos aklavietėje, gerinimą", — ketvirtadienį per trumpą pranešimą sakė Zacharova.

Ji priminė, kad Maskva ne kartą vertino Baltijos šalių politikų bandymus suklastoti istorinius įvykius, remiantis kažkokios "sovietinės okupacijos" koncepcijos vertinimais.

"Eilines tokias nedraugiškas atakas Lietuvos prezidentas surengė per neseniai vykusį Europos Vadovų Tarybos susitikimą Briuselyje. Mes tikime, kad šios valstybės vadovybės, kuri laikosi nuoseklios vadinamųjų "miško brolių", iš kurių daugelis tiesiogiai bendradarbiavo su naciais ir kurie yra kalti dėl dešimčių tūkstančių civilių žūties, šlovinimo linijos, kaltinimai Rusijos atžvilgiu, kaip jie sako, "istoriniu revizionizmu", yra netinkami, ciniški ir amoralūs", — pažymėjo ji.

Anksčiau Nausėda Europos Tarybos darbo sesijos Briuselyje metu atkreipė Europos lyderių dėmesį į istorinio revizionizmo tendencijos stiprėjimą. Anot Lietuvos vadovo, istorinio revizionizmo pastangomis Rusija siekia "suskaldyti pasaulį į įtakos sferas ir perrašyti istoriją, paversti ją ginklu prieš Baltijos šalių tautas". Nausėdos teigimu, šie veiksmai vertinami kaip "tiesiogiai nukreipti prieš Lietuvos ir kitų ES šalių suverenitetą ir nepriklausomybę".

Rusijos vadovybė ne kartą yra pareiškusi, kad Baltijos šalių okupacija 1940 metais TSRS yra nesuvokiama. Rusijos užsienio reikalų ministerija paaiškino, kad mano, kad Baltijos valstybių stojimas į TSRS atitinka to meto tarptautinės teisės normas. Ministerija taip pat dar kartą paneigė Baltijos šalių elito teiginių apie Baltijos šalių "okupaciją" teisėtumą, pažymėdama, kad tarp Sovietų Sąjungos ir Baltijos šalių nebuvo karo, o Maskvos apeliacijose nebuvo grėsmės paskelbti karinį konfliktą.

Be to, per visą buvimą Sovietų Sąjungoje (išskyrus Vokietijos okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu) Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos.

Sovietų ir Vokietijos nepuolimo paktas (dažnai vadinamas Molotovo-Ribentropo paktu pagal jį pasirašiusiųjų politikų, TSRS ir Vokietijos užsienio reikalų institucijų vadovų, pavardes) buvo pasirašytas 1939 metų rugpjūčio 23 dieną Maskvoje. Nepuolimo pakto turinys neprieštaravo tarptautinės teisės normoms ir valstybių sutarčių praktikai, priimtai tokio pobūdžio santykių sureguliavimui. Kartu su sutartimi buvo pasirašytas slaptas papildomas protokolas, kuriame buvo apibrėžtos Sovietų Sąjungos ir Vokietijos interesų sferos. TSRS įtakos zona apėmė dalį Baltijos valstybių, Vakarų Baltarusiją, Vakarų Ukrainą ir Besarabiją. Tokiu būdu TSRS europinė siena pasistūmėjo daug toliau į vakarus.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Marija Zacharova, dvišaliai santykiai, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Lietuva ragina Rusiją pripažinti savo "vaidmenį numušant lėktuvą MH17"
Rusijos ambasada Lietuvoje atsakė į URM pareiškimą dėl RF "vaidmens numušant lėktuvą MH17"
"Maskvos namų" Vilniuje statybos projektas atmestas dėl "Rusijos grėsmės"
Atsakovas "Družbos" dujotiekio užteršimo byloje gavo prieglobstį Lietuvoje
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas nominuotas Nobelio taikos premijai

(atnaujinta 13:30 2020.09.24)
Pasak apeliaciją atsiuntusio Rusijos akademiko, iš karto gavusi Rusijos prašymą Amerika iškėlė JAV prezidentą Donaldą Trampą

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, komentuodamas valstybės vadovo Vladimiro Putino nominaciją Nobelio taikos premijai, sakė, kad jei bus priimtas toks sprendimas, bus gerai, jei ne, tada nieko baisaus neįvyks.

Anksčiau tapo žinoma, kad akademikas, rašytojas Sergejus Komkovas išsiuntė Tarptautiniam Nobelio komitetui paraišką dėl Putino nominacijos.

"Jūs žinote, kad šiam apdovanojimui yra siūlomi visiškai skirtingi žmonės. Ir tai yra tų, kurie pateikia tokį pasiūlymą, iniciatyva. Šiuo atveju tai yra jūsų minimas rašytojas. Yra tam tikra procedūra dėl kandidatų svarstymo. Jei bus priimtas sprendimas — gerai, jis nebus priimtas — nieko baisiaus. Čia sunku ką nors kita pasakyti", — RIA Novosti cituoja Peskovą.

Prašymą dėl Putino nominacijos Taikos premijai gauti Nobelio komitetas Osle gavo rugsėjo 10 dieną, po to Amerikos pusė iškart paskyrė JAV prezidentą Donaldą Trampą, sakė akademikas ir rašytojas Sergejus Komkovas, atsiuntęs kreipimąsi dėl Rusijos vadovo kandidatūros.

"Šiandien tai iš tikrųjų yra mano ketvirtoji nominacija Nobelio taikos premijai gauti. Ji buvo išsiųsta šių metų rugsėjo 9 dieną, o rugsėjo 10 dieną ši paraiška pateko į Nobelio taikos komitetą Osle, į Nobelio komiteto būstinę", — per spaudos konferenciją "Dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino nominacijos Nobelio taikos premijai 2021 metais" sakė Komkovas.

Akademikas pridūrė, kad atidžiai stebėjo registruoto laiško ištrauką ir pažymėjo, kad iškart gavusi Rusijos prašymą Amerikos pusė paskyrė JAV prezidentą Donaldą Trampą.

"Mes aiškiai suprantame, kas, kada ir kiekvieną minutę — 15.07 val. vietos laiku šis registruotas laiškas buvo gautas Osle ... ir pasirašė vienas iš Nobelio komiteto sekretorių. Po šios paraiškos prasidėjo tiesiogine prasme siautulinga Amerikos reakcija. Jau vėlyvą popietę, po 16:00 vietos laiku, Amerikos atstovas Osle <...>, greitai beveik ranka parašęs prašymą, nedelsdamas pateikė paraišką dėl Trampo nominacijos Nobelio taikos premijai gauti — neaišku už ką, kodėl, apie apie kažkokį konfliktą tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Izraelio susitarimą", — sakė Komkovas.

Tegai:
Donaldas Trampas, Vladimiras Putinas, Nobelio premija
Tyrimai laboratorijoje, archyvinė nuotrauka

Rusijoje atrastas revoliucinis natūralus antibiotikas

(atnaujinta 13:28 2020.09.24)
Atrasta medžiaga padės veiksmingai kovoti su daugeliu žmonių ir gyvūnų infekcinių ligų, kurias sukelia bakterijos ir grybai

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Tiumenės valstybinio universiteto mokslininkai kartu su kolegomis iš Rusijos rado universalų natūralų antibiotiką, kuris įveikia patogenų atsparumą vaistams. Tyrimo tekstas buvo paskelbtas žurnale "Applied Biochemistry and Microbiology".

Tyrėjai teigia, kad atrasta medžiaga padės veiksmingai kovoti su daugeliu žmonių ir gyvūnų infekcinių ligų, kurias sukelia bakterijos ir grybai.

Anot universiteto mokslininkų, viena iš farmakologijos užduočių yra rasti natūralių antibiotikų, kurie galėtų kovoti su mikroorganizmais, pasižyminčiais atsparumu daugeliui vaistų (MDR) arba absoliučiu (XDR) atsparumu antibiotikams.

Tiumenės valstybinio universiteto mokslininkai pirmieji pasaulyje pademonstravo unikalų peptido emericilipsino A, išskirto iš alkalofilinio micelinio grybo Emericellopsis alkalina, gebėjimą. Ekspertų teigimu, ši medžiaga slopina bakterijų gebėjimą formuoti bioplėveles, todėl išnyksta šių ligų sukėlėjų atsparumas antibiotikams.

Kaip paaiškino darbo autoriai, pagrindinis tiriamos medžiagos terapinis bruožas yra poveikio universalumas. Ne tik MDR ir XDR bakterijų formos, bet ir praktiškai bet kokie patogeniški eukariotai, pavyzdžiui, miceliniai grybai ir mielės, yra neapsaugoti nuo emericilipsino A.

"Emericilipsinas A veikia eukariotus ir prokariotus per skirtingus molekulinius mechanizmus. Eukariotai — grybai ir navikų ląstelės — žūsta dėl to, kad peptidas sunaikina jų ląstelių membraną, o prokariotų virulentiškumas slopinamas, užkertant kelią biofilmų susidarymui", — sakė Tiumenės valstybinio universiteto antimikrobinio atsparumo laboratorijos X-BIO vyresnysis tyrėjas Jevgenijus Rogožinas.

Kaip pastebėjo mokslininkai, tarp patologijų, su kuriomis emericilipsinas A leis kovoti, yra navikai, taip pat visų rūšių bakterinės ir grybelinės infekcijos.

Emericilipsinas A, pasak Tiumenės valstybinio universiteto specialistų, yra perspektyvus ir kaip nepriklausomas terapinis agentas, ir kaip kompleksinių preparatų elementas. Terapija gali būti atliekama injekcijomis arba lokaliai — tiesiogiai gydant paveiktą audinį.

Tyrimas buvo atliktas glaudžiai bendradarbiaujant su kolegomis iš Gauzės tyrimų instituto, Centrinio "Rospotrebnadzor" epidemiologijos tyrimų instituto ir M. M. Šemiakino ir J. A. Ovčinikovo bioorganinės chemijos instituto.

Ateityje mokslininkų komanda ketina pereiti nuo darbo su ląstelių modeliais prie laboratorinio vaisto tyrimo.

Tegai:
Rusija, antibiotikai
Dar šia tema
Rusijos sveikatos apsaugos ministerija patvirtino trečiąjį vaistą nuo koronaviruso
Įvardyti trys paprasti būdai, kaip padidinti kraujospūdį be vaistų
Keičia sąmonę. Aptiktas populiariausių vaistų pavojus
Gigi Hadid ir Zayn Malik

Gigi Hadid ir Zayn Malik pirmą kartą tapo tėvais

(atnaujinta 14:17 2020.09.24)
JAV modelis ir britų atlikėjas socialiniuose tinkluose pranešė džiugią naujieną ir pasidalino nuotrauka su naujagime

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. JAV modelis Gigi Hadid ir jos vaikinas britų atlikėjas Zain Malik pirmą kartą tapo tėvais — pora susilaukė dukters.

Apie įvykį Gigi Hadid pranešė savo Instagram paskyroje ir pasidalijo nuotrauka su naujagime.

"Mūsų mergaitė gimė šį savaitgalį ir jau pakeitė mūsų pasaulį", —   parašė 25 metų mama.

View this post on Instagram

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid) on

Žvaigždės mylimasis Zainas Malikas taip pat pasidalijo džiugia naujiena.

"Mūsų mažylė yra su mumis, graži ir sveika. Bandyti išreikšti žodžiais tai, ką aš jaučiu dabar, būtų neįvykdoma užduotis. Meilė, kurią aš jaučiu šiai mažytei, yra aukščiau už mano supratimą. Esu dėkingas už tai, kad ją pažįstu, vadinu savo, ir dėkingas už gyvenimą, kurį praleisime kartu", — pažymėjo 27 metų tėvas.

View this post on Instagram

A post shared by Zayn Malik (@zayn) on

Apie modelio nėštumą tapo žinoma balandžio pabaigoje. Ilgą laiką modelis nepranešė apie nėštumą, apie tai žinojo tik jos šeimos nariai ir artimi draugai. Kai tai tapo žinoma visuomenei, Gigi motina Jolanda Hadid patvirtino informaciją apie dukros nėštumą. Tada šaltiniai atskleidė vaiko lytį.

Gigi ir Zain yra kartu nuo 2015 metų, tačiau jų santykiai niekada nebuvo stabilūs — jie išsiskyrdavo, o po to vėl suartėjdavo. Nepaisant to, pasak insaiderių, modelis visada norėjo sukurti šeimą su Maliku. Eilinį kartą po išsiskyrimo įsimylėjėliai vėl suartėjo praėjusių metų pabaigoje. Anoniminio šaltinio teigimu, jie visada žinojo, kad tarp jų yra "kažkas ypatingas".

Tegai:
Didžioji Britanija, JAV
Dar šia tema
Didžiosios Britanijos premjerui Borisui Džonsonui gimė sūnus
Katy Perry ir Orlando Bloom'as susilaukė dukters
Elonui Maskui ir dainininkei Grimes gimė vaikas