Боевая машина БМ-21 реактивной системы залпового огня Град

"Be triukšmo ir dulkių": Rusija turi naują ginklą kovai su tankais

(atnaujinta 16:39 2020.08.31)
Neseniai Rusijos perspektyvusis prieštankinis kompleksas "Hermes" buvo pripažintas viena ryškiausių "Armijos 2020" forumo naujovių

VILNIUS, rugpjūčio 31 — Sputnik. Nepralenkiamas diapazonas, taikinio nustatymas pagal palydovą ar bepilotį orlaivį, galimybė sunaikinti bet kokius šiuolaikinius tankus — perspektyvusis prieštankinis kompleksas "Hermes" buvo pripažintas viena ryškiausių "Armijos 2020" forumo, kuris baigėsi Maskvos regione, naujovių. Kūrėjai tvirtina, kad jis sugeba smogti šarvuočiams iki šimto kilometrų atstumu. Apie šio ginklo savybes RIA Novosti straipsnyje rašo Nikolajus Protopopovas.

Šarvuotosios technikos naikintojai

Pirmą kartą apie aukšto tikslumo valdomus ginklus su už horizonto ribų siekiančiu šaudymo nuotoliu pradėta kalbėti 2000-ųjų pradžioje. Tuomet Tulos instrumentų projektavimo biuro specialistai pasiūlė iš oro paleidžiamų raketų sistemą.

2003 metais sraigtasparniuose Ka-52 buvo sėkmingai išbandyta "Hermes-A" modifikacija: ant išorinių pakabų buvo padėta iki šešiolikos konteinerių su valdomomis raketomis. Pagrindiniai taikiniai yra tankai ir įtvirtinti priešo punktai, esantys iki dvidešimties kilometrų atstumu.

Bet šį kartą antžeminė versija plačiajai visuomenei buvo parodyta pirmą kartą. Išvaizda kompleksas primena kelias raketų paleidimo sistemas: mobilų paleidimo įrenginį su šešių cilindrinių konteinerių bloku ant didelio judumo ratinės važiuoklės.

Konteinerių viduje yra daugiafunkcės 130/210 mm raketos su maždaug trisdešimt kilogramų sveriančia sprogstamąja galvute. Maksimalus greitis yra 1300 metrų per sekundę. Nepaisant kalibravimo, panašaus į kelių raketų paleidimo įrenginius, užduotys čia yra visiškai kitokios. Spėjama, kad kariuomenėje šis ginklas užims vietą tarp artilerijos ir operacinių-taktinių kompleksų.

"Hermes" stiprioji pusė yra iki šimto kilometrų atstumas. Jis šaudo tokiu pat tikslumu dieną ir naktį. Pasak kūrėjų, kompleksas pirmiausia skirtas oro gynybos objektų, komandų postų ir ryšių centrų, operacinių-taktinių raketų sistemų ir daugkartinių raketų sistemų sunaikinimui. "Hermes" yra ypač efektyvi mažiems taikiniams, tokiems kaip tankai, šarvuočiai ar pėstininkų kovos mašinos.

Humaniškas sprendimas

"Kelių raketų paleidimo sistemos smogia į vietas su atitinkamu sunaikinimu, — RIA Novosti paaiškina KBP atstovas. — "Hermes" yra labai tikslus: didžiausias raketos nuokrypis nuo taikinio yra tik pusė metro. Esant tokiems rodikliams, netgi leistina vadinti jį humanišku ginklu. "Hermes" gali būti naudojamas tankiai apgyvendintose vietovėse, miestuose — civiliai, pastatai ar bet kokie pašaliniai objektai nenukentės. Sunaikinamas tik konkretus taikinys".

Aukštą tikslumą teikia pažangi orientavimo sistema. Pirma, veikia inercinė radijo navigacija — palydovo pagalba, tada prijungiama pagrindinė galvutė.

Kalbant apie taikinį, "Hermes" turi keletą galimybių. Mūšio lauke esantys objektai gali būti apšviesti antžeminės stoties įranga. Taip pat yra nuotoliniu būdu valdomas nepilotuojamas orlaivis su optine-elektronine sistema, kuri perduoda taikinio koordinates, pažymi jį žemėlapyje ir apšviečia iki penkių kilometrų atstumu.

Kitas svarbus pranašumas yra didelis mobilumas ir šaudymas iš nepasiruoštų vietų. Vienu metu galimi pavieniai ir kelių raketų paleidimai į šešis taikinius.

Brangus ir toli smogia

Kūrėjai naująją instaliaciją laiko efektyvia kovos su tankais priemone. Ir čia, sprendžiant pagal deklaruojamas savybes, nėra konkurentų nei Rusijoje, nei užsienyje. Tačiau kyla klausimas: ar "Hermes" pakeis esamas prieštankinių raketų sistemas?

Rusijos karys, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Šis kompleksas išsiskiria tuo, kad jis operaciniame gylyje gali smogti ne pavieniams tankams, bet ištisiems daliniams eitynėse ar susibūrimo vietose, — sako Viktoras Murachovskis, Rusijos karinio-pramoninio komplekso kolegijos ekspertų tarybos narys. — Raketa su tokiu skrydžio nuotoliu, savarankiško nusistatymo galvute, inercine sistema be platformos ir, atitinkamai, už didelę kainą, kurią neracionalu naudoti kaip ypač tolimojo nuotolio prieštankinę valdomą raketą ekonominio efektyvumo požiūriu. Vieniems taikiniams dideliame gylyje yra kur kas daugiau praktinių priemonių. Pavyzdžiui, galima smogti iš bepiločių orlaivių įprasta prieštankine valdoma raketa, ta pačia "Vichr".

Šiandien prieš tankus daugiausia naudojamos nešiojamos prieštankinės valdomos raketos arba tos, kurios yra ant ratų ar vikšrinių važiuoklių. Taigi, raketos "Fagot" arba "Konkurs" — antrosios kartos kompleksai su pusiau automatine orientavimo sistema. Jas valdyti yra gana paprasta: operatoriui nereikia rankiniu būdu nukreipti raketos, pakanka tik laikyti ją taikinio kryžkelėje. Šovinių skrydis koreguojamas radijo kanalu arba lazerio spinduliu.

Vėliau valdomos raketos veikia "iššovei — pamiršai" principu. Moderniausias — "Kornet-D", sveriantis apie dvidešimt penkis kilogramus. Taikiklis veikia infraraudonųjų spindulių ir optiniu režimu, yra lazerinis nuotolio ieškiklis ir automatinis taikinio sekimo prietaisas.

Prieštankinės valdomos raketos yra geros, nes yra mobilios, mažo dydžio ir lengvos, o pigi amunicija turi pakankamai galios efektyviai sunaikinti šarvuočius. Tačiau jų diapazonas yra daug trumpesnis nei "Hermes".

Visų pirma, "Kornet-D" turi aštuonis kilometrus, o tai laikoma gana geru rodikliu. Užsienio kolegos pasižymi maždaug tomis pačiomis savybėmis. Pavyzdžiui, sudėtingesnis ir brangesnis amerikiečių "Javelin", nors ir šaudo nukreipiamąsias raketas sudėtinga trajektorija, siekia ne daugiau kaip tris kilometrus.

Arčiausiai "Hermes" yra Izraelio universalioji "SpikeNLOS", skirta užfiksuoti taikinius iš uždarų pozicijų už regėjimo ribų. Sistemą valdo automatiškai ir operatorius. Koordinatės gaunamos iš žvalgybininkų ant žemės arba iš oro iš bepiločių orlaivių. Maksimalus nuotolis yra dvidešimt penki kilometrai.

Tegai:
raketa, ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
Rusijos T-14 "Armata" tankas buvo išbandytas nepilotuojamu režimu
Rusija stato desantinius laivus: atliekami laivo "Piotr Morgunov" valstybiniai bandymai
Ekspertas: net Rusijos "draugai" pripažįsta "Sprut" veiksmingumą
Sūris

Rusija grąžino Latvijai devynias tonas šveicariško sūrio

(atnaujinta 15:55 2020.09.18)
Importuojančios šalies veterinarijos sertifikate nebuvo informacijos apie dokumento išdavimo vietą ir datą, pranešė "Rosselchoznadzor"

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Rusija grąžino Latvijai devynias tonas šveicariško sūrio. Apie tai pranešė Sankt Peterburgo, Leningrado ir Pskovo srities "Rosselchoznadzor" valdyba.

Incidentas įvyko pasienio kontrolės punkte "Ubylinka", esančiame Rusijos ir Latvijos pasienio ruože. Siunta turėjo būti pristatyta maisto didmenininkui. Įmonė yra įregistruota Maskvoje.

"Rosselchoznadzor" duomenimis, patikrinimo metu paaiškėjo, kad importuojančios šalies veterinarijos sertifikate nėra informacijos apie dokumento išdavimo vietą ir datą.

Dėl pažeidimų buvo uždrausta įvežti produkciją į Eurazijos ekonominės sąjungos muitų teritoriją.

Tegai:
Rosselchoznadzor, sūris, Rusija, Latvija
Dar šia tema
Rusija Lietuvai ir Lenkijai grąžino daugiau kaip 230 kg produktų
Rusijoje sunaikinta daugiau nei 20 kilogramų mėsos gaminių iš Lietuvos
Į Rusiją leista įvežti daugiau nei tris milijonus gėlių iš Lietuvos ir Latvijos
Marija Zacharova, archyvinė nuotrauka

Zacharova pažadėjo sąžiningai reaguoti į sankcijas Rusijai

(atnaujinta 11:09 2020.09.18)
Aleksejaus Navalno vardu pavadintos sankcijos yra antirusiško pobūdžio, sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pakomentavo galimą Rusijos atsaką į Vakarų sankcijas dėl Baltarusijos įvykių ir Aleksejaus Navalno situacijos.

"Mes visada elgiamės veidrodiniu būdu. Mes vis tiek stengiamės būti ne ištroškę kraujo, bet sąžiningi, todėl mūsų veiksmai yra simetriški, veidrodiniai, jie veikia tiksliai ta pačia kryptimi, iš kur gauname smūgį, ir atitinkamai mes atsakome, nes be atsakymo diplomatijoje reikalų nėra", — sakė Zacharova televizijos kanalo "Rossija-1" Vladimiro Solovjovo laidoje.

"Mes reaguosime į tai kaip į visas sankcijas, į visus stop-sąrašus, kaip į visus bandymus ištrinti mūsų žiniasklaidą iš informacinės erdvės, neįleisti žurnalistų ir visuomenės veikėjų. Puikiai žinote, kad galime ir mokame, deja, mes jau išmokome tai padaryti pakankamai gerai", — pažymėjo Zacharova.

"Deja, kadangi mes puikiai mokame bendradarbiauti, sugebame bendrauti, mes įrodėme, kad galime ištiesti pagalbos ranką net tiems, kurie niekada nebuvo mūsų artimiausi sąjungininkai. Mes ateiname į pagalbą sunkiais laikais. Kodėl esame priversti tobulinti atsakomųjų priemonių ir atsakomųjų sankcijų meną, tai yra didelis klausimas", — pridūrė ji.

Po incidento su Navalnu Europos Parlamento nariai reikalauja griežtesnių sankcijų Rusijai, sakoma atitinkamos rezoliucijos, patvirtintos plenarinės sesijos pabaigoje, tekste.

Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai sunegalavo lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas lėktuvu buvo nugabentas į Vokietiją. Po to Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateiktomis išvadomis, paskelbė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas "Novičiok" grupės medžiaga. Vėliau Vokietijos vyriausybė pranešė, kad šalies ekspertų išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, be to, Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW), Berlyno prašymu, atlieka savo tyrimus. Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija vis dar laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dienos prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje. Prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu de facto yra vykdomi, tačiau jei pasitvirtins nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus atliekamas ir de jure.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis buvo išvestas iš komos ir atjungtas nuo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato. Antradienį Navalnas paskelbė savo pirmąją nuotrauką po to, kai išėjo iš komos, ir pranešė, kad sugebėjo visą dieną kvėpuoti pats.

Tegai:
Marija Zacharova, Aleksejus Navalnas, sankcijos, Rusija
Dar šia tema
Navalnas pasidalino savo pirmąja nuotrauka atsipeikėjus iš komos
Austrijos prezidentas atsakė į raginimus sustabdyti "Nord Stream-2"
Europarlamentaras papasakojo apie "Nord Stream-2" užkulisius
Viešasis transportas Vilniuje

Lietuvos gyventojai rugsėjo 22-ąją kviečiami nemokamai važinėti viešuoju transportu

(atnaujinta 18:35 2020.09.18)
Tarptautinės dienos be automobilio proga nemažai šalies savivaldybių suteiks galimybę miestų gyventojams nemokamai važiuoti miesto viešuoju transportu, o Birštono kurorto gyventojai ir svečiai nemokamai bus keliami keltu per Nemuną

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Rugsėjo 22 dieną Lietuva kartu su kitomis Europos valstybėmis minės Tarptautinę dieną be automobilio.

Šios dienos proga kai kuriuose šalies miestuose viešasis transportas visą dieną bus nemokamas.

Pirmieji pasinaudoti nemokamu viešuoju transportu jau šį savaitgalį, rugsėjo 19–20 dienomis, galės Tauragės rajono savivaldybės gyventojai ir svečiai, sakoma Aplinkos ministerijos Facebook paskyroje paskelbtame pranešime.

Anot ministerijos, rugsėjo 22 dieną viešasis transportas veš nemokamai Vilniaus miesto, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Palangos, Druskininkų savivaldybėse, taip pat Biržų rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kaišiadorių rajono, Utenos rajono, Radviliškio rajono savivaldybėse.

Pažymima, kad Birštono kurorto gyventojai ir svečiai šią dieną nemokamai bus keliami keltu per Nemuną.

Tegai:
nemokamas transportas, Lietuva, Diena be automobilio