Amerikos povandeninis laivas USS Seawolf (SSN 21) netoli Trumsės, archyvinė nuotrauka

"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų

(atnaujinta 14:04 2020.09.02)
Beringo jūroje vyksta jūrų pratybos "Ocean Shield-2020". Jose dalyvauja rimtos pajėgos, įskaitant tolimosios jūros zonos Ramiojo vandenyno laivyno laivus

VILNIUS, rugsėjo 2 — Sputnik. Didelis slaptumas, smogiamoji ginkluotė ir plačios žvalgybos galimybės — Pentagonas išsiuntė slaptą atominį povandeninį laivą "USS Seawolf" prie šiaurinių Rusijos sienų Rusijos atominių povandeninių laivų maršrutų stebėti. Karo ekspertai yra tikri: tai signalas Maskvai. Koks tiksliai bus atsakymas, skaitykite RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

"Jūrų vilko" paradas

Amerikiečiai viešai paskelbė apie "USS Seawolf" atvykimą į Norvegiją. Departamento puslapiuose socialiniuose tinkluose buvo paskelbtos vieno slapčiausių Pentagono povandeninių laivų nuotraukos, o JAV povandeninių laivų pajėgų vadas viceadmirolas Daryl'as Caudle'as išdidžiai pabrėžė, kad "Seawolf" perėjimas rodo pasaulinį amerikiečių povandenininkų veiksmų pobūdį ir sugebėjimą atlikti misijas bet kurioje vandenyno srityje.

Povandeninių laivų grupės vadas kontradmirolas Entonis Karulo (Anthony Carullo) teigė, kad "USS Seawolf" perdislokavimas į Norvegiją sustiprina jau plačius JAV povandeninių laivų karo pajėgumus ir dar kartą patvirtina Vašingtono nuolatinį įsipareigojimą užtikrinti jūrų saugumą šiaurėje.

Priminsime, kad vos prieš kelerius metus JAV buvo atgaivintas antrasis laivynas. Šaltojo karo metu ši asociacija buvo didžiausia JAV karinių jūrų pajėgose. Laivynas buvo atsakingas už Atlanto vandenis, Ramiojo vandenyno dalį ir Arkties vandenyną. Laivai ir povandeniniai laivai dalyvavo keliose pagrindinėse operacijose. Pavyzdžiui, Kubos blokadoje 1960-ųjų pradžioje. Laivynas buvo išformuotas 2011 metais, siekiant sutaupyti biudžeto lėšų, tačiau po septynerių metų jis buvo grąžintas "Rusijos kariniam jūrų laivynui šiaurėje sulaikyti".

Порт Тромсе
Trumsės uostas

"Tai, ką daro amerikiečiai, galima pavadinti vėliavos demonstravimu, — interviu RIA Novosti paaiškino I rango kapitonas Igoris Kurdinas, Sankt Peterburgo laivyno povandenininkų klubo pirmininkas. — Trumsė niekada nebuvo naudojama kaip nuolatinė branduolinių povandeninių laivų buveinė. Čia karts nuo karto gali būti atliekamas remontas, ekipažas ilsisi. Be abejo, "Seawolf", žinoma, vyks į Rusijos šiaurinio laivyno atsakomybės zoną — į Barenco jūrą. Laivas greičiausiai plauks po ledu: rugpjūtis yra tinkamas laikas tokiai kelionei".

Pašlijęs autoritetas

Buvęs Rusijos Šiaurės laivyno vadas Viačeslavas Popovas atkreipia dėmesį į šios "vėliavos demonstracijos" karinį-politinį aspektą.

"Jungtinės Valstijos nori parodyti, kad Arkties teatrą kontroliuoja ne tik Rusijos karinės jūrų pajėgos, — pažymėjo admirolas. — Vašingtonas ketina parodyti savo karinį buvimą regione. Amerikiečiai čia pirmavo, pirmauja ir vykdys čia, be kita ko, ir žvalgybos misijas".

Pažymėtina, kad iškart po "jūros vilko" atvykimo šeši strateginiai bombonešiai B-52 "Stratofortress", gebantys nešti branduolinius ginklus, dalyvavo pratybose su Norvegijos oro pajėgų naikintuvais.

Подводная лодка типа Seawolf
© Photo : Public Domain
"Seawolf" klasės povandeninis laivas

Be to, "skraidančių tvirtovių" eskadrilė vienu metu kirto 30 NATO šalių Europoje ir Šiaurės Amerikoje oro erdvę. JAV vadavietė Europoje savo pranešime teigė, kad tokie skrydžiai yra unikalūs įprastose bombonešių darbo grupės misijose. "Allied Sky" misija siekiama parodyti solidarumą NATO, padidinti pasirengimą kovai ir sustiprinti bendrą operatyvinį bendradarbiavimą. Lėktuvai buvo suskirstyti į dvi komandas.

Pirmos keturių "strategų" grupės maršrutas buvo virš Europos. Likusi dalis tuo pačiu metu skrido virš JAV ir Kanados. Maža to, "tvirtovės" bendravo su lydinčiais kovotojais iš skirtingų NATO šalių ir degalų papildymas vyko danguje. Tokias didelio masto ir parodomąsias aviacijos pratybas, pasak ekspertų, taip pat galima vertinti kaip signalą Rusijai.

Reagavimas

Tuo tarpu Maskva nestovi nuošalyje ir siunčia savo signalus užsienio kolegoms. Taigi, praėjusią savaitę Vakarų žiniasklaidoje kilo ažiotažas dėl Rusijos branduolinio povandeninio laivo atsiradimo neutraliuose vandenyse, netoli Aliaskos. Amerikiečiai nusprendė, kad įvyko avarija, ir nedelsdami pasiūlė pagalbą.

Tačiau Rusijos gynybos ministerija visus nuramino: Omsko branduolinis kreiseris įprastai pasirodė iš po vandens plataus masto pratybų "Ocean Shield 2020" rėmuose. Kaip paaiškėjo, Ramiojo vandenyno laivyno laivai vykdė raketų šaudymą Beringo jūros akvatorijoje. Visų pirma, neseniai modernizuotas branduolinis povandeninis laivas "Omsk" iš priešlaivinių raketų komplekso "Granit" šaudė į sąlyginį taikinį daugiau kaip 300 kilometrų atstumu. O kreiseris "Variag" su raketa "Vulkan" sunaikino taikinį 450 kilometrų atstumu.

Gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą: "Omsk" įgula ruošiasi šaudyti, branduolinis povandeninis laivas skubiai paneria, pasigirsta komanda paleisti raketą.

"Mūsiškiai nuolat perima NATO lėktuvus netoli oro sienų. Tai yra normalus veikimas, žiūrėkite: pastaruoju metu jų yra daug virš Baltijos ir Juodosios jūrų. Parodome, kad ir mes nemiegame, esame ten, kur norime", — situaciją paaiškino buvęs Rusijos karinio jūrų laivyno štabo vadas Viktoras Kravčenka.

Береговой ракетный комплекс Бал
© Sputnik / Виталий Аньков
Pakrančių raketų sistema "Bal"

"Ocean Shield" pratybos vyksta akvatorijoje nuo Baltijos jūros iki Ramiojo vandenyno. Dalyvauja dešimtys karo laivų, povandeninių laivų, jūrų aviacijos ir pakrančių karių. Viskas prasidėjo Baltijos jūroje, kur jūreiviai atidirbo priešpovandeninės ir priešlėktuvinės gynybos veiksmus, laivai šaudė torpedomis ir artilerija. Kitą dieną prasidėjo kitas Ramiojo vandenyno laivyno pratybų etapas — daugiau nei 50 laivų ir apie 40 orlaivių bei sraigtasparnių atliks dešimtis kovinio rengimo misijų.

Tegai:
Baltijos laivynas, Juodosios jūros laivynas, laivynas, pratybos, Rusija
Raketų kompleksas Avangard, archyvinė nuotrauka

Putinas atskleidė, kodėl Rusijai teko kurti viršgarsinius ginklus

(atnaujinta 20:36 2020.09.19)
Rusijos vadovas pažymėjo, kad JAV pasitraukimas iš Antibalistinių raketų sutarties privertė Rusiją pradėti kurti viršgarsinius ginklus

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Rusija buvo priversta kurti viršgarsinius ginklus, kai JAV pasitraukė iš Antibalistinių raketų sutarties (ABM), sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, praneša RIA Novosti.

"Jungtinių Amerikos Valstijų pasitraukimas iš Antibalistinių raketų sutarties 2002 metais privertė Rusiją pradėti kurti viršgarsinius ginklus. Šiuos ginklus turėjome sukurti reaguodami į JAV dislokuotą strateginę priešraketinės gynybos sistemą, kuri ateityje galėtų realiai neutralizuoti, panaikinti visą mūsų branduolinį potencialą", — sakė jis vaizdo konferencijos su Gerbertu Jefremovu, "Mašinostrojenie" garbės generaliniu dizaineriu, metu.

Putinas pridūrė, kad Jefremovo ir jo kolegų dėka taip neatsitiko.

Rusija dėjo visas pastangas, kad sustabdytų strateginį viršgarsinį ginklų vystymąsi, tačiau jos niekas neišgirdo, sakė Vladimiras Putinas.

Rusijos prezidentas prisiminė, kaip jis stebėjo pirmojo eksperimentinio bloko Plesecke paleidimą 2001 metų vasarą, ir šis paleidimas buvo sėkmingas.

"Per tolesnius metus mes dėjome visas įmanomas pastangas, kad pasiektume susitarimus su Amerika dėl strateginės priešraketinės gynybos nutraukimo arba bendro jos įgyvendinimo raketoms pavojingose ​​kryptyse, įskaitant ir Europos valstybių dalyvavimą. Tačiau visi mūsų bandymai buvo bergždi", — pridūrė Putinas.

"Ir šiuo klausimu 2004 metais mes pradėjome plataus masto darbą, kad įgyvendintume jūsų idėjas. Beje, mes viešai visus apie tai įspėjome. Aš apie tai kalbėjau viešai. Matyt, tada niekas mumis netikėjo. Jie manė, kad mes nesugebėsime to padaryti", — pridūrė jis.

Be to, Putinas patvirtino, kad pagrindinio viršgarsinių raketų komplekso "Avangard" kūrėjas yra Gerbertas Jefremovas.

Jis priminė, kad anksčiau Rusija turėjo vytis atominių ginklų, tolimojo nuotolio strateginės aviacijos ir tarpžemyninių raketų technologijos srityse. Pasak Putino, tai buvo akivaizdus strateginės pusiausvyros pažeidimas.

Kas yra "Avangard"

Pirmą kartą Putinas apie "Avangard" kalbėjo savo pranešime Federalinei asamblėjai 2018 metais. Tada jis pristatė kitas naujas ginklų rūšis.

Taigi, Rusija tapo vienintele valstybe pasaulyje, oficialiai paskelbusia, kad ji turi viršgarsinius ginklus.

"Avangard" sugeba skristi tankiais atmosferos sluoksniais tarpžemyniniu nuotoliu greičiu, viršijančiu Macho skaičių daugiau nei 20 kartų. Judėdamas link taikinio atlieka vadinamąjį gilų manevravimą — tiek šoninį, viršijantį kelis tūkstančius kilometrų, tiek į aukštį. Tai daro "Avangard" visiškai nepažeidžiamą bet kokioms oro ir raketų gynybos sistemoms.

Tegai:
Vladimiras Putinas, raketų kompleksas "Avangard", Rusija
Dar šia tema
"Be triukšmo ir dulkių": Rusija turi naują ginklą kovai su tankais
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
Naujos technologijos. Karo ekspertas apie Rusijos penktos kartos povandeninius laivus
Vladimiras Pozneris, archyvinė nuotrauka

Pozneris sankcijas Rusijai pavadino "bausme" Putino kalbą

(atnaujinta 17:29 2020.09.19)
Garsus Rusijos televizijos laidų vedėjas pabrėžia, kad jis nėra nei Putino šalininkas, nei priešininkas

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Vakarų šalių įvestos sankcijos Rusijai buvo bausmė už prezidento Vladimiro Putino kalbą 2007 metais Miunchene. Tokią nuomonę pareiškė Rusijos televizijos laidų vedėjas Vladimiras Pozneris.

"Nuo to laiko, kai Rusijos vadovybė, atstovaujama Putino, paskelbė, kad nepriima vienpolio pasaulio politikos, kad Rusija turi savo nacionalinius ir geopolitinius interesus, kad Rusija nešoks pagal Amerikos dūdelę. <...> nuo tada Vakarai "baudžia" Putiną ir, atitinkamai, įveda sankcijas Rusijai", — cituoja vedėją RIA Novosti.

Jo nuomone, tam pakanka bet kokios priežasties.

Pozneris pabrėžė, kad jis nėra nei prezidento šalininkas, nei priešininkas, tačiau siekia objektyvaus vertinimo.

"Esu pasirengęs bet kur ir bet kam įrodyti, kad viskas yra taip, kaip parašiau", — pridūrė televizijos laidų vedėjas.

2007 metų vasario mėnesį Vladimiras Putinas kalbėjo Miuncheno saugumo politikos konferencijoje. Savo kalboje jis palietė šiuolaikinės politikos vienpoliškumo problemą, pažymėdamas jos nepriimtinumą pasauliui apskritai ir ypač Rusijai.

Vladimiras Pozneris turi trijų šalių pilietybę: Rusijos, JAV ir Prancūzijos. Jis gyveno Jungtinėse Valstijose 1991–1997 metais. Ten jis dirbo CNBC, po to grįžo į Rusiją.

Tegai:
Vladimiris Pozneris, sankcijos, Rusija, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Lavrovas pranešė apie Europos Sąjungos norą "nubausti" Rusiją, kad įtiktų JAV
Austrijos prezidentas atsakė į raginimus sustabdyti "Nord Stream-2"
EP pareikalavo griežtesnių sankcijų Rusijai dėl Navalno bylos
Europarlamentaras papasakojo apie "Nord Stream-2" užkulisius
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai