Amerikos povandeninis laivas USS Seawolf (SSN 21) netoli Trumsės, archyvinė nuotrauka

"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų

(atnaujinta 14:04 2020.09.02)
Beringo jūroje vyksta jūrų pratybos "Ocean Shield-2020". Jose dalyvauja rimtos pajėgos, įskaitant tolimosios jūros zonos Ramiojo vandenyno laivyno laivus

VILNIUS, rugsėjo 2 — Sputnik. Didelis slaptumas, smogiamoji ginkluotė ir plačios žvalgybos galimybės — Pentagonas išsiuntė slaptą atominį povandeninį laivą "USS Seawolf" prie šiaurinių Rusijos sienų Rusijos atominių povandeninių laivų maršrutų stebėti. Karo ekspertai yra tikri: tai signalas Maskvai. Koks tiksliai bus atsakymas, skaitykite RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

"Jūrų vilko" paradas

Amerikiečiai viešai paskelbė apie "USS Seawolf" atvykimą į Norvegiją. Departamento puslapiuose socialiniuose tinkluose buvo paskelbtos vieno slapčiausių Pentagono povandeninių laivų nuotraukos, o JAV povandeninių laivų pajėgų vadas viceadmirolas Daryl'as Caudle'as išdidžiai pabrėžė, kad "Seawolf" perėjimas rodo pasaulinį amerikiečių povandenininkų veiksmų pobūdį ir sugebėjimą atlikti misijas bet kurioje vandenyno srityje.

Povandeninių laivų grupės vadas kontradmirolas Entonis Karulo (Anthony Carullo) teigė, kad "USS Seawolf" perdislokavimas į Norvegiją sustiprina jau plačius JAV povandeninių laivų karo pajėgumus ir dar kartą patvirtina Vašingtono nuolatinį įsipareigojimą užtikrinti jūrų saugumą šiaurėje.

Priminsime, kad vos prieš kelerius metus JAV buvo atgaivintas antrasis laivynas. Šaltojo karo metu ši asociacija buvo didžiausia JAV karinių jūrų pajėgose. Laivynas buvo atsakingas už Atlanto vandenis, Ramiojo vandenyno dalį ir Arkties vandenyną. Laivai ir povandeniniai laivai dalyvavo keliose pagrindinėse operacijose. Pavyzdžiui, Kubos blokadoje 1960-ųjų pradžioje. Laivynas buvo išformuotas 2011 metais, siekiant sutaupyti biudžeto lėšų, tačiau po septynerių metų jis buvo grąžintas "Rusijos kariniam jūrų laivynui šiaurėje sulaikyti".

Порт Тромсе
Trumsės uostas

"Tai, ką daro amerikiečiai, galima pavadinti vėliavos demonstravimu, — interviu RIA Novosti paaiškino I rango kapitonas Igoris Kurdinas, Sankt Peterburgo laivyno povandenininkų klubo pirmininkas. — Trumsė niekada nebuvo naudojama kaip nuolatinė branduolinių povandeninių laivų buveinė. Čia karts nuo karto gali būti atliekamas remontas, ekipažas ilsisi. Be abejo, "Seawolf", žinoma, vyks į Rusijos šiaurinio laivyno atsakomybės zoną — į Barenco jūrą. Laivas greičiausiai plauks po ledu: rugpjūtis yra tinkamas laikas tokiai kelionei".

Pašlijęs autoritetas

Buvęs Rusijos Šiaurės laivyno vadas Viačeslavas Popovas atkreipia dėmesį į šios "vėliavos demonstracijos" karinį-politinį aspektą.

"Jungtinės Valstijos nori parodyti, kad Arkties teatrą kontroliuoja ne tik Rusijos karinės jūrų pajėgos, — pažymėjo admirolas. — Vašingtonas ketina parodyti savo karinį buvimą regione. Amerikiečiai čia pirmavo, pirmauja ir vykdys čia, be kita ko, ir žvalgybos misijas".

Pažymėtina, kad iškart po "jūros vilko" atvykimo šeši strateginiai bombonešiai B-52 "Stratofortress", gebantys nešti branduolinius ginklus, dalyvavo pratybose su Norvegijos oro pajėgų naikintuvais.

Подводная лодка типа Seawolf
© Photo : Public Domain
"Seawolf" klasės povandeninis laivas

Be to, "skraidančių tvirtovių" eskadrilė vienu metu kirto 30 NATO šalių Europoje ir Šiaurės Amerikoje oro erdvę. JAV vadavietė Europoje savo pranešime teigė, kad tokie skrydžiai yra unikalūs įprastose bombonešių darbo grupės misijose. "Allied Sky" misija siekiama parodyti solidarumą NATO, padidinti pasirengimą kovai ir sustiprinti bendrą operatyvinį bendradarbiavimą. Lėktuvai buvo suskirstyti į dvi komandas.

Pirmos keturių "strategų" grupės maršrutas buvo virš Europos. Likusi dalis tuo pačiu metu skrido virš JAV ir Kanados. Maža to, "tvirtovės" bendravo su lydinčiais kovotojais iš skirtingų NATO šalių ir degalų papildymas vyko danguje. Tokias didelio masto ir parodomąsias aviacijos pratybas, pasak ekspertų, taip pat galima vertinti kaip signalą Rusijai.

Reagavimas

Tuo tarpu Maskva nestovi nuošalyje ir siunčia savo signalus užsienio kolegoms. Taigi, praėjusią savaitę Vakarų žiniasklaidoje kilo ažiotažas dėl Rusijos branduolinio povandeninio laivo atsiradimo neutraliuose vandenyse, netoli Aliaskos. Amerikiečiai nusprendė, kad įvyko avarija, ir nedelsdami pasiūlė pagalbą.

Tačiau Rusijos gynybos ministerija visus nuramino: Omsko branduolinis kreiseris įprastai pasirodė iš po vandens plataus masto pratybų "Ocean Shield 2020" rėmuose. Kaip paaiškėjo, Ramiojo vandenyno laivyno laivai vykdė raketų šaudymą Beringo jūros akvatorijoje. Visų pirma, neseniai modernizuotas branduolinis povandeninis laivas "Omsk" iš priešlaivinių raketų komplekso "Granit" šaudė į sąlyginį taikinį daugiau kaip 300 kilometrų atstumu. O kreiseris "Variag" su raketa "Vulkan" sunaikino taikinį 450 kilometrų atstumu.

Gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą: "Omsk" įgula ruošiasi šaudyti, branduolinis povandeninis laivas skubiai paneria, pasigirsta komanda paleisti raketą.

"Mūsiškiai nuolat perima NATO lėktuvus netoli oro sienų. Tai yra normalus veikimas, žiūrėkite: pastaruoju metu jų yra daug virš Baltijos ir Juodosios jūrų. Parodome, kad ir mes nemiegame, esame ten, kur norime", — situaciją paaiškino buvęs Rusijos karinio jūrų laivyno štabo vadas Viktoras Kravčenka.

Береговой ракетный комплекс Бал
© Sputnik / Виталий Аньков
Pakrančių raketų sistema "Bal"

"Ocean Shield" pratybos vyksta akvatorijoje nuo Baltijos jūros iki Ramiojo vandenyno. Dalyvauja dešimtys karo laivų, povandeninių laivų, jūrų aviacijos ir pakrančių karių. Viskas prasidėjo Baltijos jūroje, kur jūreiviai atidirbo priešpovandeninės ir priešlėktuvinės gynybos veiksmus, laivai šaudė torpedomis ir artilerija. Kitą dieną prasidėjo kitas Ramiojo vandenyno laivyno pratybų etapas — daugiau nei 50 laivų ir apie 40 orlaivių bei sraigtasparnių atliks dešimtis kovinio rengimo misijų.

Tegai:
Baltijos laivynas, Juodosios jūros laivynas, laivynas, pratybos, Rusija
Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas, archyvinė nuotrauka

Puškovas išjuokė Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai gaminant vakciną

(atnaujinta 23:56 2021.02.26)
Ukrainos gyventojų skiepijimas dar tik prasideda. Šalies valdžia rusiškos vakcinos atsisakė praėjusių metų pabaigoje

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas išjuokė Ukrainos prezidento Vladmiro Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai masiškai gaminti vakciną nuo koronaviruso.

Savo "Telegram" kanale Rusijos senatorius ironiškai pažymėjo, kad Ukraina turėjo "didžiulę įtaką Europos istorijai".

"Matyt, tai reiškia bendrą Karlo XII ir etmono Mazepos pabėgimą po pralaimėjimo Poltavoje, nėra ko daugiau prisiminti", — parašė jis ir pridūrė, kad pasaulio mokslas, matyt, nežino, kad už viską "skolingas" ukrainiečiams.

"Taigi, galima ir kitiems padėti su "masine vakcinų gamyba" — ypač tada, kai sėdi be vakcinos, be pajėgumų ir be pinigų", — pažymėjo Puškovas.

Antradienio, vasario 23 dienos, rytą į Kijevą atvyko lėktuvas iš Indijos su 500 tūkstančių "Oxford/AstraZeneca" vakcinos dozių. Jau vakare šalies vyriausiasis sanitarijos gydytojas Viktoras Liaška paskelbė apie skiepijimo nuo COVID-19 pradžią.

Trečiadienį, vasario 24 dieną, prasidėjo gyventojų skiepijimo kampanija, pirmąją vakcinaciją atliko reanimatologas Jevgenijus Gorenka iš Čerkasų regioninės ligoninės. Vos per dvi dienas buvo atlikti 1 338 skiepai.

Šiandien Ukrainaoje paskelbta apie šalutinį poveikį po vakcinacijos nuo koronaviruso "Oxford/AstraZeneca" vakcina, visi atvejai nėra sunkūs.

Lietuva savo ruožtu ragina ES nepertraukiamai tiekti vakcinas ir užtikrinti Europos vakcinų prieinamumą Rytų partnerystės šalims.

Lietuva kartu su 12 kitų ES užsienio reikalų ministrų paprašė Europos Komisijos sukurti mechanizmą, kuris padėtų Rytų partnerystės šalims gauti vakciną, ir inicijavo bei pasiūlė pagalbą Ukrainai, kai tik Lietuva turės galimybę pasidalinti vakcinomis.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad dar anksti pasakyti, kada galima pradėti tiekti vakcinos perteklių.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
koronavirusas, COVID-19, vakcinacija, vakcina, Aleksejus Puškovas, Rusija, Lietuva, Ukraina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
"Pfizer" ir "BioNTech" pradeda trečiosios COVID-19 vakcinos dozės tyrimus
Žiniasklaida: "Sputnik V" sugriovė Rusijos kaip "Aukštutinės Voltos su raketomis" įvaizdį
Rusijos priešai bijo "Sputnik V" lyderystės, pareikšta Tiesioginių investicijų fonde
Baltarusija pagamino bandomąją "Sputnik V" partiją
Sevastopolis

Rusijos ambasada atsakė Lietuvos URM apie Krymo priklausymą

(atnaujinta 16:17 2021.02.26)
Diplomatinė atstovybė sureagavo į Lietuvos URM pareiškimą, pabrėždama padarytą istorinį pasirinkimą

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Rusijos ambasada Lietuvoje sureagavo į Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareiškimą dėl Krymo priklausymo. Diplomatinė atstovybė pareiškė, kad jokios insinuacijos šiuo klausimu nėra pagrįstos.

"Istorinį pasirinkimą susijungti su Rusija pusiasalio gyventojai padarė referendume, taip realizuodami žmonių apsisprendimo teisę", — sakoma ambasados pranešime Twitter.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija palaikė Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, taip pat pareiškė apie "neteisėtą Krymo ir Sevastopolio aneksiją", Rusijos neva įvykdytą prieš septynerius metus.

Krymas tapo Rusijos regionu po to, kai 2014 metų kovą jame buvo surengtas referendumas, kuriame 96,77 proc. Krymo rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų pasisakė už prisijungimą prie Rusijos.

Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos vadovybė ne kartą pareiškė, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Pasak Rusijos prezidento, Krymo klausimas "galutinai uždarytas".

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Užsienio reikalų ministerija, Lietuva, Krymas, Rusija
Dar šia tema
Taikingas Kirkorovas grasina Lietuvos nacionaliniam saugumui "dubenėliu"
Nepamokomi: Lietuva nori įveikti Rusiją, o išeis kaip visada
Nord Stream-2 statybos

Žiniasklaida: Vokietija aptaria keturis "Nord Stream-2" ateities variantus

(atnaujinta 22:35 2021.02.26)
Vienas iš Berlyno svarstomų variantų yra vadinamasis sustabdymo mechanizmas, kuris nutrauks tiekimą per "Nord Stream-2", jei Rusija nutrauks arba sustabdys dujų tranzitą per Ukrainą

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Vokietijos vyriausybė aptaria keturias galimybes pasiekti kompromisą su JAV dėl "Nord Stream-2", rašo laikraštis "Handelsblatt".

Leidinys gavo ataskaitą apie "Nord Stream-2", kurią JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas išsiuntė į Kongresą. Joje visų pirma sakoma, kad Berlynas ir Vašingtonas rengia aukšto lygio derybas: ne tik JAV, bet ir Vokietijoje jie galvoja, kaip "nutraukti alinamus ginčus" dėl dujotiekio.

Vienas iš Berlyno svarstomų variantų yra vadinamasis sustabdymo mechanizmas, kuris nutrauks tiekimą per "Nord Stream-2", jei Rusija nutrauks arba sustabdys dujų tranzitą per Ukrainą. Svarbiausia — nenaudoti dujotiekio kaip ginklo prieš Ukrainą, rašo laikraštis.

Kitas variantas — derybų metu užšaldyti statybas. Pasak "Handelsblatt", Valstybės departamentas diskutuoja dėl komisijos, kuri spręstų "Nord Stream-2" klausimą, sukūrimo. Spėjama, kad į ją būtų įtraukti ne tik amerikiečiai, bet ir europiečiai.

Trečiasis variantas — padidinti investicinę pagalbą Ukrainai, o tai sušvelnins Vašingtono poziciją. Galiausiai ketvirta galimybė yra tęsti dujotiekio statybą, nepaisant JAV grasinimų.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"

 

Tegai:
Rusija, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
"Nord Stream-2" paprašė skubaus leidimo dirbti Vokietijos vandenyse
Lenkija ir Ukraina ragina Baideną "nutraukti" "Nord Stream-2"
"Nord Stream-2" operatorius paskelbė, kad projekto finansavimas pakankamas