vakcina nuo COVID-19

Paskelbti Rusijos vakcinos nuo COVID-19 tyrimų rezultatai

(atnaujinta 21:53 2020.09.04)
Gerai žinomas medicinos žurnalas "The Lancet" paskelbė Rusijos vakcinos "Sputnik V" tyrimų rezultatus, nurodydamas jos vartojimo efektyvumą ir saugumą

Tarptautinis mokslo žurnalas "The Lancet" skelbia pirmųjų dviejų Rusijos vakcinos nuo COVID-19 klinikinių tyrimų etapų rezultatus. Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro vakcinos kūrėjai Aleksandras Gincburgas ir Denisas Logunovas, taip pat Rusijos tiesioginių investicijų fondo generalinis direktorius Kirilas Dmitrijevas Sputnik papasakojo, kokie duomenys pateikiami straipsnyje ir kodėl jų paskelbimas yra toks svarbus pasaulio mokslo bendruomenei.

Vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Nepraėjus nė mėnesiui po to, kai Rusijoje buvo užregistruota vakcina "Sputnik V" nuo COVID-19, įtakingiausias mokslo žurnalas pasaulyje "The Lancet", šiandien paskelbia pirmųjų dviejų klinikinių tyrimų etapų rezultatus, kurių tiek daug tikėjosi tiek Rusijos, tiek tarptautinės mokslo bendruomenės atstovai. Paskelbta medžiaga reaguoja į užsienio ekspertų kritiką ir suteikia ilgai lauktą aiškumą: Rusijos mokslininkų atradimas — pirmoji pasaulyje registruota vakcina nuo koronaviruso infekcijos — yra ne tik veiksmingas kovojant su šia liga, bet jį galima ir saugiai naudoti.

Publikacijų serijos pradžia

"The Lancet" skelbia pirmojo ir antrojo etapų rezultatus, kurie, pasak Gamalėjaus tyrimų centro vakcinų kūrėjų, bus pirmasis žingsnis link publikacijų apie "Sputnik V" serijos mokslo žurnaluose.

"Rugsėjį taip pat bus paskelbtas išsamus vakcinos su gyvūnais tyrimas — su primatais, Sirijos žiurkėnais, transgeninėmis pelėmis. Juose vakcina parodė 100 % apsauginį veiksmingumą (rezultatai su primatais ir Sirijos žiurkėnais buvo gauti prieš klinikinius tyrimus). Pirmieji jau po prasidėjusio poregistracinio klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo 40 tūkstančių savanorių, rezultatai bus paskelbti spalio–lapkričio mėnesiais", — pranešė Gamalėjaus centras.

Vakcina su įrodytu saugumu

Viena pagrindinių išvadų, kurią įvardijo Gamalėjaus centro specialistai, pateikiama jų moksliniame straipsnyje apie vakcinos "Sputnik V" saugumą. Remiantis pirmojo ir antrojo klinikinių tyrimų etapų rezultatais, specialistai nerado rimtų nepageidaujamų vakcinacijos reiškinių pagal bet kurį iš įvertintų kriterijų. Ne visi kandidatai skiepai gali pasigirti tokiu rezultatu; kai kurių iš jų sunkių nepageidaujamų reiškinių lygis siekia 25 proc.

Ilgalaikis imunitetas

"The Lancet" taip pat pateikia mokslinių įrodymų apie "Sputnik V" vakcinos veiksmingumą, pavyzdžiui, įrodymų apie jos gebėjimą sukelti ilgalaikį imuninį atsaką į koronavirusą 100 procentų paskiepytų žmonių dėl unikalios dviejų pakopų vartojimo technologijos. Gamalėjaus tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas moksliniams tyrimams Denisas Logunovas tikina, kad visi paskiepyti 100 procentų atvejų turi humoralinį ir ląstelinį imuninį atsaką, kurio pakaks patikimai apsaugoti žmogų nuo infekcijos COVID-19.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Никольский

"Vakcinuotų savanorių antikūnų lygis pasirodė 1,4–1,5 karto didesnis nei tų, kurie sirgo. Didžiosios Britanijos farmacijos įmonėje "AstraZeneca" antikūnų kiekis paskiepytiems savanoriams buvo maždaug lygus antikūnų lygiui tų, kurie sirgo koronavirusine infekcija", — pažymi Rusijos ekspertai.

Gamalėjaus tyrimų centras patvirtina, kad atliekant klinikinius "Sputnik V" vakcinos tyrimus visiems savanoriams susikūrė T-ląstelių imunitetas, kuriam atstovauja tiek CD4+, tiek CD8+ ląstelės. Šios ląstelės leidžia atpažinti ir sunaikinti koronavirusu užkrėstas ląsteles.

Vakcina veiks 100 procentų atvejų

Vienas didžiausių mokslo bendruomenės nuogąstavimų dėl žmogaus adenovirusinių vektorinių vakcinų naudojimo — "Sputnik V" naudojama būtent tokia technika — jau egzistuojantis imunitetas adenovirusams pas kai kuriuos žmones. Kitaip tariant, buvo nuogąstauta, kad mūsų imunitetas gali neleisti į organizmą reikiamo kiekio žmogaus adenoviruso, kuris atlieka vakcinos "taksi" funkciją, perduodamas koronaviruso išorinio apvalkalo genetinę medžiagą į ląsteles (svarbu, kad pats koronavirusas nepatenka į organizmą kartu su vakcina, kas visiškai pašalina užsikrėtimo galimybę). Dėl to, kad žmonės dažnai serga adenovirusais (peršalimu), jiems gali atsirasti imunitetas, kuris teoriškai gali sumažinti adenoviruso vakcinos veiksmingumą. Tačiau Gamalėjaus tyrimų centro komandos pristatyti tyrimo rezultatai įrodo priešingai: jau esamas imunitetas neturi įtakos vakcinacijos efektyvumui.

"Buvo pasirinkta optimali saugi dozė, užtikrinanti veiksmingą imuninį atsaką 100 proc. paskiepytų žmonių, net ir tiems, kurie neseniai sirgo adenovirusine infekcija. Tai sumažina būtinybę kurti naujas vakcinas, remiantis neišbandytomis platformomis", — paaiškino mokslinė organizacija.

Tokios nepatikrintos platformos yra kai kurių Vakarų kompanijų atradimai, kurių kūrimas prasidėjo kaip tik iš baimės dėl žmogaus adenovirusų. Kai kurie iš šių pokyčių, pavyzdžiui, mRNR technologija ("Moderna" vakcina) ar šimpanzės adenovirusas ("AstraZeneca" vakcina), niekada nebuvo naudojami kuriant registruotas vakcinas. Tokiems preparatams reikia atlikti ilgalaikius tyrimus, nes nerimaujama dėl jų poveikio organizmo reprodukcinei funkcijai arba dėl galimų stiprių kancerogeninių savybių, kurios prisideda prie vėžio išsivystymo.

Rusijos vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

Žurnale "The Lancet" Rusijos mokslininkai pateikia nuorodas į platformos, kuria paremta "Sputnik V" vakcina, saugumo tyrimus.

"Taigi, nuo 1953 metų pasaulyje buvo atlikta daugiau nei 250 klinikinių tyrimų ir paskelbtos daugiau nei 75 tarptautinės publikacijos, patvirtinančios vakcinų ir vaistų saugumą šiuo pagrindu", — aiškina Denisas Logunovas.

"Žmogaus adenovirusinių vektorių pagrindu pagaminti vaistai buvo naudojami praktiškai daugiau nei 15 metų. Visų pirma, tai yra vakcinos nuo Ebolos viruso ir priešvėžinio vaisto "Gendicin", kuris Kinijoje vartojamas daugiau nei 12 metų".

Unikali dviejų vektorių technologija

Unikali "Sputnik V" vakcinos savybė, pasak akademiko Aleksandro Gincburgo, yra dviejų adenovirusų — penktojo ir 26-ojo serotipo — naudojimas dviem atskiromis vakcinacijomis. Šiandien dviguba vakcinacija yra pripažinta daugelio ekspertų kaip veiksnys, kuris gali žymiai sustiprinti imunitetą nuo koronaviruso. Tačiau tuo atveju, kai naudojamas tas pats vektorius dviem vakcinacijoms, imuninė sistema suaktyvina gynybinius mechanizmus ir pradeda atmesti vaistą antroje injekcijoje. Antrojo vektoriaus naudojimas programoje "Sputnik V" visiškai išsprendžia šią problemą, padėdamas išvengti aprašyto neutralizuojamojo poveikio.

Gamalėjas vs AstraZeneca

Reaguodami į kritiką dėl nepakankamo savanorių skaičiaus, norint išbandyti vakciną, mokslininkai primena, kad jiems pavyko išbandyti šią sistemą platesniame žmonių rate, nei, pavyzdžiui, padarė vienas iš kandidatų į vakciną kūrimo lyderių "AstraZeneca". Didžiosios Britanijos farmacijos milžinė naudojo keturis kartus mažiau savanorių per pirmąjį ir antrąjį etapus, kad nustatytų dviejų savo vakcinos injekcijų efektyvumą.

"Rusijos vakcinos "Sputnik V" klinikinių tyrimų pirmojo ir antrojo etapų, kurie buvo atlikti dviem injekcijomis, dalyvių skaičius yra keturis kartus didesnis nei tiriamųjų, kuriems "AstraZeneca" buvo atliktos dvi injekcijos, skaičius", — sakė Kirilas Dmitrijevas, Rusijos Federacijos tiesioginių investicijų fondo generalinis direktorius.

Vienintelė saugi technologija

Praėjusią savaitę JAV Maisto ir vaistų administracija paskelbė apie galimą paspartintos registracijos procedūros taikymą kandidatėms į vakciną esant dabartinei epidemiologinei situacijai, tai yra, nereikalaujant trečiojo klinikinių tyrimų etapo su dešimtimis tūkstančių savanorių. Didžiosios Britanijos valdžia taip pat kalbėjo apie galimybę taikyti panašų metodą. Tuo pat metu šių šalių reguliavimo institucijos pažymi galimybę pagreitinti tik tų vakcinų registraciją, kurios jau įrodė savo veiksmingumą ir saugumą. Pasak Rusijos specialistų, nėra tiek daug preparatų, kurie atitiktų šiuos reikalavimus.

"Iki šiol vienintelė technologija, atitinkanti šiuos kriterijus, yra platforma, pagrįsta žmogaus adenovirusiniais pernešėjais. Atlikus daugelį tyrimų per kelis dešimtmečius įrodyta, kad ji yra saugi", — sako Kirilas Dmitrijevas.

"The Lancet" publikacija yra "galutinis atsakymas"

Kirilas Dmitrijevas, Rusijos tiesioginių investicijų fondo generalinis direktorius, paaiškina, kad šis klinikinių tyrimų rezultatų paskelbimas "The Lancet" yra "galutinis atsakymas šiame klausimų prieš Rusiją etape", kilusiame po "Sputnik V" registracijos rugpjūčio mėnesį.

"Dabar Rusija savo ruožtu gali užduoti keletą klausimų tarptautinei bendruomenei. Mes raginame paskelbti oficialius duomenis, kurie įrodytų ilgalaikį vakcinų, pagrįstų šimpanzių adenovirusu ar mRNR, veiksmingumą, kancerogeninės rizikos nebuvimą ir poveikį vaisingumui. Tačiau taip pat būtų gera idėja sužinoti, kodėl "AstraZeneca" reikalauja teisinės atsakomybės atsisakymo nepageidaujamų šalutinių poveikių atveju".

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik /
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
koronavirusas, Rusija, vakcinacija, vakcina
Rusijos URM, archyvinė nuotrauka

Rusija išplėtė ES piliečių, kuriems draudžiama atvykti į šalį, sąrašą

(atnaujinta 17:42 2020.09.23)
Skelbiama, jog Maskva taiko apribojimus dėl to, kad Briuselis "toliau plečia savo sankcijų instrumentus"

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Reaguodama į "nedraugiškus Briuselio žingsnius", Maskva išplėtė ES šalių piliečių ir ES institucijų darbuotojų, kuriems draudžiama atvykti į Rusiją, sąrašą, pranešime nurodė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Ji pabrėžė, kad Europa "apeidama esamas tarptautines normas" ir toliau plečia sankcijas ir jas taiko remdamasi "toli siekiančiais ir kartais absurdiškais pretekstais".

"Europos Sąjunga ne kartą yra įspėjusi apie šio požiūrio žalingumą. Tačiau ES nepaiso mūsų pasiūlymų vykdyti faktinį ir profesionalų dialogą, pagrįstą faktais, ir toliau renkasi sankcijų kalbą", — sakė Zacharova.

Pabrėžiama, kad pagal diplomatinę praktiką, asmenų, įtrauktų į Rusijos juodąjį sąrašą, skaičius priderintas prie ES sąrašo pariteto.

Užsienio reikalų ministerija patikslino, kad atitinkama pastaba buvo išsiųsta ES atstovybei Rusijoje, ir pridūrė, kad Maskva pasilieka atsakomųjų priemonių teisę, jei Briuselis tęs savo "konfrontacinę liniją".

Vladimiras Pozneris, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Pranešime nebuvo nurodyta, į ką reaguodama Rusija nusprendė išplėsti sankcijas.

Tačiau Zacharova iškart po naujų sankcijų paskelbimo pareiškė apie "plečiamą dezinformacijos kampaniją dėl situacijos su Rusijos piliečiu Navalnu". Vakarų politikų retoriką ji laiko nepriimtina.

Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija neįvardija pareigūnų, kuriems taikomos sankcijos, pavardžių.

Primename, kad ES šešiems mėnesiams pratęsė asmenines antirusiškas sankcijas. Taip pat buvo pranešta, kad artimiausiu metu į sankcijų sąrašą bus įtraukti dar 15 žmonių ir kelios Kerčės tilto statybose dalyvavusios organizacijos.

Šiandien Lietuvos Seimo narių grupė taip pat įregistravo rezoliucijos projektą, kuriuo po Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno "apnuodijimo" Europos Sąjunga raginama patvirtinti ir įgyvendinti vadinamojo Magnickio akto tipo sankcijų žmogaus teisių srityje mechanizmą. Parlamentarai siūlo, kad į jį būtų įtrauktas asmenų sąrašas ir numatytos Rusijos režimui skirtos sankcijos, nukreiptos į konkrečius sektorius, o Vokietija raginama atsisakyti "Nord Stream-2" dujotiekio projekto.

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės kovine chemine medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Trečiadienį "Šaritė" klinika paskelbė, kad Navalnas jau išrašytas. Gydantys gydytojai mano, kad įmanomas visiškas Navalno pasveikimas.

Tegai:
sankcijos, ES, Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija kone jėga išstumiama iš Europos dujų rinkos
Zacharova pažadėjo sąžiningai reaguoti į sankcijas Rusijai
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Naikintuvas Su-30, archyvinė nuotrauka

Tverės regione sudužo naikintuvas Su-30

(atnaujinta 16:25 2020.09.22)
Incidentas įvyko planinio mokomojo skrydžio metu. Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Naikintuvas Su-30 nukrito Tverės regione, įgula spėjo saugiai katapultuotis, ant žemės niekas nesunaikinta, pranešė RIA Novosti su nuoroda į Vakarų karinės apygardos spaudos tarnybą.

"Rugsėjo 22 dieną Tverės regione planinio mokomojo skrydžio metu nukrito Vakarų karinės apygardos orlaivis Su-30", — sakoma pranešime.

Įgula saugiai katapaltuvosi, nusileidę pilotai susisiekė su komanda. Įgula dabar evakuota į aerodromą.

"Lėktuvas nukrito miškingoje vietovėje. Ant žemės niekas nesunaikinta. Siekiant nustatyti įvykio priežastis ir aplinkybes, į avarijos vietą išsiųsta Vakarų karinės apygardos komisija", — priduriama pranešime.

Tegai:
avarija, naikintuvai, Rusija
Koronaviruso testai

Paskelbta antrosios COVID-19 bangos paplitimo Europoje prognozė

(atnaujinta 21:22 2020.09.23)
Remiantis modeliavimo rezultatais, antrosios bangos pikas įvyks laikotarpiu nuo 2020 metų liepos iki 2021 metų sausio, o užsikrėtusiųjų skaičius bus dar didesnis nei per pirmąją bangą

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Mokslininkai sukūrė matematinį antrosios koronavirusinės infekcijos bangos vystymosi Europoje modelį. Prognozė daroma visam žemynui ir kiekvienai šaliai atskirai. Darbas buvo paskelbtas "Scientific Reports".

Iki šiol dešimtyje Europos šalių: Belgijoje, Bosnijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Graikijoje, Nyderlanduose, Serbijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje — oficialiai užfiksuota antrosios COVID-19 bangos pradžia.

Remdamiesi šiais duomenimis, taip pat infekcijos rodikliais ir sergamumu pirmosios bangos metu, matematikai iš Prancūzijos, Italijos ir Danijos, vadovaujami Giacomo Cacciapaglia iš Liono Klodo Bernaro universiteto, sukūrė modelį, kuris numato antrosios bangos dinamiką Europos šalyse.

Remiantis modeliavimo rezultatais, antrosios bangos pikas įvyks laikotarpiu nuo 2020 metų liepos iki 2021 metų sausio, o užsikrėtusiųjų skaičius bus dar didesnis nei per pirmąją bangą.

Kartu tyrėjai pažymi, kad konkretus maksimalaus infekcijos plitimo laikas kiekvienoje šalyje labai priklauso nuo tokių parametrų kaip pirminis infekcijos dažnis, infekcijos lygis, gyventojų išorinių ir vidinių kelionių skaičius ir taikomos priemonės.

Tyrėjai prognozuoja ankstesnes smailes tose šalyse, kur infekcijų lygis jau yra didžiausias. Prancūzijoje ir Norvegijoje pikas turėtų įvykti nuo rugsėjo vidurio iki pabaigos, Italijoje — spalio viduryje, Suomijoje — spalio pabaigoje, JK — lapkričio pradžioje ir Švedijoje — 2021 metų pradžioje.

Mokslininkai pažymi, kad daug kas priklausys nuo socialinio atsiribojimo priemonių, vietos infekcijos židinių kontrolės ir pasienio kontrolės, ypač jei jos bus įgyvendinamos ankstyvosiose ligos plitimo stadijose.

Net ir dabar reali epidemijos situacija kai kuriose šalyse skiriasi nuo modelio prognozių. Pavyzdžiui, Vokietijoje, Danijoje ir Suomijoje sergamumo statistika pastebimai atsilieka nuo prognozės. Pasak autorių, tai reiškia, kad šių šalių valdžia imasi tinkamų priemonių, kad suvaldytų epidemiją, o piliečiai sąžiningai jų laikosi.

Tuo tarpu Kroatijoje naujų atvejų skaičius didėja kiekvieną dieną, nors, remiantis modeliavimo rezultatais, antrosios bangos piką šalis turėjo įveikti rugpjūčio pradžioje.

Tyrėjai modeliui sukurti naudojo standartinį matematinį normalizavimo grupės metodą, kuris leidžia sistemingai sekti fizinės sistemos pokyčius skirtingose ​​erdvinėse skalėse. Tyrėjų teigimu, tai leis lengvai pritaikyti modelį, kai atsiras naujų duomenų, taip pat pagal analogiją kurti modelius kitiems regionams.

Tegai:
Europa, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Dėl COVID-19 praplėstos asmens apsaugos priemonių sertifikavimo Lietuvoje galimybės
NVSC specialistai rekomenduoja darbą organizuoti nuotoliniu būdu