Vladimiras Putinas ir Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

Peskovas papasakojo apie Putino ir Lukašenkos derybas

(atnaujinta 17:46 2020.09.15)
Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius atsisakė samprotauti apie "galimus Kremliaus veiksmus, jei Baltarusijoje pasikeistų valdžia"

VILNIUS, rugsėjo 15 — Sputnik. Baltarusija yra artimiausia Rusijos sąjungininkė ir broliškas kraštas, Kremlius tikisi, kad taip bus ir ateityje, žurnalistams sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, praneša Sputnik Belarus.

"Mes kalbame apie santykius tarp abiejų šalių, mes nekalbame apie asmeninius santykius tarp Putino ir Lukašenkos. Ir, žinoma, Rusijai Baltarusija visada buvo artimiausia sąjungininkė, broliška ir draugiška šalis. Ir mes tikimės, kad taip ir išliks", — pridūrė jis, atsakydamas į klausimą, kaip Kremlius mato dabartinius šalių santykius ir perspektyvas.

Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius taip pat atsisakė gilintis į samprotavimus apie "galimus Kremliaus veiksmus, jei Baltarusijoje pasikeistų valdžia".

Vladimiras Putinas ir Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Бобылев

"Dabar nesikiščiau į tokius abejotinus samprotavimus, neaptarinėčiau šios temos", — žurnalistams sakė Peskovas.

Anksčiau Putinas paskelbė, kad Maskva suteiks Minskui 1,5 mlrd. USD valstybės paskolą, dabar su šiuo klausimu dirba finansų ministrai. Valstybės paskolą planuojama suteikti artimiausiu metu.

Peskovas anksčiau pažymėjo, kad dalis naujos paskolos bus skirta senoms skoloms refinansuoti, dalis — naujoms išlaidoms. Be to, jis teigė, kad Rusija nenustatė Baltarusijai jokių papildomų paskolos sąlygų, išskyrus komercines.

"Bet kuri paskola turi tam tikras komercines sąlygas, susijusias su jos aptarnavimu ir t. t. Tai yra komercinės paskolos sąlygos, juk bet kuri paskola turi komercinę pusę. Be abejo, jokių kitų sąlygų negali būti", — pabrėžė Peskovas.

Paprašytas patikslinti, ar kalbama tik apie paskolos palūkanų normą, Kremliaus atstovas patvirtino: "Žinoma".

Tegai:
Vladimiras Putinas, Aleksandras Lukašenka
Vakcina nuo koronaviruso

Gamalėjaus centras atskleidė, ar COVID-19 gydyti skirta vakcina apsaugo nuo gripo

(atnaujinta 19:10 2020.09.17)
Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Vakcina nuo koronavirusinės infekcijos negali apsaugoti nuo gripo, RIA Novosti sakė Gamalėjaus centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

"Ne, negali", — sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar koronaviruso vakcina gali apsaugoti ir nuo gripo.

Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška paskelbė, kada bus baigti vakcinos, kurią sukūrė Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai. Jis pabrėžė, kad valdžios institucijos ketina spalio mėnesį pradėti masinę vakcinaciją. Pirmiausia bus skiepijami specialiųjų grupių atstovai, tarp jų gydytojai ir mokytojai.

Ekspertai vaistus sukūrė kartu su Gynybos ministerija. Liepos pabaigoje iš karo ligoninės buvo išleista antroji 20 savanorių grupė. Kiekvienam iš jų išsivystė imuninis atsakas, nenustatyta jokių šalutinių reiškinių ar komplikacijų.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 prevencijai, kurią kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras.

Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas pranešė, kad fondas iš daugiau nei 20 šalių gavo paraiškas įsigyti milijardą dozių vakcinų nuo koronaviruso. Taip pat jis pažymėjo, kad Rusija susitarė dėl vakcinos gamybos penkiose šalyse, turimi pajėgumai leidžia pagaminti 500 milijonų dozių per metus.

Klinikinius vakcinos tyrimus pradėjo vykdyti ir "Vektor" centras, lapkritį jis planuoja pradėti masiškai gaminti vakciną.

Pažymima, kad šiuo metu šia vakcina susidomėjusios 50 šalių.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik /
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
gripas, vakcina, Rusija, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
JT generalinis sekretorius pakomentavo rusiškos vakcinos nuo COVID-19 registravimą
Vyriausybė skirs 2,5 mln. eurų vakcinai nuo COVID-19 kurti
Aleksandras Bastrykinas, Rusijos Federacijos Tyrimo komiteto pirmininkas

Aleksandras Bastrykinas: kol kas neonacizmas ir revanšizmas, matyt, negąsdina Europos

(atnaujinta 15:41 2020.09.17)
Rugsėjį Rusijos tyrimų komitete buvo įkurtas skyrius, tiriantis nusikaltimus, susijusius su nacizmo reabilitacija ir istorijos klastojimu

Kodėl ir kam reikėjo atskiro padalinio, ar sudėtingas tokių atvejų tyrimas, kokių žinių reikia tyrėjams ir kodėl Rusija yra įpareigota reaguoti į karinės šlovės simbolių niekinimą užsienyje, interviu RIA Novosti sakė Tyrimų komiteto pirmininkas Aleksandras Bastrykinas.

— Aleksandrai Ivanovičiau, neseniai Tyrimų komitete buvo sukurtas naujas padalinys, kuris tirs nusikaltimus, susijusius su nacizmo reabilitacija ir tėvynės istorijos klastojimu. Ši žinia sukėlė labai gyvą diskusiją žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose. Pasakykite mums, kas padiktavo poreikį sukurti tokį padalinį?

— Kaip žinia, Niurnbergo karo tribunolo nuosprendis buvo svarbiausias etapas vertinant Antrojo pasaulinio karo priežastis. Visi turėtų prisiminti, kad pagrindinių nacių nusikaltėlių, atsakingų už Antrojo pasaulinio karo sukėlimą ir vykdymą, veiksmai buvo pripažinti nusikalstamais. Nepaisant to, šiandien vykstančio informacinio karo kontekste bandymų reabilituoti nacizmą tiek mūsų šalies viduje, tiek iš užsienio daugėja, taip pat matome melagingą mūsų šalies vaidmens pergalėje prieš fašizmą vertinimą. Norint atkurti teisingumą, būtina suaktyvinti kovos su tokiais reiškiniais veiksmus. Be to, mūsų visuomenės noras pagerbti Tėvynės gynėjų atminimą ir apsaugoti istorinę tiesą buvo teisėtai įformintas ir dabar įtvirtintas Rusijos Federacijos Konstitucijoje.

— Kaip dabar baudžiami tokie veiksmai?

— Rusijos baudžiamojo kodekso straipsnio normos apie nacizmo reabilitaciją (Rusijos baudžiamojo kodekso 354 straipsnio 1 dalis) jau taikomos tiems, kurie bando skleisti nacių simbolius ir fašizmo ideologiją. Naujausi pavyzdžiai yra mūsų reakcija į tai, kas vyksta "Nemirtingojo pulko" akcijos metu: kelių Rusijos Federacijos subjektų gyventojai svetainėje paskelbė nacių ir tėvynės išdavikų nuotraukas.

Kai kurios baudžiamosios bylos yra baigiamojoje stadijoje, dalis kaltinamųjų pasirodė teisme, vienas jų, Permės gyventojas Danilas Simanovas, jau nuteistas ir nubaustas 200 valandų priverstinio darbo bausme. Manau, kad teismo paskirta bausmė visiškai atitinka socialinį nusikaltimo pavojų, ką įrodo Simanovui paskelbtas nuosprendis. Todėl pavieniai pasisakymai apie šios baudžiamojo įstatymo nuostatos taikymą kaip tam tikrą baudžiamąją priemonę ir ne visai suprantamas paraleles su koncentracijos stovyklomis sukelia tik sumišimą.

— Kokių kyla sunkumų tiriant tokius nusikaltimus?

— Atrodytų, kad šiame nusikalstamame darinyje viskas akivaizdu ir paprasta. Tačiau tai nėra visiškai tiesa, šis paprastumas slepia savotišką specifiką. Nustatant nusikaltimo padarymo aplinkybes, tai nėra tik fakto konstatavimas, kad vienas ar kitas teiginys neatitinka istorinių įvykių. Esmė yra būtent nustatyti neteisėtų asmens veiksmų motyvą ir tikslingumą, taip pat objektyviąją nusikalstamos veikos pusę, kuri šiuo atveju gali būti išreikšta žinomai melagingos informacijos apie TSRS veiklą skleidimu. Šiuo atžvilgiu kai kurie išankstinio tyrimo pagal straipsnį apie nacizmo reabilitaciją ypatumai, jo specifika, taip pat sukaupta tyrimo patirtis lėmė poreikį sudaryti atskirą padalinį Tyrimų komiteto struktūroje. Vėlgi, atskirai ištirtų faktų tarptautinis pobūdis taip pat reikalauja sutelkti įgūdžius ir žinias. Be to, šio klausimo aktualumas, deja, turi progresuojančią tendenciją.

— Bet gali būti ir sudėtingesnių nusikaltimų, reikalaujančių gilios istorijos analizės? Ar jūsų darbuotojai galės tai ištirti?

— Naujajame padalinyje dirbs Tyrimų komiteto tyrėjai, kurie jau turi patirties tiriant tokius nusikaltimus. Tai yra darbuotojai, kurie turi daug žinių ne tik apie jurisprudenciją, tarptautinę teisę, bet ir istoriją. Jie išanalizavo daugybę karo ir pokario laikotarpių archyvinių dokumentų, tirdami kitas nacių nusikaltimų baudžiamąsias bylas, prireikus pasitelkdami mokslininkų pagalbą.

Be to, tokiais atvejais mes suteikiame būtinas teismo ekspertizes, įskaitant istorines. Ypatingas dėmesys skiriamas leksinių struktūrų vertinimui, atsižvelgiant į nusistovėjusius ir pripažintus istorinius faktus pasaulio lygmeniu. Visa šio darbo apimtis skirta nustatyti kvalifikuojančius nusikaltimo požymius, be kurių neįmanoma patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Tyrėjas, be kita ko, vadovaujasi galiojančiomis tarptautinės teisės normomis, kurios remiasi Niurnbergo karo tribunolo sprendimu. Žinoma, darbas šia kryptimi jokiu būdu negali paveikti piliečių vykdomos mokslinės ir istorinės veiklos. Vienas dalykas yra nacių heroizavimas, pritarimas jų nusikaltimams žmoniškumui, mūsų tautos atminimo išniekinimas, kas yra nusikalstama veika, ir visai kas kita vykdyti pagrįstą mokslinę veiklą.

Be tiesioginio nusikaltimų tyrimo, naujasis padalinys veiks kaip koordinacinis centras, teikdamas metodinę ir analitinę pagalbą regioninėms tyrimo įstaigoms tiriant baudžiamąsias bylas. Be to, bus apibendrinta esama tyrėjų patirtis šioje veiklos srityje ir numatytas konsoliduotas teisinis požiūris vertinant tokius faktus. Norėčiau pabrėžti, kad kartu su šia darbo sritimi mūsų prioritetai, susiję su kitų nusikaltimų tyrimu, išlieka dėmesio centre.

— Ar kitose šalyse yra baudžiamasis persekiojimas už panašius ar susijusius su nacių ideologijos sklaida nusikaltimus?

— Vokietijos baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už antikonstitucinių organizacijų propagandinės medžiagos platinamą, o kvalifikacinis požymis nustato didesnę atsakomybę už medžiagos, "kurios turinys siejamas su nacionalsocializmo ideologija", platinimą.

Izraelyje holokausto neigimas yra kriminalizuotas. Baltarusijos Respublika taip pat turi baudžiamąją atsakomybę už nacizmo reabilitaciją. Beje, šiuo metu mes bendradarbiaujame su Vokietijos žemių Centriniu teisingumo departamentu nacionalsocializmo nusikaltimams tirti Liudvigsburge. Žinoma, šis bendradarbiavimas suteiks papildomą impulsą tiriant tokius nusikaltimus.

Kartu matome, kaip Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje skatinama organizuoti buvusius SS dalinių karius, kurių veiklą Niurnbergo tribunolas pripažino nusikalstama. Ukrainoje mokinius atveda padėti gėlių ant civilių žudynėse dalyvavusių nacių kapų, jie heroizuoja tuos, kurie bendradarbiavo su nacistine Vokietija. Revanšistai ir neonaciai Europoje kelia galvą, ypač jie tampa aktyvesni Austrijoje, Italijoje, Ispanijoje. Kol kas tokie reiškiniai, matyt, negąsdina šių šalių vadovybių, tačiau ateityje jie gali turėti žalingą poveikį jų visuomenės sąmonei.

— Ar užsienio įvykiai kaip nors veikia Rusiją?

— Bandymai reabilituoti nacizmą ir Rusijos karinės šlovės simbolių išniekinimas fiksuojami ir užsienyje. Dabartinis baudžiamasis įstatymas mus įpareigoja reaguoti į tokius nusikaltimus. Tyrimų komitetas toliau tiria baudžiamąją bylą prieš Ukrainos nacionalinio atminimo instituto (UINP) pirmininką Vladimirą Viatrovičių. Jam inkriminuojamas sistemingas faktų, nustatytų Tarptautinio karo tribunolo nuosprendyje už teismo procesą ir pagrindinių Europos ašies šalių nusikaltėlių nubaudimą, paneigimas, paneigiant SS Galicijos divizijos kareivių supratimą apie SS kariuomenės padarytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmonijai ar pačios divizijos priklausymą SS kariuomenei.

Šiuo metu atliekamas išankstinis tyrimas dėl Latvijos Respublikos piliečio, "Latvijos SS legiono" veterano Visvaldo Lacio. Nustatyta, kad 2017 metų lapkritį Rygoje jo vardu buvo išleista knyga "Latvijos legionas tiesos šviesoje", kurios tekste Lacis patvirtino karo nusikaltimus, kuriuos civilių gyventojų atžvilgiu įvykdė "Latvijos SS legiono" policijos batalionai. 2020 metų balandžio mėnesį Lacis mirė, tačiau baudžiamąją bylą nutraukti dėl kaltinamojo mirties galima tik gavus artimų giminaičių sutikimą, tai yra, nereabilituojančiais pagrindais. Todėl baudžiamosios bylos tyrimas tęsiamas.

Šiemet buvo iškelta baudžiamoji byla ir ji tiriama dėl Sovietų Sąjungos maršalo Ivano Konevo paminklo, kuris yra Rusijos karinės šlovės simbolis, griovimo Čekijoje.

Visai neseniai buvo pastebėtas dar vienas kapo išniekinimo faktas, susijęs su Lietuvos Respublikos Žiežmarių mieste esančiu paminklu Raudonosios armijos kariams, žuvusiems išlaisvinant miestą. Be abejo, šios aplinkybės taip pat tapo Rusijos tyrimų komiteto tyrėjų reakcijos pagrindu — šiuo metu atliekamas šio fakto patikrinimas.

— Ko galiausiai norite pasiekti?

— Mūsų pareiga yra saugoti gyvų ir žuvusių karių-išvaduotojų, civilių, nacių aukų gerą vardą. Prisiminti ir išmokti karo pamokas reiškia ir galimybę užkirsti kelią tragedijoms ir klaidoms dabartyje.

Atsižvelgdami į tai, neseniai sukūrėme Tyrimų komiteto paieškos ir archyvinio darbo koordinavimo būstinę, kurios sudėtyje dirba kitų departamentų ir visuomeninių organizacijų atstovai, Rusijos tyrimų komiteto centrinio aparato skyrių vadovai ir darbuotojai bei Rusijos tyrimų komiteto tyrimo organai, kurių teritorijoje suplanuoti archyviniai, istoriniai, žvalgybos darbai pagal projektą "Be senaties termino". Bet kokie bandymai primesti vienodą atsakomybę už karo sukėlimą antihitlerinės koalicijos šalims, nacių nusikaltėlių ir jų bendrininkų teisinimas nėra vien istorijos klastojimas. Jie yra neteisėti ir amoralaus pobūdžio, šventvagiški pasaulio išvaduotojų nuo akivaizdaus ir teisiškai įtvirtinto blogio atminimo atžvilgiu. Štai kodėl turime užkirsti kelią istorinės tiesos iškraipymui, pasitelkdami ir baudžiamosios teisės priemones.

Tegai:
fašizmas, nacionalizmas, nacizmas, Rusija
Nord Stream-2

Europos Parlamente paskelbė apie "slaptą paskirtį" "Nord Stream-2"

(atnaujinta 09:29 2020.09.18)
Anksčiau buvo pranešta, kad EP primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Amerikos vyriausybė yra pasirengusi padaryti viską, kad sustabdytų "Nord Stream-2" dujotiekio statybą, interviu RT sakė Vokietijos europarlamentaras Maksimilianas Krachas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Europos Parlamentas primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus. Be to, EP ragina visas ES šalis atsisakyti dujotiekio "Nord Stream-2" užbaigimo, taip pat primygtinai reikalauja kuo anksčiau įvesti tikslines sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus.

Jis įsitikinęs, kad ši rezoliucija yra dar viena proga "paankstinti antirusišką darbotvarkę". Jis paaiškino, kad EP Amerikos delegacijoje vyksta tam tikros diskusijos dėl dujotiekio projekto.

"Kiekviename mūsų susitikime paklausiau JAV atstovo, kodėl jie įveda neteisėtas sankcijas trečiosioms šalims. Atsakymas visada yra tas pats: "Mūsų vyriausybė padarys viską, kad sustabdytų šį projektą", — sakė europarlamentaras.

Parlamentaras taip pat išreiškė nuomonę, kad "Nord Stream-2" konkuruos su Amerikos skalūnų dujomis ir esamais vamzdynais. Užmezgus ekonominius ryšius tarp Vokietijos ir Rusijos energetikos sektoriuje, Vokietijos pusė taps labiau nepriklausoma nuo JAV įtakos, pabrėžė politikas.

"Tai nepageidaujama tiems, kurie svajoja apie Amerikos imperiją abipus Atlanto vandenyno", — sakė jis.

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai blogai pasijuto lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau tinklaraštininkas lėktuvu nuskraidintas į Vokietiją. Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateikta informacija, paskelbė, kad Navalnas, kaip įtariama, buvo apnuodytas. Kremlius teigė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dieną pateiktą prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje.

Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją. Tam reikia informacijos iš Vokietijos, tačiau jos dar nėra, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu yra de facto vykdomi. Jei bus patvirtinta, kad būta nuodingos medžiagos, tyrimas bus atliekamas ir de jure, sakė Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis išvestas iš komos.

"Nord Stream-2" statyba

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Europos Parlamentas, europarlamentaras, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Rusijos URM vadovas įvardijo "didžiulę Vakarų klaidą" santykiuose su Rusija