Leningrado AE, archyvinė nuotrauka

Rusija pasiūlė unikalų metodą branduolinių reaktorių struktūrinėms medžiagoms tirti

(atnaujinta 22:20 2020.09.26)
Tyrimo, kurį TPU specialistai atliko kartu su kolegomis iš Daliano politechnikos universiteto (Kinija), rezultatai buvo pristatyti VII tarptautiniame kongrese "Energijos srautai ir radiacijos poveikis"

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Tomsko politechnikos universiteto (TPU) mokslininkai pasiūlė naują, pasaulyje analogų neturintį instrumentą, skirtą branduolinių reaktorių struktūrinėms medžiagoms tirti — vadinamuosius pagreitintų atomų pluoštus. Su jais galima žymiai greičiau patikrinti naujų medžiagų atsparumą radiacijai, praneša RIA Novosti, remdamasi universiteto spaudos tarnyba.

Tyrimo, kurį TPU specialistai atliko kartu su kolegomis iš Daliano politechnikos universiteto (Kinija), rezultatai pristatomi VII tarptautiniame kongrese "Energijos srautai ir radiacijos efektai" (EFRE-2020), vykstančiame Tomske.

Branduolinių reaktorių konstrukciniai elementai, įskaitant tuos, kurie veikia atominėse elektrinėse, yra įdiegti labai sunkiomis sąlygomis. Per savo gyvenimo ciklą jiems tenka tokia intensyvi spinduliuotės apkrova, kad jų kristalinės gardelės atomai keičia savo padėtį, o tai daro radiacinę žalą šiems elementams.

Tai yra, reaktorių elementai, pirmiausia kurą kuriantys, neturėtų per daug pakeisti savo savybių per visą darbo laiką, tačiau esant mažam atsparumui radiacijai, gali atsirasti jų deformacija ir sunaikinimas. Todėl struktūrinių medžiagų stabilumo didinimas yra viena iš svarbiausių radiacinių medžiagų mokslo problemų.

Mokslininkai visame pasaulyje sprendžia šią problemą, studijuodami medžiagas atsparumo radiacijai požiūriu. Norėdami tai padaryti, jie įdeda juos į neutronų apšvitinimo kamerą šalia reaktoriaus ir stebi reikšmingų pokyčių atsiradimą. Paprastai tokie tyrimai trunka keletą metų, todėl šis kelias nėra labai patogus sparčiai plėtojant naujas medžiagas ir technologijas.

Kaip paaiškino vienas iš tyrimo autorių, TPU Medžiagų mokslo katedros profesorius Aleksandras Puškarevas, dabar vietoj neutronų švitinimo jie naudoja švitinimo imitaciją įkrautų dalelių pluoštais.

"Apšvitinant imitaciją, atkuriamos tos pačios sąlygos kaip ir branduoliniame reaktoriuje švitinant neutronų pluoštu, tiek pat radiacijos pažeidimų", — pažymėjo jis.

Modeliuojamam švitinimui naudojami du prietaisai: elektronų ir jonų pluoštai. Tačiau radiacijos defektų susidarymo mechanizmai švitinant įkrautų dalelių pluoštais ir neutronais labai skiriasi, ir tai sumažina tyrimo patikimumą.

TPU mokslininkai pasiūlė naują įrankį — pagreitintų atomų pluoštus. Jų susidarymas vyksta pasitelkus galingų jonų pluoštų generatorių, kurį sukūrė universiteto profesorius Genadijus Remnevas. Pirmiausia susidaro pagreitintų jonų pluoštas, tada vyksta jų įkrovimo ir pagreitintų atomų susidarymo procesas, o po to medžiagoms apšvitinti naudojami pagreitinti atomai, turintys šimtų kilogramų elektrovoltų energiją.

"Radiacinių medžiagų mokslo požiūriu, tai yra unikali priemonė. Ji skiriasi tuo, kad leidžia greitai gauti dozę, panašią į radiacijos dozę branduoliniame reaktoriuje, ir išleisti daug mažiau energijos defektams susidaryti. Be to, spinduliuotės defektų susidarymo metaluose mechanizmai, veikiami švitinant pagreitintais atomais ir kt. neutronai yra labai arti. Tai leidžia padidinti atliktų medžiagų atsparumo radiacijai tyrimų patikimumą", — sakė jis.

Tegai:
atominė elėktrinė (AE), Rusija
Dar šia tema
Vokietijos diplomatas ragina nestatyti "sienos" su Rusija dėl Navalno
Politologas: Trampas nenori įsitraukti į "tamsią istoriją" su Navalnu
Putinas pakėlė šampano taurę už Michalkovo sveikatą

Putinas pakėlė šampano taurę Michalkovo sveikatą

(atnaujinta 20:57 2020.10.21)
Trečiadienį garsus rusų kino režisierius Nikita Michalkovas švenčia savo 75-ąjį gimtadienį. Šiandien Putinas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per vaizdo konferenciją su režisieriumi Nikita Michalkovu, kuris šiandien švenčia 75-ąjį gimtadienį, pakėlė šampano taurę.

"Šiandien noriu dar kartą jus pasveikinti ir, nors darbo diena dar nesibaigė, noriu pakelti šią taurę į jūsų sveikatą", — sakė prezidentas, žadėdamas vėliau asmeniškai pasveikinti Michalkovą.

Atsakydamas į tai, Michalkovas taip pat pakėlė šampano taurę.

​Michalkovas padėkojo Putinui už sveikinimus ir jie vienu metu išgėrė.

Be to, šiandien prezidentas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą.

Rusijos kino režisierius, aktorius, scenaristas ir prodiuseris Nikita Michalkovas gimė 1945 metų spalio 21 dieną Maskvoje. 1963–1966 metais mokėsi B. Ščiukino teatro mokykloje, 1971 metais baigė Kinematografijos institutą. Kine debiutavo kaip aktorius, išgarsėjo sukūręs Kolios vaidmenį filme "Aš vaikštau po Maskvą". 1974 metais sukūrė savo pirmą ilgametražį vesterno stiliaus nuotykinį filmą "Savas tarp svetimų, svetimas tarp savų". 

Tegai:
Vladimiras Putinas
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Rusija pasirengusi JAV sankcijoms dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:58 2020.10.21)
Svarbiau užbaigti dujotiekį nei tai, kad keli laivai bus įtraukti į juodąjį sąrašą, nes jie vis tiek daugiausia dirba Rusijoje, mano ekspertas Igoris Juškovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. JAV išplėstose "Nord Stream-2" sankcijose nėra nieko naujo, interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas.

"Tiesą sakant, tai labiau paaiškinimas sankcijų, galiojančių nuo 2019 metų, nes paprasčiausiai buvo pasakyta, kad draudžiama teikti paslaugas užbaigiant "Nord Stream-2" ir draudžiamas finansavimas. Tiesą sakant, čia nėra nieko naujo. Tie, kas dalyvauja užbaigime, o dalyvavimas užbaigime — nebūtinai vamzdžių klojimas, tačiau, pavyzdžiui, pristatyti vamzdžius vamzdžių klojimo laivams ar pristatyti degalus jiems — visa tai draudžiama", — sakė jis.

Pasak Juškovo, Vašingtonas negali iš anksto taikyti sankcijų laivams, kurie dar nieko nepažeidė ir nedalyvavo statant "Nord Stream-2". Tačiau vėliau, kai jie pradės dirbti, jie bus įtraukti į juodąjį sąrašą, kas jau seniai žinoma.

"Todėl nereikia kelti jokios panikos, nieko naujo, tiesą sakant, nevyksta, net ir naujuose įstatymų projektuose viskas, kas susiję su statybomis, yra tiesiog konkretizacija to, kas draudžiama... Rusija yra pasirengusi pažeisti šias sankcijas, nes svarbiau yra užbaigti dujotiekį nei tai, kad keliems laivams bus taikomos sankcijos ir tada jie galės dirbti, iš tiesų, tik Rusijoje. Na, jie ir taip dirba tik Rusijoje, todėl čia nebus jokių gigantiškų problemų", — apibendrino jis.

JAV išplėtė "Nord Stream-2" apribojimus įmonėms, teikiančioms paslaugas dujotiekį tiesiantiems laivams.

Kalbama apie paslaugų ar pajėgų teikimą, taip pat apie finansavimą šiems laivams modernizuoti ar įrengti įrangą, nurodoma dokumente. Bendrovėms suteikiama 30 dienų nutraukti tokią veiklą pradedant nuo spalio 20 dienos, rašoma paaiškinimuose.

Tegai:
Nord Stream-2, sankcijos, JAV, Rusija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Kyla klausimas, kada: Vokietija pasisakė apie "Nord Stream-2" statybų pabaigą
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
Vokietijos deputatas pranašauja tamsą šaliai, jei bus atsisakyta "Nord Stream-2"
Ruduo, archyvinė nuotrauka

Ruduo įsibėgėja: ateina lietus ir stiprus vėjas

(atnaujinta 21:55 2020.10.21)
Sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis ir naktimis tikėtini lietūs, pūs stiprus vėjas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuva atsidurs iš vakarų keliaujančio ciklono pietinėje dalyje, kurioje siaučia stiprus vėjas, praneša Hidrometeorologijos spaudos tarnyba.

Ketvirtadienio rytą pūs pietų, pietvakarių 7–12 m/s vėjas, pajūryje stiprės iki 15 m/s. Žemiausia temperatūra svyruos tarp 6–11 laipsnių šilumos.

Dieną vietomis, daugiausia šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra sieks 13–17 laipsnių šilumos.

Penktadienį, spalio 23 dieną, daugelyje rajonų protarpiais palis. Pūs stiprus pietvakarių, vakarų vėjas — gūsiai sieks 15–20 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 11–16 laipsnių šilumos.

Spalio 24-ios naktį vietomis nedidelis lietus, dieną lis, kai kur smarkiai. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s, dieną vietomis gūsingas. Temperatūra naktį 5–10, dieną 9–14 laipsnių šilumos.

Spalio 25-ios naktį vietomis trumpai palis, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį ir rytą kai kur tvyros rūkas. Vėjas pietinių krypčių, rims. Temperatūra naktį 4–9, dieną 10–13 laipsnių šilumos.

Spalio 26-ios dieną vakariniuose rajonuose palis. Vėjas pietryčių, naktį apysmarkis, dieną gūsingesnis. Temperatūra naktį 3–8, dieną 10–13 laipsnių šilumos.

Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje

 

Tegai:
lietus, ruduo