Vaizdas į kaimą nuo kalvos

"Čia visko yra". Žmonių, gyvenančių Žemės pakraštyje, pasakojimai

(atnaujinta 11:42 2020.10.03)
Ueleno kaimas — siaura pailga sausumos juosta, kurios plotis yra trys šimtai metrų — labiausiai į rytus nutolusi Eurazijos gyvenvietė

VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. Iš vienos pusės — lagūna, iš kitos — Čiukčių jūra. Namai stovi ant polių: taip jie statomi dėl amžinojo įšalo. Audrų metu vanduo kartais užlieja pastatų laiptus. Kartais vėplių ir banginių skerdenos išmetamos į krantą, kur jas užuodžia lokiai. Apie gyvenimą pasaulio pakraštyje rašo Marija Semenova RIA Novosti medžiagoje.

Sraigtasparniai ir šunų kinkiniai

Iki Kruzenšterno salos, esančios Amerikos Aliaskos valstijoje, nuo Ueleno yra apie penkiasdešimt kilometrų vandeniu. Į Maskvą — daugiau nei šeši tūkstančiai tiesia linija. Bet, žinoma, jokios "tiesios linijos" nėra. Reikia skristi lėktuvu iš Čukotkos sostinės Anadyro į pakrantės kaimą Lavrentija. Toliau — kaip pasiseks. Skrydžiai sraigtasparniu į Ueleną — kartą per dvi savaites. Galima atvykti jūra.

Корабли на море
© Фото : из личного архива Ирины
Laivai jūroje.

Anot to paties kaimo gyventojos Irinos, šunų kinkiniais važinėja daugiausia dvi Uelenų šeimos, kiti jau seniai perėjo prie modernesnio transporto. Tačiau kartą per metus apylinkėse organizuojamos lenktynės — dalyviai su šunimis atvyksta iš skirtingų Čukotkos vietų.

"Čia civilizacija"

Sąlygomis niekas nesiskundžia. "Čia visko yra. Civilizacija. Elektra ir vanduo be sutrikimų. Tačiau kartais kyla problemų dėl interneto ir skaitmeninių kanalų, — sakė vietos gyventojas Olegas. Beveik visą gyvenimą jis praleido Uelene. — Aš jau seniai pripratau prie klimato ir pramogų trūkumo."

Aukščiausias pastatas — trijų aukštų mokykla. Nors jaunimas ir išvyksta į miestą, kaimo negalima pavadinti mirštančiu. "Vyksta aktyvios statybos — nuo 2009 metų namai statomi ant polių. Visos komunikacijos įrengtos. Kotedžuose vieni jungia centrinį šildymą, kiti palieka krosnį. Anglis kartą per metus atvežama laivu", — pridūrė Irina. Ji pati persikėlė į Chabarovską 2013 metais, tačiau šią vasarą lankėsi gimtinėje.

"Kai gyvenau Uelene, norėjau kuo greičiau išvykti. Visi vieni kitus pažįsta — viename kaimo gale pasakė, kitame išgirdo. Dabar suprantu: ten viskas kažkaip arčiau širdies", — prisipažįsta Irina.

Дома в Уэлене
© Фото : из личного архива Ирины
Namai Uelene.

Didelės maisto siuntos į Ueleną taip pat pristatomos per jūrą, paprastai rugpjūtį, kitais metų laikais maži kiekiai pristatomi visureigiais automobiliais ir sraigtasparniais. Yra keletas privačių prekybos vietų ir viena valstybinė parduotuvė — kainos tokios pačios kaip ir Anadyre. Tačiau regiono sostinėje tai nėra pigu. Vaisiai ir daržovės — 300–500 rublių (3,29–5,48 eurai). Tačiau Uelene žalumynų kartais negalima nusipirkti net už didelius pinigus.

"Šiemet agurkų ir pomidorų nebuvo, tačiau buvo obuolių, apelsinų, citrinų, česnakų, svogūnų", — vardija Irina.

"Nors kainos yra aukštos, pasirinkimo nėra, todėl žmonės perka. Pavyzdžiui, kiaušinių pakelis (33 vnt.) kainuoja 1100 rublių (12 eurų)", — patikslina Klimakovas.

"Dirbtuvėje yra skyrius moksleiviams. Žaliavas parūpina medžiotojai. Daugiausia gaminama parodoms, tačiau kaimo gyventojai pasiima kažką sau ir artimiesiems žemyninėje dalyje", — sako Sergejus Klimakovas.

Tačiau Olegas iš Ueleno pastebi: "Vietiniams tai šiek tiek per brangu". Irina turi tik keletą vietoje pagamintų raktų pakabukų. Tačiau kaulų drožybos dirbtuvės yra garsios: čia sukurti produktai, be kita ko, saugomi muziejuose Maskvoje ir Sankt Peterburge.

Vietinio "kompoto" ypatybės

Beveik visi žvejoja Uelene, daugelis gaudo ruonius. O štai banginius medžioja speciali brigada. Jie keliais laiveliais plaukia į jūrą. Kai kimba, išsirikiuoja eile ir plukdo skerdeną į krantą. Krante laukia kiti kaimo gyventojai — visi turi teisę į grobio dalį. Geriausi gabalai atitenka banginių medžiotojams.

Vietinių Ueleno žmonių įpročiai ir skonis yra labai savitas.

"Buvau maža, nubėgau prie jūros, ten jie pagavo vėplį. Ant kranto sėdėjo močiutė. Ji pervėrė gyvūno žarnas, išėmė moliuskus ir valgė — pavadino tai "kompotu", — prisimena Irina.

Нерпа
© Фото : из личного архива Ирины
Beveik visi žvejoja Uelene, daugelis gaudo ruonius.

Dauguma gyventojų — čiukčiai ir eskimai. Pati Irina rusė — trečios kartos Velso moteris. Čia buvo išsiųsta jos močiutė, ji susipažino su poliarinės stoties darbuotoju, ištekėjo ir susilaukė vaikų. Taigi, abu liko kaime pasaulio pakraštyje.

Irina atsargiai vertina vietinę virtuvę. "Taip ilgai ten gyvenau, bet nepripratau. Banginių mėsa sūdoma, renkamos žolelės — jų yra keturios rūšys — ir ruošiamos su uogomis riebaluose. Kažkas net valgo žalią — mačiau, neseniai dalyvavau skerdenos pjovime. Bandžiau banginių mėsą, bet tik rūkytą. Tai visai nepanaši į žuvį, o labiau į jautieną. Liežuvis laikomas delikatesu — daugelis giria, bet tai ne man. Vėplių ir ruonių neragavau. Galbūt tik kepenys — bet pagal mūsų rusišką receptą".

"Rudenį ateina meškos"

Žiemos kaime paprastai nėra labai šaltos. Pasak Olego, įprasta temperatūra -15. Tačiau kaime, kurį iš abiejų pusių supa vanduo, labai vėjuota. Rudenį būna labai audringa: bangos siekia beveik pačius namus. Po blogo oro jūros gyvūnų lavonai išnešami į krantą, o paskui juos ateina meškos.

Горячие ключи
© Фото : из личного архива Ирины
Netoli nuo kaimo yra karštosios versmės, šiauriausios Azijos šiluminės versmės.

Gyvenimas šalia vandens sukelia ir kitų rūpesčių. "Pastatė molus, tai jūra juos jau aptalžė. Anksčiau būdavo, kad laiptus šalia namų užtvindydavo. Anksčiau pažvelgus į kaimą nuo kalvos matydavosi, kad jis yra tiesiai viduryje tarp jūros ir lagūnos. Bet dabar tarsi vanduo artėja. Klimatas keičiasi. Pernai ar užpernai temperatūra pakilo iki +20, kai kurie maudėsi".

Tačiau vandens procedūromis galima mėgautis be ekstremalių situacijų. Netoli nuo kaimo yra karštosios versmės, šiauriausios Azijos šiluminės versmės. Vietiniai gyventojai ten atvyksta ir vasarą, ir žiemą.

Šamanas ir notaras

Irina prisimena: ne taip seniai, vaikystėje, kaime gyveno šamanai. "Paprastai paveldėjimo teisės sudaromos pas notarą, tačiau ten viskas yra daug paprasčiau. Velionio galva suvyniojama į paklodę, aplink susirinkdavo artimieji. Šamanas pasakydavo, kam ir ką mirusysis nori perduoti".

Село Уэлен
© Фото : из личного архива Ирины
Ueleno kaimas.

Dabar šios tradicijos praeityje, tačiau Uelenas vis dar tvirtai tiki dvasiomis. Todėl, jei kaime miršta žmogus, vietinis ansamblis atšaukia repeticiją ar pasirodymą, nes tokiomis dienomis negalima mušti tamburino — jis sujungia žmones su mirusiųjų sielomis. O jų trikdyti nereikia.

Tegai:
Rusija
Dmitrijus Medvedevas

Medvedevas paskelbė apie grėsmę JT paversti "demokratinių tautų klubu"

(atnaujinta 14:11 2020.10.24)
Jungtinių Tautų 75-ųjų metinių proga skelbiamas Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo Dmitrijaus Medvedevo straipsnis

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Bandymai sugriauti JT vaidmenį ir sukurti "demokratinių tautų bendruomenę" kelia Rusijai nerimą. Tai pareiškė Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas.

"Tokio pobūdžio idėjos ne vienija, o suskaldo žmoniją, prisideda prie tarptautinės įtampos eskalavimo ir galiausiai sukelia tiesioginius konfliktus", — rašė Medvedevas straipsnyje, skirtame JT 75-osioms metinėms ir paskelbtame RT kanalo svetainėje.

Eksprezidentas pabrėžė, kad jokios kitos tarptautinės organizacijos, jau nekalbant apie karinius aljansus, negali sukrėsti JT statuto numatytų organų monopolijos pasaulio bendruomenės valios išreiškimui. Tuo tarpu JAV ir jos sąjungininkės NATO, kaip pažymėjo Medvedevas, ir toliau "šiurkščiai bando kištis į suverenių valstybių vidaus reikalus".

"Atsakomybės už pasaulinį saugumą ignoravimas, įvairių organizacijų ir atskirų galių bandymai uždėti etiketes ant valstybių ir vyriausybių, lemti pasaulio likimą, neišvengiamai nublokš mus atgal dešimtmečiams", — įsitikinęs Medvedevas.

Pasak jo, tik suderintas JT Saugumo Tarybos vertinimas leidžia "suprasti, kas teisus ir kas kaltas, kas yra agresorius ir kas yra agresijos auka".

"Priešingu atveju informacinių "įmetimų", faktų klastojimo, hibridinio karo metodų sąlygomis kyla rizika, kad juoda bus pateikta kaip balta, neteisėti veiksmai taps teisėtais, tiesa bus paslėpta už gražaus paveikslo televizijoje ar įrašų socialiniuose tinkluose".

Apie ginklų mažinimą

Medvedevas atkreipė dėmesį, kad vienas pagrindinių JT uždavinių yra nusiginklavimas, visų masinio naikinimo ginklų atsargų sumažinimas ir panaikinimas, ir priminė, kad Rusija tikisi surengti "branduolinio penketuko" šalių susitikimą. Ji apima JAV, JK, Prancūziją, Kiniją ir Rusiją.

Anot buvusio valstybės vadovo, Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (START-III) pratęsimo klausimas taip pat reikalauja "greito sprendimo". Medvedevas pabrėžė, kad Rusijos pozicija šiuo klausimu jau suformuota.

Be to, jis atkreipė dėmesį į būtinybę sumažinti naujų grėsmių riziką.

"Šiuo atžvilgiu Rusija paskelbė moratoriumą naujų raketų sistemų diegimui Europoje ir kituose regionuose. Tikimės analogiškų Vakarų partnerių žingsnių. Taip pat palaikome teisiškai privalomą valstybių susitarimą dėl visapusiško kosminės erdvės militarizavimo uždraudimo", — sakė Dmitrijus Medvedevas.

Apie JT užduotis pandemijos metu

Medvedevas pareiškė, kad koronaviruso pandemijos sukeltas pasaulinis ekonomikos nuosmukis privertė valstybes permąstyti vertybes ir teikti pirmenybę žmonių gyvybėms ir sveikatos apsaugai.

"COVID-19 epidemija aiškiai parodė, kad vien politinės laisvės negali išgelbėti gyvybių. Tam reikalinga veiksminga ir prieinama medicininės priežiūros ir socialinės apsaugos sistema, šalies sanitarinio saugumo programos ir didžiausias pastangų koordinavimas visais viešosios valdžios lygmenimis."

Pasak Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo, būtent stiprios valstybės, sugebėjusios greitai mobilizuoti ekonomiką ir politines institucijas, sėkmingai susidorojo su pandemijos padariniais.

"Rusija nuolat teikė pasiūlymus dėl bendro atsisakymo taikyti prekybos ir finansinius apribojimus humanitarinės pagalbos tiekimui. Jokie politiniai sumetimai negali trukdyti bendradarbiavimui siekiant gelbėti gyvybes", — sakė Medvedevas.

Tegai:
Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Dmitrijus Medvedevas
Rusijos prezidentas V. Putinas dalyvavo Valdai diskusijų klubo posėdyje, nuotrauka iš įvykio vietos

Apie pandemiją, ekonomiką, sankcijas. Putino pasirodymas "Valdai" klubo susirinkime

(atnaujinta 13:49 2020.10.23)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kasmet surengia susitikimą su "Valdai" diskusijų klubu. Šiemet jis pasisakė apie pasaulio tvarką koronaviruso epochoje ir Rusijos (ir savo) vaidmenį bei užsiminė apie Navalno "apnuodijimo" istoriją

Maskva, spalio 23 — Sputnik. Vladimiras Putinas dalyvavo "Valdai" diskusijų klubo posėdyje, Rusijos prezidentas pasisakė per vaizdo konferenciją. Šių metų tema yra "Pandemijos pamokos ir nauja darbotvarkė: kaip pasaulinę krizę paversti pasaulio galimybėmis".

Apie laukiančius "Rusijos nykimo"

Savo kalboje Putinas pakomentavo kai kurių šalių lūkesčius dėl Rusijos silpnėjimo.

"Stiprindamas savo šalį, žvelgdamas į tai, kas vyksta pasaulyje, kitose šalyse, noriu pasakyti tiems, kurie vis dar laukia laipsniško Rusijos nykimo: šiuo atveju mus jaudina tik vienas dalykas: kad tik neperšaltume jūsų laidotuvėse".

Prezidentas pabrėžė, kad Rusija tinkamai įvertina savo intelektinius, teritorinius, ekonominius ir karinius pajėgumus bei galimybes.

Apie pandemiją

Kalbėdamas apie COVID-19 pandemiją, Putinas pažymėjo, kad koronavirusas nesitraukia, o pasaulis yra ties "tektoninių poslinkių" riba visose gyvenimo srityse.

"Koronaviruso epidemija rimtai pakeitė socialinį, verslo ir tarptautinį gyvenimą. Pasakysiu daugiau: kiekvieno žmogaus kasdienybę".

Putinas pabrėžė, kad didžiuojasi Rusijos piliečiais ir jų noru padėti vienas kitam — pirmiausia gydytojams ir medicinos darbuotojams.

"Pandemija priminė žmogaus gyvenimo trapumą. Sunku buvo įsivaizduoti, kad mūsų technologiškai pažangiame XXI amžiuje net ir labiausiai klestinčiose turtingose ​​šalyse žmogus gali likti be apsaugos nuo, atrodo, ne tokios mirtinos infekcijos, ne tokios baisios grėsmės".

Rusijos prezidentas pareiškė, kad tarptautinė bendruomenė nepadarė visko kovodama su koronavirusu, liko praleistos galimybės.

Dėl galimybės įvesti naujus apribojimus

Pasak Putino, šiandien nereikia grįžti prie ribojamųjų priemonių, kokios buvo pavasarį, dėl to, kad "medicina suveikė efektyviai". Jis pažymėjo, kad buvo sukurtos rezervinės vietos ligoninėse, atsirado vaistų, "gydytojai jau supranta ir žino, ką daryti".

Valstybės vadovas priminė, kad Švedija nenustatė apribojimų dėl koronaviruso, tačiau ekonomika vis tiek nukentėjo.

Dabar makroekonominiai rodikliai Rusijoje yra priimtini, ekonomika atsigauna, pridūrė prezidentas.

Apie pilietinę visuomenę

Piliečių balsas turės lemiamą vaidmenį plėtojant Rusiją, pabrėžė Putinas. Jis pažymėjo, kad rusų nuomonė turėtų būti lemiama, o įvairių socialinių jėgų konstruktyvūs prašymai turėtų būti įgyvendinti.

Dėl valstybių savarankiškumo

Kalbėdamas apie valstybės struktūrą, prezidentas pažymėjo, kad bandymas aklai ką nors nukopijuoti yra neteisingas.

"Mes matome, kaip veikia tokie importuoti demokratijos modeliai. Paprastai tai yra tik apvalkalas, fikcija. Fikcija, neturinti vidinio turinio, net suverenumo išvaizdos. Kur tokios schemos įgyvendinamos, žmonių iš tikrųjų nieko neklausia, o atitinkami lyderiai yra ne kas kita kaip vasalai. O už vasalą, kaip žinia, šeimininkas viską sprendžia".

Pasak jo, nesvarbu, kaip vadinama politinė sistema, kuri kiekvienoje šalyje yra skirtinga, sava politinė kultūra, tradicijos, savo požiūris į vystymąsi.

"Kyla klausimas: kas yra stipri valstybė? Kur slypi jos stiprybė? Žinoma, ne visiškoje teisėsaugos institucijų kontrolėje ar griežtume, ne privačios iniciatyvos panaikinime ar civilinio aktyvumo ribojime, net ne ginkluotųjų pajėgų galioje ir gynybos potenciale. Nors, manau, jūs suprantate, koks svarbus šis komponentas yra Rusijai geografijos ir daugybės geopolitinių iššūkių požiūriu. Ir, žinoma, mūsų, kaip nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, istorinė atsakomybė užtikrinti pasaulinį stabilumą. Nepaisant to, esu įsitikinęs, kad valstybės stiprybė pirmiausia slypi piliečių pasitikėjime ja. Tai yra valstybės stiprybė".

Putinas pabrėžė, kad valdžios šaltinis yra žmonės, tai yra, jų "noras perduoti plačią valdžią išrinktai vyriausybei", valstybėje matant savo atstovus, iš kurių būtina griežtai reikalauti.

Apie kintančius vaidmenis pasaulyje

Prezidentas pažymėjo, kad šiandien JAV vargu ar gali pretenduoti būti išskirtinėmis, ir pasvarstė, ar to reikia pačiai Amerikai.

"Kalbant apie ekonominį svorį ir politinę įtaką, Kinija aktyviai juda supervalstybės pozicijos link. Vokietija juda ta pačia kryptimi".

Tuo pačiu jis pridūrė, kad pastebimai pasikeitė Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos vaidmenys pasaulio reikaluose, tokios valstybės kaip Brazilija ir Pietų Afrika rimtai sustiprėjo.

Rusijos prezidentas paragino valstybes būti koronaviruso pandemijos metu sąžiningesniuose tarpvalstybiniuose santykiuose ir atsisakyti dvigubų standartų politikos.

"Daugeliui kitų šalių, patyrusių ir kenčiančių nuo koronaviruso infekcijos, nereikia pagalbos, kuri gali ateiti iš išorės, o paprasčiausiai panaikina apribojimus bent jau humanitarinėje srityje, tiekiant vaistus, kreditinius išteklius, įrangą ir keičiantis technologijomis. Tai tiesioginės, grynos formos humanitariniai dalykai. Ne, galų gale, jie nepanaikino jokių apribojimų, paslėpdami kai kuriuos svarstymus, kurie neturi nieko bendro su humanitariniu komponentu. Nors tuo pačiu metu visi kalba apie humanizmą".

Apie ginklų kontrolę

Kalbėdamas apie ginklų kontrolę, Putinas pažymėjo, kad pasaulis neturi ateities be apribojimų šioje srityje. Jis priminė, kad Vašingtonas palaipsniui traukiasi nuo tokių susitarimų.

"Visi puikiai žino — pasitraukimas iš antibalistinių raketų sistemos, paskui iš sutarties dėl branduolinių ginklų, paskui iš "atviro dangaus", na, vis dar nėra išeities, tačiau Amerika paskelbė pradėjusi pasitraukimo iš šios sutarties procedūrą. Kodėl? Kokiu pagrindu? Jie net nepaaiškina, kodėl, tiesiog nepaaiškina, kodėl".

Prezidentas pažymėjo, kad Maskva neprieštarauja Kinijos dalyvavimui START sutartyje, tačiau pabrėžė, kad pats Vašingtonas turėtų vesti dialogą su Pekinu, o ne perkelti jį Rusijai.

Putinas taip pat ragino į šį susitarimą įtraukti visas branduolines jėgas.

"Europiečiai mums sako: tegul jos (JAV — Sputnik) išeina, bet jūs neišeinate. Aš sakau: labas, o, tai geras filmas. Jūs visi esate NATO nariai, todėl skirsite, perduosite informaciją amerikiečiams, o mes negalėsime to padaryti, nes liksime šiame susitarime. Todėl nekvailiokime, kalbėkime sąžiningai vienas su kitu. <...> Bet iš tikrųjų, kaip suprantu, JAV partneriai Europoje norėtų, kad JAV liktų šioje sutartyje ir nieko ten nesunaikintų".

Apie situaciją Karabache

Diskusijos metu dalyviai palietė padėties Kalnų Karabache pablogėjimą. Prezidentas pabrėžė, kad nuo konflikto eskalavimo pradžios kiekvienoje pusėje mirė daugiau nei du tūkstančiai žmonių, bendras aukų skaičius artėja prie penkių tūkstančių.

Karo veiksmai Kalnų Karabache
© Sputnik / Валерий Мельников

Jis pažymėjo, kad bėgant metams Rusija pasiūlė įvairius šios krizės sprendimo būdus, kad padėtų stabilizuoti padėtį ilgam. Pasak prezidento, tai buvo sunkus darbas suartinti pozicijas.

"Atrodė, kad dar šiek tiek daugiau — ir mes surasime sprendimą. Deja, taip neįvyko, ir šiandien mes turime blogiausios formos konfliktą", — sakė Putinas.

Jis pabrėžė, kad Rusijai tiek Armėnija, tiek Azerbaidžanas yra partneriai, su kuriais Maskva nori turėti visaverčius santykius.

Valstybės vadovas taip pat pažymėjo, kad labai norėtųsi rasti kompromisą dėl Kalnų Karabacho. Pasak Putino, jis kelis kartus per dieną telefonu kalba su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Alijevu ir Armėnijos ministru pirmininku Nikolu Pašinianu.

Apie situaciją su Navalnu

Atsakydamas į vieno iš diskusijos dalyvių klausimą apie situaciją su Aleksejumi Navalnu, Putinas pažymėjo, kad Rusija yra pasirengusi atlikti šio įvykio tyrimą, tačiau tam reikia patvirtinimo, kad jis buvo apnuodytas, o tokios informacijos nėra.

Prezidentas pažymėjo, kad nurodė Generalinei prokuratūrai iš karto po žmonos kreipimosi patikrinti paciento galimybę išvykti gydytis į užsienį, turint omenyje baudžiamosios bylos apribojimus.

"Be to, viename iš savo pokalbių su vienu iš Europos lyderių pasiūliau, kad mūsų specialistai atvyktų į Vokietiją kartu su prancūzų, vokiečių, švedų specialistais, dirbtų vietoje, gautų kai kurias medžiagas. Ir šias medžiagas būtų galima panaudoti kaip pagrindą pradėti baudžiamąją bylą, jei tai tikrai nusikalstamas įvykis, jį ištirti. Bet jie nieko neduoda".

Putinas taip pat pridūrė, kad kyla abejonių dėl pranešimų apie "Novičiok" pėdsakų aptikimą Navalno kūne.

"Jie sakė radę "Novičiok" pėdsakus. Vėliau visa tai buvo perkelta į OPCW <...>, ir staiga mums buvo pasakyta: tai ne "Novičiok", tai kažkas kita. <...> Taigi, tai "Novičiok" ar ne? Jau kyla abejonių dėl to, kas buvo pasakyta iš pradžių", — pridūrė prezidentas.

Apie Konstitucijos pataisas

Kalbėdamas apie priimtas Rusijos Konstitucijos pataisas, Putinas nurodė, kad jos skirtos šalies plėtrai.

"Jūsų ką tik paminėtos Konstitucijos pataisos yra skirtos ne tik suteikti dabartiniam valstybės vadovui teisę būti išrinktam 2024 metais ar net vėliau. Jomis siekiama šių pokyčių, visų pirma, stiprinti Rusijos Federacijos suverenitetą, apibrėžti mūsų plėtros perspektyvas, sukurti pagrindinius konstitucinius pagrindus ekonomikos, socialinės sferos plėtrai ir mūsų suvereniteto stiprinimui. Ir aš tikiuosi, kad visa tai veiks".

Apie aplinką

Prezidentas pažymėjo, kad šiandien būtina aptarti neriboto vartojimo atmetimą, kad būtų užtikrintas pagrįstas pakankamumas.

"Jei norime išsaugoti savo bendrus namus ateities kartoms, turime išvalyti savo planetą. Aplinkos apsaugos tema jau seniai ir tvirtai įtraukta į pasaulinę darbotvarkę".

Tegai:
Rusija, Vladimiras Putinas
Stokholmas, archyvinė nuotrauka

Atsisakiusi karantino Švedija susidūrė su nauja problema

(atnaujinta 09:31 2020.10.25)
Šalyje, kurios valdžios institucijos atsisakė griežtų apribojimų dėl koronaviruso pandemijos, didėja nedarbas

VILNIUS, spalio 25 — Sputnik. Švedija negali išleisti per daug pinigų iš biudžeto ekonomikai, kurią ištiko koronaviruso pandemija, paremti, rašo "Bloomberg".

Dešimtojo dešimtmečio viduryje vykusi didžiulė Švedijos biudžeto reforma deficitą pavertė reikšmingu pertekliumi. Valdžia pradėjo laikytis aukštos finansinės drausmės. Leidinyje pažymima, kad tai padėjo šaliai atsidurti palankioje padėtyje. Karantino atsisakiusios Švedijos valstybės skola šiais metais išliks 40 procentų BVP lygyje.

Tačiau šalis susidūrė su nauja problema. Švedija gali suteikti per mažai stimulų, kas neigiamai paveiks ekonomikos atsigavimą ir ilgą laiką išlaikys žemesnę infliaciją, įsitikinę ekspertai.

Nepaisant atsisakymo nustatyti griežtus apribojimus kovoje su koronavirusu, Švedija susiduria su didžiule ekonomine krize ir didėjančiu nedarbu. Švedijos statistikos tarnybos duomenimis, balandžio mėnesį nedarbas šalyje padidėjo iki 7,9 %, o tai buvo daugiau nei prognozuota.

Neįskaitant sezoninių veiksnių, šis rodiklis siekė 8,2 %. Tačiau, anot agentūros analitikės Johannos Jansson, jei prekių ir paslaugų paklausa neatsigaus, nedarbo lygis gali šoktelėti iki 17 %.

Augant nedarbui valdžia svarsto įstatymo projektą, pagal kurį darbdaviams bus lengviau ir pigiau atleisti darbuotojus. Šį pasiūlymą jau sukritikavo profesinės sąjungos ir opozicija: pastarųjų lyderiai jau pagrasino paskelbti nepasitikėjimą premjeru Stefanu Löfvenu, jei pataisos bus priimtos.

Rugpjūčio mėnesį Švedijos vyriausybė prognozavo, kad metinis BVP sumažės 4,6 proc. (gegužę tikėtasi 7 proc. kritimo). Prognozuojama, kad kitais metais ekonomika augs 4,1 proc. Pasak "Bloomberg", daugiau nei du trečdaliai bendrovių, įtrauktų į pagrindinį Švedijos akcijų indeksą "OMX Stockholm 30", pelnė geresnį nei tikėtasi pelną per pastarąjį ketvirtį.

Savaitę anksčiau "Bloomberg" pranešė, kad Švedija išgyvena didžiausią ekonomikos nuosmukį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Karantino apribojimai Lietuvoje
© Sputnik
Karantino apribojimai Lietuvoje
Tegai:
Švedija, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Virusologas įvardijo kategoriją žmonių, kuriems nepadės vakcina COVID-19
Lietuvoje bus registruojami kavinių, barų ir naktinių klubų lankytojai
Kariuomenė skirs karius į pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui