Vakcina nuo COVID-19, archyvinė nuotrauka

Siūloma "Sputnik V" kūrėjus nominuoti Nobelio premijai

(atnaujinta 11:15 2020.10.08)
Pasak Rusijos Valstybės Dūmos sveikatos apsaugos komiteto pirmininko, Gamalėjaus centro mokslininkų, sukūrusių vakciną "Sputnik V", pasiekimai turėtų būti pelnytai įvertinti

VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Valstybės Dūmos Sveikatos apsaugos komitetas mano, kad, Rusijos Gamalėjaus nacionalinio epidemiologijos ir mikrobiologijos centro mokslininkai, sukūrę pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, turėtų būti nominuoti Nobelio premijai 2021 metais.

Kaip interviu RIA Novosti pažymėjo komiteto pirmininko pavaduotojas Leonidas Ogulas, tai yra mokslinis atradimas, kurio mastą vargu ar galima pervertinti, nes jis bus naudingas visai žmonijai. Jis priminė, kad nauja koronavirusinė infekcija sukėlė tokio lygio pandemiją, su kuria žmonės paskutinį kartą susidūrė prieš daugiau nei šimtą metų, kai išgyveno "ispaniškąjį gripą".

"Vakcinos nuo naujos koronavirusinės infekcijos, kuria iki šiol užsikrėtė beveik 36 milijonai žmonių pasaulyje ir nuo kurios mirė daugiau nei milijonas žmonių, išradimas yra tikras proveržis mokslo ir medicinos srityje. Ir, žinoma, labai džiaugiuosi, kad šį proveržį padarė mūsų, Rusijos, mokslininkai. Manau, kad jų darbą turėtų įvertinti viso pasaulio bendruomenė", — sakė parlamentaras.

Kitas komiteto narys Borisas Mendelevičius taip pat išreiškė nuomonę, kad pirmosios vakcinos kūrėjai yra verti nominacijos.

"Naujasis koronavirusas per trumpą laiką planetoje pareikalavo daugiau nei milijono gyvybių. Iki šiol <...> apie jį yra visiškai prieštaringų nuomonių. Ir tokiomis sąlygomis, mano nuomone, vakcina nuo COVID-19 yra tikrai pasaulio proveržis. Jei bus įrodytas jos veiksmingumas, ji išgelbės gyvybes ir apsaugos milijonų žmonių sveikatą nuo nepageidaujamų pasekmių. Manau, kad vakcinos kūrėjai yra verti <...> bent jau pretenduoti į Nobelio premiją", — sakė jis RIA Novosti.

Rugpjūtį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, kurią sukūrė Gamalėjaus tyrimų centras kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu. Ji gavo pavadinimą "Sputnik V" ir apima dviejų preparato komponentų suleidimą trijų savaičių intervalu.

Poregistraciniai koronaviruso vakcinos klinikiniai tyrimai prasidėjo Maskvoje rugsėjo 7 dieną, o pirmieji dalyviai buvo paskiepyti rugsėjo 9 dieną. Iš viso tyrime dalyvaus 40 tūkstančių savanorių, dešimt tūkstančių iš jų gaus placebą — tai būtina norint patikrinti vakcinos efektyvumą.

Lietuvoje sprendimas dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo buvo priimtas rugsėjo pabaigoje. Vienbalsiu sprendimu Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijos nariai pritarė potencialios vakcinos įsigijimui per Europos Komisijos bendrųjų pirkimų mechanizmą.

Numatoma diversifikuoti įsigijimus iš skirtingų gamintojų, kuriuos atrinko EK ir su kuriais buvo sudarytos išankstinės vakcinų pirkimo-pardavimo sutartys. Nuspręsta rinktis maksimaliai atsargų variantą, kuomet Vyriausybė pasisakys dėl kiekvienos sutarties, pagal kurią potencialios vakcinos perkamos.

Anksčiau ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pažymėjo, kad Lietuva negali sau leisti nepirkti vakcinos, nes jei žmonės nebus skiepijami nuo COVID-19, tai Lietuvai gali kainuoti gerokai daugiau, nei kainuotų jos įsigijimas.

Lietuvoje iš viso patvirtinti 5483 COVID-19 ligos atvejai, 2600 žmonės pasveiko, 101 mirė.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Nobelio premija, koronavirusas, COVID-19, vakcina, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (124)
Dar šia tema
Maskvoje prasideda antrasis skiepijimo nuo COVID-19 etapas
Užpatentuota Rusijos vakcina nuo koronaviruso
Trampas įpareigoja Kiniją "sumokėti" už koronaviruso plitimą
Putinas pakėlė šampano taurę už Michalkovo sveikatą

Putinas pakėlė šampano taurę Michalkovo sveikatą

(atnaujinta 20:57 2020.10.21)
Trečiadienį garsus rusų kino režisierius Nikita Michalkovas švenčia savo 75-ąjį gimtadienį. Šiandien Putinas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per vaizdo konferenciją su režisieriumi Nikita Michalkovu, kuris šiandien švenčia 75-ąjį gimtadienį, pakėlė šampano taurę.

"Šiandien noriu dar kartą jus pasveikinti ir, nors darbo diena dar nesibaigė, noriu pakelti šią taurę į jūsų sveikatą", — sakė prezidentas, žadėdamas vėliau asmeniškai pasveikinti Michalkovą.

Atsakydamas į tai, Michalkovas taip pat pakėlė šampano taurę.

​Michalkovas padėkojo Putinui už sveikinimus ir jie vienu metu išgėrė.

Be to, šiandien prezidentas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą.

Rusijos kino režisierius, aktorius, scenaristas ir prodiuseris Nikita Michalkovas gimė 1945 metų spalio 21 dieną Maskvoje. 1963–1966 metais mokėsi B. Ščiukino teatro mokykloje, 1971 metais baigė Kinematografijos institutą. Kine debiutavo kaip aktorius, išgarsėjo sukūręs Kolios vaidmenį filme "Aš vaikštau po Maskvą". 1974 metais sukūrė savo pirmą ilgametražį vesterno stiliaus nuotykinį filmą "Savas tarp svetimų, svetimas tarp savų". 

Tegai:
Vladimiras Putinas
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Rusija pasirengusi JAV sankcijoms dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:58 2020.10.21)
Svarbiau užbaigti dujotiekį nei tai, kad keli laivai bus įtraukti į juodąjį sąrašą, nes jie vis tiek daugiausia dirba Rusijoje, mano ekspertas Igoris Juškovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. JAV išplėstose "Nord Stream-2" sankcijose nėra nieko naujo, interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas.

"Tiesą sakant, tai labiau paaiškinimas sankcijų, galiojančių nuo 2019 metų, nes paprasčiausiai buvo pasakyta, kad draudžiama teikti paslaugas užbaigiant "Nord Stream-2" ir draudžiamas finansavimas. Tiesą sakant, čia nėra nieko naujo. Tie, kas dalyvauja užbaigime, o dalyvavimas užbaigime — nebūtinai vamzdžių klojimas, tačiau, pavyzdžiui, pristatyti vamzdžius vamzdžių klojimo laivams ar pristatyti degalus jiems — visa tai draudžiama", — sakė jis.

Pasak Juškovo, Vašingtonas negali iš anksto taikyti sankcijų laivams, kurie dar nieko nepažeidė ir nedalyvavo statant "Nord Stream-2". Tačiau vėliau, kai jie pradės dirbti, jie bus įtraukti į juodąjį sąrašą, kas jau seniai žinoma.

"Todėl nereikia kelti jokios panikos, nieko naujo, tiesą sakant, nevyksta, net ir naujuose įstatymų projektuose viskas, kas susiję su statybomis, yra tiesiog konkretizacija to, kas draudžiama... Rusija yra pasirengusi pažeisti šias sankcijas, nes svarbiau yra užbaigti dujotiekį nei tai, kad keliems laivams bus taikomos sankcijos ir tada jie galės dirbti, iš tiesų, tik Rusijoje. Na, jie ir taip dirba tik Rusijoje, todėl čia nebus jokių gigantiškų problemų", — apibendrino jis.

JAV išplėtė "Nord Stream-2" apribojimus įmonėms, teikiančioms paslaugas dujotiekį tiesiantiems laivams.

Kalbama apie paslaugų ar pajėgų teikimą, taip pat apie finansavimą šiems laivams modernizuoti ar įrengti įrangą, nurodoma dokumente. Bendrovėms suteikiama 30 dienų nutraukti tokią veiklą pradedant nuo spalio 20 dienos, rašoma paaiškinimuose.

Tegai:
Nord Stream-2, sankcijos, JAV, Rusija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Kyla klausimas, kada: Vokietija pasisakė apie "Nord Stream-2" statybų pabaigą
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
Vokietijos deputatas pranašauja tamsą šaliai, jei bus atsisakyta "Nord Stream-2"
Aleksandras Lukašenka

Baltarusijos opozicija atsisakė "sudraskyti Lukašenką į gabalus"

(atnaujinta 08:52 2020.10.22)
Anksčiau Lukašenka pareiškė nerimaujantis dėl Baltarusijos ateities, jei į valdžią ateis dabartinė opozicija: neva tada pareigūnai ir jo šalininkai bus "sudraskyti į gabalus"

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška paneigė savo paties pareiškimą apie Baltarusijos opozicijos pasirengimą |"sudraskyti į gabalus" šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Lukašenka pareiškė nerimaujantis dėl Baltarusijos ateities, jei į valdžią ateis dabartinė opozicija: neva tada pareigūnai ir jo šalininkai bus "sudraskyti į gabalus". Nuotolinės konferencijos metu Pavelas Latuška sakė, kad niekas to nedarys.

"Viskas vyks pagal įstatymą: jei pareigūnas padarė nusikalstamą veiką, jo atžvilgiu bus atliekamos atitinkamos tyrimo procedūros. <...> Visi, kurie yra pasirengę tarnauti valstybei ir žmonėms, o ne konkrečiam asmeniui, bus paklausūs vadovaujant naujai vyriausybei", — žadėjo jis.

Latuška mano, kad dėl valstybės bandymų apjuodinti Baltarusijos opoziciją šalies visuomenėje vyksta skilimas.

Protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų rugpjūčio 9 dieną, kuriuos, pasak Baltarusijos CRK, laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs daugiau nei 80 % balsų.

Kaip nesutikimo su rezultatais ženklą, Baltarusijos opozicija įsteigė Koordinacinę tarybą, kuri turėjo perleisti valdžią Lukašenkos varžovei rinkimuose Svetlanai Tichanovskajai (ji išvyko į Lietuvą po rugpjūčio 9 dienos), kol bus surengti nauji rinkimai. Baltarusijos Konstitucinis Teismas pripažino tarybą neteisėta.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Tichanovskaja pateikė ultimatumą Lukašenkai
"Panaudos ginklus". Kodėl Tichanovskaja pateikė ultimatumą Lukašenkai
Ekspertas: Lietuva gali tik spekuliuoti dėl Lukašenkos pokalbio tardymo izoliatoriuje
Pratybos Vakarų Baltarusijoje "atvedė į protą" išorines pajėgas, sakė Lukašenka