Ramiojo vandenyno pakrantė Kamčiatkoje
 

Prie Kamčiatkos krantų pastebėta dešimčių kilometrų ilgio taršos dėmė

(atnaujinta 19:42 2020.10.08)
Mokslininkai pranešė, kad jei dėmės intensyvumas ir judėjimo greitis nesikeis, ji gali judėti toliau link Kurilų kalvagūbrio

VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Tolimųjų Rytų federalinio universiteto mokslininkai aptiko maždaug 40 kilometrų ilgio taršos lopą palei Kamčiatkos pakrantę nuo Išganymo įlankos iki Listveničnajos įlankos, praneša universitetas.

Policija tikrina informaciją apie vandens užterštumą ir jūrų gyvūnų žūtį Kamčiatkoje
© Sputnik / Александр Пирагис

"Nagrinėdami pakrančių vandenis, mokslininkai įvertino taršos plitimo mastą, vizualiai besiskiriantį nuo įprasto vandenyno paviršiaus šioje srityje. Tai aiškiai galima atskirti dėl neįprastų putų atsiradimo bangose ​​ir tamsiai žalio atspalvio drumstumo. Skrydžio metu paveiktą teritoriją buvo įmanoma nustatyti tik apytiksliai į pietus nuo Avačinsko įlankos: ji tęsiasi pakrante nuo Išganymo įlankos iki Listveničnajos įlankos (tiesia linija apie 40 kilometrų). Taršos juostos plotis svyruoja nuo 30 iki 100 metrų nuo pakrantės", — sakoma pranešime.

Pažymima, kad taršos juosta "turi aiškias ribas, nesuyra ir pamažu pereina į pietus".

"Jei anksčiau buvo manoma, kad taršos juosta apsiribojo Chalaktyrskio paplūdimiu, tai dabartinis skrydis parodė, kad ji nemažėdama juda srovėmis pietų kryptimi", — pranešime cituojami vandens organizmų ekologijos ir evoliucinės biologijos laboratorijos vadovo Kirilo Vinikovo žodžiai.

Nepaisant blogo oro, Opasnajos įlankoje (20 kilometrų į pietus nuo Avačos įlankos) tyrėjams pavyko nusileisti sraigtasparniu ir paimti audros išmestų vandens ir biologinių mėginių pavyzdžių. Ketvirtadienį gauti mėginiai bus išsiųsti į Vladivostoką tyrimams Tolimųjų Rytų federalinio universiteto ir Rusijos mokslų akademijos Tolimųjų Rytų skyriaus laboratorijose, praneša universitetas.

Anksčiau Gamtos išteklių ministerija pranešė, kad audra neleido specialistams ištirti Kamčiatkoje taršos paveikto vandens ploto.

Rugsėjo pabaigoje banglentininkai papasakojo apie vandens spalvos pasikeitimą Kamčiatkos teritorijos Chalaktyrskio paplūdimyje. Jie taip pat teigė, kad jų akys buvo patinusios ir sudirgo oda. Ekspertai nustatė, kad naftos produktų kiekis vandenyje 3,6 karto viršija normą, fenoliai — du kartus. Vietos gyventojams patariama nesilankyti paplūdimyje. Aplinkos apsaugos prokuratūra pradėjo patikrinimą. Pasak regiono gamtos išteklių ministerijos, negyvi jūros gyvūnai buvo rasti Chalaktyrskio paplūdimyje, Bolšajos ir Malaja Lagernje bei Babijos įlankoje.

Iškelta baudžiamoji byla pagal straipsnius "Aplinkai pavojingų medžiagų ir atliekų apyvartos taisyklių pažeidimas" ir "Jūrų aplinkos tarša". Kol kas valdžia svarsto tris įvykio priežastis: žmogaus sukeltą taršą, gamtos reiškinius ir seisminę veiklą. Kamčiatkos jūros vandens mėginiuose nerasta jokių nuodingų medžiagų, "Rosprirodnadzor" paprašė duomenų apie nelaimingus atsitikimus laivuose ir patikrins infrastruktūros objektus, sakė skyriaus vedėja Svetlana Radionova susitikime su banglentininkais, nukentėjusiais nuo vandens zonos užterštumo.

Tegai:
aplinkos tarša, Rusija
Dar šia tema
NVSC papasakojo, kaip saugotis, padidėjus oro taršai kietosiomis dalelėmis
Paaiškėjo taršos koncentracijos ore lygis Lietuvoje
 Il-80 (Il-86 VKP)

"Jau statomi": kam Rusija atkuria "pasaulio pabaigos lėktuvus"

(atnaujinta 16:46 2020.10.26)
Erdvus, apsaugotas, aprūpintas pažangiomis technologijomis — artimiausiu metu Rusijos ginkluotosios pajėgos gaus naujus oro pajėgų vadovavimo postus lėktuvo Il-96-400M pagrindu

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Vakaruose tokios mašinos vadinamos "pasaulio pabaigos lėktuvais". Prasidėjus trečiajam pasauliniam karui, būtent iš "skraidančios būstinės" valdybos aukščiausia šalies karinė ir politinė vadovybė organizuos gynybą ir vadovaus kariams ant žemės, jūroje ir ore. Šiandien šios klasės orlaivius turi tik Rusija ir JAV. Apie jų ypatybes ir užduotis — Andrejaus Koc RIA Novosti medžiagoje.

Vadovybei išgelbėti

Branduolinių valstybių santykiai paaštrėjo iki galutinės ribos. Diplomatai pateko į aklavietę, šalys atšaukė ambasadorius. Ginkluotosios pajėgos yra pasirengimo būsenoje. Strateginiai bombonešiai pakyla į dangų,  povandeniniai laivai su balistinėmis raketomis išplaukia į vandenyną, kovinės mobilios antžeminių raketų sistemos patruliuoja keliuose. Pasaulis sustingo ant trečiojo pasaulinio karo slenksčio.

Воздушный командный пункт Ил-80 (Ил-86 ВКП) и истребители МиГ-29
Lėktuvas IL-80.

Laimei, šis scenarijus vis dar yra tik fantazija. Tiek Rusija, tiek Jungtinės Valstijos puikiai žino, kad visapusiškas karas gali greitai išsivystyti į branduolinį ir atnešti dešimtis milijonų aukų. Tačiau kariuomenė visada ruošiasi blogiausiam. Abi pusės daro prielaidą, kad pirmasis smūgis per tokį konfliktą aplenks priešą, atims iš jo sugebėjimą kontroliuoti karius ir organizuoti bet kokį pasipriešinimą. Pagrindinis taikinys yra kariniai ir politiniai centrai.

Grėsmingu laikotarpiu Rusijos vadovybė ir aukščiausioji ginkluotųjų pajėgų vadovybė bus slaptai nuvežta į karinį aerodromą, kur jų lauks sparnuoti vadovavimo postai. Pagrindinė "pasaulio pabaigos lėktuvų" įgulų užduotis yra išvesti aukščiausius valstybės pareigūnus iš atakuojamos zonos ir suteikti jiems galimybę kontroliuoti šalies gynybą iš oro. Šių vadaviečių kovinį stabilumą užtikrina lydintieji naikintuvai ir kuro papildymo orlaiviai. Panaši taktika buvo sukurta JAV per šaltąjį karą.

Ilgai laukta atmaina

Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos turi keturis pasaulio pabaigos" orlaivius "Il-80", pagamintus "Il-86" keleivinių lėktuvų pagrindu. Galinga energijos tiekimo sistema, modernios ryšio priemonės, gyvybės palaikymo sistema leidžia kelias dienas išbūti ore — žinoma, papildant kuro atsargas.

Nuo civilio pirmtako jis skiriasi aukšta "kakta" — dideliu viršutiniu skyriumi priekiniame fiuzeliaže, kuriame yra įvairi elektroninė įranga. Be to, "Il-80" neturi langų, kad įgula ir keleiviai neapaktų dėl netoliese įvykusio branduolinio sprogimo. Uodegos skyriuje yra išleidimo kabelio antena, skirta ryšiui su povandeniniais laivais.

Самолет Ил-80
© Фото : предоставлено пресс-службой АО "Объединенная приборостроительная корпорация"
Lėktuvas IL-80.

Išsami informacija apie "IL-80" yra valstybės paslaptis. Yra tik žinoma, kad laive yra sumontuota įranga, skirta valdyti visų tipų ir šakų kariuomenę, patalpos aukšto rango keleivių darbui ir poilsiui, numatytos papildomos cisternos degalams tiekti. Orlaivis gali pakilti iš bet kurio civilinio ir karinio aerodromo, yra aprūpintas apsaugos priemonėmis nuo masinio naikinimo ginklų ir gali veikti savarankiškai, jei sunaikinta relių, ryšių ir navigacijos sistemų antžeminė ir palydovinė įranga.

"Il-80" kariuomenėje tarnavo daugiau nei 15 metų ir išnaudojo didžiąją dalį savo išteklių. Be to, pagrindiniai "Il-86" lėktuvai yra vidutinio nuotolio. Jų praktinis nuotolis siekia tik 3800 kilometrų, o to nepakanka oro komandų postui. Todėl "Il-96-400M" pasirinkimas kaip pagrindas naujam "pasaulio pabaigos orlaiviui" yra visiškai pagrįstas: šio orlaivio nuotolis esant maksimaliai apkrovai yra apie devynis tūkstančius kilometrų.

"Skraidantys viešbučiai"

JAV ginkluotosios pajėgos turi keturis lėktuvus "E-4B Nightwatch" sukurtus "Boeing 747" pagrindu. Kiekvienas gali sutalpinti iki 100 žmonių ir gali likti aukštumoje iki savaitės reguliariai pildydamas kurą. "E-4B" yra apsaugoti nuo žalingų branduolinio sprogimo veiksnių ir yra prigrūsti moderniausios elektroninės įrangos.

Самолет E-4B
"E-4B Nightwatch"

Tiesą sakant, amerikiečių "pasaulio pabaigos lėktuvas" yra skraidantis viešbutis. Čia yra viskas savarankiškam darbui kelias dienas — virtuvė, vonios kambariai, poilsio zona, miegamieji kambariai, posėdžių kambarys su stalu ir devyniomis kėdėmis, 29 darbo vietų bendravimo ir komunikacijos zona bei kitos patalpos. Interjeras yra patogus, o įranga labai ergonomiška. Galbūt todėl pirmieji Jungtinių Valstijų asmenys ilgiems skrydžiams į kitas valstybes oficialaus vizito metu periodiškai renkasi "E-4B", o ne klasikinius prezidentinius "Air Force One" lėktuvus.

"E-4B" orlaivis yra žymiai senesnis nei rusiškas "Il-80". Jie buvo užsakyti dar 1970-aisiais. Tačiau jie nuolat modernizuojami. 2015 metais kai kuriems orlaiviams buvo atlikta ryšio įrangos perprogramavimo ir modifikavimo procedūra. Lėktuvai gavo greitą interneto prieigą, plačiajuostį palydovinį ryšį ir specialius saugius didelės spartos kanalus. "E-4B" nuotolis yra 11 tūkstančių kilometrų.

Be to, amerikiečiai turi 16 orlaivių "E-6", skirtus atsarginėms ryšių sistemoms su strateginiais branduoliniais povandeniniais laivais tiekti, taip pat bus naudojami kaip JAV ginkluotųjų pajėgų Jungtinės strateginės vadovybės oro policijos postas. Karo atveju šios transporto patruliuos Atlanto ir Ramiojo vandenyno rajonuose, palaikydamos ryšį su povandeniniais laivais ir "pasaulio pabaigos" lėktuvais "E-4B".

Tegai:
lėktuvai, Rusija
Naujausia priešlėktuvinių raketų sistema S-300V4

Kuriluose pasirodys naujausia priešlėktuvinių raketų sistema S-300V4

(atnaujinta 11:57 2020.10.26)
Šiuo metu karinių oro gynybos zenitinių raketų formacijoje prasidėjo vieno iš padalinių perkėlimo dideliais atstumais pratybos

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Naujausia Rytų karinės apygardos priešlėktuvinių raketų sistema S-300V4 pirmą kartą per pratybas bus perkelta į Kurilų salas, praneša RIA Novosti, remdamasi Oro gynybos pajėgų spaudos tarnyba.

Anot apygardos, kovinių mokymų tikslas — vykdyti oro gynybos raketinių sistemų S-300V4 kovinio rengimo užduotis nepažįstamuose poligonuose, įrangos perkėlimas vyko keliais etapais.

"Oro gynybos pajėgų raketų formacijoje, įsikūrusioje Žydų autonominėje srityje, pratybų metu pradėta perkelti vieną iš padalinių dideliais atstumais. Pratybų metu atliekamas jungtinis žygis į vieną iš Kurilų salų, naudojant geležinkelių ir jūrų transportą, dalinio dislokavimą, kovą su sąlyginiais diversantais", — sakoma pranešime.

Anksčiau Oro gynybos pajėgų oro gynybos raketų formacija Žydų autonominiame regione pirmą kartą Tolimuosiuose Rytuose gavo naujausią priešlėktuvinių raketų sistemą S-300V4. Personalas persikvalifikavo Orenburgo mokymo centre, kur gavo būtinas technines žinias, kad galėtų eksploatuoti naujausią karinę įrangą.

"Kapustin Jar" poligone vykdant praktinius S-300V4 skaičiavimus, buvo atlikta taikinių paieška ir aptikimas, o tada raketos buvo paleistos į mažo dydžio greitai skriejančius taikinius — "Saman" raketas, paleistas iš priešlėktuvinių raketų sistemos "Osa".

Tegai:
ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
JAV griežtai pasmerkė Turkijos vykdomus S-400 bandymus
Turkija nebijo JAV sankcijų, pareiškė Erdoganas