Šv. Jurgio cerkvė

Totorių chanatas ant Okos krantų: verta pamatyti Kasimove

(atnaujinta 17:49 2020.10.11)
Buvusi Kasimovo chanato sostinė dabar yra Riazanės regiono miestas. Čia ilgą laiką egzistavo dvi kultūros — totorių ir rusų

Apie tai, kur rasti chano mauzoliejų, juokdario Balakirevo kapą ir "namą su pranašystėmis" — RIA Novosti medžiagoje.

Aukso ordos nuolauža

XII amžiuje Jurijus Dolgorukis čia įkūrė Gorodec Meščerskij. Nuo XV amžiaus miestas tapo Kasimovo chanato sostine, jį valdė Maskvai prijaučiantys totoriai.

Вид на Ханскую мечеть
© Фото : Виталий Ковальчук
Mečetė.

Kasimove yra išlikę keli totorių istorijos laikotarpio pastatai. Seniausia yra Chano mečetė, pastatyta XV–XVI a. sandūroje. Pasak legendos, caras Petras I persižegnojo, iš tolo supainiojęs minaretą su varpine. Kai suprato savo klaidą, labai supyko ir liepė ją sunaikinti. XVIII–XIX amžiuje mečetė buvo atkurta to paties pavidalo.

Netoliese yra Kasimovo chano Šacho-Ali (XVI a.), dalyvavusio su savo kariuomene Kazanės apgultyje Ivano Rūsčiojo pusėje, mauzoliejus.

Мавзолей Афган-Мухаммед султана
© Фото : Виталий Ковальчук
Afgan-Mohamedo Sultono mauzoliejus.

Kasimove yra daugybė parduotuvių. Tų, kurias statė totoriai, frontonai — su musulmonų simbolika. Stačiatikių parduotuvės — su kryžiais. Kai kuriose prekiaujama iki šiol.

Savamokslių architektų miestas

Kasimovas yra tik penkeriais metais jaunesnis už Maskvą, tačiau nemaža jo pirklių pastato dalis atsirado dar XIX amžiaus pradžioje. Daugelis pastatų buvo pastatyti pagal vietinio savamokslio architekto Ivano Gagino projektą.

Дом Алянчикова
© Фото : Виталий Ковальчук
Jakovo Aliančikovo namai.

Tai visų pirma yra prekybos pasažas Katedros aikštėje. Trys pastatai Školnajos gatvėje — dvasininkų mokykla ir pirklių Gubino bei Jakovo Aliančikovų namai. Pastarasieji išsiskiria puslankiu įėjimu-rotonda su kolonomis ir belvederiu.

Istoriniame centre

Kitas trijų aukštų Aliančikovo namas Katedros aikštėje ilgą laiką buvo didžiausias Kasimovo gyvenamasis namas. Bet savininkas nuolat statė priestatus.

Музей в доме Алянчикова
© Фото : Виталий Ковальчук
Мuziejus Aliančikovo namuose.

Pasak legendos, čigonė išbūrė, kad jis mirs, kai tik baigs statybas. Dabar name yra miesto muziejus. Šiltuoju metų laiku lankytojai įleidžiami į belvederį, iš kurio atsiveria gražūs miesto centro ir Okos vaizdai.

Вознесенский собор в Касимове
© Фото : Виталий Ковальчук
Žengimo į dangų bažnyčia.

Katedros aikštę puošia trys cerkvės vienu metu: Žengimo į dangų, Apreiškimo ir Dangun Ėmimo. Šis ansamblis praktiškai yra XVIII–XIX a. Cerkvės yra tarsi architektūros vadovėlis: visos trys šventovės buvo pastatytos skirtingais stiliais.

Благовещенская церковь
© Фото : Виталий Ковальчук
Apreiškimo cerkvė.

Priešais — geltonas, su kolonomis, Nastavinų namas. Vienas iš šeimos narių — Nikolajus Nastavinas — meru dirbo daugiau nei 20 metų. Jo iniciatyva ir už jo pinigus pradėta statyti vandens tiekimo sistemą Kasimove.

Дом Наставиных
© Фото : Виталий Ковальчук
Nastavinų namai.

Verta neskubant pasivaikščioti Sovetskajos gatve. Beveik kiekvienas pastatas čia yra istorinis. 1837 metais būsimasis imperatorius Aleksandras II apsistojo pirklio Salazkino namuose su to paties architekto Gagino trijų aukštų name, suprojektuotame puslankiu rotondu.

Дом Смирнова
© Фото : Виталий Ковальчук
Smirnovo namai.

Daugybė parduotuvių. Bet čia, kaip ir visame mieste, beveik nėra restoranų ir kavinių.

Tolimas ir artimas vanduo

Naberežnajos gatvėje palei Okos upę yra pirklių dvarai. Ryškiausias priklausė Barkovų šeimai — jie prekiavo geležimi ir turėjo geležies lydymo gamyklą.

Усадьба Барковых
© Фото : Виталий Ковальчук
Barkovų dvaras.

O turtingiausias verslininkas Aleksandras Kačkovas — laivybos Okos upe pradininkas — gyveno gana kukliame name. Iki 1916 metų jo palikuonims priklausė visos prieplaukos nuo Kasimovo iki Riazanės ir 12 laivų.

Дом Качкова на фоне Оки
© Фото : Виталий Ковальчук
Kačkovo namai.

Prie įėjimo į centrinę miesto dalį nuo Okos stovi akmeninės XVIII amžiaus pabaigos kolonos. Čia veikė "Petrovskaja Zastava" — muitinė ir vieta dokumentams tikrinti. Caras Petras I pro čia į Kasimovą įvažiavo 1695 metais.

Nors miestas stovi ant Okos kranto, kelionė laivu yra beveik neįmanoma — nėra prieplaukos, o vienintelis pramoginis laivas plaukia vieną ar du kartus per savaitę.

Улица Набережная, вид на Оку
© Фото : Виталий Ковальчук
Oka.

Pasivaikščiojimas palei upę taip pat problemiškas: šalia nėra įrengtos krantinės ar takų.

Nebijok pakraščių

Įdomūs ir Kasimovo pakraščiai pietinėje dalyje. Čia stovi seniausia stačiatikių cerkvė mieste, pastatyta 1700 m., — Šv. Jurgio cerkvė.

Вид на Георгиевскую церковь
© Фото : Виталий Ковальчук
Вид на Георгиевскую церковь

Sovietmečiu čia buvo odų sandėlis: druskos tirpale pamirkytos odos išgraužė plytas apatinėje pastato dalyje. Netoli bažnyčios yra Petro I juokdario Ivano Balakirevo kapas. Sužinojęs, kad Kasimovo chano "pareigos" yra laisvos, jis paprašė caro šio titulo ir jį gavo. Čia jis gyveno daugiau nei 20 metų.

Могила Ивана Балакирева
© Фото : Виталий Ковальчук
Ivano Balakirevo kapas.

Netoliese, Senajame Posade, yra 1848 metų stačiatikių Šv. Elijaus cerkvė, tarsi išaugusi iš kalvos. Čia Jurijus Dolgorukis įkūrė Gorodec Meščerskij, vėliau pervadintą Kasimovu.

Ильинская церковь
© Фото : Виталий Ковальчук
Stačiatikių Šv. Elijaus cerkvė.
Tegai:
totoriai
Putinas pakėlė šampano taurę už Michalkovo sveikatą

Putinas pakėlė šampano taurę Michalkovo sveikatą

(atnaujinta 20:57 2020.10.21)
Trečiadienį garsus rusų kino režisierius Nikita Michalkovas švenčia savo 75-ąjį gimtadienį. Šiandien Putinas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per vaizdo konferenciją su režisieriumi Nikita Michalkovu, kuris šiandien švenčia 75-ąjį gimtadienį, pakėlė šampano taurę.

"Šiandien noriu dar kartą jus pasveikinti ir, nors darbo diena dar nesibaigė, noriu pakelti šią taurę į jūsų sveikatą", — sakė prezidentas, žadėdamas vėliau asmeniškai pasveikinti Michalkovą.

Atsakydamas į tai, Michalkovas taip pat pakėlė šampano taurę.

​Michalkovas padėkojo Putinui už sveikinimus ir jie vienu metu išgėrė.

Be to, šiandien prezidentas jam skyrė Rusijos Federacijos darbo didvyrio vardą.

Rusijos kino režisierius, aktorius, scenaristas ir prodiuseris Nikita Michalkovas gimė 1945 metų spalio 21 dieną Maskvoje. 1963–1966 metais mokėsi B. Ščiukino teatro mokykloje, 1971 metais baigė Kinematografijos institutą. Kine debiutavo kaip aktorius, išgarsėjo sukūręs Kolios vaidmenį filme "Aš vaikštau po Maskvą". 1974 metais sukūrė savo pirmą ilgametražį vesterno stiliaus nuotykinį filmą "Savas tarp svetimų, svetimas tarp savų". 

Tegai:
Vladimiras Putinas
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Rusija pasirengusi JAV sankcijoms dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:58 2020.10.21)
Svarbiau užbaigti dujotiekį nei tai, kad keli laivai bus įtraukti į juodąjį sąrašą, nes jie vis tiek daugiausia dirba Rusijoje, mano ekspertas Igoris Juškovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. JAV išplėstose "Nord Stream-2" sankcijose nėra nieko naujo, interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas.

"Tiesą sakant, tai labiau paaiškinimas sankcijų, galiojančių nuo 2019 metų, nes paprasčiausiai buvo pasakyta, kad draudžiama teikti paslaugas užbaigiant "Nord Stream-2" ir draudžiamas finansavimas. Tiesą sakant, čia nėra nieko naujo. Tie, kas dalyvauja užbaigime, o dalyvavimas užbaigime — nebūtinai vamzdžių klojimas, tačiau, pavyzdžiui, pristatyti vamzdžius vamzdžių klojimo laivams ar pristatyti degalus jiems — visa tai draudžiama", — sakė jis.

Pasak Juškovo, Vašingtonas negali iš anksto taikyti sankcijų laivams, kurie dar nieko nepažeidė ir nedalyvavo statant "Nord Stream-2". Tačiau vėliau, kai jie pradės dirbti, jie bus įtraukti į juodąjį sąrašą, kas jau seniai žinoma.

"Todėl nereikia kelti jokios panikos, nieko naujo, tiesą sakant, nevyksta, net ir naujuose įstatymų projektuose viskas, kas susiję su statybomis, yra tiesiog konkretizacija to, kas draudžiama... Rusija yra pasirengusi pažeisti šias sankcijas, nes svarbiau yra užbaigti dujotiekį nei tai, kad keliems laivams bus taikomos sankcijos ir tada jie galės dirbti, iš tiesų, tik Rusijoje. Na, jie ir taip dirba tik Rusijoje, todėl čia nebus jokių gigantiškų problemų", — apibendrino jis.

JAV išplėtė "Nord Stream-2" apribojimus įmonėms, teikiančioms paslaugas dujotiekį tiesiantiems laivams.

Kalbama apie paslaugų ar pajėgų teikimą, taip pat apie finansavimą šiems laivams modernizuoti ar įrengti įrangą, nurodoma dokumente. Bendrovėms suteikiama 30 dienų nutraukti tokią veiklą pradedant nuo spalio 20 dienos, rašoma paaiškinimuose.

Tegai:
Nord Stream-2, sankcijos, JAV, Rusija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Kyla klausimas, kada: Vokietija pasisakė apie "Nord Stream-2" statybų pabaigą
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
Vokietijos deputatas pranašauja tamsą šaliai, jei bus atsisakyta "Nord Stream-2"
Eurai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:54 2020.10.21)
Nuo spalio 22-osios iki metų galo lieka 70 dienų, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Spalio 22 yra 295-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 296-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 70 dienų.

2020 metų spalio 22 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena

Spalio 22 diena minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas atsiranda dėl kalbos raumenų spazmų. Gebėjimas kalbėti priklauso nuo trijų kalbos centrų darbo: motorinio — broko, kuris reguliuoja balso aparatą ir valdo tai, kas dalyvauja tariant garsus (judina lūpas, liežuvį), sensorinio — vernikės, kuri padeda išgirsti ir suprasti savo bei kitų kalbą ir asociatyvinio, analizuojančio išgirstą frazę ir numatančio, ką kalbėti toliau. Kad nesutriktų sklandžios kalbos procesas, visi trys centrai turi darniai funkcionuoti perduoti vienas kitam impulsus tuo pačiu metu. Esant per dideliam broko centro aktyvumui, impulsų perdavimas sutrinka, atsiranda kalbos padargų (lūpų, liežuvio, liežuvėlio, minkštojo gomurio) traukuliai, spazmai veido ir kaklo srityse, dėl kurių ir prasideda mikčiojimas — kalbos tempo ir ritmo sutrikimas, pasireiškiantis negebėjimu išsakyti savo minčių; atskirų garsų, skiemenų ar žodžių kartojimu.

Spalio 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Tada nuo tėvų operatyvumo priklauso beveik viskas, tačiau jie turi žinoti, ką daryti ir mokėti tai daryti. Šiandien kiekvienas mikčiojantysis gali praeiti kalbos terapiją su matomais rezultatais, jei ji pravedama profesionaliai ir jei pats pacientas į gydymą atsineša didelį pasiruošimą investuoti daug laiko ir ištvermės.

Mikčiojimas dažniausiai pasitaiko tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mažėja vyresnio amžiaus grupėse. Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus.

Maždaug trys žmonės iš tūkstančio mikčioja ir dėl to išgyvena, nepasitiki savimi. Tačiau mikčiojo ir daugybė garsių žmonių, kuriems ši yda nesutrukdė pasiekti to, ko nori: Aristotelis, Niutonas, Čarlzas Darvinas, Vinstonas Čerčilis, Merilin Monro, Briusas Vilisas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1875 metais Gailioniuose, Pakruojo rajone, gimė Kazimieras Paltarokas, vyskupas, teologas, sociologas.

1966 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos klausimas pirmą kartą oficialiai buvo keliamas JAV senate.

1988 metais spalio 22–24 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Steigiamasis suvažiavimas.

2010 metais Vilniuje iškilmingai atidengta skulptūra "Laisvės kelias", simbolizuojanti gyvą žmonių grandinę, prieš 21 metus sujungusią tris nepriklausomybės siekusias Baltijos valstybes.

2014 metais į Lietuvą iš Vokietijos atgabenta pirmoji eurų banknotų siunta. Eurui įvesti reikalingus 132 mln. vienetų eurų banknotų Lietuvos bankas pasiskolino iš Vokietijos Bundesbanko.

Šiandien savo vardadienį švenčia Aliodija, Donatas, Malvina, Mingedė, Severinas (Severas), Viltaras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai