Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka

Apie Karabachą, Baltarusiją ir ES: pagrindiniai Lavrovo pareiškimai dideliame interviu

(atnaujinta 13:57 2020.10.14)
Kalbėdamas apie Rusijos poziciją, ministras pabrėžė, kad Rusija neturėtų už nieką atsiskaitynėti kitoms šalims, įskaitant JAV ir ES, nes Rusijos Federacija turi savo Konstituciją ir savo įstatymus

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas davė interviu pirmaujančioms Rusijos radijo stotims — Sputnik, "Komsomolskaja Pravda" ir "Moskva govorit", kuriame iškėlė aktualiausius tarptautinės politikos klausimus ir įvertino daugybę krizinių situacijų.

Apie Kalnų Karabachą

Politinis Kalnų Karabacho konflikto sprendimas yra įmanomas, sakė Rusijos užsienio reikalų ministras.

Griuvėsiai Karabache
© Sputnik / Валерий Мельников

"Be abejo, įmanoma susitarti politiškai. Pasiūlymai, kuriuos (, ESBO Minsko grupės — Sputnik) pirmininkai dirbo ir tęsia, lieka prie derybų stalo", — sakė jis ir pridūrė, kad "jų turinys jau žinomas — tai laipsniškas Karabacho regionų išlaisvinimas, laikantis Karabacho saugumo garantijų ir, prieš nustatant galutinį Karabacho statusą, užtikrinti patikimą ryšį tarp Armėnijos ir Karabacho.

Ministras pabrėžė, kad Rusija nesutinka su Turkijos nuomone apie karinio konflikto Karabache sprendimo galimybę.

"Mes negalime pasidalinti teiginiais, kad yra ir yra priimtinas karinis konflikto sprendimas. Deja, Turkija sugebėjo tai padaryti ir patvirtino, kad palaikys visus veiksmus, kurių Azerbaidžanas imsis, kad išspręstų šį konfliktą, įskaitant karinius", — sakė Lavrovas.

Pasak ministro, Karabache turėtų būti dislokuoti taikos palaikymo pareigūnai, kurie kontroliuotų paliaubų palaikymą.

"Pirmajame etape be dviejų regionų išlaisvinimo, būtų atblokuoti visi ryšiai, ekonominiai ryšiai, susisiekimo ryšiai, o taikdariai būtų dislokuoti, kad būtų užtikrintas karo veiksmų nepratęsimas", — sakė Lavrovas.

Jis patikslino, kad šis mechanizmas dabar turėtų veikti ties realiu kontaktu.

Kovos kontaktų linijoje Karabache prasidėjo rugsėjo 27 dieną. Armėnija ir Azerbaidžanas kaltina vienas kitą pradėjus karo veiksmus, Karabache pranešama apie nepripažintos respublikos, įskaitant jos sostinę Stepanakertą, taikių gyvenviečių apšaudymą. Armėnija paskelbė karo padėtį ir pirmą kartą — bendrą mobilizaciją, teigdama, kad Ankara aktyviai remia Baku. Azerbaidžane buvo įvesta dalinė mobilizacija ir karo padėtis.

Apie santykius su Europos Sąjunga

Užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad Rusijai kartais kyla klausimas, ar apskritai įmanoma bendradarbiauti su Europos Sąjunga.

"Tada mums kyla klausimas ne tik apie tai, ar verslas yra įmanomas, kaip įprasta, bet ir apie tai, ar verslas apskritai yra įmanomas su Europos Sąjunga, kuri yra ne tik iš aukšto, bet ir išdidžiai,, sakyčiau, net arogantiškai žvelgia į Rusiją, reikalaudama atsiskaityti už visas nuodėmes, kurias, Europos Sąjungos nuomone, padarėme", — sakė ministras.

"Manau, kad neturėtume už nieką atsiskaitynėti, nes, visų pirma, turime savo Konstituciją, savo įstatymus", — pridūrė jis.

Pasak jo, nemažai analitikų ir politologų, artimų Vokietijos vyriausybei, siūlo atsisakyti strateginių partnerystės su Rusija planų.

"Šie mąstytojai, kaip savo naujojo požiūrio dalį, taip pat paskiria tokią paradigmą, kad selektyvus bendradarbiavimas — net ir jis — bus įmanomas tik tada, kai rusai pakeis savo elgesį", — sakė Lavrovas.

"Kai tokio pobūdžio dalykai yra pasirodo politinių analitikų ratuose, tai, žinoma, kalba apie valdančiosios elito nuotaikos pasikeitimą. Pažiūrėkime, kaip tai bus vykdoma praktinėje politikoje, tačiau kol kas Europos Sąjungos lyderių, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją, praktinė politika, deja, nėra labai optimistinė", — sakė ministras.

Tuo pačiu metu, jo nuomone, Paryžius labiau linkęs išsaugoti santykius su Maskva.

"Bent jau tokia yra prezidento Makrono pozicija, kuri, atsižvelgiant į jo susitarimus su prezidentu Putinu, įgyvendinama taikant daugelį mechanizmų, kurie buvo sukurti tarp Maskvos ir Paryžiaus", — pridūrė jis.

Anot jo, Rusijos ir Europos Sąjungos ekonominiai interesai turėtų būti išsaugoti, tačiau bėgioti ir žemintis yra žemiau Maskvos orumo lygio.

"Turi būti išsaugoti ekonominiai interesai. O ekonominės veiklos vykdytojai turi patys nuspręsti, kas jiems pelninga, o kas ne pelninga. Tačiau bėgimas ir savęs žeminimas, manau, yra žemiau už mūsų orumą", — sakė Lavrovas.

Anot departamento vadovo, artimiausiu metu santykiai tarp Rusijos Federacijos ir ES vargu ar bus geri, tačiau Maskva visada pasirengusi juos atnaujinti vienodais pagrindais.

"Vargu ar artimiausioje ateityje jie (santykiai) bus geri, nors tai nėra mūsų kaltė, ir mes visada esame pasirengę juos atnaujinti, normalizuoti, tobulinti vienodais ir abipusiais pagarbos pagrindais", — sakė Lavrovas.

"Kalbant apie pagrįstus santykius ... visa tai, kas susiję su protu, dabar, deja, yra analizuojama kitoje mūsų dialogo pusėje, ir aš labai tikiuosi, kad ten vyraus protas. Kol kas mes to nematome", — pridūrė ministras.

Kaip pažymėjo departamento vadovas, ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žosepas Borelis puikiai supranta, kad daugelį Europos Sąjungai svarbių klausimų be Rusijos sunku išspręsti.

"Vakar kalbėjau su Žosepu Boreliu. Jis, mano nuomone, kaip patyręs žmogus puikiai supranta, kad be Rusijos labai sunku išspręsti daugelį Europos Sąjungą dominančių klausimų", — sakė Lavrovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad Europos Sąjunga dar negali susitvarkyti su rusofobine mažuma, ji blokuoja santykių su Rusija plėtrą.

Apie Baltarusiją

Rusija remia Baltarusijos konstitucinę reformą, kurią vertina kaip gerą progą pradėti dialogą visoje šalyje, kuriame dalyvautų visos šalies politinės jėgos, sakė Lavrovas.

Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Kalbant apie Baltarusiją, esu įsitikinęs, kad mūsų pozicija konstitucinei reformai palaikyti, kurią pirmiausia pasiūlė prezidentas [Aleksandras] Lukašenka, kurią mes matome kaip gerą priežastį, gerą galimybę pradėti tikrai visos šalies dialogą, kur būtų įėjusios visos šalies politinės jėgos, man atrodo, kad dabar ši linija yra optimaliausia", — sakė ministras.

Anot jo, Vakarai naudoja "netinkamas priemones" bandydami užginčyti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus.

"Esame įsitikinę, kad visi bandymai mesti jiems iššūkį ir sakyti, kad ten buvo mažiau procentų [Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos balsų], iš mūsų Vakarų partnerių, kurie reikalauja, kad dabar sutiktume su ESBO kvietimu, kuris išspręs šią situaciją, pusės vis tiek yra bandymai su netinkamomis priemonėmis", — sakė jis.

Apie santykius su JAV, situaciją su Navalnu ir kitus tarptautinius klausimus

Lavrovas taip pat pakomentavo artėjančius JAV prezidento rinkimus. Kaip pažymėjo ministras, Rusija bendradarbiaus su JAV prezidentu, kuris sulauks Amerikos žmonių palaikymo, tai yra principinė Maskvos pozicija, nepaisant rinkimų rezultatų, santykiai su Vašingtonu dramatiškai nepasikeis.

"Putinas sakė, kad mes bendradarbiausime su prezidentu, su administracija, kuri gaus Amerikos žmonių palaikymą, tai yra mūsų principinė pozicija. Mums nereikia nieko čia keisti", — sakė Lavrovas.

"Kitas dalykas, dėl kurio sutinku su jumis, kad pralaimėjusioji pusė tikriausiai vis tiek dėl to kaltins, nes abi partijos — respublikonų ir demokratų — jau tikri: situacija mūsų santykiuose dramatiškai nepasikeis. Gali būti tam tikrų niuansų viena ar kita kryptimi", — pridūrė ministras.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas
© Sputnik / Григорий Сысоев

JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio 3 dieną, išankstinis balsavimas keliose valstijose jau prasidėjo. Dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trampas kandidatuoja antrai kadencijai ir kovos su Džo Baidenu.

Kalbant apie situaciją su tinklaraštininku Aleksejumi Navalnu, Maskva veidrodiniu būdu reaguos į antirusiškas Europos Sąjungos sankcijas, susijusias su incidentu aplink jį.

"Vokiečiai neketina pateikti jokių faktų, nepaisant visų tarptautinių teisinių įsipareigojimų. Mes atsakome veidrodiniu būdu. Taip, tai yra diplomatinė praktika. Bet tai yra diplomatinis atsakas", — sakė jis.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, ES, Baltarusija, Kalnų Karabachas, Sergejus Lavrovas, Rusija
Žmogaus palaikų fragmentai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Rusijoje rasta koncentracijos stovyklos, kur sargyboje dirbo estai, kalinių žudymo vieta

(atnaujinta 17:34 2020.10.30)
Viename iš kasinėjimų paieškininkai aptiko 73 žmonių palaikus, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Atliekant kasinėjimus netoli Pskovo Glotų kaimo, šalia kurio okupacijos metu buvo nacių koncentracijos stovykla, galbūt buvo aptikta sovietinės įstaigos vaikams, pavyzdžiui, vaikų namų, auklėtinių nužudymo vieta. Apie tai liudija paieškininkų kasinėjimų rezultatai, su kuriais RIA Novosti pavyko susipažinti.

Moglino koncentracijos stovykla

Paaiškėjo, kad Glotų kaimas buvo viena iš vietų, kur buvo įvykdyta mirties bausmė Moglino koncentracijos stovyklos, kurioje, pasak istorikų, 1941–1944 metais nacių budeliai nužudė apie 3 tūkstančius žmonių, kalinių.

Stovyklą naciai suorganizavo netrukus po Pskovo okupacijos 1941 m. Iš pradžių Moglino "mirties fabrike" buvo laikomi sovietų karo belaisviai, kurie remontavo Ryga–Pskovas kelią po vokiečių kulkosvaidžių panaudojimo. Remiantis vietinių gyventojų prisiminimais, iš 280 kareivių po kelių mėnesių išgyveno ne daugiau kaip 30.

Nuo 1942 metų kovo čia taip pat buvo atvežti civiliai, įskaitant vaikus. Vieta tapo žinoma kaip persiuntimo stovykla nepatikimiems ir ją tiesiogiai kontroliavo Estijos saugumo policijos Pskovo užsienio skyrius ir Vokietijos saugumo tarnyba.

Kaip matyti iš Rusijos saugumo tarnybos regioninės valdybos dokumentų, su kuriais susipažino RIA Novosti, koncentracijos stovyklos sargyboje dirbo estai. Pagal nacių vadovybės planus, po Antrojo pasaulinio karo buvo numatyta dalį regiono perduoti būtent Estijai.

Rusijos tardymo komitetas penktadienį pranešė apie Moglino koncentracijos stovyklos kalinių ir kitų civilių anksčiau nežinotų laidojimo vietų kasinėjimų pabaigą. Viename iš kasinėjimų netoli Glotų buvo rasti 73 žmonių palaikai, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų.

Miesto gyventojai

Kasinėjimų metu kartu su vaikų palaikais ir vaikiškais batais buvo rasti daiktai, rodantys, kad su vaikais buvę suaugusieji buvo miesto, o ne kaimo gyventojai. Tai yra auksiniai papuošalai, šešios poros akinių, tabakinė iš skardos, pripildyta tabako, dėžutė nuo metalinių plunksnų rašymui, piniginė.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Be to, rasta geros kokybės avalynė — su pakulnėmis. Tokius batus tada avėjo miestiečiai. Taip pat aptikti šveicariški laikrodžiai "Dynamo". Tokius laikrodžius, kaip matoma iš laikrodžių pramonės istorijos medžiagos, ši įmonė gamino specialiai pardavimams Rusijoje prieš revoliuciją. Pagal juos neįmanoma nustatyti savininko. Tai buvo ne patys brangiausi laikrodžiai, juos galėjo įsigyti palyginti didelis skaičius žmonių.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Ne šeimos

Kasinėjimų dalyvis, fondo "Patikima istorija" direktorius Jurijus Aleksejevas taip pat laikosi versijos apie galimą vaikų namų auklėtinių sušaudymą.

"Kalbant apie suaugusiųjų palaikus, šeši iš jų yra vyrų skeletai, likę — moterų", — RIA Novosti pasakė istorikas. Anot jo, akivaizdu, kad ten buvo nušautos ne šeimos: "Priešingu atveju vyrų ir moterų skaičius galbūt būtų lygus".

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Todėl galima padaryti prielaidą, kad kalbama apie kažkokią vaikų įstaigą, be to, apie miesto įstaigą — sprendžiant iš rastų daiktų, pridūrė istorikas.

"Tačiau tai tikrai nėra sušaudyta mokykla, nes tarp rastų daiktų yra daug vaikiškų batelių, skirtų dvejų ar trejų metų vaikams. Žinote, kai mes su paieškininkais visa tai pamatėme, tai buvome labai įniršę. Mano versija — ten buvo nušauti vaikų globos namų, kur pedagogai buvo išsilavinę žmonės, kaip sakoma, seno raugo, auklėtiniai", — pasakė Aleksejevas.

Pasak istoriko, jis bandys patikrinti šią versiją naudodamasis archyviniais dokumentais.

"Mes dabar patvirtinome, kad šioje vietoje Glotuose buvo kapavietės iš Didžiojo Tėvynės karo laikų. Tačiau dabar iškilo klausimas, kas tiksliai ten buvo nušautas... Manau, kad tai sužinosime laikui bėgant. Mes žinome, kuriuose Vokietijos archyvuose to ieškoti", — pridūrė agentūros pašnekovas.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Vaikai buvo nužudyti pagal tautybę     

Nacistai koncentracijos stovykloje, Pskovo srities Moglino kaime, vaikus sunaikino vien dėl jų tautybės — žydų ir romų — RIA Novosti, komentuodamas naujus kasinėjimus, pasakė istorijos mokslų kandidatas, Rusijos mokslų akademijos Sankt Peterburgo istorijos instituto Novgorodo grupės vyresnysis mokslo darbuotojas Dmitrijus Astaškinas.

Pskovo srities Moglino kaime, buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje, buvo atlikta dešimt kasinėjimų, kurių metu buvo atrasti 188 žmonių palaikai. Dešimtojo kasinėjimo metu Glotų kaime beveik pusė iš 73 atkastų palaikų priklausė vaikams. Šiuo metu atliekami visų atgautų palaikų teismo medicinos tyrimai. Be to, rasta daugybė artefaktų, rodančių, kad buvo sušaudyti civiliai gyventojai.

"Ten rasti vaikų palaikai rodo visą nacizmo blogį. Vaikai buvo sunaikinti vien dėl jų tautybės — žydų ir romų. Manau, kad vis dar įmanoma nustatyti konkrečių budelių konkrečią kaltę vykdant šias egzekucijas. Tam svarbus tarptautinis archyvų ir žinybų bendradarbiavimas. Tačiau abejotina, kad bus pradėtas baudžiamasis procesas, greičiausiai, įtariamieji jau mirė", — pasakė istorikas.

Anot jo, bet kokiu atveju, kasinėjimai pritrauks visuomenės dėmesį prie Moglino koncentracijos stovyklos ne tik Rusijoje, nes šios koncentracijos stovyklos Vakaruose dar niekas netyrė.

"Ir belieka tikėtis, kad egzekucijų vietoje atsiras vertas memorialas", — pridūrė ekspertas.

Сотрудники Следственного комитета на месте раскопок ранее неизвестного массового захоронения в Псковской области
Rusijos tardymo komiteto pareigūnai Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje, netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Civilių žudynės Pskovo srities teritorijoje

Šių metų rugpjūtį Rusijos tardymo komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl masinių civilių žudynių Pskovo srities teritorijoje Didžiojo Tėvynės karo metu. Byla buvo pradėta pagal nusikaltimo, numatyto Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 357 straipsnyje (genocidas), požymius.

Naugarduko srities Soleckio apygardos teismas praėjusį antradienį pirmą kartą Rusijos teisminių procesų istorijoje pripažino genocidu Sovietų Sąjungos piliečių žudynes Didžiojo Tėvynės karo metu. Anot teismo, šios žudynės buvo dalis Vokietijos plano "atlaisvinti" teritorijas nuo civilių ir vėliau vykdyti šių teritorijų kolonizaciją.

Tegai:
Estija, koncentracijos stovykla, naciai, Didysis Tėvynės karas, Rusija
Michailas Jefremovas

Paaiškėjo, kur Jefremovas nori atlikti bausmę

(atnaujinta 13:55 2020.10.30)
Praėjusią savaitę Maskvos miesto teismas, pateikęs apeliacinį skundą dėl Maskvos Presnenskio rajono teismo nuosprendžio, sušvelnino aktoriui skirtą bausmę

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Aktorius Michailas Jefremovas, nuteistas 7,5 metų bendrojo režimo kolonijoje, išreiškė norą atlikti bausmę Maskvos SIZO-5 priežiūros skyriuje, sakė Rusijos kalinių lankytojų asociacijos narė Marina Litvinovič.

"Michailas Jefremovas nusprendė atlikti bausmę SIZO-5 ekonominių paslaugų skyriuje. Mano nuomone, jam tai geriausias pasirinkimas. Mes aplankėme ekonominio padalinio patalpas, ten, manau, vis dar geriau nei kolonijoje (jie norėjo jį išsiųsti į Čiuvašiją). Ekonominėje brigadoje nuteistieji gyvena ne kamerose, o kambariuose, jie turi teisę skambinti kiekvieną vakarą. Jie turi susitikimus su artimaisiais. O su medicina SIZO-5 ir apskritai Maskvoje vis tiek geriau nei Čiuvašijos kolonijoje", — pranešama Facebook puslapyje.

Žmogaus teisių aktyvistė pridūrė, kad beveik visi ekonominės brigados darbuotojai paleisti lygtinai.

"Manau, kad Jefremovas pasirodys anksčiau. Kaip jau rašiau, SIZO-5 yra nuostabi salė, yra įvairių kultūrinių renginių darbuotojams ir komunalinių paslaugų skyriui. Taigi, Jefremovas iš tikrųjų galės ten pasirodyti visuomenės akivaizdoje, skaityti pjeses. Gal net bus sukurtas kalėjimo teatras", — pridūrė ji.

Pasak RIA Novosti šaltinio, Jefremovas tikrai atliks bausmę Maskvos SIZO-5. Dabar klausimas sprendžiamas.

Birželio 8 dieną Maskvos centre aktorius, neblaivus vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir susidūrė su "Lada". Automobilio vairuotojas, internetinės parduotuvės kurjeris Sergejus Zacharovas, vėliau mirė ligoninėje.

Tegai:
Rusija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Atskleista tardymo izoliatoriaus, kuriame atlieka bausmę Jefremovas, meniu
Teismas sušvelnino nuosprendį Jefremovui
Spalio 31

Kokia šiandien diena: spalio 31-osios šventės

(atnaujinta 18:01 2020.10.30)
Nuo spalio 31 dienos iki metų galo lieka 61 dienos, dienos ilgis — 09 val. 26 min. Šiandien švenčiamas Helovinas bei minima svarbi bažnytinė šventė — Reformacijos diena

Spalio 31 yra 304-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 305-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 61 dienos.

2020 metų spalio 31 dieną saulė teka 07:19, leidžiasi 16:45, dienos ilgis — 09 val. 26 min.

Helovinas

Į Lietuvą vis dažniau pūsteli modernūs europietiški ar amerikietiški vėjai. Vieniems tai suteikia džiaugsmo ir pelno, kitiems kelia pasipiktinimą.

Helovinas — tai šventė, vykstanti spalio 31 dieną JAV šios šventės metu vaikai dėvi specialius kostiumus ir vaikšto po žmonių namus, sakydami: "Pokštas arba saldainis". Daugelis iš moliūgų išsiskaptuoja žibintus. Taip pat pasakojamos baisios istorijos, žiūrimi siaubo filmai, krečiamos šunybės. Pavadinimas Helovinas (angl. Halloween, sutraukta iš All Hallows' Eve 'Visų šventųjų vakaras') kilęs iš senosios anglų kalbos.

Helovino šaknys glūdi senovėje švęstų naujųjų metų ir mirusiųjų šventėse. 800 metais katalikų bažnyčia šią šventę pavadino Visų šventųjų diena ir leido ją oficialiai švęsti lapkričio 1 dieną. Taigi, žmonės ir toliau galėjo švęsti įprastą šventę, tik kitu pavadinimu. Tą dieną būdavo laikomos mišios ir jos buvo vadinamos Visų šventųjų mišiomis.

Tradicija persirenginėti įvairiais kostiumais atsirado Airijoje ar Škotijoje maždaug XIX amžiuje. JAV ji išplito XX amžiaus pradžioje. Ketvirtajame dešimtmetyje JAV parduotuvėse jau pasirodė pirmieji masinės gamybos šventiniai kostiumai. Tradiciškai, kostiumai imituoja antgamtines, dažniausiai baisias būtybes — vaiduokliai, skeletai, raganos, velniai. Naujesniais laikais įkvėpimo semiamasi ir iš fantastikos kūrinių — "Svetimas", "Grobuonis" ir panašiai. Taip pat iš superherojų komiksų, siaubo filmų ir kt.

Reformacijos diena

Spalio 31 dieną drauge su visu evangeliškuoju pasauliu minima Reformacijos šventė. 1517 metų spalio 31-ąją Vitenberge augustinų vienuolis, kunigas, teologijos mokslų daktaras Martynas Liuteris paskelbė 95 tezes, kviesdamas diskutuoti apie to meto bažnyčioje įsigalėjusias nuo Biblijos mokymo nutolusias praktikas.

Ši diena laikoma Bažnyčios atgimimo — Reformacijos sąjūdžio, per kelerius metus apėmusio didžiąją Europos dalį, pradžia. Reformacija keitė Bažnyčios sampratą, o kartu buvo ir reikšmingas visuomenės raidos veiksnys, skatinęs švietimą, gimtosios kalbos vartojimą. Taip pat Lietuvoje.

Reformacijos diena — spalio 31-oji — yra įtraukta į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą. Dėl Reformacijos dienos oficialaus pripažinimo 2017 metais, minint Reformacijos 500 metų jubiliejų, į Lietuvos Respublikos Seimą kreipėsi Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija.   

Ši diena Lietuvos istorijoje

1904 metais suvaidintas pirmasis spektaklis lietuviškai — Keturakio komedija "Amerika pirtyje";

1938 metais Kaune oficialiai pristatyta pirmoji lietuviška farmakopėja;

1940 metais Lietuvos TSR nutarė nacionalizuoti namus, kurių naudingasis plotas viršijo 220 kv.m;

1950 metais buvo pasirašytas TSRS aukštojo mokslo ministro Sergejaus Kaftanovo įsakymas "Dėl Kauno universiteto reorganizavimo į Kauno politechnikos ir Kauno medicinos institutus"

2015 metais įvyko didžiausia žaidimų kultūros paroda Baltijos šalyse "GameON".

Savo vardadienį šiandien švenčia Antoninas, Benignas, Liucilė, Tanvilė, Vygandas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai