Река Индигирка, Якутия

Jakutijoje atsiras "Išmanusis kaimas"

(atnaujinta 15:59 2020.12.21)
"Išmaniojo kaimo" projektas yra "Išmaniojo miesto" analogas, pritaikytas mažoms gyvenvietėms, atsižvelgiant į savivaldybių ir gyventojų biudžetą, jį koordinuos regioninis IT centras. Jo kūrimas skirtas piliečių gyvenimo kokybei gerinti

VILNIUS, gruodžio 20 — Sputnik. Sachos Respublikos (Jakutija) kaimų gyventojams bus sukurta viena internetinė paslauga "Išmanusis kaimas". Naujienų srautai, tinklaraščiai, aplinkos stebėjimo sistemos, priešgaisrinės sistemos, vaizdo stebėjimas, taip pat informacija apie kelių uždarymą ir remontą bus renkama kiekviename Jakutijos kaime ir Namskio rajono centre.

Respublikos inovacijų, skaitmeninės plėtros ir informacinių bei ryšių technologijų ministerija RIA Novosti pasakojo apie "Išmaniojo kaimo" galimybes ir kūrėjų planus, išeinančius toli už Rusijos Federacijos sienų.

"Išmaniojo kaimo" projektas yra "Išmaniojo miesto" analogas, pritaikytas mažoms gyvenvietėms, atsižvelgiant į savivaldybių ir gyventojų biudžetą, jį koordinuos regioninis IT centras. Jo kūrimas skirtas piliečių gyvenimo kokybei gerinti. Integruodama informacines ir ryšių technologijas, administracija galės tiesiogiai bendrauti su bendruomenėmis ir infrastruktūra, taip pat stebėti, kas vyksta gyvenvietėje, kaip ji vystosi ir kokie metodai gali pagerinti piliečių gyvenimo kokybę.

"Kuriami regioniniai IT centrai, kad IT technologijos tarnautų respublikos kaimų ir miestų plėtrai. Išmaniojo kaimo projektas sulaukė palaikymo tiek iš Namskio rajono savivaldybės valdžios institucijų, kurios yra pasirengusios jį įgyvendinti iš karto, tiek iš skaitmeninio valdymo platformos kūrėjų. Projektas gali tapti Jakutijos kaimo gyvenviečių skaitmeninimo bandomuoju projektu", — sakė Jakutijos inovacijų, skaitmeninės plėtros ir informacinių ryšių technologijų ministras Anatolijus Semionovas.

"Išmanusis kaimas" taip pat padės savivaldybių administracijoms. Informacijos posistemių rinkinys, skirtas rinkti, stebėti, analizuoti duomenis ir apdoroti rezultatus, leis efektyviau valdyti atsiskaitymą, pranešė ministerija.

Pavyzdžiui, integruotos civilinės gynybos ir ekstremalių situacijų perspėjimo sistemos, priešgaisrinė signalizacija, gaisrų ir potvynių stebėjimas, vaizdo stebėjimas ir aplinkos stebėjimas padės teigiamai pakeisti saugumo klausimus. Informacija, susijusi su komunalinėmis paslaugomis, mobiliojo ryšio stotimis, būsto ir komunalinėmis paslaugomis, elektros tiekimo tinklais, padės kokybiškai išspręsti gyvenviečių infrastruktūros klausimus. Kultūros įstaigoms, medicinai ir turizmui skirtas skyrius galės pakelti kaimo vietovių socialinę ir kultūrinę veiklą į naują lygį.

Pagrindinė technologija, naudojama sprendimui įgyvendinti, yra platforma, kurią sukūrė reziduojanti Jakutsko IT parko įmonė. Tai yra konstruktoriaus pavidalo programinės įrangos paketas, skirtas kurti plačiausio naudojimo sprendimus.

Kūrėjai prognozuoja puikią projekto ateitį. Iš pradžių kurdami sistemą specialistai naudojo tarptautinius metodus ir standartus, kad ją pakartotų ne tik Rusijoje, bet ir užsienyje. Kūrėjų teigimu, mažos gyvenvietės užsienyje taip pat negali sau leisti įsigyti brangių automatikos sprendimų.

Planuojama, kad "Išmanusis kaimas" savo darbą pradės nuo pirmojo 2021 metų ketvirčio. Finansavimas projektui bus gautas iš projekto rengėjų investicijų, taip pat galios mėnesinis abonentinis mokestis pagal pasirinktus modulius.

Tegai:
Jakutija, technologijos
Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas, archyvinė nuotrauka

Puškovas įvardijo praeities atgyveną, kurios "atėjo laikas Rusijai atsikratyti"

(atnaujinta 10:37 2021.01.25)
Rusijos senatorius Aleksejus Puškovas pažymėjo, kad valstybei laikas suprasti neigiamą Vakarų požiūrį

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Rusijos senatorius Aleksejus Puškovas Telegram pareiškė, kad būtina nustoti atkreipti dėmesį į Vakarų lyderių nuomonę apie Rusiją.

"Rusijoje per daug dėmesio skiriama tam, kas rašoma ir sakoma apie mus Vakaruose. <...> Tai 1980–1990 metų pabaigos atgyvena, kai pagrindinis tikslas buvo įtikti JAV ir Vakarams. Tačiau atėjo laikas palikti šią atgyveną praeityje", — rašė Puškovas.

Kaip pavyzdį politikas nurodė "ne paties įtakingiausio laikraščio" straipsnį, kuris buvo "visur cituojamas", ir buvusio JAV prezidento Donaldo Trampo padėjėjos pareiškimą, kuris, pasak Puškovo, pusdieniui tapo "viena pagrindinių šalies naujienų". Tačiau parlamentaras nenurodė, apie kokį pareiškimą ir leidinį kalbėjo.

Senatorius pažymėjo, kad laikas suprasti neigiamą Vakarų požiūrį į Rusiją.

"Toliau vertindami save pagal jų standartus ir apžvalgas, mes tik patvirtiname tam tikrą savo antrinį pobūdį. Tarsi jie yra teisėjai, jie teikia vertinimus, o mes esame kaltinamieji, mes bandome pasiteisinti ir paneigti šiuos vertinimus", — aiškino Puškovas.

Puškovas pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos negali būti suvokiamos kaip teisėjos po paskutinių įvykių savo šalyje, "kurie pagaliau atskleidė jų žiniasklaidos ir interneto platformų, kaip ideologinės diktatūros instrumentų, vaidmenį". Senatorius pabrėžė, kad Rusija turi teisę į savo kriterijus ir savo veiksmų vertinimus, o jei JAV ir toliau "iš inercijos atliks teisėjo vaidmenį, kuriam ji neturi nei moralinės, nei politinės teisės, Maskva neturėtų priimti to inerciškai".

Tegai:
Aleksejus Puškovas, JAV, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas papasakojo, kaip START-III sutarties pratęsimas paveiks Rusijos ir JAV santykius
"Mes jau kariaujame!": Ką prarado Rusija ir kas laukia po Trampo
"Nord Stream-2" nulems Vokietijos ir JAV santykių likimą
Rusijos S-400 sistemos "užgrobia" ketvirtąją šalį: kas toliau?
Koronaviruso mėgintuvėliai

Rusija pirmoji pasaulyje gavo "britiškos" COVID-19 padermės nuotrauką

(atnaujinta 10:22 2021.01.25)
Pažymima, kad šios padermės mutacijos neturi įtakos Rusijos vakcinos veiksmingumui, nes jos antigenai sąveikauja su tomis viruso baltymo dalimis, kurios nėra paveiktos pokyčių

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. "Rospotrebnadzor" mokslininkai pirmą kartą mikroskopu nufotografavo "britų" naujo koronaviruso padermę, rašoma agentūros interneto svetainėje. 

Фотография под микроскопом британского штамма коронавируса
Фотография под микроскопом британского штамма коронавируса

Pirmą kartą pasaulyje "Rospotrebnadzor" nufotografavo Didžiosios Britanijos koronaviruso padermę, išskirtą iš paciento 2020 metų gruodžio mėnesį. Viruso nuotrauka mikroskopu buvo gauta vykdant nuolatinį šio varianto savybių (įskaitant jo struktūrines ypatybes ir apraiškas ląstelių kultūrose) tyrimą bei eksperimentinius modelius naudojant laboratorinius gyvūnus.

Pažymima, kad Rusijoje registruoti PGR testai, kuriuos sukūrė "Rospotrebnadzor" institucijos, leidžia patikimai nustatyti užsikrėtimo "britiškąja" viruso paderme atvejus, o tyrimų sistema sugeba atskirti viruso variantą nuo nemutantinių formų.

"Britanijos koronaviruso padermei būdingos mutacijos neturi įtakos "EpiVacCorona" vakcinos efektyvumui, nes ji paremta peptidiniais antigenais, kurie sąveikauja su nekintamais koronaviruso baltymais ir jų neveikia viruso pokyčiai", — pažymėjo departamentas.

Gruodžio viduryje JK buvo nustatyta nauja mutacija — SARS-CoV-2. Vėliau tapo žinoma, kad virusas plinta greičiau ir gali būti 70 procentų užkrečiamesnis nei ankstesnė padermė. Vis dėlto nėra duomenų apie padidėjusį mirštamumą.

Tegai:
koronavirusas, Didžioji Britanija, Rusija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva į sąrašą įtraukė nukentėjusias nuo COVID-19 mutacijos šalis
Antikūnų kiekis vyrų ir moterų kraujyje po vakcinos "Sputnik V" nesiskiria

Parodyta, kaip žiemą atliekami matavimai Lietuvos upėse

(atnaujinta 13:53 2021.01.25)
Be eketės hidrologams žiemą neapsieiti. Norint atlikti matavimus, po ledu nuleidžiamas specialus akustinis prietaisas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba parodė, kaip žiemą atliekami hidrologiniai matavimai upėse. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas Facebook.

Kadangi dienos buvo šaltos, o vandens telkiniai padengti ledu, hidrologiniai matavimai buvo atlikti naudojant eketes.

Vandens kiekis matuojamas moderniu akustiniu matavimo prietaisu SonTek FlowTracker2 (tvirtinamu prie strypelio).

Matavimų duomenimis, Kačergiške  esančios Dysnos upės ledo storis siekė 20 centimetrų, o maksimalus rodiklis buvo 80 centimetrų. Didžiausias upės greitis — 0,26 metro per sekundę.

Birvetos upės ties Lazinkomis ledo storis siekė 14 centimetrų, giliausia vieta — 112 centimetrų, o didžiausias srovės greitis — 0,43 metro per sekundę.

Matavimų metu oro temperatūra buvo minus 13 laipsnių.

Tegai:
vaizdo įrašas, upė, Lietuva
Dar šia tema
Neries upėje pakilo vandens lygis
Sinoptikai praneša apie šalį užklupsiančią pūgą