Raketų kompleksas Avangard, archyvinė nuotrauka

Putinas įvertino Rusijos branduolinės triados lygį

(atnaujinta 20:04 2020.12.21)
Rusijos prezidentas mano, kad pokyčių greitis visose kritinėse ginkluotųjų pajėgų srityse yra neįprastai didelis

VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Rusijos branduolinė triada pasiekė tokį lygį, kuris leidžia užtikrinti šalies saugumą, Rusijos gynybos ministerijos posėdyje sakė šalies prezidentas Vladimiras Putinas.

Taip pat valstybės vadovas pabrėžė, kad šiandien "stovėti vietoje yra absoliučiai nepriimtina".

"Pokyčių greitis visose kritinėse ginkluotųjų pajėgų srityse yra neįprastai didelis. Tai net ne "Formulė 1" — pokyčių greitis yra kosminis. Jei sustosime bent vienai sekundei, iškart pradėsime atsilikti", — cituoja Rusijos vadovą RIA Novosti.

Putinas nurodė ministerijai sutelkti dėmesį į "aukšto branduolinių pajėgų kovinio pasirengimo" palaikymą ir visų triados komponentų kūrimą.

"Iš esmės svarbu garantuoti mūsų šalies saugumą, išlaikyti strateginį paritetą pasaulyje", — aiškino prezidentas.

Pasak jo, Rusija ir toliau "aktyviai ir kokybiškai plėtos ginkluotąsias pajėgas, didins jų pasirengimą kovai ir efektyvumą".

Persiginklavimas

Putinas pažymėjo, kad iki 2020 metų gruodžio vidurio modernios ginkluotės ir įrangos dalis Rusijos kariuomenėje jau viršija 70 proc., o branduolinėse pajėgose — 86 proc.

Pasak Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu, šiemet trijuose Strateginių raketų pajėgų raketų pulkuose buvo sumontuotos "Jars" raketų sistemos, tęsiamas pirmojo pulko su raketų sistema su viršgarsiniais sparnuotaisiais daliniais "Avangard" perginklavimas. Karinis jūrų laivynas gavo 29 povandeninius laivus, laivus ir katerius, o aviacijos ir kosmoso pajėgos pradėjo gauti žvalgomuosius smūginius dronus "Pacer" ir "Forpost", iš viso aviacijos ir kosmoso pajėgos gavo 147 lėktuvus.

"Aviacijos strateginės branduolinės pajėgos buvo papildytos penkiais modernizuotais raketnešiais Tu-95MS", — pridūrė jis.

Pasak Šoigu, iki 2025 metų oro ir kosmoso pajėgos priims 22 naujausius naikintuvus Su-57. 2021 metais strateginių raketų pajėgos gaus 13 raketų sistemų "Jars" ir "Avangard", laivynas — du "Borei-A" klasės povandeninius laivus, o laivynas bus papildytas 32 laivais. Kitų metų pradžioje labai tikslių tolimojo nuotolio raketų pajėgos bus padvigubintos.

Savo ruožtu prezidentas 2021 metasi iškėlė užduotį, kad šiuolaikinių ginklų dalis branduolinėse atgrasymo pajėgose būtų 88,3 proc., o bendrosios paskirties pajėgose — 75,9 proc.

"Techniniam kariuomenės ir karinio jūrų laivyno modernizavimui reikia įvesti naujas kariuomenės veiksmų formas ir metodus, o tam būtina plėtoti karo mokslą. Ne tik studijuoti šiuolaikinių ginkluotų konfliktų ir vietinių karų patirtį, bet ir rengti ateities prognozes, įskaitant atsižvelgimą į užsienio šalių kariuomenių pasirodymą", — sakė Putinas.

Putinas taip pat nurodė, kad pratybų metu turėtų būti aktyviau kuriami ginklai ir įranga su dirbtinio intelekto elementais, įskaitant robotų kompleksus, bepiločius orlaivius ir automatizuotas valdymo sistemas.

"Tokie ginklai žymiai padidina dalinių ir junginių potencialą ir ne tik šiandien, bet ir artimiausioje ateityje iš esmės nulems mūšio rezultatus", — sakė jis.

Šalies sienų apsauga

Putinas pabrėžė, kad Rusija neketina dislokuoti vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų europinėje ir kitose šalies dalyse. Pasak jo, valstybės požiūris karinėje srityje "yra vien tik gynybinio pobūdžio".

"Bet mes turime būti pasirengę greitai reaguoti į panašių ginklų dislokavimą šalia mūsų sienų, kurį vykdo Vakarų šalys. Jei priverstinai reikės, imsimės visų atsakomųjų priemonių ir kuo greičiau", — pridūrė jis.

Putinas įsitikinęs, kad Gynybos ministerija tai padarys "tiek atsižvelgdama į grėsmę atitinkamų sistemų bazėms, tiek į jų vadovavimo postus".

Rusijos vadovas pažymėjo, kad karinė NATO bloko veikla nesibaigia, o ginklų kontrolės sistema degraduoja.

"Remdamosi toli gražu nepagrįstais pretekstais, JAV, kaip žinote, jau atvirai pasitraukė iš Antibalistinių raketų sutarties <...>, Atviro dangaus sutarties <...> Nėra jokios abejonės dėl Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties, kurios, kaip žinia, galiojimo laikas netrukus baigsis — 2021 metų vasarį. Mes ne kartą deklaravome savo pasirengimą pratęsti šį susitarimą. Nėra atsakymo", — sakė jis.

Šoigu teigė, kad 2020 metais JAV žvalgybos intensyvumas prie Rusijos sienų padidėjo 15 proc. Pasak jo, NATO reguliariai rengia mokymus šalia Rusijos vakarinių, rytinių ir pietinių sienų. Jis pabrėžė, kad rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais tokiuose manevruose dalyvavo 55 koviniai lėktuvai, įskaitant strateginius bombonešius, taip pat 12 laivų.

"NATO mano, kad Rusija yra pagrindinė grėsmė ir kuria savo karinį potencialą prie mūsų sienų", — sakė jis ir pridūrė, kad JAV pradėjo dislokuoti kovinius dalinius iš Vokietijos į Lenkiją ir Baltijos šalis.

Šiuo metu Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-III) yra vienintelė galiojanti ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV. Susitarimas baigs galioti 2021 metų vasario 5 dieną ir jei jis nebus atnaujintas, pasaulyje neliks jokių teisinių įrankių, kurie apribotų didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

Tegai:
branduolinis ginklas, Vladimiras Putinas, Rusija
Dar šia tema
Pentagonas įvertino Rusijos viršgarsinių ginklų grėsmę
Įvardytas unikalus superginklas, kurį netrukus turės Rusija
Rusijos gynybos ministerija parodė komplekso "Murmansk-BN" išskleidimą — video
Amerikos žiniasklaida įvardijo "siaubą keliantį" Rusijos ginklą
"Tai yra proveržis": Rusija išbando naują tankų mūšio taktiką
Raketinis kreiseris Admiral Nachimov

Vakarai laiko pagrindine grėsme: Rusijos laivynas pakeis flagmaną

(atnaujinta 20:33 2021.01.15)
Naujos raketos, moderni borto įranga, unikalios kovos galimybės — projekto 1144 "Orlan" sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Admiral Nachimov" pakeis "Piotr Velikij" kaip Rusijos karinio jūrų laivyno flagmaną

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Manoma, kad tai įvyks 2022 metais. Kaip modernizuotas laivas sustiprins laivyną — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Pirmasis rangas

1144 projekto "Orlan" kreiseriai yra didžiausi karo laivai pasaulyje po lėktuvnešių. Darbinis tūris — 25,8 tūkst. tonų, ilgis — 250 metrų, plotis — 28,5 metrai, įgula — 760 žmonių.

Rusija turi du tokio tipo "vimpelus" — antrasis "Piotr Velikij" veikia kaip Šiaurės laivyno dalis, tačiau modernizuotis pradės, kai tik pradės veikti "Admiral Nachimov". Abi iš tikrųjų yra iki dantų ginkluotos jūros platformos, galinčios pataikyti į bet kurį taikinį. Standartinis rinkinys — 20 paleidiklių iš priešlaivinių raketų P-700 "Granit", priešlėktuvinių raketų sistemų "Osa-M", "Dagger" ir tolimojo nuotolio S-300F "Fort", priešpovandeninių raketų-torpedų "Metel" ir "Waterfall", reaktyvinių lėktuvų, bombos ir automatinis dvigubas vamzdis AK-130.

Atominė jėgainė, autonomija — du mėnesiai, greitis — 31 mazgas. Diapazonas praktiškai neribotas. Laivai gali veikti Tolimojoje Šiaurėje ir yra pajėgūs užtikrinti Rusijos karinį buvimą Arkties regione, kurį daugelis analitikų laiko artimiausiu metu potencialiu gamtos išteklių mūšio lauku.
Tačiau visi laivai pamažu pasensta. Jei 80-ųjų pabaigoje–90-ųjų pradžioje "Orlans" galėjo atlaikyti bet kokį priešą, šiandien situacija kitokia.

Kadangi Rusijoje vis dar kyla sunkumų statant didelius pirmojo rango karo laivus, Gynybos ministerija nusprendė modernizuoti esamus ir, visų pirma, suteikti jiems naujų ginklų.

Oro gynybos platforma

"Admiral Nachimov" buvo išsiųstas dar 1999 metais, tačiau iš tikrųjų remonto darbai buvo pradėti tik 2013 metais, kai dideli pinigai pagaliau atiteko gynybos pramonei. Iki 2015 metų Sevodžo įmonėje Severodvinske iš laivo buvo pašalinta sena įranga ir atlikta korpuso diagnostika. Planuota modernizaciją užbaigti iki 2018 metų, tačiau datos buvo ne kartą atidėtos. Remontas pakoreguotas į laivo įrangą ir ginkluotę įvedant vis daugiau naujų produktų.

Taigi, dar praėjusių metų gegužę gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručka pasakė, kad sunkusis kreiseris vienas pirmųjų gaus viršgarsines raketas "Zircon". Jos skrenda į savo taikinius devynis kartus greičiau nei garso greitis, todėl jos yra nepažeidžiamos bet kuriai oro gynybos sistemai. Atstumas yra apie 1 000 kilometrų. Taigi, "Zircon" yra gerokai pranašesnė už Amerikos viršgarsines priešlaivines raketas "Garpun" (jos turi 130 kilometrų).

Gaisras desantiniame laive JAV karinių jūrų pajėgų bazėje San Diege
© Sputnik / Тихоокеанский флот ВМС США

"Orlan" visada buvo išskirtinai galinga jūrų oro gynybos sistema. Prieš modernizavimą "Admiral Nachimov" turėjo tolimojo nuotolio "S-300F Fort" oro gynybos sistemą, dabar jis gaus jūrinę pažangesnės "S-400" versiją. Šis kompleksas, šaudantis įvairių rūšių priešlėktuvinėmis amunicijomis, gali perimti slaptus orlaivius ir kitus oro taikinius, įskaitant sparnuotus ir balistinius. 40N6 sistemos raketa į objektus patenka iki 400 kilometrų atstumo. Manoma, kad ant "Admiral Nachimov" bus pastatytos 96 oro gynybos raketų sistemos S-400, dėl kurių šis laivas taps vienu labiausiai apsaugotų nuo oro atakų pasaulyje.

Aštuoniasdešimt skyrių

Be to, artimosios zonos oro gynybos sistema "Kortik" bus pakeista modernesne "Pancir-ME", o priešlėktuvinės raketos "Osa-M" — nauja "Redut" sistema. Vis dėlto didžiausia modernizacija paveiks šoko kompleksus. Be "Zircon", "Admiral Nachimov" bus ginkluotas priešlaivinėmis raketomis "P-800 Onyx" ir sparnuotosiomis raketomis "Kalibr", kurių nuotolis yra iki 2500 kilometrų. Visi jie bus paleisti iš vertikalių paleidimo įrenginių ZS14 80 ląstelių, kuriems įrengti iš laivo teko pašalinti kompleksą P-700 "Granit".

"Granit" kadaise buvo išskirtinis ginklas — trijų Machų greitis, nuotolis — 625 kilometrai. Penki šimtai kilotonų branduolinių užtaisų vienu smūgiu gali sunaikinti net lėktuvnešį. Bet matmenys dideli — dešimt metrų ilgio ir sveriantys apie septynias tonas. Naujosios priešlaivinės raketos turi mažiau galingą užtaisą, tačiau jos yra greitesnės ir tikslesnės.

Taip pat bus atnaujinta kreiserio priešpovandeninė ginkluotė. "Admiral Nachimov" gaus kompleksą "Paket-NK", kuris apsaugo nuo torpedų ir povandeninių laivų nedideliais atstumais. Ši sistema turi dviejų tipų šaudmenis: MTT šilumines torpedas ir M-15 "anti-jet" torpedas. Pirmieji smogia povandeniniams laivams iki 600 metrų gylyje iki 20 kilometrų atstumu. Antrasis sulaiko torpedas atakuojančias laivą iki 1,4 kilometro nuotolio ir iki 800 metrų gylyje. "Paket-NK" yra kiek įmanoma labiau automatizuotas, savarankiškai nustato ir klasifikuoja taikinį, nustato judėjimo parametrus ir suteikia torpedai ar kontrtorpedai tikslų taikinio žymėjimą. Abu šoviniai yra pakankamai greiti, greitis yra 50 mazgų (92 kilometrai per valandą).

Žinoma, elektroninis kreiserio "įdaras" bus pakeistas moderniausiu, o tai rimtai padidins laivo įgulos situacijos supratimą ir žymiai išplės ginklų naudojimo galimybes laive.

Be to, kreiseris bus aprūpintas pažangiomis ryšių ir navigacijos sistemomis, elektronine karo sistema ir trijų modernizuotų denio sraigtasparnių "Ka-27M" oro grupe. Šios transporto priemonės labai palengvins įgulos aptikimą potencialiems priešo povandeniniams laivams.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso tyrimas Gamalėjaus centre, archyvinė nuotrauka

Rusijoje nustatyta beveik 1500 koronaviruso mutacijų

(atnaujinta 15:39 2021.01.15)
"Rospotrebnadzor" virusologai nustatė beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, pasak organizacijos vadovės, mutacija yra absoliučiai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip"

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Rusijoje nustatyta beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, sakė Gaidaro forume "Rospotrebnadzor" vadovė Ana Popova.

Ji pridūrė, kad mutacija yra visiškai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip".

"Mes analizuojame viską, šiuos pokyčius <...>. Pirmieji radiniai su pakitimais, panašiais ar analogiškais (į britų padermę — Sputnik) buvo dar birželio mėnesį", — cituoja departamento vadovę RIA Novosti.

Ji teigė, kad buvo nuspręsta į koronaviruso mutacijų duomenų bazę įtraukti informaciją iš visų laboratorijų, užsiimančių sekvenavimu — DNR ir RNR aminorūgščių ar nukleotidų sekos nustatymu.

Popova pabrėžė, kad niekas nežino, kada baigsis pandemija, tačiau yra supratimas, kaip vystosi epidemijos procesas, o Rusijoje sukurtos priemonės leidžia nekalbėti apie "lokdauną".

"Pas mus viskas veikia. Pas mus ir pavasarį pramonė dirbo 70 proc., visa ekonomika dirbo 70 proc. Mes išmokome gyventi tokiomis sąlygomis", — sakė ji.

Apibendrindama "Rospotrebnadzor" vadovė išreiškė nuomonę, kad koronavirusas ne nustos cirkuliuoti, o liks su mumis ir taps sezoninis.

Gruodžio mėnesį paaiškėjo, kad Jungtinėje Karalystėje buvo atrasta nauja SARS-CoV-2 padermė. JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba pranešė, kad ši koronaviruso padermė plinta greičiau nei ankstesnė, tačiau nėra duomenų, kad ji būtų pavojingesnė mirštamumo ar ligos eigos prasme. Kitos šalys taip pat paskelbė nustatančios naujas mutacijas.

Tegai:
COVID-19, mutacija, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Čaplinskas: negalime atmesti tikimybės, kad nauja COVID-19 atmaina plinta Lietuvoje
"Mažiau tolerancijos". Ar kovodama su COVID-19 Lietuva netyčia nevirs policine valstybe
Lietuvoje svarstoma apie griežtesnę vežėjų kontrolę dėl mutavusio koronaviruso iš JK
 Pfizer/BioNTech vakcina

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė Pfizer vakcinos tiekimo atnaujinimo datą 

(atnaujinta 12:38 2021.01.16)
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė gavusi "Pfizer" ir "BioNTech" atsakymą, kur paskelbas tiekimo apimties atkūrimo laikas. Be to, teigiama, kad bendrovės nuo vasario vidurio tariamai padidins siuntų kiekį

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos ministrės pirmininkės patarėja sveikatos klausimais Živilė Simonaitytė paskelbė "Pfizer" ir "BioNTech" pranešimą, kuriame buvo pranešta apie vakcinų tiekimo į respubliką atkūrimą nuo sausio 25 dienos. Apie tai ji rašė savo Facebook puslapyje.

Vakar tapo žinoma, kad įmonės per kitas keturias savaites perpus sumažins vakcinų tiekimą Lietuvai. Po to šeši ES šalių ministrai, įskaitant Baltijos šalis, paprašė EK pagreitinti vakcinų pristatymą.

Živilės Simonaitytės cituojamoje ištraukoje teigiama, kad "Pfizer" ir "BioNTech" sukūrė planą padidinti gamybą Europoje ir per antrąjį ketvirtį išsiųsti žymiai daugiau vakcinos dozių.

"Dieną užbaigėme su žinia, kad tiekimas nuo sausio 25 dienos bus atstatytas", — sakoma pranešime.

Į situaciją reagavo ir Vilniaus universitetinės klinikinės ligoninės "Santaros" gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto darbuotojas Vytautas Kasiulevičius.

"Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos ir Švedijos pademonstravo, kaip reikia ne verkti, o veikti. Pfizer sausio 25 dieną atstatys vakcinos tiekimo apimtis, vasario mėnesį praradimai bus kompensuoti.", — savo Facebook puslapyje rašė jis.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 166 tūkstančiai koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 2,4 tūkstančio žmonių.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dieną.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje