COVID-19 vakcina

Svarbiausios žinios apie vakciną nuo koronaviruso: poveikis ir saugumas

(atnaujinta 15:43 2020.12.25)
"Sputnik V" vakcina jau paskiepyti daugiau nei du šimtai tūkstančių žmonių — pirmiausia gydytojai, mokytojai, socialiniai darbuotojai. Tačiau daugelis nerimauja, ar verta skiepytis per trumpą laiką sukurtu vaistu, ir ar ne geriau tiesiog persirgti

VILNIUS, gruodžio 25 — Sputnik. Vakcinacijos kampanija prasidėjo regionuose: ten buvo išsiųsta 330 tūkstančių dozių, o per artimiausius mėnesius bus išsiųsta dar apie tris milijonus dozių. Tikimasi, kad COVID-19 epidemiją pavyks suvaldyti. Tačiau daugelis nerimauja, ar verta skiepytis per trumpą laiką sukurtu vaistu, kaip tai paveiks sveikatą ir ar ne geriau tiesiog persirgti. Remiantis FOM tyrimu, tik 42 procentai rusų neatmeta galimybės artimiausiu metu pasiskiepyti. Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus yra RIA Novosti autorės Tatjanos Pičuginos medžiagoje.

Iš ko sudaryta vakcina "Sputnik V"

Iš dviejų žmogaus adenovirusų — ad 26 ir ad 5 su pakitusiu genomu. Įprasti adenovirusai sukelia tonzilių ir adenoidų uždegimą. Norint pagaminti vakciną, mikrobo reprodukcijos genai yra išjungiami — kitaip tariant, kastruojami. Jis vis dar sugeba patekti į ląstelę, tačiau negali daugintis. Dabar tai yra idealus nekenksmingas nešėjas — vektorius, galintis pristatyti "siuntinį" tiksliu adresu.

Vakcinos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кряжев

"Siuntinio" vaidmenį atlieka genas, turintis instrukcijas, kaip sintetinti SARS-CoV-2 smaigalio baltymą. Jis tiesiog įterpiamas į "kastruoto" adenoviruso genomą. Vektorius patenka į ląstelę ir pradeda sintetinti įvairius baltymus. Kūnas į tai reaguoja, sukurdamas specifinį imunitetą. Imuninės ląstelės suardo vektorių ir pašalina jį iš kūno.

Ar vakcinoje yra kažkas pavojingo?

Ne. Patys savaime adenovirusai sukelia lengvą infekcinį uždegimą. Jie taip pat turi keletą privalumų. Pavyzdžiui, didelis DNR genomas — todėl juos lengva neutralizuoti išjungiant porą genų. Dėl tos pačios priežasties jie neįterpia savo genomo į ląstelės-šeimininkės DNR ir atitinkamai ten nesukelia mutacijų.

Vakciną sudarančiuose adenovirusiniuose vektoriuose nėra SARS-CoV-2. Yra tik vienas jo genas — maža nukleotidų seka, turinti smaigalio baltymo sintezės instrukcijas — smaigalys ant koronaviruso apvalkalo. Su jo pagalba virusas prilimpa prie ląstelės membranos ir patenka į vidų. Vien tik šis baltymas, patekęs į žmogaus ląstelę, gali sukelti imuninį atsaką organizme, tačiau jis negali sukelti ligos.

Kaip daromas skiepas? Ar skauda?

Skiepijama į rankos raumenį, kaip ir dauguma vakcinų, švirkščiama injekcija. Injekcijos vieta gali šiek tiek parausti, paraudimas ir niežėjimas yra reti, tačiau jie greitai praeina savaime be specialaus gydymo.

"Sputnik V" skiepijama dviem etapais. Pirma, asmuo gauna pirmąją dozę su 26 serotipo adenoviruso vektoriumi. Po 21 dienos — antroji dozė, paruošta penktojo serotipo adenoviruso pagrindu. Tai buvo padaryta sąmoningai: jei viena iš dozių suveikė netinkamai, nes organizmas yra apsaugotas nuo tokio tipo adenoviruso, tai antroji beveik garantuoja apsaugą. Dviejų pakopų imunizacijos schema yra gerai žinoma pasaulyje ir yra labai efektyvi.

Koks šalutinis vakcinos poveikis?

"Lancet" straipsnyje apie pirmojo ir antrojo klinikinių tyrimų etapų rezultatus Gamalėjaus centro mokslininkai įvardijo šiuos dažniausiai pasitaikančius šalutinius reiškinius: skausmas injekcijos vietoje, karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, raumenų ir sąnarių skausmas. Temperatūra pakyla iki 37–38,4 laipsnio, maksimali — iki 38,5–38,9.

Pirmojo-antrojo etapo bandymai buvo atlikti su 120 sveikų 18–60 metų žmonių. Visi šalutiniai poveikiai buvo lengvi, jokių rimtų problemų nepastebėta. Rezultatai patvirtino vakcinos, pagrįstos žmogaus adenovirusiniais vektoriais, saugumą ir suteikė pagrindą ją registruoti Rusijoje. Dabar vyksta registracija po registracijos, kurioje dalyvauja beveik 40 tūkstančių savanorių.

Vakcinuotų "Gam-COVID-Vac-2020" atmintinėje ("Sputnik V" yra vaisto prekinis pavadinimas) sakoma, kad 5,7 proc. žmonių karščiuoja, krečia šaltkrėtis, skauda galvą, skauda raumenis. Silpnumas ir negalavimas, pykinimas pasireiškė 10 proc. žmonių. Injekcijos vietoje gali būti jaučiamas skausmas ir niežėjimas, taip pat nosies užgulimas ir gerklės skausmas. Tai yra individualios reakcijos, praeinančios po vienos, daugiausia trijų dienų.

Ar galima skiepytis tiems, kas sirgo COVID-19?

Kaip vakcina veikia sirgusius žmones, nėra žinoma — tokie tyrimai nebuvo atlikti. Sveikas protas sako: po koronaviruso infekcijos turėtų susiformuoti natūralus imunitetas. Kiek tai trunka, neaišku. Tačiau, atsižvelgiant į retus pakartotinės infekcijos atvejus, galbūt mėnesius, šešis mėnesius. Taigi, šiam laikui su vakcina reikėtų palaukti. Tų, kurie sirgo pavasarį, imunitetas jau gali būti susilpnėjęs.

Nacionalinio terapijos ir profilaktinės medicinos tyrimų centro direktorė Oksana Drapkina, kurios žodžius cituoja žiniasklaida, sakė: pasveikę nėra skiepijami. Padidėjęs G klasės antikūnų kiekis kraujyje liudija, kad žmogus persirgo liga. Šie tyrimai gali būti atliekami savarankiškai klinikoje privalomojo medicininio draudimo sąskaita ar už tam tikrą mokestį, prieš skiepijantis.

Ar po vakcinacijos reikia nešioti kaukę?

Būtina. Imunitetas visiškai susiformuoja praėjus trims savaitėms po antrosios vakcinos dozės (42-oji diena po pirmosios injekcijos). Šiuo laikotarpiu žmogus dar nėra visiškai apsaugotas, todėl reikia laikytis visų prevencinių priemonių. Be to, kaukių režimas Rusijoje veikia nuo spalio pabaigos ir nebuvo atšauktas. Kaukę sausakimšose vietose turėtų dėvėti visi, neatsižvelgiant į tai, ar asmuo yra paskiepytas nuo COVID-19, ar ne.

Žiniasklaida rašo apie susirgimo atvejus po skiepų

Tokie atvejai yra įmanomi, ir čia svarbu suprasti, kokia priežastis ir koks poveikis. Gamalėjaus vakcinoje nėra COVID-19 patogeno, todėl jis negali sukelti ligos. Jei žmogus po vakcinacijos susirgo, tai reiškia, kad skiepijimo metu jis jau buvo užsikrėtęs, tačiau dėl simptomų nebuvimo jis apie tai nežinojo.

Jei infekcija pasireiškė netrukus arba vakcinacijos dieną, anksčiau atlikti koronaviruso ir jo antikūnų tyrimai gali būti neigiami.

COVID-19 liga po pirmosios vakcinacijos yra sutapimas, tai nutinka dėl to, kad žmogus buvo užsikrėtęs ar užsikrėtė virusu iškart po vakcinacijos. Tai nieko nuostabaus, atsižvelgiant į tai, kad dabar žiemos mėnesiai.

Vakcinos "Sputnik V" efektyvumas siekia 91,4 proc., sakoma oficialioje svetainėje. Gamalėjaus centro direktorius Aleksandras Gincburgas "YouTube" kanalo "Soloviev LIVE" laidoje pranešė apie 96 proc. efektyvumą. Tikimybė susirgti yra keturi procentai. Pasak mokslininko, tiems, kurie dėl fiziologinių savybių pateko į šiuos keturis procentus, liga praeis daug lengvesne forma: sloga, kosulys, galbūt su nedideliu karščiavimu. Bet patogenas nenusileis į plaučius.

Ar ne geriau persirgti COVID-19 vietoj skiepijimo?

Sprendimą dėl skiepijimo kiekvienas priima pats arba kartu su gydančiu gydytoju, atsižvelgdamas į esamas ligas ir esamą būklę. Jei nėra kontraindikacijų, turite pasverti pavojų sveikatai: skiepijant jis yra mažesnis nei susirgus COVID-19. Be to, yra įrodymų, kad stipresnis imunitetas susidaro iškart po vakcinos.

Tyrimai rodo, kad 22 procentai pasaulio gyventojų turi bent vieną ligą, padidinančią sunkios COVID-19 riziką. Bet net lengva forma yra smūgis organizmui. Kai kurių sergančių žmonių "ilga kovidinė uodega" — nepageidaujamos pasekmės. Ilgalaikis ankstesnės ligos poveikis nebuvo tirtas. Verta atsižvelgti į darbingumo mažėjimą mažiausiai dvi savaites, vaistų kainą. Ir svarbiausia, kad padidėja tikimybė užkrėsti šeimos narius, ypač vyresnio amžiaus žmones.

Tegai:
COVID-19, Sputnik V, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (198)
Rusijos URM

Rusijos URM išsiunčia du Nyderlandų ambasados ​​darbuotojus

(atnaujinta 20:34 2021.01.18)
Maskva, vadovaudamasi abipusiškumo principu, nusprendė išsiųsti du Nyderlandų ambasados ​​darbuotojus. Jie turės palikti Rusiją per dvi savaites

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Rusija išsiunčia du Nyderlandų diplomatus, pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija.

Diplomatinė atstovybė iškvietė Nyderlandų reikalų patikėtinį Joostą Reintjesą ir pareiškė griežtą protestą dėl nepagrįsto dviejų Rusijos diplomatų paskelbimo "persona non grata".

Amsterdamas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Артур Александров

"Šis nedraugiškas ir provokuojamas žingsnis bei naujas antirusiškos isterijos raundas, kurį organizavo Haga su vyriausybei palankia žiniasklaida, parodė sveiko proto ir supratimo apie realias problemas Rusijos ir Nyderlandų santykiuose trūkumą Nyderlandų vyriausybės ratuose ir išlieka tendencija toliau sąmoningai pakenkti jų pagrindams", — sakoma Rusijos URM komentare.

Taigi, Maskva, vadovaudamasi abipusiškumo principu, nusprendė išsiųsti du Nyderlandų ambasados ​​darbuotojus. Jie turės palikti Rusiją per dvi savaites.

Gruodžio pradžioje Olandijos valdžia apkaltino du Rusijos diplomatus šnipinėjimu ir paskelbė juos "persona non grata". Buvo teigiama, kad rusų diplomatinis statusas buvo priedanga, tačiau iš tikrųjų jie buvo Užsienio žvalgybos tarnybos pareigūnai.

Tuo pačiu metu, kaip pažymėta Rusijos ambasadoje, Olandija nepateikė jokių įrodymų apie neteisėtus diplomatų veiksmus.

Tegai:
diplomatai, Nyderlandai, Rusija
Krymas

Kryme pareiškė, kad Šrėderis pamiršo svarbiausią dalyką vertindamas Krymo įvykius

(atnaujinta 17:21 2021.01.18)
Anksčiau buvęs kancleris pranešė, kad NATO plėtra į rytus buvo Krymo išstojimo iš Ukrainos priežastis

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrėderis, vertindamas Krymo įvykius, susijusius su pusiasalio suvienijimu su Rusija, pamiršo apie pagrindinį dalyką — nežabotą Krymo norą grįžti į savo istorinę tėvynę, sakė Krymo parlamentinio žmonių diplomatijos ir tarpetninių santykių komiteto vadovas Jurijus Gempelis.

Anksčiau Šrėderis teigė, kad NATO plėtra į rytus buvo Krymo pasitraukimo iš Ukrainos priežastis. Be to, jis mano, kad pusiasalio grąžinimas pažeidė tarptautinę teisę.

"Daugelis garsių politikų komentarų dėl Krymo grąžinimo į Rusijos Federaciją yra skirtingai interpretuojami, tačiau, deja, daugelis jų pamiršta svarbiausią dalyką — nežabotą Krymo norą grįžti į savo istorinę tėvynę. Referendumas buvo galutinis akordas grįžimo klausimu. Krymo gyventojai eina namo, į savo Rusiją, nes vienu metu dėl šiurkščios klaidos jie atsidūrė Ukrainos dalyje", — RIA Novosti sakė Gempelis.

Pasak jo, 2014 metų referendumas vyko griežtai laikantis visų tarptautinių normų, o paskui Ukrainos teisės aktų.

"Krymas turėjo teisę rengti referendumą. Konstitucija tai leido. Nors šiandien tai nepatinka daugeliui Vakarų šalių valdžios institucijų, Krymas yra neskandinamas Rusijos lėktuvnešis, ir visi turi su tuo skaitytis", — sakė Gempelis.

Krymas tapo Rusijos regionu po 2014 metų kovo mėnesį surengto referendumo, kuriame 96,77 proc. Krymo rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos. Krymo valdžia surengė referendumą po Ukrainoje 2014 metų vasarį įvykusio perversmo. Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija.

Rusijos vadovybė ne kartą pažymėjo, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Anot Vladimiro Putino, Krymo klausimas uždarytas "visiems laikams".

Tegai:
Krymas, Vokietija, Rusija
Skiepijimas nuo COVID-19, archyvinė nuotrauka

Kaune startavo registracijos platforma skiepams nuo COVID-19

(atnaujinta 21:05 2021.01.18)
Praėjusią savaitę Kaune paskiepyti priešakinėse linijose dirbantys medikai, taip pat globos ir slaugos įstaigų pacientai ir personalas, socialiniai darbuotojai

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Siekiant užtikrinti skaidrią ir operatyvią registraciją skiepams nuo COVID-19, Kaune parengta speciali platforma internete, praneša miesto savivaldybė.

Šiuo metu svetainėje sveikas.kaunas.lt. pradėta registracija asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų vakcinacijai. Griežtai laikantis nustatytų prioritetų, įmonės, įstaigos bei kitos organizacijos platformoje turi pateikti detalius sąrašus darbuotojų, kurie pageidauja skiepytis. Kol vakcinos prieinamumas gana ribotas, prioritetas teikiamas patiriantiems didesnę riziką.

Užpildytas formas su aktualiais duomenimis ir vakcinuotis pageidaujančių asmenų sąrašais turi pateikti vienas įstaigos darbuotojas, jungdamasis prie sistemos per elektroninius valdžios vartus. Užregistruoti asmenys gaus trumpąsias SMS žinutes su registracijos numeriu bei visa reikiama informacija apie skiepijimo vietą, datą ir laiką.

Toliau prioritetinių gyventojų grupių sąraše seks eilė vaistinių darbuotojams. Apie jiems skirtus naujus kvietimus registruotis Kauno miesto savivaldybė praneš artimiausiu metu.

Praėjusią savaitę Kaune paskiepyti priešakinėse linijose dirbantys mobiliojo patikros punkto, karščiavimo klinikos, mobiliųjų komandų medikai, taip pat globos ir slaugos įstaigų pacientai ir personalas, socialiniai darbuotojai. 

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą tvarką, toliau skiepijami koronaviruso infekcijos tyrimus atliekantys laboratorijų darbuotojai ir kiti su šia funkcija susiję medikai, taip pat COVID-19 atvejus tiriantys ir į šios ligos židinius vykstantys specialistai.

Statistikos departamento duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius šalyje siekia 167 992, nuo infekcijos mirė 2 469 žmonės. Lietuvoje nuo koronaviruso paskiepyta daugiau nei 47 tūkst. žmonių.

Tegai:
COVID-19, Kaunas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO papasakojo, kada gali baigtis COVID-19 pandemija
Lietuvoje beveik perpus sumažėjo naujų COVID-19 atvejų
LSMU Kauno ligoninėje pasibaigė darbuotojų skiepijimas pirmąja COVID-19 vakcinos doze