VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. Rusija paskelbė persona non grata Bulgarijos ambasados Maskvoje karo atašė padėjėją Mitko Borisovą. Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministeriją.
"Gruodžio 28 dieną Bulgarijos ambasadorius Atanasas Krastinas buvo iškviestas į Rusijos užsienio reikalų ministeriją, kur jam buvo įteikta ministerijos nota apie Bulgarijos ambasados Maskvoje karo atašė padėjėjo pulkininko leitenanto Mitko Borisovo paskelbimą persona non grata. Nurodytam darbuotojui buvo liepta per 72 valandas išvykti iš Rusijos Federacijos teritorijos", — sakoma pranešime.
"Šio žingsnio Rusija ėmėsi atsakydama į nepagrįstą Bulgarijos sprendimą gruodžio mėnesį išsiųsti iš šalies karo atašė Rusijos ambasadoje Sofijoje", — pabrėžė Rusijos diplomatinė atstovybė.
VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Už klinikinių vakcinos tyrimų ribų, "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau buvo paskiepyta daugiau nei du milijonai rusų, sakė biologijos mokslų kandidatė Darja Jegorova, Gamalėjaus centro patogeninių mikroorganizmų genų inžinerijos laboratorijos vyresnioji tyrėja.
"Kalbant apie humoralinį imuninį atsaką, jis (efektyvumas — Sputnik) viršija 98 % <...>, o ląstelinio imuniteto požiūriu jis siekia 100 %", — sakoma Rusijos mokslų akademijos nuotoliniame pasitarime tema "COVID-19 ir onkologinės ligos" MIA "Rossija segodnia" spaudos centre.
Humoralinis imunitetas yra atsakingas už patogeno pašalinimą antikūnais, ląstelinis imunitetas — už jo sunaikinimą kūno ląstelėmis.
"Sputnik V" yra pirmoji pasaulyje registruota vakcina COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus tyrimų centras kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu. Preparatas buvo sukurtas remiantis gerai ištirta ir patikrinta žmogaus adenovirusinių vektorių platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikių neigiamų pasekmių nebuvimas.
Vakcina jau gavo reguliavimo institucijų patvirtinimus Rusijoje, Baltarusijoje, Argentinoje, JAE, Vengrijoje, Serbijoje, Bolivijoje, Alžyre, Palestinoje, Venesueloje, Paragvajuje ir Turkmėnistane. Indijoje Rusijos preparatas yra trečiajame bandymų etape, pasak ambasadoriaus Maskvoje Venkatešo Varmos, vakciną planuojama užregistruoti per kelias savaites.
Jau pradėtas vakcinos registravimo ES ir PSO procesas.
Kaip pažymėjo Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas, per ateinančias dvi savaites "Sputnik V" registravusių šalių skaičius viršys 25.
Iš viso Rusijoje per visą pandemijos laikotarpį nustatyta 3 793 810 užsikrėtimo atvejų, 3 229 258 žmonės pasveiko, užfiksuota 71 651 mirtis.
VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vladimiras Putinas pirmą kartą po 12 metų pertraukos kalbėjo Pasaulio ekonomikos forume Davose. Rusijos lyderis papasakojo, kaip pasaulis pasikeitė per koronaviruso pandemiją.
Forumas prasidėjo pirmadienį ir pirmą kartą per pusšimtį metų vyksta per interneto transliaciją.
"Žinoma, istorijoje nėra tiesioginių paralelių, tačiau kai kurie ekspertai — ir aš gerbiu jų nuomonę — susieja esamą situaciją su praėjusio amžiaus 30-aisiais. Jūs galite sutikti su šia situacija, galite nesutikti, bet daugeliu atžvilgių — iššūkių, galimų grėsmių mastu ir sudėtingu sisteminiu pobūdžiu — tam tikra analogija visgi akivaizdi".
"Padėtis gali susiklostyti nenuspėjamai ir nekontroliuojamai. Nebent, žinoma, jei nieko nedarysime, kad taip neatsitiktų. Be to, yra tikimybė susidurti su realiu pasaulio vystymosi žlugimu, kuris sukels visų kovas su visais".
"Pajamos išsivysčiusiose šalyse atiteko vienam procentui gyventojų, o likusiųjų neaugo".
"Ekonominių problemų ir nelygybės augimas skaldo visuomenę, sukelia socialinę, rasinę, tautinę netoleranciją, ir tokia įtampa kyla net tose šalyse, kuriose, atrodo, yra įsitvirtinusios pilietinės ir demokratinės institucijos, kurios skirtos išlyginti ir užgesinti tokius reiškinius ir ekscesus".
"Pasaulio bankas apskaičiavo, kad, pavyzdžiui, Kinijoje žmonių, turinčių mažesnes pajamas, skaičius sumažėjo nuo 1,1 milijardo 1990 metais iki mažiau nei 300 milijonų pastaraisiais metais. Tai tikrai yra Kinijos sėkmė. Rusijoje — nuo 64 milijonų žmonių 1999 metais iki maždaug penkių milijonų šiuo metu. Ir mes manome, kad tai yra judėjimas pirmyn mūsų šalyje. Beje, svarbiausia kryptimi".
"Silpnėja tarptautinės institucijos, daugėja regioninių konfliktų, blogėja ir pasaulinė saugumo sistema. <...> Prieštaravimai vis dar sukasi, kaip sakoma, spirale".
"Galime tikėtis agresyvesnio praktinių veiksmų pobūdžio (politikoje — Sputnik), įskaitant spaudimą toms šalims, kurios nesutinka su paklusnių valdomų palydovų vaidmeniu. Prekybos barjerų naudojimas, neteisėtos sankcijos, finansinių priemonių, technologinės, informacinės sferų apribojimai — toks žaidimas be taisyklių kritiškai padidina vienašališko karinės jėgos panaudojimo riziką, tai yra pavojus", — pabrėžė jis.
"Kaip žinia, nesugebėjimas ir nenoras išspręsti tokių problemų iš esmės XX amžiuje virto Antrojo pasaulinio karo katastrofa. Žinoma, dabar toks pasaulinis karštas konfliktas, tikiuosi, yra neįmanomas. Labai tikiuosi. Tai reikštų civilizacijos pabaigą".
"Akivaizdu, kad era, susijusi su bandymais sukurti centralizuotą, vienpolę pasaulio tvarką, ši era jau baigėsi. Bet iš esmės ji ir neprasidėjo. Buvo bandyta tik judėti šia kryptimi. Bet ir tai jau praėjo. Tokia monopolija — ji tiesiog savo prigimtimi prieštaravo kultūrinei, istorinei mūsų civilizacijos įvairovei".
"Technologiniai milžinai, pirmiausia skaitmeniniai milžinai, pradėjo užimti vis svarbesnį vaidmenį visuomenės gyvenime. Dabar apie tai kalbama daug, ypač apie įvykius, vykusius (JAV — Sputnik) per rinkimų kampaniją. Ir tai jau nėra tam tikri ekonominiai milžinai, kai kuriose srityse jie jau de facto konkuruoja su valstybe", — sakė jis.
"Mieli draugai, visi žinome, kad konkurencija, šalių varžymasis pasaulio istorijoje nesibaigė ir nesiliauja, ir niekada nesiliaus, o prieštaravimai, interesų susidūrimai iš tikrųjų yra natūralus dalykas tokiam sudėtingam organizmui kaip šiandieninė žmogaus civilizacija. Tačiau lūžio metu ne kliudė, o atvirkščiai, skatino suvienyti pastangas svarbiausiose, išties lemtingose srityse. Ir man atrodo, kad dabar yra būtent toks laikotarpis".
"Mes matome, kad masinė vakcinacija šiandien yra prieinama pirmiausia išsivysčiusių šalių piliečiams, tuo tarpu šimtai milijonų planetos žmonių neturi net vilties tokiai apsaugai. Praktiškai tokia nelygybė gali reikšti bendrą grėsmę".
"Pasaulio bendruomenė turėtų sudaryti sąlygas mokslininkams ir specialistams dirbti kartu, kad būtų galima suprasti, kodėl ir kaip atsiranda, pavyzdžiui, koronaviruso mutacijos, kuo skirtingos padermės skiriasi viena nuo kitos".
"Europa ir Rusija šiuo požiūriu, ekonominiu požiūriu, yra visiškai natūralios partnerės. Ir mokslo bei technologijų plėtros požiūriu. <...> Čia svarbu tik vienas dalykas: sąžiningas požiūris į dialogą. Turime atsikratyti praeities fobijų. Vidaus politiniuose procesuose atsikratyti visų problemų, kurias paveldėjome iš praėjusių amžių, ir žvelgti į ateitį. <...> Mes esame pasirengę tam, mes to norime, mes to sieksime. Tačiau meilė neįmanoma, jei ji deklaruojama tik vienoje pusėje, ji turi būti abipusė".
VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ir atlikėjo Egidijaus Dragūno susitikimo prieš Seimo rinkimus paviešinimas socialiniuose tinkluose buvo paslėpta politinė reklama. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Vyriausioji rinkimų komisija.
VRK pripažino, kad pernai rugsėjį ir spalį Uspaskicho ir Dragūno socialiniuose tinkluose paskelbti jų susitikimo įrašai buvo paslėpta reklama, nes nebuvo atitinkamai pažymėti.
Darbo partija už šiuos paskelbimus sumokėjo bendrovei, kuri buvo pasamdyta rūpintis Seimo rinkimų reklamos skelbimu. Taip pat Partijos atstovai tvirtina, kad jie pažymėti šių įrašų kaip politinę reklamą per skubėjimą. Kartu jie pažymi, kad nei Dragūnui, nei kitiems dalyvavusiems asmenims už reklamą nebuvo mokėta.
Dainininkas VRK savo ruožtu teigė savo socialinių tinklų profiliuose susitikimo su Uspaskichu įrašą paskelbęs, norėdamas informuoti gerbėjus apie savo gyvenimą, o ne siekdamas propaguoti ar reklamuoti politiko, jo vadovaujamos partijos.Anot atlikėjo, jeigu būtų pažymėjęs įrašą kaip politinę reklamą, būtų klaidinęs savo sekėjus, nes jiems būtų susidaręs įspūdis, kad jis ragina balsuoti už Darbo partiją, o tokių ketinimų neturėjo.
Už paslėptos politinės reklamos skleidimą Uspaskichui ir Dragūnui gali būti taikoma administracinė atsakomybė.
Spalį Lietuvoje vyko Seimo rinkimai. Darbo partija per juos surinko 9,43 proc. rinkėjų balsų.