Vakcinacija

Išpylė karštis. Pasiskiepiję "Sputnik V" vakcina atvirai papasakojo apie viską

(atnaujinta 12:11 2020.12.30)
Pasiskiepiję "Sputnik V" vakcina pasidalino įspūdžiais apie pojūčius po vakcinacijos

VILNIUS, gruodžio 30 — Sputnik. Masinė vakcinacija nuo koronaviruso įgauna pagreitį. Gamalėjaus centro sukurta "Sputnik V" jau įrodė saugumą ir aukštą efektyvumą — 91,4 proc. Po registracijos vykusių bandymų dalyviai RIA Novosti pasakojo, kaip jie jaučiasi pasiskiepiję. Apie tai savo straipsnyje rašo autorė Alfija Jenikejeva.

Olga Šemonajeva, 52 metai: "Buvo noras kuo greičiau iškvėpti"

Pagal išsilavinimą esu gydytoja, turiu galimybę išsinagrinėti informaciją, atskirti tiesą nuo melo ir tikrai įvertinti situaciją su kovidu. Mano nuomone, viskas yra labai rimta. Tarp mano pažįstamų yra nemažai tų, kuriems po šios ligos buvo labai sunkių, o kartais ir mirtinų komplikacijų.

Todėl sprendimas skiepytis atsirado seniai. Net planavau dalyvauti klinikiniuose tyrimuose, bet mane sustabdė galimybė gauti placebą. Aš nesu jauna mergina, man 52 metai. Antsvoris ir gliukozės tolerancijos pažeidimas — tai ne diabetas, o būklė, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio. Šie veiksniai gali sustiprinti ligą, jei užsikrėsčiau. Buvo visos galimybės "nepraslysti" lengvai.

Apskritai laukiau, kada prasidės masinė vakcinacija. Pačią pirmą dieną užsiregistravau "mos.ru" svetainėje.
Prieš skiepijimą šiek tiek jaudinausi. Iš vakaro pakilo spaudimas. Bet tai veikiau nutiko dėl vidinės įtampos. Metai buvo nelengvi — nuolatinis nerimas, krūpčioji nuo kiekvieno čiaudulio. Neduok Dieve, kad tik neužsikrėstų pagyvenę artimieji. Todėl kilo noras kuo greičiau iškvėpti, gauti išganingųjų antikūnų ir įgyti bent kokio pasitikėjimo ateitimi.

Nebijau pačios vakcinos šalutinio poveikio. Kiek įsivaizduoju, "Sputnik V" gali sukelti minimalią riziką. Vaistas buvo sukurtas remiantis gerai žinoma, patikrinta platforma. Taip, galimas karščiavimas, į gripą panašūs simptomai, skausmas injekcijos vietoje. Bet gamintojas sąžiningai apie tai perspėja, ir tai, mano nuomone, nesunku išgyventi.

Suleidus injekciją — jokių neigiamų pojūčių: na, gal šiek tiek skausminga. Man atrodė, kad maždaug po valandos — tuo metu važiavau — atsirado veido hiperemija, tai yra, paraudimas. Tikriausiai, temperatūra pakilo, aš nematavau. Nieko daugiau. Be to, tris dienas injekcijos vieta priminė apie save. Ir tik tada, kai netyčia atsiguldavau ant rankos naktį.

Dabar net kažkoks šventės pojūtis atsirado. Bet vis tiek esu atsargi, visur vaikštau su kauke. Aš tikrai patariu pasiskiepyti pažįstamiems, draugams ir artimiesiems. 

Ruslanas Chaitkulovas, 32 m.: "Užsiregistravau, atėjau, pasiskiepijau"

Žinoma, duomenų kol kas nedaug, o koronaviruso vakcinomis ne taip pasitikime, kaip visomis kitomis. Bet kokiu atveju tai geriau nei nieko. Jei yra net maža tikimybė, kad po šios vakcinacijos susiformuos imunitetas, kodėl gi nepasinaudojus ja? Kiek žinau, bet kokios rimtos komplikacijos po vakcinacijos yra mažai tikėtinos. Tai labai reti atvejai.

Mano darbas susijęs su bendravimu su žmonėmis — dėstau universitete ir licėjuje. Nenorėčiau nieko netyčia užkrėsti. Todėl prieš pusantros savaitės užsiregistravau skiepytis per "mos.ru" svetainę, atėjau ir pasiskiepijau. Vakare temperatūra šiek tiek pakilo, krėtė šaltis. Vieną naktį miegojau po keliomis antklodėmis, o kitą dieną viskas praėjo.

Kol kas nesijaučiu visiškai apsaugotas, nes buvo suleista tik pirmoji vakcinos dozė. Sausio mėnesį bus antroji. Bet kokiu atveju, kol nebus atliktas antikūnų testas, nebūsiu šimtu procentų tikras.

Alfija Maksutova, 33 metai: Geriau porą dienų pasėdėti su temperatūra, nei porą savaičių praleisti su dirbtiniu plaučių ventiliavimu"

Esu mokslo žurnalistė ir iš esmės rėmiausi moksliniais informacijos šaltiniais. Ilgai stebėjau vakcinų kūrimo temą ir jos aptarimą, skaičiau mokslininkų nuomones. Rugsėjį "Lancet" pasirodė straipsnis apie "Sputnik V". Susipažinau su juo ir padariau išvadą, kad šis vaistas yra pagrįstas seniai žinomu mechanizmu — tokios vektorinės vakcinos buvo naudojamos maždaug 50 metų. Taip, dabar ji apsaugo nuo kovido, tačiau technologija, pagal kurią ji buvo sukurta, yra sena, patikrinta ir patikima.

Pakviečiau savo vyrą ir tėtį dalyvauti klinikiniuose tyrimuose, kurie tada prasidėjo. Mes su mama susilaikėme, nes buvo mažai duomenų apie rizikos sveikatai grupes. Vyras nebuvo priimtas tyrimams atlikti. Tuo metu buvo pakankamai 30 metų savanorių vyrų, tačiau 59 metų tėtis buvo paskiepytas. Jam nepasireiškė joks šalutinis poveikis ir pamanėme, kad jis gavo placebą. Liūdna.

Po antrosios vaisto dozės jis taip pat jautėsi puikiai. Kai po dviejų savaičių mano tėvui buvo atlikti antikūnų prieš S-baltymą tyrimai, jo titras buvo aukštas. Natūraliu būdu susidarytų tiek daug antikūnų, jei jis sunkiai sirgtų.

Ir mes šiek tiek nurimome. Prasidėjus masinei vakcinacijai, visi suaugę šeimos nariai užsiregistravo, išskyrus motiną, sergančią sunkia lėtine liga. Aš pati sergu astma, ir, deja, dar nėra informacijos, ar vakcina buvo išbandyta tokiems žmonėms kaip aš. Bet vis tiek nusprendžiau, kad tai pakankamai saugu. Šalutinis poveikis manęs negąsdino. Vis dėlto porą dienų pabūti su pakilusia temperatūra yra daug geriau nei praleisti porą savaičių su dirbtinio kvėpavimo aparatu.

Tik man ir mano broliui po vakcinacijos pasireiškė šalutinis poveikis. Žodžiu, porą dienų man skaudėjo galvą, o temperatūra buvo 37,3–37,5. Nieko reikšmingesnio neįvyko. Bet dabar visi jaučiamės daug labiau pasitikintys savimi. Kai tik pasirodys klinikinių tyrimų rezultatai vyresnių nei 60 metų grupei ir žmonėms, sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis, paskiepysime vienintelį savo šeimos suaugusįjį, kuris liko neapsaugotas, — mamą.

Tiesą sakant, maniau, kad teks laukti skiepų kelias savaites. Bet galima užsiregistruoti dabar bet kuriuo metu. Deja, žmonės bijo skiepų ir nėra labai aktyvūs. Bet, kiek suprantu, didžiausias pavojus "Sputnik V" atveju yra tai, kad vakcina dėl kažkokių priežasčių nesuveiks.

Vladislavas Strekopytovas, 56 metai: "Saviizoliacijos pabaiga"

Esu bendraujantis žmogus, ir pats sunkiausias dalykas per visą šią "koronaviruso istoriją" man buvo būtinybė izoliuotis. Dėl ligos, apsunkinančios COVID-19, balandžio mėnesį turėjau pereiti prie nuotolinio darbo. Devyni mėnesiai be bendravimo su šeima ir draugais yra per daug. Todėl kai pasiūlė vakciną, bėgau pirmųjų gretose skiepytis.

Pasiskiepijau poliklinikoje Arbate. Grįžau iš sodybos, suleido vaistus — ir atgal. Pirmąją dozę gavau gruodžio 11 dieną, sausio 4 dieną bus antroji.
Pati vakcina yra visiškai neskausminga. Jaučiausi gerai. Injekcija buvo atlikta 11 valandą ryto, o reakcija prasidėjo 6 valandą vakaro: temperatūra pakilo iki 38. Tačiau vakcinacijos metu gydytojas mane perspėjo, kad 90 proc. atvejų taip būna. Ir tai tiesa — iš mano draugų, kurie pasiskiepijo "Sputnik V", visiems pirmą vakarą pakilo aukšta temperatūra.

Naktį jaučiausi labai blogai, kaip sirgdamas gripu — buvo tai karšta, tai šalta. Buvau visas suprakaitavęs, tris kartus persirengiau. Iki ryto išgėriau keturis puodelius arbatos su avietėmis. Man labai skaudėjo galvą. Kitą dieną viskas buvo daugmaž normalu. Bet vakare temperatūra vėl pakilo, nors jau buvo žemesnė — šiek tiek daugiau nei 37. Man vėl skaudėjo galvą ir anksti nuėjau miegoti. Trečią dieną nebuvo temperatūros, bet mano veidas paraudo, o rankos ir kulkšnys pradėjo niežėti. Taip pat buvo jausmas, kad limfmazgiai patinę. Ketvirtą dieną viskas praėjo, jokių simptomų.

Nebijojau susirgti koronavirusu dėl skiepų. Supratau, kad mums nesuleidžiamas gyvas virusas. Nebijojau ir šalutinio poveikio. Kiekvieną dieną, nuo ryto iki vakaro, skaitau apie koronavirusą ir jo sukeltą infekciją: kas nutinka ligoniams, kokios komplikacijos ir pan. Tai ne juokai ir akivaizdu, kad pandemija nesibaigs rytoj. Vienintelis dalykas dar nėra aiškus, kiek laiko trunka imunitetas po vakcinacijos. Bet bent jau šiek tiek bus galima ramiai pagyventi.

Romanas Maksimovas, 30 metų: "Nenoriu kelti rizikos savo pagyvenusiems tėvams"

Ilgai galvojau apie skiepus. Tai nebuvo spontaniškas sprendimas. Jau norėjau grįžti prie įprasto gyvenimo būdo: eiti į sporto salę, susitikti su draugais. Iki šiol esu ribojęs beveik visus kontaktus. Aš net retai matau savo tėvus. Nenoriu rizikuoti jų sveikata, nes jie yra senyvi ir serga lėtinėmis ligomis. Mes, žinoma, dėvime kaukes, kai juos aplankau, bet vis tiek man neramu. Pasirodžius vakcinos antikūnams, manau, kad bus lengviau.

Mane paskiepijo "Sputnik V" vakcina. Prieš tai perskaičiau turimas medžiagas ir supratau, kad joje nėra nieko blogo. Tokios vakcinos jau buvo gaminamos — technologija buvo sukurta dar Tarybų Sąjungoje — ir jos yra veiksmingos. Žinoma, dabar niekas nežino, kas nutiks ilgalaikėje perspektyvoje, bet aš pats įvertinau daug mažesnę galimą skiepų riziką nei riziką susirgti. Turiu pažįstamų, kurie vis dėlto užsikrėtė koronavirusu. Jie sirgo vidutinio sunkumo infekcija. Atvirai tariant, aš tikrai nenoriu būti jų vietoje.

Buvau paskiepytas gruodžio 20 dieną. Po skiepo pagalvojau: tai pagaliau įvyko. Apsidžiaugiau. Tačiau dar per anksti atsipalaiduoti. Suprantu, kad po pirmosios vakcinos dozės iki vasario, kai susiformuos imunitetas, aš nesu apsaugotas. Todėl iki šiol mano gyvenime niekas nepasikeitė globaliai: vis dar sėdžiu namuose, užsisakau maisto, retai einu į lauką.

Po skiepijimo jaučiau nežymų šalutinį poveikį. Pirmąją dieną — silpnumas, sunkumas galvoje. Temperatūra nepakilo. Injekcijos vieta neparaudo. Keletą dienų staigiai pasukęs ranką jaučiau skausmą. Jei atvirai, aš ruošiausi blogiausiam.

Mano mama serga lėtinėmis ligomis, ir ji bijo skiepytis "Sputnik V". Laukia, kol "EpiVacCorona" pateks į visuotinę apyvartą. Manoma, kad nėra tokių rimtų apribojimų. Mano tėvo sveikata geresnė, jis ketina pasiskiepyti iškart po Naujųjų metų.

Tarp kolegų ir draugų vieni artimiausiu metu planuoja pasiskiepyti, kiti sako: "Porą mėnesių stebėsime, kaip žmonės toleruos skiepus, o jei viskas bus gerai, tada pasiskiepysime". Yra tam tikros inercijos, yra skeptiškų — mes visi skirtingi. Žinoma, tikrai rekomenduočiau skiepytis. Manau, kad tai geriau nei nieko. Bet kiekvienas pats vertina savo riziką.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
koronavirusas, Sputnik V
Vakcina nuo COVID-19

Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų

(atnaujinta 17:35 2021.01.21)
Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" demonstruoja geresnius rezultatus nei preparatai, turintys vieną vektorių, pareiškė tarptautinės Rusijos preparato ekspertų tarybos ekspertas Karlas Sala.

Vakcina
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Mus visada domino skirtingų adenoviruso vektorių naudojimo strategija dėl didesnio veiksmingumo [šio metodo — Sputnik] hipotezės. Ir tai buvo pademonstruota, nes, palyginti su vakcinomis toje pačioje platformoje, rezultatai yra geresni", — cituoja jį RIA Novosti.

Ekspertas tai pavadino inovatyviu rezultatu.

"Sputnik V" yra pagrįsta adenovirusiniais vektoriais, į kuriuos yra įterptas SARS-CoV-2 viruso smaigalio baltymas. Patys adenovirusai neturi galimybės daugintis — jie yra genetinės medžiagos (antigeno) pristatymo į žmogaus kūno ląsteles sistema.

Rusijos vakcinos nuo COVID-19

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Antroji šalyje buvo įregistruota vakcina "EpiVacCorona", kuri buvo sukurta Rospotrebnadzoro "Vektor" centre.

Anksčiau Sputnik radijas pranešė, kad Vengrija patvirtino "Sputnik V" vakcinos naudojimą šalyje.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Pateikta paraiška registruoti "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
Vakcina Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos

(atnaujinta 09:42 2021.01.21)
Šiuo metu vaikams negalima suleisti "Sputnik V" vakcinos, tačiau mokslininkai tikisi iki metų pabaigos išsiaiškinti visus galimus šalutinius poveikius

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vakcinos "Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliekamas visus 2021 metus, sakė Gamalėjaus nacionalinio epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas Denisas Logunovas.

Jis priminė, kad kol kas vaikų negalima vakcinuoti "Sputnik V".

"Toks tyrimas planuojamas ir bus atliktas per šiuos metus", — spaudos konferencijoje naujienų agentūroje "Rossija segodnia" sakė Logunovas.

Kalbėdamas apie šalutinį poveikį, kuris užfiksuotas dvigubame placebu kontroliuojamame poregistraciniame tyrime, Logunovas pažymėjo, kad nėra rimtų nepageidaujamų reiškinių, susijusių su vakcinacija. Šalutinis poveikis pasireiškia galvos skausmais, karščiavimais ir skausmais injekcijos vietoje.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė 91,4 proc. veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 proc.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Prezidentas ragino spartinti vakcinavimą ir kuo greičiau pasiekti kolektyvinį imunitetą 
PSO įvertino vakcinacijos poveikį imuniteto COVID-19 vystymuisi
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
Kinija ir PSO apkaltintos lėtu atsaku į koronavirusą
Sausio 22-oji

Kokia šiandien diena: sausio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:32 2021.01.21)
Šią dieną 1260 metais prasidėjo prūsų ir vakarinių lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną. Sukilimui vadovavo Herkus Mantas

Sausio 22 yra 22-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 343 dienos.

2021 metų sausio 22 dieną saulė saulė teka 08:27, leidžiasi 16:35, dienos ilgis — 8 val. 08 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Anastazas, Gaudentas, Vincentas, Aušrius, Skaistė, Džiugas, Vincas.

Sausio 22-oji Lietuvos istorijoje

1260 metais prasidėjo prūsų ir vakarinių lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną. Sukilimui vadovavo Herkus Mantas.

1902 metais gimė Lietuvos operos solistė ir kamerinio liaudies dainų atlikimo puoselėtoja Vincė Jonuškaitė-Zaunienė-Leskaitienė. Mirė 1997 m.

1921 metais Kaune įsteigtas Karo muziejus.

1922 metais įsteigtas Klaipėdos muziejus.

1951 metais gimė poetas Kornelijus Platelis. 2014 — būdamas 88 metų mirė žinomas vitražistas Kazys Morkūnas.

Sausio 22-oji pasaulio istorijoje

1528 metais Anglija ir Prancūzija paskelbė karą Romos katalikų valdovui Karoliui V.

1561 metais gimė anglų filosofas, valstybės veikėjas Fransis Bakonas.

1775 metais gimė prancūzų fizikas ir matematikas, elektrodinamikos pradininkas Andrė Mari Amperas.

1788 metais gimė anglų poetas lordas Džordžas Gordonas Baironas.

1811 metais Napoleonas Bonapartas galutinai susipyko su Rusijos caru Aleksandru.

1840 metais pirmieji britų kolonistai išsilaipino Naujojoje Zelandijoje.

1901 metais valdžiusi šalį 63-ejus metus, mirė Anglijos karalienė Viktorija.

1995 metais sulaukusi 104 metų amžiaus, mirė Amerikos prezidento Džono Kenedžio mama Rouz Fitžerald Kenedi.

1997 metais Europos Komisija pareiškė, jog Europos Sąjunga greičiausiai nepriims naujų narių iki 2002 metų.

2007 metais būdamas 94 metų mirė katalikų kunigas ir vienas labiausiai Prancūzijoje gerbtų žmonių tėvas Pjeras, kuris išsižadėjo turtų, kad padėtų skurstantiesiems.

2011 metais Japonijos raketa su daugiau kaip 5 t kroviniu išskrido į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS).

2011 metais Honkonge vykusiame aukcione už 5,6 mln. JAV dolerių (14,3 mln. litų) buvo parduota vyno kolekcija, kurią per gyvenimą surinko garsusis britų kompozitorius Endrius Loidas Veberis.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai